همه چیز راجع به قرص شیردهی یا مینی پیل

قرص شیردهی همان قرص های جلوگیری از بارداری با محتوای پروژسترونی هستند و به مینی پیل معروفند که با ضخیم و غلیظ کردن مخاط دهانه رحم از رسیدن اسپرم به تخمک پیشگیری‌‌ می‌‌کنند. مصرف مینی پیل همچنین سبب توقف تخمک گذاری‌‌ می‌‌شود.

حقایقی در مورد قرص‌ شیردهی

اگر قرص‌‌ مینی پیل به درستی مصرف شود تا 99 درصد از بارداری پیشگیری‌‌ می‌کند. این بدان معنی است که از هر 100 زن که از این روش پیشگیری از بارداری استفاده‌‌ می‌کند در هرسال تنها یک نفر باردار‌‌ می‌شود. اگر خطاهای انسانی را در این‌‌ میان بررسی کنیم‌‌ میزان موفقیت این روش به 92 درصد‌‌ می‌رسد. برای به کارگیری این روش کافی است روزانه یک عدد قرص حاوی پروژسترون مصرف کنید. این نوع قرص‌‌ها بیشتر مناسب خانم‌هایی است که به دلایلی نمی‌تواند قرص‌های ترکیبی حاوی استروژن را مصرف کنند. به عبارتی اگر سیگار‌‌ می‌کشید و بالای 35 سال سن دارید بهتر است تنها از قرص‌های حاوی پروژسترون استفاده کنید.

 قرص‌‌ مینی پیل هر روز باید سر ساعت معینی استفاده شود و تاخیر بیش از 3 یا 12  ساعت بنا به نوع قرص ‌‌می‌تواند تاثیرگذاری قرص را از بین ببرد.

در موادری که دچار اسهال و استفراغ هستید یا از دیگر داروها به طور همزمان استفاده‌‌ می‌کنید قرص پروژسترون تاثیر گذاری خود را از دست‌‌ می‌دهد. با مصرف قرص شیردهی معمولا دوره‌های قاعدگی سبک‌تر و درد و خونریزی کمتر است. احتمال نامنظم شدن دوره‌‌ها یا قطع کامل آن ( آمنوره ) نیز وجود دارد.

از عوارض جانبی مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری حاوی پروژسترون‌‌ ( قرص شیردهی ) می‌توان به بروز لک‌های پوستی اشاره کرد. در عین حال توجه به این نکته لازم است که این قرص نمی‌تواند از بیماری‌های مقاربتی عفونی پیشگیری کند.

 

اپلیکیشن مینت

نحوه مصرف قرص‌‌ شیردهی چگونه است؟

دو نوع قرص اختصاصی مینی پیل وجود دارد:

  •  قرص 3 ساعته پروژستروژن (قرص سنتی پروژستروژن) که باید هر روز سر ساعت معینی و نهایتا با 3 ساعت تاخیر و نه بیشتر مصرف شود.
  •  قرص 12 ساعته پروژستروژن که باید سر ساعت معینی و نهایتا با 12 ساعت تاخیر در روز مصرف شود. فراموش کردن مصرف یک قرص یا مصرف سایر داروها در کنار آن‌‌ می‌ تواند اثربخشی قرص پروژسترون را کاهش دهد.

بسته قرص‌های شیردهی یا‌‌ مینی پیل‌‌ها 28 عددی است و روزانه باید 1 قرص در فاصله زمانی معین و نهایتا بسته به نوع قرص با تاخیر 3 تا 12 ساعت از ساعت معین اولیه مصرف شود. بین مصرف قرص‌‌ها نباید هیچ وقفه‌ای بیفتد و با تمام شدن بسته نخست فورا بسته بعدی شروع‌‌ می‌شود.

مصرف اولین قرص پیشگیری از بارداری پروژسترونی را چطور باید آغاز کرد؟

روز مناسبی را برای آغاز مصرف قرص شیردهی در نظر بگیرید و پس از آن بدون ایجاد وقفه قرص‌‌ها را مصرف کنید. این نوع از قرص‌‌ها که تنها حاوی پروژسترون هستند را‌‌ می‌توان در هر روز از قاعدگی مصرف کرد. اگر مصرف را بین روزهای اول تا پنجم چرخه قاعدگی آغاز کنید (یعنی 5 روز اول دوره) بلافاصله‌‌ می‌تواند از بارداری پیشگیری کند. اگر چرخه قاعدگی شما کوتاه است بهتر است تا دو روز بعد از شروع مصرف قرص از کاندوم برای پیشگیری استفاده کنید. شروع مصرف قرص در روزهای دیگر غیر از اول تا پنجم قاعدگی به معنی عدم محافظت در برابر بارداری است و برای دو روز پس از آن باید از روش پیشگیری دیگری استفاده کرد.

مصرف قرص شیردهی پس از زایمان

مصرف قرص شیردهی پس از زایمان

مصرف قرص شیردهی پس از زایمان

21 روز پس از زایمان‌‌، می‌توان مصرف قرص پروژسترون را آغاز کرد تا فورا از بارداری پیشگیری کند.

در صورتی که پس از این مدت مصرف قرص آغاز شد باید برای دو روز به منظور پیشگیری از بارداری از کاندوم استفاده کرد.

مصرف قرص مینی پیل پس از سقط جنین

5 روز بعد از سقط جنین‌‌ می‌توان مصرف قرص پروژسترون را آغاز کرد تا فورا از بارداری پیشگیری کند اما اگر مدت زمان بیشتری طول کشید باید برای دو روز از روش پیشگیری کمکی استفاده کرد.

اگر حین مصرف قرص شیردهی،قرصی فراموش شد چه کنیم؟

بسته به اینکه چه نوع قرصی مصرف‌‌ می‌کنید و چند ساعت از زمان معین مصرف قرص گذشته یا حتی چند قرص را فراموش کرده‌اید و اینکه آیا در کنار مصرف قرص، روش پیشگیری از بارداری دیگری داشته‌اید یا خیر پاسخ به این سئوال متفاوت است.

اگر پس از فراموشی مصرف قرص مینی پیل، سریعا دست به کار نشوید و راهکار مناسب را به کار نگیرید، ممکن است دردسر ساز شود. چون قرص شیردهی با قرص های ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، متفاوت است. و روشی که در زمان فراموشی قرص مینی پیل پیشنهاد می شود با دیگر قرص ها بسیار متفاوت است و محدودیت زمانی در این رابطه بسیار مطرح است.

به دلیل سوالات زیادی که در رابطه با این موضوع پرسیده شد و حساسیت آن، تصمیم گرفتیم بخشی را تحت عنوان راهکارهای فراموشی مصرف قرص های ضد بارداری را به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم. در این قسمت با توجه به نوع قرص مصرفی و تعداد قرص فراموش شده و مدت زمان گذشته از آن، راهکار مناسب را دریافت خواهید کرد.

برای دسترسی به این قسمت کافیست اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و به قسمت دکتر مینت و سپس راهکار های فراموشی قرص های ضد بارداری مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید.دانلود اپلیکیشن

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close