خارش واژن در پریودی

دلیل خارش واژن در پریودی ؛ دکتر فائزه شهبازی

تحریک بافت و خارش واژن در پریودی

گاه دلیل خارش، استفاده از نوار بهداشتی یا تامپون است. پوست‌های حساس، به موادی که در این دست محصولات بهداشتی وجود دارد، عکس‌العمل نشان داده و دچار حساسیت و خارش می‌شود. گاه نیز خشکی و سفتی نوار بهداشتی مسبب خارش است.

برای پیشگیری یا تسکین خارش و تحریک واژن در پریودی می‌توانید تمهیدات زیر را در نظر بگیرید:

  • از نوار بهداشتی مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید.
  • اگر به یک برند حساسیت نشان دادید، برند را عوض کنید.
  • نوار بهداشتی را به فواصل کوتاه عوض کنید.
  • در هنگام خرید به سایز و میزان جذب نوار بهداشتی دقت کنید و اگر خارش دارید حتما انواعی با جذب بالا را تهیه کنید.
  • اگر عادت دارید به طور مرتب تامپون استفاده کنید، هر از گاهی آن را تغییر داده و از نوار استفاده کنید.
  • اگر به تامپون و نوار بهداشتی حساسیت دارید از فنجان قاعدگی یا دستمال‌های قابل شستشو استفاده کنید.
  • هرگز برای ناحیه واژن دستمال‌های مرطوب معطر یا سایر محصولات شستشوی عطری یه کار نبرید.
  • ناحیه تناسلی را تنها با آب و صابون یا شوینده‌های بدون رایجه و رنگ بشویید.

عفونت قارچی واژن

تغییرات هورمونی مربوط به چرخه قاعدگی سبب بروز تغییراتی در PH واژن شده و این تغییرات محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌های کاندیدا که نوعی مخمر است و سبب بروز نوعی عفونت قارچی می‌شود، فراهم می‌آورد. این عفونت با خارش، درد در هنگام ادرار، تورم و قرمزی ناحیه و ترشحات پنیری مانند همراه است.

برای درمان این نوع عفونت از داروهای ضد قارچ استفاده می‌کنند که می‌تواند خوراکی یا موضعی باشد. هرگز برای درمان عفونت قارچی خوددرمانی نکنید زیرا اکثر افرادی که اقدام به مصرف این دارو به طور سرخود می‌کنند معمولا اصلا دچار آن نیستند. پس قبل از خوددرمانی ابتدا به متخصص مشورت کنید.

 

اپلیکیشن مینت

عفونت باکتریایی واژن

دلایل خارش واژن

دلایل خارش واژن

همانطور که گفتیم چرخه قاعدگی با یک سری تغییرات در Ph واژن همراه است. با تغییر اسیدیته واژن، زمینه برای رشد باکتری‌های مضر فراهم می‌شود و این باکتری‌ها می‌توانند مسبب بروز عفونت‌هایی نظیر واژینوز باکتریایی یا BV باشند. از جمله علایم همراه می‌توان به دفع ادرار دردناک، ترشحات آبکی یا فوم مانند و بوی نامطبوع اشاره کرد. این عفونت باید توسط پزشک تشخیص داده شود. برای درمان آن از داروهای آنتی‌بیوتیکی نظیر مترونیدازول، کلیندامایسین و تینیدازول استفاده می‌شود.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس نوعی عفونت شایع جنسی (STI) است که در اثر عفونت توسط انگل تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود. این بیماری با علایمی نظیر خارش واژن در پریودی ، درد در هنگام ادرار، تغییر در ترشحات واژن و بوی نامطبوع همراه است.

به طور معمول، تریکومونیاز با آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مانند تینیدازول یا مترونیدازول درمان می‌شود.

این عفونت از آنجایی که می‌تواند زمینه‌ساز التهاب دستگاه تناسلی باشد، باید توسط متخصص تشخیص داده شود. طبق بررسی‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، التهاب دستگاه تناسلی می‌تواند ابتلا به سایر بیماری‌های مقاربتی را ساده‌تر کند.

نکته آخر:

خارش واژن در پریودی موضوعی شایع است که نباید نادیده گرفته شود. گاه دلیل آن مسئله‌ای ساده همچون حساسیت است که با تغییر برند نوار بهداشتی می‌توانید آن را برطرف کنید اما گاه دلیل این خارش نوعی عفونت است که باید توسط متخصص تشخیص داده شده و به سرعت درمان شود.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close