لگن درد زنان

چه چیزی سبب لگن درد زنان میشود؟ 10 دلیل درد لگن در زنان

درد لگن قسمت پایینی شکم را درگیر میکند. لگن درد زنان ممکن است نشانه دل درد قاعدگی، تخمک گذاری، یا مشکلات معده و روده مانند سوء هاضمه باشد و یا میتواند دلایل جدیتری داشته باشد.

گاهی اوقات درد شکم نشان دهنده بیماری یا مشکل سیستم تولید مثل یا دیگر ارگانهای این بخش است. در چنین مواردی، باید به پزشک مراجعه کرد.

در این مقاله به بررسی 10 علت احتمالی درد لگن در زنان میپردازیم.

علل لگن درد زنان

 •  دل درد قاعدگی

دل درد قاعدگی یکی از علل رایج درد لگن در زنان است.

 

اپلیکیشن مینت

از میان تمام اختلالات قاعدگی، زنان بیشتر احساس درد را تجربه میکنند.

بیش از نیمی از زنانی که پریود میشوند، در چرخه قاعدگی خود حداقل 1 تا 2 روز درد خواهند داشت.

معمولاً دل درد قاعدگی پیش از شروع پریود آغاز میشود چرا که رحم منقبض شده و دیواره آن ریزش میکند. این درد ممکن است مشابه گرفتگی عضلات یا درد ضربه ای باشد.

کیسه آب گرم میتواند به تسکین این درد کمک کند. داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز به رفع درد کمک میکنند.

در مواردی که درد قاعدگی شدید باشد، پزشکان ممکن است داروهای دیگری توصیه کنند.

 •  تخمک گذاری

اگر فرد در اواسط قاعدگی در یک طرف لگن خود احساس درد داشته باشد، ممکن است mittelschmerz را تجربه کند. پزشکان از این واژه آلمانی برای اشاره به تخمک گذاری دردناک استفاده می کنند.

هنگامی که یک خانم تخمک گذاری میکند، تخمدان ها در کنار دیگر مایعات، تخمک آزاد میکنند. سپس این تخم از لوله فالوپ گذشته و به رحم میرسد. مایع ترشح شده تخمدان می تواند در ناحیه لگن پخش شده و منجر به حساسیت لگن و احساس درد شود.

این احساس ناراحتی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و بسته به اینکه کدام تخمدان تخمک ازاد میکند، ممکن است در نقاط مختلف بدن احساس شود. این درد موقتی است و به درمان خاصی نیاز ندارد.

 • ورم مثانه

ورم مثانه

ورم مثانه

ممکن است زنان ورم مثانه داشته باشند که هیچ دلیل مشخصی ندارد. اصطلاح پزشکی برای این بیماری ورم بینابینی است و پزشکان مطمئن نیستند چرا رخ می دهد.

ورم مثانه بینابینی می تواند منجر به درد لگن و علائمی مانند ادرار دردناک، ادرار مکرر و درد حین رابطه جنسی شود. درمان ها معمولاً شامل کنترل علائم به بهترین نحو میشوند.

 • ورم مثانه یا عفونت دستگاه ادراری

آماس مثانه به ورم مثانه در نتیجه عفونت باکتریایی اشاره دارد. این وضعیت به دلیل وجود باکتری های واژن، رکتوم یا پوست به وجود می آید که میتواند وارد مجاری ادراری شده و به مثانه برسند.

عفونت دستگاه ادراری عفونتی است که در تمام سیستم ممکن است رخ بدهد اما ورم مثانه تنها در مثانه رخ میدهد.

هردوی این بیماریها در زنان رخ میدهند. این عفونت ها گاهی اوقات به صورت خود به خودی رفع میشوند، اما معمولاً مصرف آنتی بیوتیک برای یک دوره کوتاه مدت، ورم مثانه و دیگر عفونتهای دستگاه ادراری را درمان میکند.

 •  بیماری های مقاربتی

بیماریهای مقاربتی میتوانند عامل درد لگن باشند.

درد لگن ممکن است نشان دهنده بیماری های مقاربتی (STI) مانند سوزاک یا کلامیدیا باشد. این بیماریها در افرادی رخ میدهند که از لحاظ جنسی فعال هستند.

 

 

در کنار درد لگن، دیگر نشانه های STI ممکن است شامل درد حین ادرار، خونریزی بین دو قاعدگی و تغییر ترشحات واژن باشند.

هر فردی که چنین تغییراتی را تجربه میکند، باید به پزشک مراجعه کند تا بتوانند نوع بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب آن که معمولاً آنتی بیوتیک است را تجویز کنند. همچنین لازم است به شریک جنسی خود درمورد بیماری اطلاع دهد تا از انتشار آن پیشگیری کنید.

 • بیماری های التهابی لگنی

بیماری التهابی لگنی (PID) یک بیماری رحمی است که میتواند به بافتهای اطراف آسیب برساند. PID ممکن است در نتیجه ورود باکتریها از طریق واژن و دهانه رحم به رحم وارد شده و در آنجا رشد کنند.

این بیماری معمولاً شکل وخیم بیماریهای مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا است. علاوه بر درد لگن، زنان ممکن است علائم دیگری مانند ترشحات غیرطبیعی واژن و خونریزی داشته باشند.

PID خطر ناباروری را افزایش میدهد. طبق آمار سازمان پیشگیری و درمان بیماریها، از هر 8 زنی که به PID مبتلا بودهاند، 1 نفر مشکل بارداری دارد.

درمان این بیماری معمولاً با مصرف آنتی بیوتیک برای درمان عفونت باکتریایی صورت میگیرد. با این حال، این داروها نمیتوانند جراحت را درمان کنند، به همین دلیل درمان زودهنگام آن ضروری است.

 • اندومتریوز

اندومتریوز زمانی رخ میدهد که اندومتریوم، یا بافت دیواره رحم، بیرون از رحم رشد میکند.

اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوزی ممکن است عامل درد مزمن و طولانی مدت لگن درد زنان باشد. هنگامی که پریود فرد شروع میشود، این بافت خارج از رحم به تغییرات هورمونی واکنش نشان میدهد که ممکن است سبب خونریزی و ورم لگن شود.

برخی افراد ممکن است درد متوسط یا شدید داشته باشند. اندومتریوز ممکن است برخی زنان را در بارداری با مشکل مواجه کند. پزشکان ممکن است با توجه به شدت علائم، درمان های مختلفی توصیه کنند.

 • سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال روده است که منجر به درد و علائمی همچون یبوست، اسهال و نفخ میشود.

علائم IBS به طور ناگهانی عود کرده و به مرور، به ویژه پس از دفع مدفوع رفع میشوند. هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد، بنابراین درمان آن روی کنترل علائم از طریق تغییر رژیم غذایی، میزان استرس و دارو تمرکز دارد.

 • ورم آپاندیس

ورم آپاندیس یک التهاب در زائده آپاندیس است که یک عضو کوچک در سمت راست و پایین شکم قرار دارد. یک عفونت سبب این بیماری میشود و اگرچه بیماری رایجی است اما میتواند خطرناک باشد.

هرکسی که احساس درد شدید در سمت راست پایین شکم و علائم دیگری مانند استفراغ و تب داشته باشد، باید فوراً به پزشک مراجعه کند، چرا که ممکن است نشانه ورم آپاندیس باشند.

 • سنگ مجرای ادراری

سنگهای موجود در مجاری ادراری از نمک و مواد معدنی مانند کلسیم تشکیل شده اند که بدن در دفع آنها مشکل دارند.

این مواد معدنی میتوانند جمع شده و سنگهایی را در کلیه یا مثانه به وجود آورند که معمولاً سبب درد لگن و کمر خواهند شد. همچنین ممکن است این سنگها منجر به تغییر رنگ ادرار به صورتی یا قرمز همراه با لکه های خون شوند.

برخی سنگها به درمان نیاز ندارند اما دفع آنها ممکن است دردناک باشد. در دیگر مواقع، پزشک ممکن است داروهایی را برای شکستن سنگها تجویز کند یا با جراحی آنها را بردارد.

 • بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم زمانی رخ میدهد که تخمک در مکانی خارج از رحم لانه گزینی کند و شروع به رشد میکند.

در این شرایط زنان ممکن است دل درد و لگن درد شدید داشته باشند که معمولاً در یک طرف بدن احساس میشود. دیگر علائم آن عبارتند از حالت تهوع، خونریزی واژینال و سرگیجه.

هر فردی که احساس کند بارداری خارج از رحم دارد باید فوراً به پزشک مراجعه کند چرا که این بیماری میتواند خطر جانی در پی داشته باشد.

 • چسبندگی لگن

چسبیدگی یک بافت جراحت دار است که داخل بدن ایجاد میشود و دو بافتی که نباید به هم متصل شوند را متصل میکند. این وضعیت ممکن است منجر به احساس درد شود.

جراحت بافت ممکن است به دلیل یک عفونت قدیمی، اندومتریوزیس یا دیگر مشکلات در این ناحیه باشد. چسبندگی لگن در برخی زنان میتواند منجر به درد مزمن لگن شود و بسته به محل ایجاد جراحت، ممکن است علائم دیگری نیز به وجود آورد.

پزشک ممکن است برای کاهش چسبندگی و رفع علائم، جراحی های جزئی تجویز کند.

 •  کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست تخمدان هنگامی به وجود میآید که تخمدان ها نمی توانند تخمک آزاد کنند. ممکن است کیسهای که تخمک را نگه میدارد کاملاً باز نشده و تخمک آزاد نشود و یا ممکن است با مایع پر شود.

هنگامی که این اتفاق میافتد، در این ناحیه کیست به وجود می آید و ممکن است در طرفی از بدن که کیست در آن قرار دارد، منجر به نفخ، فشار یا درد لگن شود.

بیشتر کیست ها غیرسرطانی هستند. در بسیاری از موارد، کیست تخمدان خود به خود رفع میشود. در موارد دیگر کیست تخمدان ممکن است منجر به سوزش شود که درد شدیدی در لگن ایجاد کرده و ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشد.

پزشکان میتوانند کیست های تخمدان را با استفاده از سونوگرافی شناسایی کنند و درمان آن ها ممکن است به صورت مراقبت یا جراحی باشد.

 • فیبروم رحم

فیبروم ها گره هایی هستند که در ماهیچه و بافت ریشه ای رحم به وجود می آیند. با اینکه این گره ها غیرسرطانی بوده و هیچ نشانه ای ندارند، اما ممکن است عامل ایجاد درد باشند. ممکن است حین رابطه جنسی سبب احساس ناراحتی در لگن و کمر شوند.

همچنین ممکن است فیبروم ها منجر به تشدید خونریزی یا دل درد در دوران قاعدگی شوند.

برخی فیبروم ها به درمان نیاز ندارند. اگر کنترل علائم برای فرد دشوار باشد، پزشکان ممکن است یکی از چندین روشهای درمانی را به او توصیه کنند؛ از جمله دارو، عمل جراحی غیرتهاجمی یا جراحی.

 • تومور

در برخی موارد نادر، رشد تومور بدخیم در دستگاه تناسلی، دستگاه ادراری یا سیستم گوارشی میتواند دلیل درد لگن باشد. همچنین تومور میتواند بسته به محل شکل گیری اش، علائم دیگری نیز به وجود آورد.

پزشکان برای شناسایی یک تومور به معاینه کامل با استفاده از نمونه خون و تصویربرداری نیاز خواهند داشت. هنگامی که مشکل را تشخیص دادند، درمان های ممکن را تجویز میکنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فرد در ناحیه لگن خود درد جدیدی احساس کرد، باید به پزشک مراجعه کند.

برای بسیاری از علل درد لگن، دارو موردنیاز نیست.

با این حال در برخی موارد فرد باید به پزشک مراجعه کند.

هرگونه درد جدید و شدید به بررسی نیاز دارد. برای مثال اگر فردی حس کند عامل درد لگنش عفونت است، باید به پزشک مراجعه کند. با اینکه برخی عفونت ها خود به خود درمان میشوند، معمولاً با وجود احتمال پیشرفت بیماری، بهتر است آنقدر صبر نکرده و اقدام به درمان آن کنیم.

در صورت داشتن هرگونه خونریزی واژینال غیرطبیعی و درد شدید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اگر فرد به بیماری شناخته شده ای مبتلا باشد و تغییرات ناگهانی در درد آن ایجاد شوند، مانند تیر کشیدن یا درد شدید ناگهانی، باید به پزشک مراجعه کند چرا که ممکن است نشانه تغییرات جدی در وضعیت بیماری باشند.

دیگر علائمی که در کنار درد لگن ظاهر میشوند، مانند تب، دل پیچه، و استفراغ نیز نشانه آن هستند که فرد باید به پزشک مراجعه کند. پزشکان معاینه کامل انجام داده و به ایجاد یک برنامه درمانی مناسب کمک می کنند.

خلاصه

در بیشتر مواقع، درد لگن در زنان در نتیجه مشکلات رایجی همچون دل درد قاعدگی یا تخمک گذاری دردناک احساس میشود. با این حال، اگر فرد متوجه شود که این درد یک علت جدیتر دارد، باید به پزشک مراجعه کند.

در تمامی موارد باید معاینه کاملی انجام شود تا افراد بتوانند از بیماریهای محتمل و جدی پیشگیری کرده و بهترین درمان را برای آن بیابند.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close