درد تخمدان در زمان بارداری به چه معناست؟

تشخیص درد تخمدان از دیگر دردهای شکم در دوران بارداری دشوارتر است، به ویژه اگر این نخستین بار است باردار می­شوید. بنابراین ما نحوه تشخیص درد تخمدان در زمان بارداری، اثراتش بر سلامت کلی بدن و نحوه درمان آن را بررسی می­کنیم.

علل درد تخمدان در زمان بارداری

علل درد تخمدان در زمان بارداری ممکن است بیماری های بی خطر یا بسیار شدید باشند که به توجه فوری نیاز دارند. در صورت احساس درد شدید در سمت چپ یا راست شکم یا احساس درد ناگهانی که به مرور کم نمی­ شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

درد تخمدان در زمان بارداری ممکن است نشانه موارد زیر باشد:

بزرگ شدن رحم

با بزرگ شدن رحم، فشار بیشتری به تخمدان ها وارد می­شود. تغییرات هورمونی نیز می­توانند سبب احساس درد در شکم یا پهلوها شوند. در این صورت نیز تخمدان­ها تحت فشار قرار می­ گیرند.

 

اپلیکیشن مینت

اندومتریوزیس

معمولاً رحم یک دیواره از خون و موکوس تولید می کند تا تخمک خود را به آن بچسباند. با این حال در افرادی که اندومتریوزیس دارند، این دیواره خارج از رحم تشکیل می ­شود. این یک وضعیت دشوار است که به ماه ها درمان نیاز دارد.

قاعدگی یا دخول دردناک، جریان خون سنگین و ناباروری همگی نشانه های آندومتریوزیس هستند. برای تشخیص این بیماری پزشک باید MRI یا عمل لاپاراسکوپی انجام دهد.

با اینکه قاعدگی فرصتی است تا بافت تولید شده در رحم از طریق واژن دفع شود، زائده آندومتریال نمی­ تواند از بدن دفع شود. این بافت زخمی روی هم انباشته شده و سبب احساس درد و ورم به ویژه در اطراف تخمدان ها خواهد شد.

کیست تخمدان از علل رایج درد تخمدان در زمان بارداری

کیست ها کیسه های کوچک و پر از مایعی هستند که روی سطح تخمدان وجود دارند. آنها کاملاً رایج هستند و به ویژه در زمان بارداری بیشتر می ­شوند. هنگامی که یک تخمک کاملاً آزاد نشده است، کیسه را ترک نمی­ کند و در عوض به کیست تخمدان تبدیل می­شود.

کیست تخمدان در بارداری

کیست تخمدان در بارداری

کیست های تکی خودشان از بین می ­روند و درد قابل توجهی به همراه ندارند. با این حال گاهی اوقات می­ ترکند و احساس درد خفیفی به همراه دارند.

احساس ناراحتی در زمان دخول یا دفع مدفوع معمولاً نشان دهنده کیست تخمدان است. حالت تهوع یا استفراغ، نفخ، و احساس سنگینی بعد از وعده غذایی سنگین علائم هشدار دهنده بعدی هستند. در این صورت برای انجام سونوگرافی یا معاینه لگنی به پزشک مراجعه کنید.

بیماری خطرناکی که با نام سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS شناخته می ­شود، تأثیر شدیدی روی زنان چاق یا دارای اضافه وزن می­ گذارد. این بیماری یک اختلال هورمونی است که باعث شکل گیری چندین کیست تخمدان، تولید بیش از حد تستسترون، بیشتر شدن احتمال ناباروری و درد تخمدان می­ شود.

ترکیدن یا پاره شدن تخمدان

در برخی موارد نادر تخمدان ها ممکن است خودشان را دور لوله های رحم یا رگ های خونی بپیچند. جریان خون محدود شده و ممکن است تخمدان ها را ترکانده یا تخمک های داخل آن را از بین ببرد.

پاره شدن تخمدان ها معمولاً در زمان باروری خارجی رخ می­ دهد. داروهای باروری تعداد تخمک ها را افزایش می­ دهند که باعث سنگین شدن و ورم تخمدان ها می ­شود. به علاوه ورزش های سنگین مانند کاردیو سنگین، وزنه برداری یا کرانچ شکم شما را در معرض پاره شدن تخمدان قرار می­ دهند.

پارگی تخمدان اگر درمان نشود، ممکن است به ترکیدن تخمدان منجر شود که بسیار خطرناک است و باعث درد تخمدان در زمان بارداری می شود. دیگر محرک های آن عبارتند از ترکیدن کیست های بزرگی که به تخمدان آسیب می­زنند (برای مثال به دلیل فعالیت جنسی شدید) یا بارداری خارج از رحم.

بارداری خارج از رحم از علل رایج درد تخمدان در زمان بارداری

بارداری خارج از رحم هنگامی رخ می­دهد که تخمک بارور شده در هر جایی به غیر از رحم کاشته می ­شود. اگر لقاح در اوایل چرخه بارداری رخ دهد و تخمک به رحم نرسد، اسپرم آن را در لوله های فالوپ باردار می­ کند. این تخمک ممکن است به لوله رحم بچسبد که نمی­تواند محیط مناسبی برای رشد تخمک به وجود آورد.

گاهی اوقات، بارداری خارج از رحم، لوله رحم را می­ترکاند و منجر به احساس درد و خونریزی واژینال می­شود. خونریزی آن از خونریزی معمولی قاعدگی سبک تر یا سنگین تر است و غلظت آن نیز متفاوت است. بارداری خارج از رحم سبب سرگیجه، حالت تهوع یا گیجی نیز می­ شود. اگر این علائم را دارید، به پزشک اطلاع دهید.

سقط جنین در اوایل بارداری

سقط جنین زودرس معمولاً در سه ماهه نخست بارداری رایج است. ممکن است درد تخمدان را احساس کرده و در زمان سقط، دل درد شدید و خونریزی داشته باشید. دل درد نشان دهنده این است که رحم سعی دارد جنین سقط شده را دفع کند و در این پروسه به تخمدان ها فشار می­ آورد.

فیبروم

فیبروم رحم

فیبروم رحم

فیبروم ها توده های غیر سرطانی هستند که در اطراف رحم قرار دارند. این سلول های کوچک و غیر طبیعی خطر جدی ندارند اما می­توانند سبب خونریزی های سنگین و طولانی و درد کمر و تخمدان شوند.

آن ها همچنین بارداری را دشوار کرده و باعث تکرر ادرار می­شوند (به دلیل افزایش فشار روی مثانه و لگن).

 

 

فیبروم ها ممکن است آنقدر کوچک باشند که تنها با سونوگرافی مشخص شوند، و یا آنقدر بزرگ باشند که در شکم پخش شده و آن را متورم کنند. فیبروم های بزرگتر معمولاً سبب احساس درد تخمدان در زمان بارداری شده و ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند.

جدا شدن جفت

خطر جدا شدن جفت در اواخر بارداری بیشتر است. این وضعیت زمانی است که بخشی یا تمام جفت از دیواره رحم جدا می­شود. این وضعیت، بسته به اینکه جدا شدگی کجا اتفاق افتاده باشد و شدت پارگی چقدر باشد، معمولاً سبب لکه بینی ناگهانی یا خونریزی واژن می­شود. فشاری که این وضعیت به تخمدان ها وارد می­کند می­تواند سبب احساس درد شدید شود.

بدون جفت، جنین نمی­تواند اکسیژن و مواد غذایی مورد نیازش را دریافت کند. در عوض خون به داخل رحم کشیده می­شود و اگر از طریق واژن دفع نشود، ممکن است فشار بسیار زیاد و خطرناکی را ایجاد کند.

در صورتی که احساس کشیدگی و خونریزی ناگهانی دارید یا در نقطه ای از بدن ورم دارید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

راه های بی خطر برای درمان درد تخمدان در دوران بارداری

بسته به علت ایجاد کننده درد تخمدان، ممکن است بتوانید آن را در خانه درمان کنید. یک پارچه داغ را روی محل درد یا ورم قرار دهید. سعی کنید در حالتی استراحت کنید که بخشی از بدن از زمین فاصله داشته باشد. کاملاً تخت دراز کشیدن می­تواند تخمدان ها یا دیگر نواحی تحت فشار را بیشتر بکشد.

حمام آب گرم (نه داغ) یک راهکار مفید دیگر است. سعی کنید از شکم بندهایی استفاده کنید که لگن را هم می­پوشانند تا رحم را در جای خود نگه دارد و فشار روی دیواره شکم و تخمدان ها را کم کند. در آخر، به یاد داشته باشید که پیش از مصرف هرگونه داروی درد بدون نسخه، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا هر دردی نشان دهنده لانه گزینی است؟

هنگامی که باردار باشید، ممکن است احساس درد در شکم یا رحم، التهاب سینه و سرگیجه را تجربه کنید. با این حال، برخی زنان می­گویند که در زمان لانه گزینی تخمک نیز احساس درد داشته اند. در چنین موردی، فوراً به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است نشان دهنده بارداری خارج از رحم باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر باردار هستید و از لحاظ جنسی فعال هستید، هیچوقت نباید دردهای شدید و ناگهانی در هر سمت شکم را نادیده بگیرید. درد تخمدان در دوران بارداری با دل درد، خونریزی یا سرگیجه همراه است و به کمک پزشکی فوری نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *