کاهش وزن سریع

10 تکنیک عملی برای لاغری و کاهش وزن سریع

اگر قصد کاهش وزن و لاغری سریع دارید به شما قول می‌دهیم با خواندن این مطلب و رعایت نکات علمی و مورد تایید متخصصان که به آن اشاره کرده‌ایم می‌توانید وزن خود را پایین بیاورید. نمی‌گوییم می‌توانید در عرض مدتی شکمی شش تکه داشته باشید اما می‌توانید به روش اصولی و علمی کاهش وزن سریع و پایداری را تجربه کنید.

آیا روشی ایمن برای کاهش وزن سریع وجود دارد؟

این موضوع به‌ میزان وزنی که باید کاهش دهید و سبک زندگی شما بستگی دارد. در این مقاله به 10 استراتژی که برای هر فردی قابل استفاده است اشاره می‌کنیم. به طور کل بهترین روش برای لاغری و کاهش وزن سریع و نگه داری وزن کم شده، مداومت و برنامه ریزی برای رژیم غذایی است. اصولی‌ترین کار این است که تلاش نکنید بیش از یک کیلو در هفته کم کنید. در غیر این صورت بازگشت وزن کم شده حتمی خواهد بود. به 10 توصیه زیر عمل کنید تا سریع وزن کم کنید.

  • میزان کالری مصرفی خود را منطقی کاهش دهید

برای کاهش وزن باید‌ میزان کالری مصرفی شما از کالری دریافتی‌تان کمتر باشد. اگر روزانه 2500 کالری مصرف می‌کنید و 3000 کالری بسوزانید می‌توانید کاهش وزن را تجربه کنید. اما اگر 3000 کالری می‌سوزانید و در عوض 3500 کالری دریافت می‌کنید این انرژی مازاد به صورت چربی در بدن ذخیره شده و زمینه ساز اضافه وزن تدریجی شما خواهد شد.

سعی کنید در طول روز از مواد غذایی با ارزش و کم کالری استفاده کنید و نیم ساعت تمرین بدنی یا پیاده روی داشته باشید.

 

اپلیکیشن مینت

  • رژیم غذایی خود را تغییر دهید

برخی گروه‌های غذایی نظیر میوه و سبزیجات یا غلات کامل انرژی پایین تری داشته و سبب سیری بیشتر می‌شوند. مصرف چربی‌های سالم و پروتئین‌‌ها هم باعث می‌شوند برای مدت طولانی تری سیر بمانید و بعد از مصرف آنها تمایل کمتری برای مصرف مواد غذایی شیرین خواهید داشت. اگر‌ میزان کالری مصرفی الان خود را بجای مواد غذایی چرب و شیرین، از فیبرها و غلات کامل، پروتئین و چربی‌های مفید بگیرید بدون حتم حتی بدون کاهش کالری، در دراز مدت لاغر می‌شوید. اگر این موضوع با کاهش کالری مصرفی همراه شود سریع تر به نتیجه خواهید رسید.

  • هیچ گروه غذایی را از برنامه خود حذف نکنید

یکی از اشتباهات مردم برای لاغری سریع برهم زدن تعادل بین مصرف گروه‌های غذایی است. برای کاهش وزن اصولی باید از تمامی گروه‌های غذایی به تعادل مصرف کنید. شاید به دلیل همین عدم تعادل است که رژیم هایی نظیر کتو‌ و دیگر رژیم‌های کم کربوهیدرات به نظر اصولی و درست نمی‌رسند. تنها موادی که مصرف آن را در رژیم کاهش وزن باید به حداقل برسانید کربوهیدرات‌های ساده است. در مقایسه با کربوهیدرات‌های پیچیده که شما را برای مدت طولانی سیر نگه می‌دارند، کربوهیدرات‌های ساده مانند قندهای موجود در اسپاگتی سریع هضم شده و باعث گرسنگی مجدد و طلب بیشتر مواد غذایی می‌شوند.

کاهش وزن و لاغری سریع به کمک کنترل تغذیه

کاهش وزن و لاغری سریع به کمک کنترل تغذیه

اگر برنج یا نان سفید یا پاستا میل می‌کنید به آن سبزیجات مختلف مثل اسفناج بیافزایید. فیبر موجود در غذا هضم را کند کرده و سبب دریافت کمتر کالری می‌شود.

  • به کالری مواد غذایی توجه کنید

اگر مشغله زیادی در طول روز دارید و فرصت اندازه گیری مواد غذایی و محاسبه کالری آنها را ندارید از مواد غذایی آماده‌ای که روی برچسب آنها میزان کالری قید شده است استفاده کنید.

  • هر از گاهی روزه بگیرید

برای کاهش کالری دریافتی بخشی از روز یا روزهایی در هفته را روزه بگیرید. بهترین و پرطرفدارترین رژیم روزه رژیم 5:2 است. به این معنی که 5 روز در هفته را غذا بخورید و دو روز را روزه بگیرید. در روزهای روزه نباید بیش از 500 کالری در روز دریافت کنید.

رژیم 8: 16 نوع دیگری است که در آن فرد در طول روز 8 ساعت اجازه مصرف مواد غذایی را دارد اما برای 16 ساعت بعد از آن باید روزه بوده و تنها اجازه نوشیدن آب دارد. زمان‌های توصیه شده برای مصرف مواد غذایی نیز بین 10 صبح تا 6 عصر است. خوبی رژیم‌های روزه داری این است که بدن از دور سوخت و ساز کربوهیدرات خارج شده و شروع به چربی سوزی می‌کند که این کار بویژه روی چربی‌های شکمی تاثیر مثبت دارد.

  • آب بیشتری بنوشید

نوشیدن آب بویژه قبل از غذا به احساس سیری بیشتر کمک می‌کند و باعث می‌شود کالری کمتری مصرف کنیم. در عین حال جایگزین کردن آب به جای کالری‌های مایع مصرفی در طول روز به کاهش کالری دریافتی کمک می‌کند.

همیشه یک بطری آب با خود داشته باشید و مرتبا از آن بنوشید. بسیاری از اوقات تشنه هستیم اما گمان می‌کنیم گرسنه‌ایم.

  • با ورزش کردن کالری بسوزانید

اگر می‌خواهید کاهش وزن ولاغری سریع را تجربه کنید بهتر است با تمرینات بدنی از هر نوع، چه بدنسازی چه دوچرخه سواری، پیاده روی، دو یا هر نوع ورزش دیگر سوخت و ساز خود را بالا ببرید.

ورزش نه تنها باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید بلکه اراده و انگیزه شما برای کاهش وزن را بالا برده‌ و رعایت رژیم غذایی را ساده تر می‌کند. اما هرگز در ورزش کردن به خود فشار نیاورید.

  • در کنار ورزش‌های هوازی به ورزش‌های قدرتی بپردازید

دو نوع ورزش داریم: ورزشهای هوازی و قدرتی

هر دو ورزش کالری می‌سوزاند اما برخلاف ورزش‌های هوازی، ورزش‌های قدرتی روی ساخت و تقویت بافت ماهیچه‌ای هم تمرکز دارد. هر چه ماهیچه بیشتری داشته باشید‌ میزان چربی شما کمتر خواهد شد. می‌توانید ابتدا تمرینات را با طناب زدن یا توپ آغاز کنید و به تدریج پس از روی فرم آمدن در باشگاه بدنسازی ثبت نام کنید.

  • شدت تمرینات خود را تغییر دهید

در هفته هم ورزش هوازی انجام دهید هم قدرتی. ورزش هوازی مثل پیاده روی، دو و دوچرخه سواری قند و چربی می‌سوزانند. در ورزش قدرتی قند سوزانده می‌شود اما این بدان معنی نیست که این ورزش روی کاهش وزن تاثیر نمی‌گذارد. در ورزش بی هوازی عضلات ساخته می‌شوند‌ و عضلات به سوخت کالری حتی در زمان استراحت کمک خواهد کرد. ورزش‌های هوازی شدت متوسط و ورزش‌های قدرتی شدت بالا دارند. این دو در کنار هم به کاهش وزن  و لاغری سریع تر کمک خواهند کرد.

  • کالری دریافتی و مصرفی خود را به دقت محاسبه کنید.

این مهم ترین نکته در موفقیت شماست. سعی کنید‌ میزان کاهش وزن خود را زیر نظر بگیرید. برای محاسبه کالری می‌توانید از مچ بندهای مخصوص یا اپ‌های گوشی‌های هوشمند استفاده کنید. اگر هیچ یک را ندارید از روش سنتی وزن کردن خود با ترازو استفاده کنید. برخی از دستگاه‌‌ها بدن را آنالیز می‌کنند و نصبت چربی را اعلام می‌کنند که مسلما استفاده از آنها شما را در راه کاهش وزن و روشی که انتخاب کرده اید بهتر راهنمایی می‌کند.

نکته‌ای که حین رعایت این 10 نکته باید مد نظر بگیرید اینکه کاهش وزن هر چه آهسته تر و تدریجی تر باشد تداوم بیشتری خواهد داشت. پس روی مفهوم لاغری و کاهش وزن سریع بیشتر فکر کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *