انواع واژن و ویژگی های آن

انواع واژن و ساختار بیرونی آن معمولاً از نظر شکل، رنگ و سایز متنوع هستند. درمورد مسائل مربوط به بدن و سلامت تناسلی و جنسی، بیشتر افراد به این فکر میکنند که “آیا من نرمال هستم؟” پاسخ این سئوال درمورد واژن این است که انواع واژن از لحاظ شکل، سایز و رنگ بسیار متنوع است.

در این مقاله به توضیح انواع مختلف واژن می پردازیم. همچنین به شما خواهیم گفت که با بررسی ظاهر واژن چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

انواع واژن

طبق بیشتر پژوهش ها، واژن یک شکل کلی دارد اما طول و عرض آن ممکن است بسیار متفاوت باشد.

اشکال واژن

مهبل هر فرد منحصر به فرد است و ممکن است ظاهر آن بسیار متفاوت از دیگران باشد. هنگامی که به واژن اشاره می شود، معمولاً منظور بخش بیرونی و قابل مشاهده آلت تناسلی است. واژه مناسب برای اشاره به این قسمت مهبل است.

 

اپلیکیشن مینت

مهبل ساختارهای زیادی دارد؛ از جمله لابیای ماژور و لابیای مینور، یا لبه های بیرونی و درونی. اینها بافتهای پوستی هستند که دور دهانه واژن را می پوشانند. با توجه به اندازه و شکل ساختار بیرونی، ظاهر مهبل ممکن است بسیار متفاوت باشد. بسیار کم پیش می آید که چنین تفاوتی در اندازه یا شکل موجب نگرانی فرد شود.

با در نظر گرفتن تمام این ها، برخی از رایج ترین مشخصه های مهبل عبارتند از:

لبه های بیرونی

لبه های بیرونی مهبل، یا لابیاهای ماژور، در برخی افراد بلندتر هستند. این لبه ها ممکن است پایین باشند و پوست آنها نازک، یا ضخیم و پفی باشد.

لبه های بیرونی معمولاً بسیار نرم هستند و به اندازه لبه های درونی کشیده نمی شوند. لبه های بیرونی در برخی افراد تقریباً تمام لبه های درونی و کلیتوریس را می پوشانند. در دیگر افراد ممکن است لبه های بیرونی کوتاه تر بوده و بخشی از لبه های درونی از زیر آنها مشخص باشد. اگر لبه های بیرونی کوتاه باشند، ممکن است به یکدیگر نرسیده و لبه های درونی کاملاً مشخص باشند.

لبه های درونی

معمولاً لبه های بیرونی، یا لابیای مینور، قابل مشاهده هستند. ممکن است این لبه ها از زیر لبه های بیرونی آویزان شده و یا برجسته باشند.

ممکن است یکی از لبه های درونی از دیگری بلندتر باشد. معمولاً عدم تقارن لابیاها جای نگرانی نیست.
ممکن است در برخی افراد لبه های درونی کوتاه تر باشند و لبه های بیرونی آنها را بپوشانند. در دیگر افراد، لبه های بیرونی و درونی یک اندازه هستند.

اگر لبه های بیرونی و درونی کوچک بوده و به ناحیه داخلی ران نزدیک باشند، ممکن است کلاهک کلیتوریس که کلیتوریس را میپوشاند، قابل مشاهده باشد. اینها تنوع شکلی در واژن بودند، اما مهبل های سالم اندازه ها و اشکال بسیار زیاد دیگری هم دارند.

درون واژن

ساختار درون واژن

ساختار درون واژن

درون واژن مانند یک لوله، طولانی است که در برخی ناحیه ها پیچ خورده است و میتواند از هم باز شده یا جمع شود. برخی پزشکان این خصوصیات را با ساز آکاردئون مقایسه میکنند.

پژوهش های تصویری نشان میدهند که بیشتر واژن ها در نزدیکی دهانه واژن تنگ تر هستند و هرچه به سمت رحم پیش برویم، گشادتر می شوند. واژن معمولاً یک شکل V مانند دارد، هرچند که عرض ناحیه پهن تر آن نیز ممکن است متفاوت باشد.

واژن پس از زایمان ممکن است گشادتر یا پهن تر به نظر بیاید. دلیل آن این است که بافت واژن گسترده می شود تا جا برای عبور نوزاد از کانال زایمان وجود داشته باشد. واژن ممکن است به اندازه پیش از زایمان خود بازگشته و یا کمی گشادتر از قبل باقی بماند.

اندازه واژن

عواملی که ممکن است روی اندازه انواع واژن تأثیر بگذارند عبارتند از:

 • قد
 • سن

اندازه و طول واژن برای جا دادن یک تامپون، انگشت یا آلت تناسلی مرد میتواند تغییر کند. این کار با کشیده شدن یا بلند شدن آن صورت می گیرد. همچنین این کار دهانه رحم و خود رحم را به بالا هل میدهد.

طول انواع واژن متنوع است، اما طول متوسط آن، هنگامی که فرد از لحاظ جنسی تحریک نشده است، کمتر از 10 سانتی متر است. با این حال، طول واژن در هر فرد متفاوت و 6 تا 12 سانتی متر است.

در یک پژوهش، محققان از MRI برای اندازه گیری طول، عرض، و زوایای واژن افراد شرکت کننده در پژوهش استفاده کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که در برخی موارد، با توجه به قد و سن افراد، میتوانستند طول واژن آنها را پیش بینی کنند اما در این مورد وزن افراد لزوماً کمکی نمی کرد. برای مثال فردی که قدبلندتر است، ممکن است واژن بلندتری هم داشته باشد.

رنگ واژن

رنگ پوست های طبیعی، متفاوتی داریم و پوست مهبل هم شامل همین تنوع میشود. به گفته پزشکان مهبل ها به رنگ های زیر هستند:

 

 

 • سرخ و سفید
 • صورتی
 • قرمز
 • شرابی

رنگ انواع واژن نیز بسته به نوع جریان خون متنوع است. در زمان تحریک جنسی، جریان خون افزایش یافته و ممکن است مهبل بنفش رنگ دیده شود.

در برخی افراد هنگام استفاده از برخی داروها، رنگ مهبل تغییر میکند. برای مثال ممکن است عفونت قارچی واژن باعث قرمز یا بنفش شدن رنگ آن شود.

دیگر تفاوت­ها

عوامل زیر نیز می­توانند روی ظاهر و بوی واژن تأثیر بگذارند و در افراد مختلف، متفاوت هستند:

مو

موهای زائد می­توانند به محافظت از ناحیه تناسلی در برابر بیماری­های باکتریایی کمک کنند. هم­چنین موهای زائد می­توانند نشانه­ای طبیعی از بلوغ جنسی فرد باشند.

مقدار، رنگ و حالت موهای زائد می­تواند در هر شخص متفاوت باشد.

موهای زائدی که پیش از موعد رشد می­کنند – پیش از 8 سالگی – و حجم بالای این موها می­تواند نشانه­ ای بر احتمال ابتلای فرد به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد.

با بالا رفتن سن، به دلیل تغییرات هورمونی؛ موهای زائد نازک­تر می­شوند.

ترشحات واژن

انواع ترشحات واژن و علائم آن

انواع ترشحات واژن و علائم آن

تراوشات و ترشح­ات واژینال به سالم ماندن بافت واژن کمک می­کنند.

برخی افراد از رنگ و میزان ترشحاتشان برای نظارت بر باروریشان استفاده می­کنند. برای مثال، ترشحات کشسانی واژن در زمان تخمک­ گذاری رخ می­دهند.

تغییرات ترشح واژن می­تواند نشان دهنده بیماری باشد و ممکن است به معاینه پزشک نیاز داشته باشد. در صورت سبز، خاکستری یا بد بو بودن ترشحات به پزشک مراجعه کنید.

خونریزی

واژن راه خروج خون قاعدگی است. مقدار خون قاعدگی که فرد از دست می­دهد، در هر قاعدگی متفاوت است. برخی افراد تنها لکه بینی خفیف دارند درحالی که دیگران خونریزی شدید دارند.

با مصرف داروهای هورمونی مانند قرص­ های ضد بارداری، می­توان جریان خون قاعدگی را کنترل کرد.

افرادی که خون قاعدگیشان مرتباً نواربهداشتی ها را کاملاً خیس می­کند یا باعث گیجی یا تنگی نفسشان می­شود، باید به پزشک مراجعه کنند. ممکن است خونریزی قاعدگیشان شدید باشد که می­تواند فعالیت­­های روزانه آنها را مختل کند.

بو

در حالت طبیعی در واژن باکتری و قارچ وجود دارد که سبب ایجاد بوی واژن می­شوند. این بو ممکن است شیرین یا آهن مانند باشد.

چرخه قاعدگی فرد، سلامت کلی و مایع طبیعی واژن می­تواند روی بوی واژن تأثیر بگذارد.

معمولاً تغییر بوی واژن جای نگرانی ندارد. با این حال، بوی نامطبوع واژن می­تواند نشان دهنده بیماری باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فردی که متوجه تغییرات غیرطبیعی در ظاهر مهبل می­شود، باید به پزشک مراجعه کند.

هر فردی که درمورد واژن یا مهبل خود احساس نگرانی دارد باید به پزشک مراجعه کند. برخی از نگرانی­ های رایج افراد عبارتند از:

 • ترشحات غیرطبیعی
 • بوی غیرطبیعی
 • تغییر رنگ بافت­ های لابیا
 • خونریزی سنگین
 • درد حین رابطه جنسی
 • برخی افراد اختلالات مادرزادی دارند که ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

برای مثال برخی افراد در واژن خود یک دیواره دارند – که دیواره عمودی واژن نامیده می­شود. این دیواره عملا ً واژن را به دو قسمت تقسیم می­کند.

ممکن است فرد تا زمان قاعدگی یا شروع رابطه جنسی متوجه این مشکل نشود.

خلاصه

از لذت جنسی گرفته تا زایمان و تا خون قاعدگی، واژن و مهبل می­توانند نقش ­های زیادی داشته باشند. بیشتر تفاوت­ها در شکل، اندازه و رنگ آنها طبیعی هستند. با این حال اگر فردی درمورد واژن یا مهبل خود احساس نگرانی دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close