کیت تخمک گذاری و نحوه استفاده از آن

این روزها نیاز روزافزونی به کنترل مؤثر باروری و تشخیص زمان تخمک گذاری به وسیله کیت تخمک گذاری وجود دارد. بسیاری از خانم­ها زمان زیادی را صرف فهمیدن زمان تخمک­ گذاری خود می­کنند تا بتوانند باردار شوند. اگر قصد باردار شدن دارید، پیش­بینی زمان تخمک­ گذاری راهکاری مفید است. کیت تخمک گذاری در عرض چند ساعت یا چند روز زمان آزاد شدن تخمک را پیش­بینی می­کنند.

هر تخمک پس از آزاد شدن دوازده الی بیست و چهار ساعت قابلیت بارور شدن دارد. در این مقاله به بررسی کیت تخمک گذاری و نحوه استفاده از آن می پردازیم.

کیت تخمک گذاری میزان ترشح هورمون فاز لوتئال (LH) را شناسایی می­کند که پیش از تخمک ­گذاری رخ می­دهد. برای بالا بردن شانس بارداری، این روش یکی از بهترین راه­ ها برای تخمین زمان مناسب رابطه است. این تست مشخص می­کند که بدن شما در سیکل ماهانه خود چه زمانی وارد مرحله اوج باروری می­شود. پیشرفت تکنولوژیک پزشکی، استفاده از کیت تخمک گذاری را به یکی از معتبرترین گزینه­ ها تبدیل کرده است.

کیت تخمک گذاری چیست؟

این کیت میزان نوسان هورمون LH در ادرار را شناسایی کرده و به شما می گوید چه زمانی تخمک­ گذاری خواهید داشت. این تست بر اساس میزان LH موجود در ادرار زمان تخمک­ گذاری را پیش­بینی می­کند. یک راهکار دیگر برای پیش­بینی زمان تخمک گذاری بررسی تغییرات بزاق دهان است.

 

اپلیکیشن مینت

این کیت دو خط دارد که یکی از آنها خط کنترل است و نشان دهنده سالم بودن کیت است، و خط دوم خط آزمایش است. هنگامی که خط دوم تیره ­تر و یا همرنگ خط کنترل باشد یعنی میزان LH بالا رفته است.

آیا بدون استفاده از کیت تخمک گذاری هم می توان زمان دقیق تخمک گذاری را پیشبینی کرد؟

پاسخ سوال برای زنانی که سیکل تقریبا منظمی دارند، مثبت است. باید بگوییم که اگر تنها دو عدد از سیکل قاعدگی خود را بلد باشید، این کار امکان پذیر است.

 • آخرین زمان قاعدگی
 • طول سیکل قاعدگی

به کمک این دو عدد می توان زمان دقیق تخمک گذاری و دوره باروری را شناسایی کرد. اما به دلیل اینکه بسیاری از کاربران مینت در محاسبه این عدد مشکل داشتند، تصمیم گرفتیم به کمک دکتر فائزه شهبازی اپلیکیشن و تقویم تخمک گذاری مینت را منتشر کنیم تا بتوانبد به کمک این اپلیکیشن، دوران تخمک گذاری خود را مشخص کنید. برای دانلود اپلیکیشن، می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید: دانلود اپلیکیشن

پیشبینی دقیق زمان تخمک گذاری به کمک اپلیکیشن مینت

پیشبینی دقیق زمان تخمک گذاری به کمک اپلیکیشن مینت

انواع کیت های تخمک گذاری

برخی از کیت های تخمک گذاری عبارتند از:

مانیتورهای باروری

مانیتورهای باروری دستگاه­های الکتریکی هستند که میزان استروژن و هورمون LH موجود در ادرار را شناسایی می­کنند. کاربرد اصلی آن ها پیش­بینی زمان به اوج رسیدن چرخه تخمک­ گذاری است. این دستگاه چرخه تخمک­ گذاری شما را ثبت کرده و روزهای اوج آن را شناسایی می­کند و با این کار شانس باردار شدنتان را افزایش می­دهد.

نکات پیش از استفاده

زمان استفاده از چارت را مشخص کنید. در ابتدا میانگین تعداد روزهای چرخه خود را محاسبه کنید. طول هر چرخه برابر  است فاصله اولین روز قاعدگی تا اولین روز قاعدگی ماه بعد. توجه داشته باشید که اگر چرخه­ های قاعدگیتان نامنظم است باید برای انجام تست چرخه کوتاهتر را در نظر بگیرید.

دستورالعمل­های انجام تست باروری

 • تست را صبح زود انجام ندهید چرا که در این ساعات ساختار ادرار متفاوت بوده و ممکن است نتیجه­ تست اشتباه باشد.
 • برای جمع­ آوری ادرار از ظرفی استریل استفاده کنید.
 • کارت تست را از جعبه­ اش بیرون بیاورید.
 • میله تست را به صورت عمودی نگه دارید و مطمئن شوید که سر کمان­ها رو به پایین است.
 • میله تست را درون ظرف قرار دهید به صورتی که 4 سانتیمتر از آن درون ظرف باشد و حداقل ۵ ثانیه آن را در همان حالت نگه دارید (اگر میله مدت زمان بیشتری در ظرف باقی بماند نتیجه تست اشتباه نخواهد بود)
 • میله را بیشتر از حد خط توقف پایین نبرید.
 • میله را بیرون بکشید و آن را روی سطحی صاف قرار دهید.
 • پس از ۵ الی ۱۰ دقیقه نتیجه تست را مشاهده کنید (برای این کار دستورالعمل­های روی بسته‌بندی را مطالعه کنید)
 • اگر خط کنترل قابل مشاهده نیست نتیجه تست معتبر نخواهد بود.
 • اگر در مقایسه با خط کنترل، خط آزمایش تیره تر و یا هم رنگ آن است میزان LH بالا رفته است و در ۳۴ تا ۳۶ ساعت آتی تخمک گذاریتان شروع خواهد شد.
 • هنگامی که میزان LH بالا رفته باشد دیگر نیازی به ادامه آزمایش نیست.
 • اگر هر دو خط قابل مشاهده هستند اما خط آزمایش به اندازه خط کنترل تیره نیست میزان LH هنوز بالا نرفته است.
نتایج کیت تخمک گذاری

نتایج کیت تخمک گذاری

آیا می توان با توجه به زمان تخمک گذاری، جنسیت فرزند را خودمان تعیین کنیم؟

شاید در نگاه این اول، این سوال عجیب و غیر ممکن به نظر برسید، اما باید بگوییم که بله، این کار ممکن است.

نکاتی وجود دارند که اگر آن را در دوران اقدام به بارداری رعایت کنید، با احتمال بالایی می توانید در تعیین جنسیت فرزندتان موثر باشید. در بین این عوامل، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان رابطه، با توجه به فاصله از زمان تخمک گذاری و جنسیت مورد علاقه
 • محیط بازی یا اسیدی واژن
 • بازی یا اسیدی بودن خون مادر
 • تغذیه در این دوران

برای اطلاع کامل و دقیق از این نکات، اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و سپس وارد قسمت دکتر مینت و پس از آن بخش تعیین جنسیت در دوران اقدام به بارداری شوید. سپس با توجه به سیکل قاعدگیتان زمان رابطه زناشویی و سایر نکات را دریافت خواهید کرد. دانلود اپلیکیشن

بخش تعیین جنسیت اپلیکیشن مینت

بخش تعیین جنسیت اپلیکیشن مینت

استفاده از بزاق دهان برای آزمایش باروری

این روش یک شیوه ساده برای شناسایی زمان باروری است. هنگامی که یک خانم در مرحله تخمک­ گذاری باشد بزاقش الگویی شبیه به برگ درخت سرخس خواهد داشت. شکل گرفتن این الگو به دلیل افزایش میزان نمک و استروژن است. توجه کنید که این نوع کیت در ایران وجود ندارد.

دستورالعمل های انجام تست باروری بر اساس بزاق

 • صفحه شیشه ای قابل تعویضی که به همراه دستگاه در بسته بندی قرار گرفته است را به بزاق خود آغشته کنید.
 • بگذارید خشک شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ صفحه را نگاه کنید.
 • در حالت طبیعی الگوهای نقطه ای و دایره ای شکل خواهید دید اما اگر زمان تخمک گذاری نزدیک باشد، الگویی شبیه به برگ سرخس مشاهده خواهید کرد. اگر جواب تست مثبت باشد احتمالاً به دوران تخمک گذاری خود نزدیک شده اید.

نحوه کارکرد کیت تخمک گذاری

کیت تخمک گذاری چگونه کار میکند؟ این یکی از رایج ترین سوالات خانم هایی است که قصد باردار شدن دارند و با مسائل مربوط به باروری سرو کله میزنند. پاسخ اینجاست:

کیت تخمک گذاری الگوی ادرار شما را بررسی می­کند تا هرگونه افزایش میزان هورمون LH را شناسایی کند. هورمون LH همواره در ادرار شما وجود دارد اما از ۳۴ تا ۳۶ ساعت پیش از تخمک­ گذاری میزان آن افزایش خواهد یافت.

این تست به شما کمک می­کند روزهایی را شناسایی کنید که در زرادخانه بچه­ سازی شما، نقش سلاح­های بسیار با ارزش را ایفا می­کنند. یک یا دو روز پیش از شروع تخمک گذاری میزان هورمون LH در ادرارتان می­تواند تا پنج برابر بیشتر شود. این افزایش میزان LH از ۳۶ الی ۳۴ ساعت پیش از تخمک­ گذاری رخ می دهد. این زمان بیشترین میزان باروریتان خواهد بود. داشتن رابطه جنسی در این روزها می­تواند شانس بارداری موفقیت آمیز را بالا ببرد.

چگونه از کیت تخمک گذاری استفاده کنیم؟

پیش از هر چیزی مطمئن شوید که دستورالعمل‌های روی بسته کیت را دقیقاً اجرا کنید. در ادامه دستورالعمل­ های کلی برای آشنایی بیشتر ارائه شده اند.

کیت پیش بینی کننده باروری بر اساس ادرار

برای انجام این تست ادرار خود را در یک ظرف استریل جمع آوری کنید یا میله را در زیر جریان ادرار خود قرار دهید. یک خط رنگی مشخص بر روی میله نشان داده خواهد شد. کارت آزمایش ممکن است علامت مثبتی را نشان دهد که نشان دهنده افزایش میزان هورمون LH است و نشان می­دهد در ۲۴ الی ۳۶ ساعت آینده تخمک گذاری خواهید داشت. کیت تخمک گذاری دیجیتال از یک صورتک لبخند برای نشان دادن اوج روزهای باروری­تان استفاده می­کند.

 

 

کیت تخمک گذاری دیجیتال

کیت تخمک گذاری دیجیتال

برخی نکاتی که در استفاده صحیح از کیت تخمک گذاری می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • هر روز در ساعت مشخصی نسبت به جمع‌آوری ادرار خود اقدام کنید.
 • بلافاصله پس از بیدار شدن تست را انجام ندهید.
 • حدوداً ۲ ساعت پیش از انجام تست سعی کنید مایعات کمتری بنوشید.
 • مایعات بیشتر ادرار را رقیق میکند که تشخیص میزان LH در این حالت دشوار­تر است.
 • پس از ۱۰ دقیقه نتیجه تست را مشاهده کنید. اگر نتیجه مثبت باشد رنگ آن ناپدید نخواهد شد اما برخی از نتایج منفی پس از چند دقیقه ممکن است کمرنگ تر شوند.
 • پس از مشاهده نتایج میله را دور بیندازید چرا این کیت­ها یکبار مصرف هستند.

کیت پیش بینی کننده تخمک­ گذاری بر اساس بزاق

طریقه استفاده از کیت­ های پیش­بینی تخمک­ گذاری بر اساس بزاق ساده است. قطره ه­ایی از بزاق خود را روی شیشه گذاشته و اجازه دهید خشک شود. سپس با استفاده از میکروسکوپ شیشه را نگاه کنید. اگر تخمک­ گذاری در آستانه آغاز شدن باشد یک الگوی مشابه به برگ سرخس مشاهده خواهید کرد. این الگو تنها با استفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده خواهد بود. این الگوی سرخ شکل در نتیجه افزایش میزان نمک و استروژن شکل می­گیرد و حدوداً ۳ الی ۵ روز پیش از تخمک گذاری به وجود می آید.

نتیج کیت تخمک گذاری بر اساس بزاق

نتیج کیت تخمک گذاری بر اساس بزاق

برخی از نکاتی که در هنگام استفاده از کیت پیش­بینی تخمک­ گذاری بر اساس بزاق می توانید رعایت کنید عبارتند از:

 • صبح­ها پس از بیدار شدن از خواب تست را انجام دهید.
 • پیش از انجام تست چیزی ننوشید، سیگار نکشید و مسواک نزنید.
 • پیش از استفاده از شیشه یا لنز آن را تمیز کنید.
 • هنگام مشاهده شیشه زیر میکروسکوپ از عینک استفاده نکنید.
 • برای برداشتن شیشه آن را از جعبه بیرون بکشید.
 • بزاق زیر زبان خود را بر روی شیشه قرار دهید و از به وجود آوردن حباب خود داری کنید.
 • بگذارید به مدت ۵ دقیقه خشک شود.
 • لنز را مشاهده کنید، عدسی میکروسکوپ را سرجای خود قرار داده و دکمه نور ال ای دی را فشار دهید تا نتیجه را ببینید.
 • پس از هربار استفاده لنز را تمیز کنید. میکروسکوپ های باروری قابل استفاده مجدد و دقیق هستند و استفاده از آنها ساده است.

قیمت کیت تخمک­ گذاری چقدر است؟

در ایران تنها کیت تخمک گذاری بر اساس ادرار وجود دارد که قیمت برند MAX14 حدود 15 هزار تومان است.

کیت های تخمک گذاری چقدر دقیق هستند؟

آیا کیت های تخمک گذاری دقیق هستند؟ در واقع به نظر می­رسد که کیت­های تخمک­ گذاری از تقویم و راهکارهای سنجش دما برای پیش بینی روزهای تخمک گذاری موثرتر باشند.

اگر از کیت تخمک­ گذاری به درستی استفاده کنید، نتیجه آن در سنجش میزان هورمون LH تا ۹۹% دقیق خواهد بود. اما این تست­ها نمی‌توانند دقیقا مشخص کنند که تخمک­ گذاری در یک یا دو روز آینده رخ خواهد داد. در برخی از زنان میزان LH افزایش می یابد اما تخمک آزاد نمی­شود. به این وضعیت سندرم LUFS گفته میشود. رابطه جنسی منظم در طول چرخه قاعدگی بهترین راه برای بالا بردن احتمال بارداری است.

تست تخمک گذاری منفی: از این پس چه باید کرد؟

اگر همواره پاسخ تست­ های تخمک­ گذاری منفی باشد ممکن است مایه دلسردی شود. برای این وضعیت چندین عامل وجود دارد که در برخی موارد خودتان به شخصه می توانید مشکل را رفع کنید اما در برخی موارد لازم است با پزشک مشورت کنید. برخی از دلایل منفی بودن تست تخمک­ گذاری از این قرارند:

آیا در چرخه قاعدگی، آزمایش را بسیار زود یا بسیار دیر انجام می دهید؟

افزایش میزان هورمون LH بیست و چهار الی سی و شش ساعت پیش از تخمک ­گذاری رخ می­دهد. بسیاری از زنانی که تست افزایش میزان LH را انجام می دهند تنها چند روز پیش از روزی که منتظر تخمک گذاری هستند، تست را انجام می­دهند.

برخی از زنان این تست را بی فایده می­دانند و نتیجه منفی میگیرند. علت آن این است که پیش‌بینی زمان افزایش میزان LH بسیار دشوار است. برخی اوقات افزایش آن زودتر از موعد رخ می­دهد. همچنین امکان دارد که افزایش میزان LH کمتر از ۱۰ ساعت طول بکشد و آن را از دست بدهید. اگر تنها روزی یک بار تست را انجام دهید ممکن است هیچ وقت به زمان افزایش میزان LH  پی نبرید. بنابراین برخی پزشکان پیشنهاد می کنند تست را روزی دو بار انجام دهید. اگر از چند روز پیش از شروع تخمک­گ ذاری، تست را روزی 2 بار و با فاصله حداقل ۱۰ ساعت انجام دهید، ممکن است زمان افزایش میزان LH را شناسایی کنید.

الگوی بدن خود را نمی­شناسید

در افراد مختلف زمان افزایش میزان LH متفاوت است. بنابراین باید چرخه قاعدگی خود را زیر نظر داشته باشید. با بررسی چرخه قاعدگی به مدت شش ماه می ‌توانید به یک الگوی مشخص برسید. این کار می تواند به شما کمک کند زمان تخمک گذاری را شناسایی کنید.

زمان مناسب برای انجام تست

زمان مناسب استفاده از کست تخمک گذاری

زمان مناسب استفاده از کست تخمک گذاری

دلیل سوم برای منفی شدن نتیجه تست تخمک­گذاری می­تواند زمان­بندی اشتباه باشد. میزانLH معمولاً در ساعات اولیه بعدازظهر افزایش می­یابد و شما باید تست را ظهرها انجام دهید. بهترین زمان برای انجام تست بین ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر یا 5 بعدازظهر تا 10 شب است.

ممکن است در تخمک گذاری دچار اشکال شده باشید

ممکن است در تخمک گذاری دچار اختلال شده باشید. دلایل محتمل برای بروز اختلال در تخمک­ گذاری عبارتند از:

 • اضطراب
 • جلوگیری هیپوتالاموس از ترشح هورمون محرک جنسی
 • پایین بودن میزان استروژن تولید شده توسط تخمدان­ها
 • پایین بودن میزان تولید هورمونLH یا محرک فولیکول توسط غده هیپوفیز
 • تولید بیش از اندازه پرولاکتین توسط غده هیپوفیز
 • قند خون یا دیابت
 • فعالیت­های بسیار سنگین
 • ترشح بیش از حد هورمون­های مردانه مانند تستسترون توسط غدد فوق کلیوی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که سبب از کار افتادن تخمدان­ها می شود
 • مشکلات مربوط به سلامتی از جمله کیست، تومور یا دیگر بیماری­ها
 • چاقی مفرط یا کاهش وزن شدید
 • دارو (استروژن و پروژستین)

اگر احساس می‌کنید در الگوی تخمک‌ گذاریتان مشکل وجود دارد و کیت­های تخمک­ گذاری برایتان مفید نیستند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

نتیجه­ گیری

کیت­های تخمک­ گذاری برای خانم­هایی که قصد باردار شدن دارند کمک بسیار بزرگی هستند. زیر نظر داشتن تخمک­ گذاری و الگوی باروری بسیار کار ساده ایست چرا که علم دقیقی در مورد آن وجود دارد. البته به جز موارد استثنایی که به سابقه پزشکی­تان مربوط میشوند. گزینه­ های متنوعی که در بالا درموردشان بحث کردیم با پیش­بینی زمان تخمک گذاری به خانم­ها کمک می­کنند چرخه خود را بهتر بشناسند. بسیاری از این کیت­ها ادعا دارند که نتایجشان ۹۸ تا ۹۹ درصد دقت دارند، بنابراین انتخاب برند کیت تخمک­ گذاری یک تصمیم شخصی است.

این پست برای افرادی که در حال بررسی کیت­های تخمک­ گذاری هستند مفید است. اگر قصد دارید معجزه کوچک خود را به دنیا بیاورید، کیت­های تخمک­ گذاری بهترین انتخاب هستند. اگر کیت تخمک گذاری برایتان مفید نیست، از مطرح کردن هرگونه سوالی که در شناسایی الگوی تخمک­ گذاریتان به شما کمک می­کند با پزشک خود، ابایی نداشته باشید.

[تعداد: 4    میانگین: 4/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close