بارداری دوم

آیا بارداری دوم نیز مانند بارداری اول است؟

بعد از یکبار باردار شدن ممکن است گمان کنید که تمام موضوعات را در مورد حاملگی و علایم و خطرات آن‌ می‌شناسید اما واقعیت اینجاست که بارداری دوم گاهی زمین تا آسمان با بارداری نخست متفاوت است. با ما در این مطلب همراه باشید تا با برخی تغییراتی که بدن در بارداری دوم دارد آشنا شوید.

بزرگ شدن سریع‌تر شکم

در بارداری دوم معمولا شکم زودتر جلو‌ می‌آید و نشان‌ می‌دهد که باردارید. برخی خانم‌ها هنوز در هفته 8 بارداری دوم هستند اما دیگر نمی‌توانند شلوار روزمره‌شان را پا کنند، در صورتی که در بارداری اول معمولا تا 3 ماه شکم جلو نمی‎آید. دلیل این موضوع باز شدن پوست و عضلات شکمی در اولین بارداری است. پس در بارداری دوم زودتر به فکر خرید لباس‌های بارداری باشید.

ظهور سریع‌تر علایم بارداری

در بارداری دوم برخی علایم ناخوشایند بارداری مثل کمردرد، احساس خستگی و حالت تهوع زودتر به سراغ‌تان‌ می‌آید. اما از آنجا که بارداری‌ها متفاوت است ممکن اصلا هیچیک از این علایم را هم تجربه نکنید.
دلیل زودتر ظاهر شدن علایمی نظیر کمردرد، ضعف عضلات شکمی است. برای تسکین آن کفش طبی مناسب به پا کنید و شب‌ها بالشتی را بین دو زانو قرار دهید تا به نوعی حمایتگر کمر باشد و راحت‌تر بتوانید بخوابید.

اگر در بارداری نخست مبتلا به هموروئید یا واریس شده‌اید احتمالا مجدد و سریع‎تر از قبل آن را تجربه خواهید کرد. برای جلوگیری سعی کنید از بروز یبوست پیشگیری کنید. آب فراوان بنوشید و غذای سالم سرشار از فیبر نظیر میوه و سبزیجات در برنامه غذایی داشته باشید.

 

اپلیکیشن مینت

احساس خستگی نیز از دیگر علایم پیش از موقع در بارداری دوم است که تنها علاج آن تقسیم کردن کارهای روزانه با همسرتان است. و در نهایت باید بدانید تهوع صبحگاه نیز معمولا در بارداری دوم شدیدتر است.

وضعیت و حرکات جنین

در بارداری دوم زودتر متوجه حرکات جنین خواهید شد و این بدان علت است که بدن شما نسبت به این موضوع آگاه شده و شما شناخت بیشتر از علائم بارداری آن دارید. در بارداری نخست چون تجربه‌ای نداشتید، حرکات را با باد معده یا حرکات روده‌ای اشتباه‌ می‌گرفتید اما اینبار به محض آغاز حرکات متوجه آن خواهید شد. اکثر خانم‌هایی که برای بار دوم باردار‌ می‌شوند، در هفته 14 یا با ورود به دومین سه ماهه متوجه این حرکات خواهند شد. جنین در بارداری دوم در پایین شکم نیز قرار‌ می‌گیرد و به همین دلیل‌ می‌تواند بارداری با کمردرد‌های شدیدتری همراه شود.

وضعیت بدنی

وضعیت بدنی در بارداری دوم

وضعیت بدنی در بارداری دوم

در بارداری دوم احساس خستگی بیشتری نسبت به بارداری نخست خواهید داشت که دلیل آن داشتن فرزند دیگر و مراقبت از اوست. برای تقویت خود سعی کنید مکمل‌هایی را که پزشک تجویز کرده مصرف و رژیم غذایی مناسبی را دنیال کنید.

زایمان

در پایان سه ماهه سوم با نزدیک شدن به زمان زایمان متوجه تغییرات مثبتی در خود خواهید شد که با بارداری نخست متفاوت است.

در صورتی که برای نخستین بار زایمان طبیعی داشته‌اید این بار به دلیل باز شدن عضلات باید از نظر تئوری، زایمان سریع‌تر و راحت‌تری داشته باشید. البته بارداری در هر فرد و هر مرتبه متفاوت است اما شواهد نشان‌ می‌دهد خانم‌هایی که بار دوم زایمان طبیعی‌ می‌کنند راحت‌تر و سریع‌تر فارغ‌ می‌شوند. اگر بار نخست عمل سزارین انجام داده باشید اینبار نیز باید سزارین کنید و تنها تفاوتش این است که‌ می‌دانید قرار است چه اتفاقی بیافتد.

عوارض بعد از زایمان

در بارداری دوم دردهای پس از زایمان شدیدتر است. رحم باید به جای خود برگردد و انقباضات شکمی اینبار بیشتر از بار نخست خواهند بود. واقعیت این است که عضلات شکمی در بارداری نخست قوی‌تر است و هر بار منقبض‌ می‌شوند در همان وضعیت باقی مانده و به جمع شدن سریع‌تر شکم کمک‌ می‌کنند اما در بارداری دوم عضلات ضعیف‌ترند و شکم هم بیشتر باز شده است، در نتیجه عضلات در حال انقباض باقی نمی‌مانند بلکه منقبض شده، استراحت‌ می‌کنند و دوباره منقبض‌ می‌شوند که نتیجه آن درد بیشتر خواهد بود.

تغذیه نوزاد

تغذیه نوزاد دوم در صورتی که تجربه آن را برای فرزند نخست داشته باشید، آسان‌تر خواهد بود. مطالعات نشان داده است حتی غدد پستان نیز بار دوم آمادگی بهتر و سریع‌تری برای انتقال شیر دارند.

اگر در طول بارداری همچنان به فرزند نخست‌تان شیر‌ می‌دادید ممکن است متوجه شده باشید که کودک خود پس از مدتی سینه را پس بزند. دلیل آن این است که با رشد جفت‌ میزان و مزه شیر مادر تغییر‌ می‌کند. کودک با این تغییر متوجه‌ می‌شود که دیگر نباید از شیر مادر تغذیه کند. گاهی نیز ممکن است کودک خود شیر را پس نزدند و شما مجبور شوید به خاطر حساس شدن بیش از حد سینه‌ها یا خستگی، فرزند اول را از شیر بگیرید.

حالات روحی

در بارداری دوم حالات روحی مادر متفاوت است زیرا زمان کمتری برای خود دارد و فرزند بزرگتری نیز دارد که باید از آن مراقبت کند.
برای مدیریت وقت و خلق و خوی و وضعیت روانی خود بهتر است به توصیه‌های زیر عمل کنید:

– از دوستان و خانواده و همسرتان بخواهید از فرزندانتان‌ مراقبت کنند تا شما هم بتوانید ساعاتی را به خود اختصاص دهید.

– وقتی همسرتان از محل کار به خانه برمی‌گردد از او بخواهید در حینی که شما استراحت‌ می‌کنید کمی از فرزندتان مراقبت کند.

– اگر شاغلید حتما یک روز کاری یا نصف روز را مرخصی بگیرید تا کمی به خود برسید. فرزندانتان را به بستگان مورد اعتماد بسپارید و از وقت آزادتان لذت برید.

-ساعاتی را به ورزش و تمرینات بدنی برای بهبود خلق و خو اختصاص دهید.

– برای آنکه وقت زیادی را صرف خرید نکنید از سایت‌ها به طور آنلاین خرید کنید.

بعد از خواندن این مقاله به طور حتم درک بهتری از بارداری دوم و انتظاراتی که از آن خواهید داشت، دارید اما فراموش نکنید هر بارداری در هر خانم با هم متفاوت است و آنچه شما تجربه‌ می‌‌کنید شاید دقیقاً با آنچه در اینجا خوانده‌اید مطابقت نداشته باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *