تعداد رابطه برای باردار شدن

تعداد رابطه برای باردار شدن

بارداری یکی از چالش برانگیزترین مراحل در زندگی زنان است. هنگامی که یک خانم باردار است، تغییرات زیادی در بدن خود تجربه می­کند – از لحاظ جسمی، احساسی و رفتاری که به خاطر جنین آن ها را تحمل می­کند. نیازی به گفتن نیست که بچه دار شدن یکی از بزرگ ترین موهبت ها برای زنان است. اما بارداری برای همه زنان آسان نیست. در واقع بسیاری از زنان در باردار شدن با مشکل مواجه می­شوند. اگر قصد دارید باردار شوید، این مقاله به شما اجازه می دهد بهترین راه ها برای باردار شدن را بشناسید. به ویژه، ما سعی داریم به این سئوال پاسخ دهیم: چه تعداد رابطه برای باردار شدن کافی است؟

سن و بارداری

سن زنان ارتباط زیادی با باروری دارد و بنابراین اگر قصد باردار شدن داشته باشید بسیار اهمیت دارد. با بالاتر رفتن سن زنان امکان بچه دار شدن او کمتر می­شود. شانس بارداری و بچه دار شدن در سنین زیر 35 سال بیشتر است.

علت این موضوع رابطه بین تخمک زن و سن بیولوژیکی او است. هنگامی که نوزاد دختر متولد می شود، تمامی تخمک هایی که به آنها نیاز خواهد داشت در بدنش وجود دارند. با بالا رفتن سن، تعداد و کیفیت تخمک ها کاهش می یابد.

آیا با داشتن یک بار رابطه، باز هم می توان باردار شد؟

پاسخ این سوال، کاملا مثبت است. اما باید بدانید که چه زمانی رابطه داشته باشید. این زمان همان زمان اوج باروری و تخمک گذاری است. بنابراین یاید در تشخیص تخمک گذاری دقت بالایی داشته باشید. هر چه زمان رابطه به زمان آزاد سازی تخمک نزدیک تر باشد، شانس بارداری افزایش چشمگیری خواهد داشت.

 

اپلیکیشن مینت

یکی از روش های متداول و با دقت بالا برای تشخیص دوره تخمک گذاری، استفاده از تقویم تخمک گذاری است. با استفاده از این تقویم و با توجه به اطلاعات سیکل قاعدگی، مانند طول دوره و آخرین دوره قاعدگی، این زمان محاسبه می شود.

با استفاده از اپلیکیشن مینت، می توانید این زمان را به راحتی و در کمتر از 30 ثانیه مشخص کنید. کافیست اپلیکیشن را از طریق لینک زیر دانلود و اطلاعات خود را وارد کنید تا دوره باروریتان مشخص شود.دانلود اپلیکیشن

پیشبینی دقیق زمان تخمک گذاری به کمک اپلیکیشن مینت

پیشبینی دقیق زمان تخمک گذاری به کمک اپلیکیشن مینت

در چه روز هایی از چرخه قاعدگی باروری ممکن است؟

زنان 6 روز در طول ماه شانس بالایی در باردار شدن دارند. در ادامه چرخه قاعدگی بررسی شده و در مورد احتمال بارداری در هر یک از آنها توضیح داده ایم:

 • قاعدگی

قاعدگی را به عنوان نخستین مرحله از چرخه ماهانه در نظر می گیریم. در زمان قاعدگی بدن اندومتریوم را از جا می کند که دیواره داخلی رحم است. قاعدگی ممکن است کوتاه و سه روزه باشد یا تا یک هفته هم به طول بیانجامد. در این مرحله از چرخه ماهانه، پروژسترون و استروژن برای بازسازی اندومتریوم تحریک می شوند. احتمال باردار شدن در زمان پریودی تقریباً صفر است. می توانید در این دوره رابطه جنسی داشته باشید اما نباید آن را به عنوان یک روش ضد بارداری در نظر بگیرید.

 • دوره پیش از تخمک گذاری

در این مرحله از چرخه ماهانه، که پس از پریودی اتفاق می افتد، باروری به تدریج به حالت طبیعی خود باز می گردد. اکثر زنان معمولاً در این دوره ترشح واژینال دارند که نشان می دهد تخمک گذاری به زودی اتفاق می افتد. اگر در این مرحله رابطه جنسی داشته باشید احتمال باردار شدن تا حدودی زیاد است. از آنجایی که اسپرم تا 5 روز در واژن زنده می ماند، می تواند هنگام آزاد شدن تخمک در مرحله بعدی آن را بارور کند.

 • تخمک گذاری

تخمک گذاری دوره ای است که در آن بالاترین شانس بارداری را دارید. در بیشتر زنان تخمک گذاری معمولاً از دو هفته پیش از قاعدگی ماه بعد آغاز می شود. در این دوره، ممکن است اندازه ترشح واژینال بیشتر شده و شبیه سفیده تخم مرغ شود. در زمان تخمک گذاری ممکن است دمای پایه بدن کمی افزایش یابد – معمولاً کمتر از 0.3 درجه سانتی گراد. در طول تخمک گذاری، احتمال باردار شدن بالاست. اگر علائم تخمک گذاری را مشاهده کرده یا احساس کردید؛ می توانید برای اطمینان خاطر تست تخمک گذاری انجام دهید. اگر جواب تست مثبت باشد، در یک تا سه روز آینده شانس زیادی در باردار شدن خواهید داشت.

 • دوره پس از تخمک گذاری

پس از مرحله تخمک گذاری، مرحله لوتئال است که آخرین مرحله از چرخه ماهانه است. این مرحله معمولاً بسته به چرخه ماهانه، 12 تا 16 روز طول می کشد. در این مرحله هورمون پروژسترون افزایش می یابد و موکوس رحم کاهش می یابد. افزایش پروژسترون به تخمدان ها علامت می دهد که آزاد شدن تخمک را متوقف کنند و کاهش موکوس ورود اسپرم به رحم را دشوار می کند. در این مرحله احتمال باردار شدن پایین است چرا که تخمک پیشتر آزاد شده است.

نحوه شناسایی تخمک گذاری

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، با استفاده از تست تخمک گذاری می توانید بفهمید آیا در حال تخمک گذاری هستید یا خیر.

با این وجود باید مواظب علائم و نشانه های رایج تخمک گذاری باشید. اگر هر کدام از آنها را دارید، ممکن است الان بهترین زمان برای باردار شدنتان باشد:

 • افزایش دمای پایه بدن
 • ترشحات تمیز و کشدار
 • درد خفیف در لگن یا ناحیه شکم
 • سفت شدن سینه ها
 • لکه بینی خفیف
 • تغییر دهانه رحم

در زمان اقدام به بارداری چه تعداد رابطه برای باردار شدن کافی است؟

تعداد رابطه برای باردار شدن

تعداد رابطه برای باردار شدن

اکنون که می دانید بهترین زمان در ماه برای باردار شدن چه موقع است، ممکن است این سئوال برایتان پیش بیاید که چه تعداد رابطه برای باردار شدن باید داشت؟

پاسخ این سئوال ممکن است به منبع آن بستگی داشته باشد اما متخصصان توصیه می کنند که داشتن رابطه جنسی یک بار در روز می تواند شانس بارداری را افزایش دهد. ممکن است فکر کنید تعداد دفعات بیشتر رابطه جنسی می تواند شانس باردار شدن را افزایش دهد اما این گونه نیست. در واقع رابطه جنسی مکرر می تواند تعداد و کیفیت اسپرم ها را کاهش دهد.

در مرحله تخمک گذاری باید سعی کنید روزانه حداقل یک بار و سه الی چهار بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید. با این حال اگر علائم تخمک گذاری را در خود مشاهده می کنید، سعی کنید از یک تست تخمک گذاری استفاده کنید.

اگر می خواهید بهترین روش برای باردار شدن را بشناسید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید همچنین از سلامت اسپرم شریک جنسی خود مطمئن شوید.

آیا با یک بار رابطه جنسی امکان باردار شدن وجود دارد؟

حتی اگر یک بار رابطه جنسی داشته باشید، کاملاً امکان باردار شدنتان وجود دارد با این وجود باز هم به مرحله چرخه قاعدگی که در آن هستید بستگی خواهد داشت. اگر قصد دارید بچه دار شوید، در صورتی که زمان تخمک گذرای خود را شناسایی کرده باشید، یک بار رابطه جنسی هم می تواند به باردار شدنتان کمک کند. با این حال اگر قصد ندارید فعلاً باردار شوید، مطمئن شوید که از روش های پیشگیری مناسب استفاده کنید چرا که حتی با یک بار رابطه جنسی هم امکان باردار شدن وجود دارد.

پس از رابطه جنسی چه قدر طول می کشد تا بارداری اتفاق بیافتد؟

تعداد رابطه برای باردار شدن

تعداد رابطه برای باردار شدن

بارداری درست پس از رابطه جنسی آغاز نمی شود. در عوض ممکن است تا زمانی که اسپرم به تخمک برسد، تا 6 روز هم زمان نیاز باشد. پس از آن ممکن است 6 روز زمان نیاز باشد تا تخمک بارور شده خودش را به دیواره رحم بچسباند. بارداری پس از لانه گزینی تخمک رخ می دهد. در این زمان هورمون های بارداری آزاد می شوند و ممکن است خونریزی خفیف یا دل درد داشته باشید که با نام دل درد یا خونریزی لانه گزینی نیز شناخته می شوند. هورمون HCG نیز افزایش می یابد.

برای اطمینان یافتن از این که باردار هستید، تست بارداری انجام داده یا برای معاینه به پزشک زنان مراجعه کنید.

علاوه بر ردیابی تخمک گذاری می توانید برای تسریع باروری کارهای زیر را انجام دهید:

 

 

 • داشتن وزن سالم

پیش از این که سعی کنید باردار شوید، مطمئن شوید که وزنتان سالم است. زنانی که اضافه وزن یا کمبود وزن دارند برای باردار شدن دشواری بیشتری خواهند داشت. پیش از این که سعی کنید باردار شوید، برای کنترل وزن با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

 • داشتن رژیم غذایی سالم

اگر قصد دارید باردار شوید، داشتن رژیم غذایی متعادل شانس باردار شدنتان را افزایش خواهد داد. رژیم غذایی ناسالم می تواند منجر به کاهش قدرت باروری شود. باز هم در صورت نیاز برای داشتن رژیم غذایی سالم می توانید با پزشک مشورت کنید. همچنین مطمئن شوید که بدنتان به اندازه کافی هیدراته باشد.

 • عدم مصرف سیگار یا الکل

اگر قصد دارید باردار شوید، باید فوراً استعمال سیگار یا نوشیدنی های الکلی را قطع کنید.

 • کاهش استرس

محیط دارای میزان بالای استرس می تواند شانس باردار شدن را کاهش دهد. سعی کنید از محیط های استرس زا دوری کنید.

 • با پزشک خود مشورت کنید

اگر قاعدگی نامنظم دارید یا در باردار شدن مشکل دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا نحوه افزایش میزان باروری را بشناسید.

آیا رابطه جنسی مکرر برای سلامتی مضر است؟

رابطه جنسی مکرر قطعاً بد نیست و برای زوج هایی که قصد باردار شدن دارند کاملاً ضروری است. با این حال، دخول بسیار زیاد می تواند سبب درد کمر، پارگی رباط ها، کشیدگی عضلات، ساییدگی و دیگر شرایط ناراحت کننده شود. اگر قصد دارید باردار شوید، سعی کنید حداقل یک بار در روز دخول داشته باشید اما مراقب باشید تعداد رابطه بیش از حد نشود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

یک نظر

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   فاطمه جان سلام، بله احتمال انتقال وجود داره، باید حتما تحت نظر پزشک باشید.

 1. somaye پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من این ماه روز سیزدهم از سیکل فقط یکبار برای بارداری اقدام کردم و تست تخمک گذاریم هم مثبت بود. اما الان دو روز مونده به پریودم لکه بینی دارم و بی بی چک منفی شده. آیا احتمال داره چند روز آینده بی بی چک مثبت بشه. سرما خوردم و نیاز دارم به خوردن دارو. نمیدونم بخورم یا ممکنه برای نطفه ضرر داشته باشه.ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سمیه جان سلام، ممکنه لکه بینی نشانه خونریزی لانه گزینی باشه، ترجیحا قرص سرماخوردگی رو استفاده نکنید و از ویتامین سی و بخور و قرص استامینوفن ساده برای رفع علائمتون استفاده کنید.

   احتمال بارداری شما به عوامل مختلفی بستگی داره و با توجه به این عوامل میشه مشخص کرد که احتمال بارداری چقدر هست.
   از طریق لینک زیر اپلیکیشن مینت رو نصب کنید، وارد قسمت دکتر مینت سپس تست بارداری آنلاین بشید و به سوالات ما پاسخ بدید تا احتمال بارداری مشخص بشه

   http://cafebazaar.ir/app/?id=com.nikaat.mintapp&ref=share

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close