واژن بعد از زایمان: 8 نکته ­ای که مادران باید بدانند.

در حالت طبیعی، واژن بعد از زایمان تغییر می­کند. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید پس از زایمان چه چیزی در انتظارتان است.

واژن بعد از زایمان تغییر می­کند

مادران تازه ­کار چه نگرانی ­هایی دارند؟

در حالت طبیعی واژن بعد از زایمان تغییر خواهد کرد و ممکن است سوزش واژن و خشکی واژن را تجربه کنید.

بنابراین مطرح شدن سئوالات زیر برای مادران، به ویژه مادران تازه­ کار، امری طبیعی است. برای مثال:

 

اپلیکیشن مینت

آیا واژن بعد از زایمان تغییر خواهد کرد؟

آیا حقیقت دارد کهواژن بعد از زایمان  گشاد می­شود؟

بدن پس از زایمان چه تغییری خواهد کرد؟

چگونه واژن را بعد از زایمان تنگ کنیم؟

البته که این نگرانی ­ها به جا هستند و اکثر زنان پس از زایمان دوست دارند به روند عادی زندگی خود از جمله داشتن رابطه جنسی با شریکشان بازگردند و خیالشان از بابت اندام ­های جنسیشان راحت باشد، بنابراین می­توان این مسئله را طبیعی دانست.

عملکرد واژن برای زایمان چگونه است؟

ساختار واژن

ساختار واژن به گون ه­ای است که می­تواند گسترده و جمع شود.

هنگامی که خانمی باردار می ­شود، هورمون ­های زیادی در بدنش ترشح م ی­شوند که اصلی ­ترین آنها پروژسترون است. هنگام تولد نوزاد، موج بزرگی از ترشحات هورمونی در بدن آغاز م ی­شود، و استروژن و ریلاکسین به همراه دیگر مواد موردنیاز ترشح می ­شوند.

استروژن جریان خون به واژن را افزایش می­ دهد تا بافت واژن را منعطف نگه دارد. این استروژن است که باز و بسته شدن واژن را ممکن می­کند. به همین دلیل است که هنگام زایمان، دیوار ه­های واژن کشیده شده و نوزاد می­تواند از آن عبور کند.

هورمون ریلاکسین همانطور که از نامش پیداست رباط­ های لگنی را آرام کرده و دهانه رحم را برای خروج نوزاد نرم و باز می­کند. این دو هورمون کمک می­کنند زایمان طبیعی صورت بگیرد.

واژن بعد از زایمان چه وضعیتی خواهد داشت؟

چند مورد از تغییراتی که پس از زایمان باید آنها را بپذیرید عبارتند از:

  • جراحت واژن
  • کشیده شدن واژن (واژن باز)

در صورتی که زایمان طبیعی انجام دادید و ناحیه پرینه سالم ماند:

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

ورم واژن بعد از زایمان امری طبیعی است و مشخص است که دلیل آن کشیده شدن آن حین زایمان است. و حتی اگر ناحیه پرینه حین زایمان صدمه نبیند، بازهم ممکن است به دلیل کشیدگی ها، در این ناحیه احساس درد داشته باشید.

این احساس درد در واژن می­تواند تا 5 هفته به طول بیانجامد اما به مرور باید میزان دردش کمتر شود. می­توانید با قرار دادن کمپرس یخ روی این ناحیه، درد آن را تسکین دهید. همچنین نشستن روی بالش یا سطوح نرم می­تواند به کاهش درد کمک کند.

اگر حین زایمان طبیعی ناحیه پرینه پاره شود (یا اپیزیوتومی داشته باشید):

اگر در زایمان طبیعی ناحیه پرینه خود به خود یا از طریق اپیزیوتومی پاره شود ممکن است درد و جراحت داشته باشید. برای ترمیم پارگی پرینه به بخیه نیاز است، اما همه این پارگی­ ها به بخیه نیاز ندارند چرا که ممکن است جزئی بوده و به صورت طبیعی بهبود یابند.

پارگی پرینه امری طبیعی است که حین زایمان اتفاق می­افتد. هنگامی که پوست یا بافت نرم پرینه بسیار کشیده شود، پاره می­شود. اگر اندازه سر نوزاد از دهانه واژن بزرگتر باشد، ممکن است پارگی ایجاد شود.

اپیزوتومی هنگامی است که پزشک برش کوچکی در ناحیه پرینه ایجاد می­کند تا اندازه دهانه واژن را بزرگتر کند و نوزاد بتواند به راحتی از آن عبور کند.

 

 

بهبودی پارگی ناحیه پرینه ممکن است تا 14 روز طول بکشد. اگر شدت جراحت کم باشد، در مدت زمان کمتری بهبود م ی­یابد. همچنین پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا مسکن تجویز کند.

همچنین مهم است که برای پیشگیری از عفونت، زخم را به درستی تمیز کنید.

اگر زایمان سزارین داشتید:

اگر حین زایمان دچار پارگی ناحیه پرینه شدید، ممکن است جراحت جزئی یا شدید باشد.

در ادامه 4 نوع پارگی پرینه توضیح داده شده ­اند:

نوع اول

پارگی پوست پرینه یا موکوس واژن بدون آسب دیدگی عضلات

نوع دوم

پارگی عضلات واژن و پرینه

نوع سوم

صدمه دیدن عضلات داخلی و خارجی مقعد

نوع چهارم

صدمه دیدن ماهیچه باسطه و جراحت رکتوم یا کانال مقعدی.

در حین زایمان، هنگامی که سر نوزاد در حال بیرون آمدن است، واژن کشیده می­شود. اگر این کشیدگی زیاد باشد، با عبور نوزاد از دهانه واژن ممکن است واژن و پرینه دچار جراحت شوند. در این صورت باید انتظار درد و ناراحتی شدیدی داشته باشید. اما در صورت مراقبت درست از ناحیه پرینه پس از زایمان، در عرض چند هفته می­توانید سلامت خود را باز یابید.

چگونه بعد از زایمان از واژن مراقبت کنیم؟

مراقبت درست از واژن بعد از زایمان طبیعی بسیار مهم است، به ویژه اگر واژن بخیه هم داشته باشد.

چیزی که دوست ندارید رخ بدهد باز شدن بخیه ها یا عفونت زخم است. بنابراین در ادامه لیستی از کارهایی که برای مراقبت واژن بعد از زایمان باید انجام دهید و کارهایی که نباید انجام دهید آورده شده است.

کارهایی که باید برای مراقبت واژن بعد از زایمان انجام دهید

  • ورزش

ورزش پیاده روی

ورزش پیاده روی

ایده ورزش پس از زایمان، به ویژه برای مادرانی که اولین تجربه شان است، ممکن است کمی سنگین به نظر بیاید. اما هنگامی که پس از زایمان ورزش کنید، به پروسه بهبودی کمک زیادی می­کنید. می­توانید با حرکات ساده مانند پیاده روی شروع کنید. کلید این کار انجام حرکات سبک و ساده است.

همچنین با انجام ورزش ­های کگل می­توانید عضلات کف لگنی را تقویت کنید. این کار به بهبود عضلات واژن و دیگر عضلات کف لگنی کمک می­کند و آنها را به اندازه و فرم پیش از زایمان باز می­گرداند. هم­چنین این تمرینات می­توانند از مشکل کنترل ادرار پس از زایمان پیشگیری کنند.

  • تمیز کردن با آب

در هنگام استحمام مراقب باشید که از صابون­های قوی استفاده نکنید. همچنین پس از استفاده از توالت، برای تمیزکردن واژن از آب استفاده کنید.از دستمال برای خشک کردن خود استفاده نکنید. در عوض از بطری اسپری کوچک برای پاک کردن واژن استفاده کنید و دست را از جلو به سمت عقب بکشید و سپس واژن را با حوله کتانی خشک کنید.

برخی زنان از سشوار برای خشک کردن واژن استفاده می­کنند. این کار را نباید انجام دهید چرا که به بافت آن آسیب رسانده و روند بهبودی را کند می­کند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close