بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری : دکتر فائزه شهبازی

مصرف قرص ضد بارداری به معنی پیشگیری دائمی از بارداری نیست و با قطع آن می‌توان برای بارداری برنامه ریزی کرد اما اینکه چقدر زمان می‌برد تا مجدد خانم بتواند باردار شود به عوامل بسیاری از جمله سن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد. در این مقاله به طور کامل در رابطه با بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری صحبت می کنیم.

چند حقیقت در رابطه با بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

قرص‌ها به نظم چرخه قاعدگی کمک می‌کنند. بعد از قطع قرص به دلیل تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی به هم می‌ریزد و تا تنظیم مجدد این چرخه ممکن است بارداری به تعویق بیافتد.

قرص‌ها چطور از بارداری پیشگیری می‌کنند؟

قرص 3 نوع عملکرد مهم دارد:

  • حفظ سطح هورمون‌ها
  • از بین بردن سطح بالای استروژن در خون برای پیشگیری از تخمک گذاری
  • غلیظ کردن مخاط دهانه رحم برای آنکه اسپرم نتواند خود را به تخمک برساند.

به این ترتیب مصرف قرص می‌تواند از بارداری پیشگیری کند اما در کنار این موارد به تنظیم دوره‌های قاعدگی، کاهش خونریزی و درد شکمی و همچنین کاهش خطر ابتلا به کیست تخمدان نیز کمک می‌کند.

 

اپلیکیشن مینت

قرص ترکیبی جلوگیری از بارداری در صورتی که طبق دستور مصرف شود تا 91 درصد و مینی پیل‌ها تا 95 درصد از بارداری پیشگیری می‌کنند.

با قطع قرص امکان بارداری مجدد وجود دارد.

چقدر طول می‌کشد تا چرخه قاعدگی بعد از قطع قرص تنظیم شود؟

بعد از قطع قرص گاه دوره‌های قاعدگی تا 3 ماه بی‌نظم می‌شوند و با تنظیم مجدد خانم می‌تواند باردار شود.

بنابراین بارداری بعد از قطع مصرف قرص ضدبارداری تقریبا 3 ماه طول میکشد.

به اولین خونریزی بعد از قطع مصرف قرص خونریزی خروجی می‌گویند که با خونریزی‌های قبلی متفاوت است. دوره بعد از این خونریزی دوره طبیعی نامیده می‌شود. گاه بی نظمی در قاعدگی بر توانایی باروری یک زن تاثیر منفی می‌گذارد.اما با بازگشت نظم در دوره‌ها خانم باردار خواهد شد.

نگاهی به مطالعات انجام شده در این زمینه

بر اساس تحقیقی دانمارکی که مشروح نتایج آن در سال 2013 در مجله باروری انسان منتشر شد، احتمال بارداری در زنانی که مصرف قرص پیشگیری از بارداری را قبل از 21 سالگی آغاز می‌کنند در مقایسه با زنانی که بعد از این سن شروع به مصرف قرص می‌کنند کمتر است. دلیل این موضوع احتمال اختلالات قاعدگی و بینظمی در چرخه های قاعدگی در زنان جوان تر است. بعد از قطع مصرف قرص ممکن است وقفه‌ای 2 تا 6 ماهه در بازگشت قدرت باروری خانم‌ها رخ دهد. در این تحقیق 3727 خانم 18 تا 40 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

نکته جالب دیگر اینکه بر اساس این تحققی زنانی که برای طولانی مدت از قرص برای پیشگیری استفاده می‌کردند در مقایسه با زنانی که تنها دوره‌ای کوتاه قرص مصرف می‌کردند، زودتر باردار شدند و این بدان معنی است که مصرف بلند مدت قرص‌ها ناباروری ایجاد نمی‌کند.

مطالعه دیگری از سوی انجمن باروری و زنان و زایمان آمریکا در سال 2009 ثابت کرد استفاده از داروهای خوراکی جلوگیری از بارداری برای کوتاه مدت یا برای دوره یک ساله تاثیری در باروری زنان ندارد.

ملاحظات قبل از قطع قرص ضد بارداری

برخی مسایل می‌تواند بر باروری یک زن بعد از قطع قرص تاثیر منفی بگذارد. از آنجمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سلامت عمومی

اختلالات تیروئیدی، اختلالات غده هیپوفیز و سندروم تخمدان پلی کیستیک ومی‌تواند بر توانایی باروری زنان تاثیر منفی بگذارد. بالا یا پایین بودن بیش از حد وزن نیز در این میان بی‌تاثیر نیست.

سلامت باروری در زنان

خانم‌هایی که سابقه ابتلا به عفونت لگن، مسدود شدن لوله‌های فالوپ یا آندومتریوز دارند ممکن است قدرت باروری کمتری داشته باشند.

سلامت باروری در مردان

تعداد کم اسپرم در مردان بر باروری یک زن تاثیر گذار است.

سن زنان

میزان قدرت باروری بعد از 35 سالگی در زنان کاهش می‌یابد. طبق آمار رسمی، اکثر زنان 19 تا 26 سال تنها با برقراری یک سال رابطه جنسی محافظت نشده می‌توانند باردار شوند. این میزان در زنان 35 تا 39 ساله به 82 درصد کاهش می‌‌یابد. اکثر متخصصان زنان یک سال رابطه محافظت نشده را معیاری برای ارزیابی قدرت باروری زنان می‌دانند. بعد از گذشت یک سال رابطه بدون پیشگیری در صورتی که زوجی نتوانند بچه‌دار شوند باید به دنبال روشهای کمک باروری باشند.

چند نکته:

برخی خانم‌ها بلافاصله بعد از قطع مصرف قرص باردار می‌شوند. برخی دیگر به زمان بیشتری نیاز دارند. گرچه برای بادار شدن قطع مصرف قرص گام مهمی است اما سلامت عمومی زنان هم اهمیت بالایی دارد. برای آنکه بارداری به خوبی پیش رود خانم باید به موقع مصرف ویتامین‌های قبل بارداری و اسید فولیک را آغاز کند تا از ناهنجاری‌های مادرزادی پیشگیری شود. ترک سیگار و الکل و کاهش استرس از دیگر عوامل مهم تلقی می‌شود.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close