ادرار بعد از رابطه

چرا ادرار بعد از رابطه یک اصل ضروری است؟

همیشه توصیه می‌شود بعد از رابطه جنسی واژینال یا آنال حتما به دستشویی بروید و ادرار کنید. دلیل این موضوع کاهش احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری است. اما آیا این روش واقعا تاثیر گذار است؟ احتمالا بله! در این مطلب در رابطه با ادرار بعد از رابطه صحبت می کنیم.

رابطه جنسی و عفونت مجاری ادراری

یکی از دلایل ابتلا به عفونت مجاری ادراری رابطه جنسی است. هر چه تعداد رابطه جنسی در فردی بالاتر باشد احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری نیز افزایش می‌‌یابد. این ارتباط به قدری قوی و ثابت شده است که به عفونت مجاری ادراری لقب عفونت ماه عسل داده‌اند. دلیل این موضوع فشاری است که در طول رابطه به مجاری ادراری که پشت واژن قرار دارد وارد می‌شود و به همین سبب رابطه آنال هم می‌تواند سبب این عفونت شود.

بهداشت جنسی

تا کنون تحقیقات بسیاری در رابطه با بهداشت جنسی انجام شده و یکی از این تحقیقات در رابطه با ادرار کردن طی 15 دقیقه بعد از اتمام رابطه بوده است. در اکثر تحقیقاتی که این موضوع را مورد بررسی قرار داده اند ثابت شده است این کار می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت ادراری را تا حد زیادی کاهش دهد و دلیل آن بیرون ریختن باکتری‌های بیماری زا از مجاری ادراری است.

البته این موضوع در تمامی تحقیقات به اثبات نرسیده و برخی بررسی‌ها ثابت کرده است هیچ ارتباطی میان ادرار کردن و کاهش احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری وجود ندارد.

 

اپلیکیشن مینت

با این وجود از آنجا که ادرار کردن بعد از رابطه هیچ عارضه‌ای ندارد توصیه به انجام آن است.

آیا مردان هم باید بعد از رابطه ادرار کنند؟

دستگاه تناسلی مرد و زن تفاوت بزرگی با هم دارند و در مردان احتمال ابتلا به عفونت ادراری پس از رابطه جنسی بسیار کمتر از این احتمال در زنان است. انزال در مردان خود به خارج کردن باکتری‌ها از اندام تناسلی و ادراری کمک می‌کند و هر چه آلت مردی بلندتر باشد احتمال وارد شدن باکتری به دستگاه تناسلی کمتر می‌شود. با این وجود ااین کار نیز برای مردان مضر نیست.

کلام آخر

اگر دچار عفونت ادراری عود شونده هستید بهتر است سعی کنید با تغییر عادات بهداشتی خود دلایل ابتلا به آن را متوجه شوید. در این شرایط شستشوی دستگاه تناسلی و ادرار کردن ممکن است مانع از ابتلا به عفونت ادراری شود.

گرچه تحقیقات به طور 100 درصد نشان نداده اند که ادرار پس از رابطه جنسی از بروز عفونت ادراری پیشگیری میکند اما رعایت بهداشت و ادرار کردن بعد از رابطه ضرر هم ندارد. نوشیدن آب قبل از رابطه نیز ایده خوبی است و به شما در ادرار کردن پس از اتمام رابطه کمک خواهد کرد اما هرگز بیش ازحد آب ننوشید تا در میان نزدیکی مجبور به قطع آن شوید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *