بارداری در چهل سالگی

بارداری در چهل سالگی و بعد از آن

بارداری زمان ایداه‌آل ندارد. برخی افراد معتقدند تا قبل از 35 سالگی باید باردار شد و حاملگی بعد از این زمان با خطرات فراوانی روبروست. اما بسیاری از زنان بعد از 35 سال باردار می‌شوند و فرزندان سالمی به دنیا می‌آورند. واقعیت این است که در حال حاضر اکثر زنان در دهه 40 زندگی‌شان باردار می‌شوند. در این مقاله به طور کامل در رابطه با بارداری در چهل سالگی صحبت می کنیم.

بارداری بعد از 40 سالگی چقدر شایع است؟

آمار بارداری در چهل سالگی و بعد از آن؛ طی سال‌های اخیر رو به افزایش بوده و به بالاترین نرخ خود در سال 2018 رسید. طبق آمار در این سال از هر 1000 زن 11 نوزاد در بین سال‌های 40 تا 45 زندگی مادرشان متولد شدند. در حالی که نرخ جهانی تولد در حال کاهش و پایین آمدن است، تعداد مادران جوان نیز روز به روز کم می‌شود.

موانع بارداری بعد از 40 سالگی

یکی از موانع موجود برای بارداری بعد از 40 سالگی افت قدرت باروری در زنان است. البته برخی خانم‌‌ها بعد از این سن نیز هیچ مشکلی از نظر باردار شدن ندارند اما طبق آمار یک سوم زنان بعد از 35 سالگی برای باردار شدن به روش‌های کمک باروری متوصل می‌شوند و هر چه سن‌شان بالاتر می‌رود میزان نیاز به استفاده از این روش‌ها افزایش می‌یابد.

منظور از روش‌های کمک باروری استفاده از قرص‌‌‌های خوراکی یا تخمک و جنین اهدایی و IVF است. به طور کل اگر در 35 سالگی خانمی پس از 6 ماه رابطه بدون پیشگیریف باردار نشد لازم است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کند. بعد از این سن کمیت و کیفیت تخمک افت می‌کند. آزمایشاتی وجود دارد که به واسطه آن پزشک می‌تواند تشخیص دهد ذخایر تخمدانی خانم چقدر است و تخمک‌‌ها از نظر کیفیتی چقدر سالمند. در حالی که احتمال بارداری یک خانم در 30 سالگی حدود 75 درصد در هر سیکل ماهانه است این میزان در 40 سالگی به 50 درصد و در 43 سالگی به 2 درصد می‌رسد. توجه به این نکته نیز مهم است که سن مرد نیز در سلامت بارداری زن نقش دارد.

 

اپلیکیشن مینت

چطور در 40 سالگی بارور بمانیم؟

تمام بارداری‌‌ها با افزایش سن در معرض سقط جنین قرار دارند. دلیل آن هم افزایش احتمال بروز بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، پر فشاری خون و اختلالات تیروئیدی است و به همین دلیل مراقبت‌‌‌های پیش از بارداری اهمیت دارد.

در صورتی که بعد از 40 سالگی قصد بارداری دارید باید ابتدا از لحاظ این شرایط بررسی شوید و اگر بیماری مزمنی دارید حتما تحت کنترل قرار بگیرید. اگر دارویی مصرف می‌کنید باید مشخص شود که در بارداری مصرف آن مجاز است یا خیر و اگر لازم بود قبل از بارداری داروی جدیدی دریافت کنید که در بارداری مصرفش بدون اشکال است و چند وقتی تامل کنید و مشاهده کنید که آیا مصرف این دارو می‌تواند بیماری را کنترل کند یا خیر.

تغییرات بدنی بعد از 40 سالگی

تغییرات بدنی بعد از 40 سالگی

تغییرات بدنی بعد از 40 سالگی

بارداری بدن را تغییر می‌دهد. زنانی که در سنین قبل از 40 سالگی بارداری را تجربه کرده‌اند می‌گویند که بارداری در 40 سالگی از نظر جسمی سخت‌تر از بارداری در سنین 20 یا 30 سالگی است. یکی از مسایل مربوط به وزن می‌شود.

فردی که در دهه چهارم زندگی‌اش زندگی فعالی دارد و درد‌‌‌های جسمی کمی را حس می‌کند کمتر با علایم جسمی بارداری در 40 سالگی موجه خواهد شد اما فردی که با ورود به 40 سالگی درد‌های جسمی را هم تجربه می‌کند مسلما بارداری دشوارتری خواهد داشت و تغییرات بدنی برایش در بارداری مشهودترند. اگر شما اهل ورزش هستید توصیه می‌کنیم به این کار همچنان ادامه دهید. اینکار به داشتن یک بارداری سالم و راحت کمک می‌کند. در مورد نوع فعالیت اما بهتر است با متخصص زنان یا ماما مشورت کنید.

تحرک شیوه خوبی برای کاهش استرس و اضطراب است پس اگر اهل ورزش نبوده‌اید یا تازه کارید بهتر است برخی تمرینات بدنی نظیر شنا یا یوگا را پیش از بارداری آغاز کنید. ثابت شده است زنانی که در دهه چهارم زندگی خود ورزش می‌کنند در مقایسه با زنانی که زندگی نشسته و بی‌تحرک دارند بارداری سالم‌تری را پشت سر خواهند گذاشت.

تغییرات روانی و احساسی در دهه چهارم زندگی

هورمون‌های بارداری سبب بروز تغییراتی در هورمون‌های بدن می‌شوند. نوسانات خلقی ارتباط چندانی با افزایش سن ندارند اما توانایی زنان مسن‌تر برای مواجهه با این تغییرات به مراتب کمتر از زنان جوان‌تر است. امور مالی و روابط بین همسری از جمله مسایلی است که سبب تحریک پذیری عاطفی زنان در دوران بارداری می‌شود. زنان مسن‌تر شاید بیشتر در معرض این نوع مشکلات باشند. در عوض برخی استرس‌‌ها نظیر یافتن خانه یا پیدا کردن شغل و ثبات مالی دیگر دغدغه ذهنی آنها نیست.

برای مواجهه با تغییرات عاطفی در این دوران بهترین راه یافتن زنانی در سن و سال خودتان است که قصد بارداری دارند یا باردارند. بودن در یک گروه و مطرح کردن موضوعات مشابه، استرس بارداری را کاهش می‌دهد.

ثبات مالی در دوران بارداری

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود زنان بارداری خود را تا دهه چهارم زندگی به تعویق بیاندازند اطمینان داشتن از ثبات مالی است. در جوانی، خانم‌‌ها به دنبال شادی و مسافرت هستند بعد به فکر شغل و ثبات مالی می‌افتند. می‌خواهند خود را به سطح خاصی از رفاه برسانند. دوست دارند وضعیت مالی‌شان در حدی باشد که بتوانند خانه و ماشین و حساب بانکی پر پول داشته باشند. بارداری را به عمد به تاخیر می‌اندازند تا با اطمینان خود را درگیر فرزندانشان کنند.

خطرات مربوط به بارداری در چهل سالگی

معاینات پزشکی بارداری در چهل سالگی

معاینات پزشکی بارداری در چهل سالگی

بارداری به هر حال با عوارضی همراه است و در 40 سالگی این عوارض بیشتر و پیچیده‌تر می‌شوند. عوارض ناشی از بارداری در چهل سالگی و بعد از آن با زایمان زودرس، تولد نوزاد نارس، پره اکلامپسی، دیابت بارداری، کم وزنی نوزاد حین تولد و سزارین اجباری همراه است.

می‌توانید در مشورت با پزشک یا ماما و زیر نظر قرار گرفتن توسط کادر پزشکی و معاینه جسمی مرتب تا حد زیادی خطرات مربوط به عوارض بارداری را در این سن کاهش دهید

برای بارداری در چهل سالگی و بعد از آن، آزمایش ژنتیک لازم است؟

آزمایشات ژنتیکی برای زنان باردار در هر سنی لازم است. با این وجود غربالگری و آزمایش ژنتیک بعد از 40 سالگی اهمیت بالاتری خواهد داشت. بر اساس آمار انجمن ملی سندروم داون، در 40 سالگی از هر 100 زن یک نفر صاحب فرزندی با سندروم داون می‌شود. این تعداد در 49 سالگی به 10 درصد می‌رسند.

در آزمایش ژنتیک و غربالگری نتایج بر اساس احتمال تولد نوزادی با سندروم داون بر اساس سن مادر اعلام می‌شود. اگر در نتیجه آزمایش قید شود این احتمال یک در هر 200 نوزاد است یعنی پاسخ منفی است اما اگر قید شود یک در هر 80 نوزاد است یعنی پاسخ مثبت است( در 40 سالگی از هر 100 نوزاد یک نوزاد با سندروم داون متولد می‌شود). غربالگری ژنتیک نمی‌تواند با اطمینان بگوید که نوزاد شما مشکل ژنتیکی دارد بلکه صرفا خطرات را در مقایسه با گروه سنی شما تخمین می‌زند.

آزمایش ژنتیک می‌تواند تصویر دقیق‌تری از ژنتیک نوزاد و تشخیص مشکلات به شما ارائه دهد اما آمنیوسنتز یا نمونه گیری از جفت و کوریون با خطر سقط جنین همراه خواهد بود.

زایمان در دهه چهارم زندگی

در صورتی که پیش از رسیدن به دهه 40 زندگی خود باردار شده باشید احتمال زیمان زودرس و تولد نوزادی با وزن پایین کاهش می‌یابد اما به هر حال سلامت مادر در این سن می‌تواند روند زایمان را سخت‌تر و پیچیده‌تر کند. باور عموم مردم این است که در دهه چهارم زندگی، زایمان تنها به روش سزارین یا القای زایمان ممکن است اما بهتر است پیش از قضاوت با پزشکی متبحر در این رابطه صحبت کنید.

آمار نشان می‌دهد در اواخر 20 سالگی حدود 26 درصد زنان به روش سزارین زایمان می‌کنند در حالی که این آمار در زنان بالای 40 سال به 52 درصد می‌رسد. سلامت مادر و تصمیم پزشک همگی در انتخاب روش زایمان تاثیر گذارند.

 

 

سلامت کودکان در مادران بالای 40 سال

اصلی‌ترین موضوعی که موجبات نگرانی را در بارداری بالای 40 سال رقم می‌زند، سلامت نوزاد است. امروزه با مراقبت و زیر نظر گرفتن‌‌‌های مداوم مادران در طول دوران بارداری، اکثر نوزادان در مادران بالای 40 سال بدون هیچ عارضه‌ای متولد می‌شوند.

کلام آخر در رابطه با بارداری در چهل سالگی و بعد از آن

شاید بارداری و زایمان در دهه چهارم زندگی با چالش‌‌ها و عوارضی همراه باشد اما در حال حاضر تعداد زنانی که برای بارداری در این سن برنامه ریزی می‌کنند کم نیستند. با مراقبت صحیح از مادر در دوران بارداری و مراجعات مرتب به متخصص و زیر نظر داشتن جنین می‌توان مطمئن بود که زوجین صاحب فرزندی سالم خواهند شد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close