خونریزی تخمک گذاری : لکه بینی تخمک گذاری و نکاتی که باید به آن توجه کنید

همه زنان در زمان قاعدگی خونریزی هایی را تجربه می کنند، اما خونریزی بین دو پریود چیز طبیعی نیست،  در هر صورت این خونریزی و لکه بینی بین دو پریود دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد.در حالی که برخی از لکه بینی ها می توانند بی خطر باشند اما برخی دیگر از خونریزی ها می توانند نشانه مشکلاتی خاص و یا بارداری باشند و یا حتی می توانند نشانه ای از خونریزی تخمک گذاری و یا همان لکه بینی تخمک گذاری باشند.

در این مقاله درباره خونریزی تخمک گذاری مفصل صحبت میکنیم و به نکاتی که باید هنگام لکه بینی تخمک گذاری توجه کنید اشاره می کنیم.

خونریزی تخمک گذاری چیست؟

خونریزی تخمک گذاری

خونریزی تخمک گذاری

خونریزی تخمک گذاری، لکه بینی است که زنان در هنگام تخمک گذاری و زمانی که تخمک بالغ شده از تخمدان آزاد می شود، آن را تجربه می کنند. بعضی از زنان لکه بینی را در هر سیکل تجربه می‌کنند اما برخی دیگر تنها در برخی از سیکل های خود این مشکل را تجربه می کنند و برخی نیز اصلاً لکه بینی ندارند. خونریزی تخمک گذاری معمولاً خونریزی سبکی است و از خونریزی قاعدگی بسیار خفیف تر است.

رنگ خون ممکن است صورتی روشن تا قرمز روشن یا به قهوه ای تیره تغییر کند. این رنگ کاملاً به سرعت جریان خون بستگی دارد.  لکه بینی صورتی روشن نشان می‌دهد که خون با مخاط مخلوط شده است.  لکه بینی تخمک گذاری معمولاً به دلیل تغییر سطوح هورمونی بدن زنان، به خصوص افت شدید استروژن، بلافاصله قبل از تخمک گذاری یا فرو ریختن دیواره رحم یا همان اندومتریوم رخ می دهد.

 

اپلیکیشن مینت

آیا راه های دیگری برای تشخیص تخمک گذاری وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله راه های دیگری نیز برای تشخیص زمان تخمک گذاری وجود دارد. اگر بخواهیم به این راه ها اشاره کنیم، عبارتند از:

یکی از مرسوم ترین و رایج ترین روش های برای تشخیص زمان تخمک گذاری استفاده از روش تقویمی است. در این روش به کمک دو عدد طول سیکل قاعدگی و آخرین زمان قاعدگی، می توانید دوره باروری و زمان تخمک گذاری را مشخص کنید.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم که به کمک دکتر فائزه شهبازی، تقویم تخمک گذاری اپلیکیشن مینت را راه اندازی کنیم. در این اپلیکیشن اطلاعاتی را که در بالا گفتیم وارد می کنید و دوره باروری و زمان تخمک گذاریتان پیشبینی می شود. همچنین می توانید سیکل قاعدگی خود را بهتر مدیریت کنید. برای دانلود اپلیکیشن می توانید روی لینک زیر کلیک کنید: دانلود اپلیکیشن

پیشبینی دقیق زمان تخمک گذاری به کمک اپلیکیشن مینت

پیشبینی دقیق زمان تخمک گذاری به کمک اپلیکیشن مینت

دانستن این نکته نیز بسیار جالب است که به کمک تشخیص زمان تخمک گذاری و دوره باروری خود می توانید در انتخاب جنسیت جنین در دوران اقدام به بارداری، موثر باشید و پسر یا دختر بودن فرزندتان را خودتان انتخاب کنید.

برای این کار باید زمان رابطه را در مکان های خاصی از سیکل قاعدگی خود تنظیم کنید و همچنین تغذیه متناسبی با آن داشته باشید، تا در انتخاب جنسیت مورد نظرتان موثر باشید. همچنین نکات دیگری مانند محیط قلیایی یا اسیدی واژن و همچنین قلیایی یا اسیدی بودن خون مادر در این مسئله موثر است.

به دلیل اهمیت این موضوع، قسمت تعیین جنسیت در دوران اقدام به بارداری را نیز به اپلیکیشن مینت اضافه کردیم، تا به کمک این قسمت بتوانید در تعیین جنسیت فرزندتان موثر باشید.

بخش تعیین جنسیت اپلیکیشن مینت

بخش تعیین جنسیت اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت کافیست اپلیکیشن را دانلود کنید، وارد قسمت دکتر مینت و پس از آن تعیین جنسیت در دوران اقدام به بارداری شوید و از نکات آن استفاده کنید.دانلود اپلیکیشن

لکه بینی تخمک گذاری : چه زمانی می تواند رخ دهد؟

لکه بینی بین دو پریود ممکن است قبل، بعد و یا هنگام تخمک گذاری رخ دهد. اگر در اواسط سیکل قاعدگی خونریزی های ادامه داری را تجربه کردید،پریود و زمان تخمک گذاری تان را دنبال کنید تا زمان این لکه بینی ها مشخص شود. سپس پزشک با استفاده از این اطلاعات می‌تواند درمان‌های مناسبی را انتخاب کند.

 • خونریزی قبل از تخمک گذاری

لکه بینی قبل از تخمک گذاری، می تواند بعلت پاسخ طبیعی بدن نسبت به کاهش استروژن و افزایش پروژسترون، دقیقا قبل از آزاد سازی تخمک باشد. این ترشحات و لکه بینی با رنگ صورتی روشن به همراه ترشحات غلیظ تخم مرغی هستند که همراه با خون آبه ، مخلوط شده اند. خونریزی بی خطر قبل از تخمک گذاری، وقتی اتفاق می افتد که تخمک بالغ شده از فولیکول خارج و آزاد شود. در طی سیکل قاعدگی، حدود ۲۰ فولیکول ، که هر کدام حاوی یک تخمک نابالغ است، آماده ی بلوغ هستند.و در هر سیکل یکی از این فولیکول ها شروع به بالغ شدن می کند و  درست قبل از اینکه تخمک بالغ شده، آزاد شود، سطح استروژن کاهش یافته و باعث ریزش دیواره ی رحمی می شود که در نتیجه ی آن لکه بینی ملایم ایجاد می شود.

وجود لکه بینی های نامنظم با فاصله ی یکی دو هفته از هم، می تواند نشان دهنده ی این موضوع باشد که اصلن تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. مخصوصا اگر بیماری زمینه ای مانند تخمدان پلی کیستیک ، هایپر پرولاکتنمیا (پرولاکتین بالا) یا مشکلات تیروئیدی که این شرایط ۱۰۰٪ بر روی شانس بارداری نیز تاثیر می گذارند.

 • خونریزی حین تخمک گذاری

لکه بینی در طی تخمک گذاری معمولا یک  یا دو روز طول می کشد. در طی این فرآیند، کاهش سطح استروژن باعث آزادسازی تخمک و لکه بینی حین تخمک گذاری می شود. بعضی از بانوان تقریبا در تمامی سیکل های خود، دارای لکه بینی حین تخمک گذاری هستند و از این نشانه بعنوان روشی برای جلوگیری از بارداری حین تخمک گذاری استفاده می کنند. و در این بازه ی زمانی، از روش های جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. همچنین تخمک گذاری می تواند همراه با نفخ و دل درد هایی که بخصوص در سمتی که تخمدان در حال آزاد سازی تخمک است، باشد.

 • لکه بینی بعد از تخمک گذاری

لکه بینی بعد از تخمک گذاری

لکه بینی بعداز تخمک گذاری

لکه بینی بعد از تخمک گذاری ممکن است نشان دهنده ی خونریزی لانه گزینی باشد؛ یعنی حین لانه گزینی رویان در رحم، که حاصل از لقاح تخمک و اسپرم است، خونریزی اتفاق بیفتد. معمولا خونریزی لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که انتظار خونریزی قاعدگی را دارید. اما تفاوت های قابل توجهی بین این دو وجود دارد.

خونریزی لانه گزینی برای سلامت جنین، بی خطر است. هرچند که ممکن است بانوان، یکسری عوارض جانبی را با خونریزی لانه گزینی، تجربه کنند. مثل:

 •  سردرد
 •  تهوع
 • تغییر خلق
 • دل درد خفیف
 •  سفتی سینه ها
 • کمردرد خفیف
 • ضعف و خستگی

همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که اگر قصد بارداری دارید یا از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نمی کنید، یکی از تست های تشخیصی بارداری، همین خونریزی لانه گزینی است‌. و اگر خونریزی لانه گزینی را نداشتید، حتما از تست بارداری جهت اطمینان استفاده کنید. تست بارداری، مقدار هورمون HCG موجود در ادرار یا خون را بسته به نوع تستی که انجام می دهید، مورد سنجش قرار می دهد. اگر پاسخ تست شما مثبت باشد، لکه بینی یا خونریزی در اواسط دوره قاعدگی، ممکن است نشان دهنده ی حاملگی خارج رحمی یا سقط ناخواسته و سقط جنین باشد.

[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]
اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. Tara پاسخ

  سلام من با همسرم رابطه داشتم ولی این ماه با تاخیر پریود شدم و پریودم فقط یک روز و نیم طول کشید روز اول و دوم خونریزیم زیاد بود ولی تا سه روز بعدش به صورت لکه و خون آبه هس فقط، این میتونه لانه گزینی باشه ؟چون اولین پریودم هس که اینطوری شدم خیلی نگران هستم و اینکه ایا پریودی تو آزمایش بتا تاثیری داره یا نه

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   تارا جان سلام، آیا پس از رابطه،قرص اورژانسی استفاده کردید؟ خونریزی لانه گزینی با حجم زیاد و مانند قاعدگی نیست، در حد لکه بینی و خون آبه هست.

 2. Somaye پاسخ

  سلام.
  من بین پریودم دقیقا از روز تخمک گذاری تا هفت روز هست که لکه بینی دارم. گاهی خفیف و گاهی هم شدید هست. روز اول همراه خون آبه و بسیار شدید بود. کمر درد خفیف هم دارم. این شرایط بخاطر تخمک گذاری هست یا ممکنه مشکل جدی باشه؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سمیه جان سلام، لکه بینی تخمک گذاری خیلی طولانی نیستش نهایتا دو سه روز باشه. و اکثر سیکل ها به همین شکله ینی شما سیکل بعدم لکه بینی رو داری و متوجه آزاد شدن تخمک میشی. اما اگه لکه بینی طولانی شد ممکنه دلایل دیگه ای داشته باشه.https://www.mintapp.ir/bleeding-between-two-periods/ این مطلب سایتمون میتونه کمکت کنه.

 3. نفیسه پاسخ

  سلام خانم دکتر من پریود شدم و پریودم سیزده روز طول کشید و تمام شد، و حدود ده روز بعدش تا سه روز لکه سیاهرنگ و صورتی داشتم و روز چهارم خونریزی متوسط نسبتا زیاد کردم و الان روز چهارمم هست دلیلش چی میتونه باشه آزمایش هورمونی هفته پیش دادم خوب بود و دکتر گفت مشکلی نداره، نظر شما چیست

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   نفیسه جان سلام، این مدل خونریزی ها غیر طبیعیه و حتما باید پیگیری کنی. که دلایل مختلفی براش وجود داره، از جمله استرس، تغییر آب و هوا و مسافرت، مشکلات تیروئیدی، تخمدان پلی کیستیک ، نازک یا ضخیم شدن اندومتر و دلایل دیگه. پزشکتون رو عوض کنید، حتما باید نوسانات هورمونیتون رو پیگیری کنین.

   1. راحیل پاسخ

    سلام خانوم دکتر.من ۱۵ ام پریود شدم. و روز دوم تخمک گذاری رابطه داشتم، و هفت روز قبل از تاریخ پریودیم . شب اول لک بینی های صورتی قهوه ایی داشتم.و فرداش خونریزی مثل پریودی. درد کمر و زیر شکمم دارم که هی میگیره ول میکنه. احتمال هست این خونریزی لانه گزینی باشه؟؟

    1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

     سلام راحیل جان
     بارداری به عوامل مختلفی بستگی داره و برای هر شخص متفاوته، بله میتونه لانه گزینی باشه.
     اپلیکیشن رو دانلود کنید، تست بارداری آنلاین رو انجام بدید تا شرایطتتون مشخص بشه، بعد از اوون احتمال بارداری رو دریافت خواهید کرد

 4. منجی پاسخ

  سلام.بنده آیوآی انجام دادم بعداز گذشت ۱۴روز لکه بینی دارم به رنگ قهوه ای
  آیا پریودهستم یاحامله؟

  بعدازآیوآی اگه نگیره آدم خونریزی می افته یالک بینی؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، وجود لکه بینی با وجود داشتن آی یو دی طبیعیه. در صورت قرار گیری مناسب آی یو دی، احتمال بارداری وجود نداره.

 5. مرضیه تقوی پاسخ

  ببخشید من دو دوره زمان تخمک گذاری لکه بینی و خونریزی داشتم به مدت دوروز که رفتم دکتر و قرص دفاسترون که از ۱۴ تا ۲۵ قائدگی بعدی خوردم و مجدد تخمگ گذاریم با لکه همراه بود با این تفاوت که اینبار قطع که نشد ادامه پیدا کرده چیکار باید کرد .؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مرضیه جان سلام، موردی نداره، برای ماه های آینده هم دوفاستون رو به همین روال مصرف کنید، به مرور زمان مشکلتون برطرف میشه.

 6. ستاره حسینی پاسخ

  سلام من یک هفته مونده به پریودیم باشوهرم رابطه داشتم هنوزوقت پریودم نشده امکانش هست که باردارشده باشم؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   ستاره جان سلام،
   بارداری به عوامل مختلفی بستگی داره و همه شرایط رو باید در نظر بگیرید. اگه در دوره تخمک گذاری رابطه داشته اید، احتمال بارداری هست. برای کسب اطمینان بیشتر، به اپلیکیشن مراجعه کنید و تست بارداری آنلاین رو انتخاب کنید تا احتمال بارداریتون مشخص بشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close