حمام در پریودی

آیا می توان در دوران پریودی حمام کرد؟

گرفتگی عضلات شکمی و کمر درد از جمله عوارض ناخوشایند قاعدگی است که هیچ چیز بهتر از یک حمام گرم تسکینش‌ نمی‌‌دهد. اما برخی خانم‌ها ترجیح‌ می‌دهند به یک دوش ساده اکتفا کنند و در وان‌ نمی‌نشینند. همراه ما باشید تا برایتان بگوییم آیا در دوران قاعدگی نشستن در وان یا حمام در پریودی مجاز است یا خیر.

آیا‌ می‌توان در دوره ماهانه در وان نشست؟

این موضوع به احساس خود شما بستگی دارد. برخی خانم‌ها احساس ناخوشایندی به در وان نشستن دارند و سعی‌ می‌کنند آن را به بعد از اتمام دوره موکول کنند چون گمان‌ می‌کنند با این کار ممکن است آب به داخل واژن نفود کند. برخی دیگر برعکس احساس‌ می‌کنند این موضوع سبب تمیزی و پاکی آنها خواهد شد. پس راحت باشید و طبق‌ میل بدنی‌تان رفتار کنید.

مزایا و مضرات در وان نشستن و حمام در پریودی:

آب گرم وان‌ می‌تواند برای بسیار از خانم‌ها سبب آرامش شود و تسکین دهنده انقباضات و کمر دردشان باشد. برای تقویت این موضوع‌ می‌توان حتی چند قطره از اسانس گیاهانی که در رایحه درمانی کاربرد دارند را به آب افزود تا به آرامش جسمی و روحی فرد کمک کند. تغییرات هورمونی در این دوره خانم‌ها را تحریک پذیر و افسرده‌ می‌کند و مسلما خوابیدن در وان آب گرم‌ می‌تواند سبب آرامش‌شان شود.

اما حمام در پریودی و نشستن در وان مخالفانی هم دارد که‌ می‌گویند نشستن در وان در دوران قاعدگی مخصوصا اگر‌ میزان خونریزی زیاد باشد‌ می‌تواند سبب آلوده شدن آب شود که غیربهداشتی و برای سلامت مضر است. گاهی نیز خانم‌ها نیاز به حمام یا دوش گرفتن‌های مکرر دارند تا بوی ناخوشایند خونریزی را از بین ببرند و انجام چندین باره این کار در سیکل ماهانه به نفع سلامت خانم نیست.

 

اپلیکیشن مینت

توجه به این نکته لازم است که خوابیدن در وان در دوران قاعدگی‌ می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت گردنه رحم را افزایش دهد. در این دوره دهانه رحم باز است بنابرین عفونت‌ها راحت‌تر‌ می‌توانند وارد رحم شوند. آب وان نیز به اندازه کافی بهداشتی نیست. پس ترجیحا این کار را نکنید.

غیر از این موضوع، آب گرم سبب تشدید جریان خون قاعدگی و خونریزی بیشتر‌ می‌شود، پس اگر از تامپون یا فنجان قاعدگی استفاده‌ می‌کنید باید به این موضوع توجه داشته باشید و سریع‌تر آن را تخلیه یا تعویض کنید. نکته دیگر اینکه در دوران قاعدگی افت فشار و سرگیجه ممکن است پیدا کنید که مسلما در حمام این موضوع تشدید می شود و نهایتا اگر مبتلا به کم خونی هستید ممکن است نشستن در وان و مدت طولانی در آب گرم بودن به دلیل آنکه سبب تشدید خونریزی‌ می‌شود برایتان مضر باشد.

فواید و مضرات حمام در پریودی

فواید و مضرات حمام در پریودی

آیا‌ هنگام حمام در پریودی می‌توان در وان از تامپون استفاده کرد؟

استفاده از تامپون در زمان حمام کردن یا دوش گرفتن کاملا اختیاری است. برخی خانم‌ها دوست دارند زمانی که حمام‌ می‌کنند واژن کاملا تمیز شود و برخی دیگر از بیرون آمدن خون و کثیف شدن آب یا پس از آن در هنگام خشک کردن بدن، از آلوده شدن زمین و حوله‌شان ناراحتند. در این شرایط استفاده از تامپون ایرادی ندارد. بهترین کار این است که تامپون را قبل از حمام عوض نکنید و بعد از اتمام کار برای تمیزی و با توجه به اینکه ممکن است تامپون نم کشیده باشد آن را تعویض کنید.

چگونه در دوران قاعدگی دوش بگیرم؟

اگر از تامپون یا فنجان استفاده‌ می‌کنید آن را خارج کنید. اگر می خواهید حمام در پریودی داشته باشیذ، زیر دوش آب حتی اگر خونریزی داشته باشید مهم نیست و آب آن را‌ می‌شوید. حتی‌ می‌توانید از یک ماده تمیز کننده برای شستشوی دهانه واژن استفاده کنید تا سلول‌های مرده و خون قاعدگی شسته شود. آب تمیز و گرم بهترین روش برای تمیز کردن واژن است . هنگام شستشو از جلو به سمت عقب بشویید تا دچار عفونت نشوید و هرگز داخل واژن را نشویید. ترشحات داخل واژن، خود ماده‌ای قوی برای شستشوی سلول‌های مرده و خون قاعدگی است. تنها قسمت خارجی واژن را شستشو دهید.

چطور در وان بنشینم؟

اگر از تامپون استفاده‌ می‌کنید بهتر است ابتدا آن را تعویض کنید و اگر فنجان قاعدگی دارید آن را تخلیه کنید. هرگز نیازی به شستشوی داخل واژن قبل از در وان نشستن نیست و فراموش نکنید موها و پوست اطراف آن‌ می‌تواند حاوی باکتری‌های مضر باشد. بعد از تعویض راحت در وان بنشینید و عضلات خود را شل کنید.‌ می‌توانید به کارهای مورد علاقه و بهداشت شخصیتان مثل اپیلاسیون پاها بپردازید. بعد از اتمام حمام حتما تامپون خود را عوض کنید زیرا نم کشیدن آن‌ می‌تواند زمینه‌ساز عفونت شود.

نکته درباره حمام در پریودی:

در هر حال سعی کنید واژن را در دوران قاعدگی هموارد تمیز نگه دارید زیرا باکتری اضافی‌ می‌تواند سبب بروز عفونت‌های ادراری یا بیماری‌های التهابی لگنی شود. در طول دوره با تعویض مرتب و بجای نوار بهداشتی و تامپون، بهداشت را تاجای ممکن رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close