درد بعد از رابطه در زنان ، دلایل و راهکارها

چگونه می­توان فهمید درد بعد از رابطه خطرناک است یا خیر؟

شریک جنسی، پوزیشن یا محصولات جدید – همچنین عوامل مربوط به سن و سال – می­توانند موجب احساس درد بعد از رابطه جنسی شوند.

اما به هر حال مهم است که فوراً علت این احساس درد و را ه­ حلی برای رفع آن بیابیم. اما این نکته مهم است که بدانید “هیچگاه نباید بیخیال درد بعد از رابطه جنسی شد.”

در ادامه خواهید فهمید که چگونه علت احساس درد را یافته، آن را درمان کرده و از وقوع مجدد آن پیشگیری کنید.

  1. معاشقه را نادیده گرفته­ اید

بسیاری از افراد می­دانند که خشکی واژن سبب احساس ناراحتی در هنگام دخول می­شود اما اشاره مجدد به این نکته می­تواند مفید باشد چرا که،  “اصلی­ترین” دلیل احساس ناراحتی در رابطه جنسی خشکی واژن است. معمولاً خشکی واژن به این معنی است که در برقراری رابطه خود کمی عجول بوده­ اید.

 

اپلیکیشن مینت

چه کار می­توان کرد:

تحریک جنسی به اندازه کافی می­تواند از احساس درد جلوگیری کند. با بیشتر شدن میزان تحریک، محیط واژن مرطوب­تر و انعطاف پذیرتر خواهد شد. همچنین می­توانید از روان کننده استفاده کنید.

  • رابطه بسیار طولانی یا پر جنب و جوش بوده است

مواظب باشید چرا که اگر رابطه جنسی خشن داشته باشید قطعاً درد بعد از رابطه خواهید داشت. به ویژه اگر واژن به اندازه کافی مرطوب نشده باشد، اینگونه روابط جنسی می­توانند سبب خونریزی بافت­ های واژن شود که بسیار حساس هستند.

چه کار می­توان کرد:

حمام آب گرم بدون نمک حمام و مواد معطر و در صورت لزوم استفاده از کرم هیدروکرتیسن در اطراف دهانه واژن می­تواند مفید باشد. دفعات بعدی، در هنگام نیاز از روان کننده استفاده کنید. به بدن خود توجه کنید و در صورت نیاز به آن استراحت بدهید.

  • به یکی از انواع عفونت های واژینال، مبتلا هستید

واژن زمانی برای رشد باکتری های مضر یا قارچ های واژینال، محیط مناسبی را فراهم می کند که فلور میکروبی واژن به دلایل مختلف بهم ریخته باشد و شرایط را برای سوار شدن انواع عفونت ها فراهم شده باشد که این عفونت ها با علائم متنوعی همراه هستند که یکی از آن ها در بانوان متاهل، تجربه رابطه جنسی دردناک یا درد بعد از رابطه است که در اثر وجود عفونت، ترشحات طبیعی واژن از بین رفته و لوبریشن کافی در مواقع تحریک تولید نمی شود و واژن توانایی تولید ترشحات مخاطی طبیعی خود را از دست می دهد.

چه کار می توان کرد؟

در قدم اول می بایست نوع عفونت خود را مشخص کنید که می تواند عفونت قارچی واژن، عفونت باکتریایی و بیماری های مقاربتی باشد. هر کدام از این عفونت ها، علائم مربوط به خود را دارند که در این میان رنگ ترشحات واژن، یکی از علائم اصلی عفونت است. اما صرف داشتن تنها یک نوع از ترشحات واژن، برای تشخیص عفونت کافی نیست و باید سایر علائم را نیز در کنارهم بررسی کنید تا نوع عفونت را تشخیص دهید.

چنانچه به داشتن عفونت مشکوک هستید، برای پیشگیری از سردرگم شدنتان در تشخیص این عفونت ها، تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت را راه اندازی کنیم تا با پاسخ دادن به سوالات این قسمت، نوع عفونت و درمان مخصوص به آن را دریافت کنید.

قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

قسمت تشخیص و درمان ترشحات واژن اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت؛ کافیست اپلیکیشن مینت را با استفاده از لینک زیر دانلود و به قسمت دکتر مینت و سپس تشخیص و درمان ترشحات واژن مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید. دانلود اپلیکیشن

  • روش پیشگیری از بارداریتان مشکل دارد

مصرف قرص ضد بارداری، یکی از دلایل درد بعد از رابطه

مصرف قرص ضد بارداری، یکی از دلایل درد بعد از رابطه

قرص­های پیشگیری از بارداری با دوز پایین (مانند یاسمین، لوورا، استرواستپ و ارتوتریسیکلین) در درد واژن و درد بعد از رابطه تأثیرگذار هستند. این مسئله به دلیل کاهش میزان استروژن و تستستروژن طبیعی بدن و رسیدن به سطوح پایین­تر است که باروری را غیرممکن می­کند. این کار می­تواند سبب نازک و خشک­تر شدن بافت واژن در برخی خانم ­ها شود – تقریباً وضعیتی مشابه به دوران پس از یائسگی که آن را در برابر درد و سوزش آسیب­پ ذیرتر می­کند.

چه کار می­توان کرد:

برای درمان کوتاه مدت آن استفاده از روان کننده­ های طبیعی است. در دراز مدت با پزشک خود درمورد تغییر شیوه پیشگیری از بارداری صحبت کنید.

  • ماهیچه­ های کف لگنیتان تنگ هستند.

زنان جوان و فعال معمولاً عضله­ های سفتی دارند – و نه فقط عضله­ های پشت ران، بلکه عضله­ های کف لگنیشان نیز سفت هستند. زنانی که می­دوند، یا حالت نشستنشان در محل کار ایراد دارد، حین رابطه جنسی ماهیچه­ هایشان نرم نخواهند بود. همچنین اگر با مسائل دیگری همچون احساس نیاز مداوم به دستشویی رفتن یا عدم توانایی در آزاد کردن کامل عضله­ ها رو به رو شدید، احتمال بروز این وضعیت در شما نیز وجود دارد.

چه می­توان کرد:

فیزیوتراپیست­ های کف لگنی می­توانند فعالیت­ های مختلفی برایتان در نظر بگیرند – گاهی اوقات حرکاتی ساده مانند نفس عمیق کشیدن –می­توانند کمک کنند عضلات کف لگن خود را آرام کنید. این حرکات را همچون حرکاتی خلاف تمرینات کگل در نظر بگیرید. در همین حال سعی کنید پوزیشن خود را تغییر دهید تا کنترل بیشتری روی حرکات داشته باشید. امکان دارد شریک جنسیتان محل حساسی را تحریک کند یا حرکتی انجام دهد که دیواره­ واژن را اذیت کند.

  • پوستتان نسبت به محصولات حساس است

اگر معمولاً پس از استفاده از برخی محصولات بهداشتی خاص (مانند پاک کننده­ های معطر)، کاندوم یا اسپرم کش (مانند نونکسینول-9) احساس درد دارید، می­توان گفت که احساس درد بعد از رابطه ناشی از استفاده از این محصولات است. استفاده از کاندوم ­های مخصوص (به ویژه اگر به لاتکس حساسیت دارید)، صابون حمام جدید، یا لباس زیرهایی که با شوینده­ های معطر شسته شده باشند می­تواند در برخی زنان حساسیت­ آور باشد.

چه می­توان کرد:

محصولات حساسیت­ آور را کنار گذاشته و به دنبال جایگزین­ های طبیعی و بدون رایحه باشید. از روان کننده ­ها استفاده نکنید چرا که حس “سوزش” خفیفی را به همراه دارند که در برخی زنان بسیار شدید­تر احساس می­شود.

  • مشکل پزشکی دارید

عفونت باکتریایی واژن، عفونت مخمری، کلامیدیا، سوزاک و زگیل همگی عفونت­ هایی هستند که رابطه جنسی (و پس از آن) را دردناک می­کنند. پس اگر هرگونه ترشح غیرطبیعی یا زخم در ناحیه تناسلی خود دارید، آن را با پزشک در میان بگذارید. در صورت وجود هرگونه درد در ناحیه لگنی که ممکن است نشان ­دهنده کیست، فیبروم، اندومتریوز یا غیره باشد نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

چه کار می­توان کرد:

به پزشک مراجعه کنید. عفونت­ها را می­توان کاملاً درمان کرد و کیست ها و فیبروم­ها (در صورت نیاز) قابل برداشتن هستند. به علاوه بیماری­هایی مانند اندومتریوز – در صورت تشخیص درست – کاملاً قابل کنترل هستند. در حالت کلی دردی که بیش از 24 ساعت طول کشیده و با خونریزی پس از رابطه جنسی، ترشحات غیرطبیعی یا بوی نامطبوع همراه باشد، باید توسط پزشک زنان بررسی شود.

 

 

دلیل احساس درد بعد از رابطه هرچیزی که باشد، نباید با احساس درد پس از رابطه کنار بیایید. تعداد بسیار زیادی ابزار و منابع در دسترستان قرار دارند بنابراین باید به خاطر خودتان (و زندگی جنسیتان) زمان گذاشته و بهترین آنها را بیابید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close