تشخیص بارداری مولار و درمان های پیش رو

حاملگی مولی که به نام مول هیداتی‌فرم یا حاملگی مولار نیز شناخته‌‌‌‌ می‌‌شود، یک عارضه نادر بارداری است که با رشد غیرطبیعی تروفوبلاست‌ها‌، سلول‌‌هایی که به طور معمول در جفت ایجاد‌‌‌‌ می‌‌شوند‌، بروز‌‌ می‌کند‌‌.

بارداری مولار به دو دسته تقسیم‌‌ می‌شود:

 • حاملگی مولار کامل

‌ در حاملگی مولار کامل‌، بافت جفت غیر طبیعی و متورم است و به نظر‌‌‌‌ می‌‌رسد کیست‌های پر از مایع تشکیل شده است‌‌.‌‌ همچنین بافت جنینی وجود ندارد‌‌.‌‌

 • حاملگی مولار جزئی‌‌

در یک حاملگی مولار جزئی بافت طبیعی جفت در کنار بافت غیر طبیعی جفت ایجاد شده است‌‌. در این نوع حاملگی مولار امکان تشکیل جنین نیز وجود دارد، اما جنین قادر به زنده ماندن نیست و معمولاً در اوایل بارداری سقط‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.

حاملگی مولار‌‌‌‌ می‌‌تواند‌‌ با عوارض جدی همراه شود که از آن جمله‌‌ می‌توان به بروز انواع نادری از سرطان که نیاز به درمان فوری دارد اشاره کرد‌‌.‌‌

علایم حاملگی مولار

حاملگی مولار در ابتدا یک حاملگی کاملا طبیعی به نظر‌‌ می‌رسد اما در ادامه با علایم زیر همراه خواهد بود:

 

اپلیکیشن مینت

 •  خونریزی واژینال در سه ماهه اول بارداری به رنگ قرمز تا قهوه‌ای روشن
 •  حالت تهوع و استفراغ شدید
 •  کیست‌‌‌های ‌انگور
 •  احساس فشار یا درد در لگن

اگر علائمی از حاملگی مولار را تجربه کردید‌، با پزشک تماس بگیرید. او ممکن است علائم دیگری از بارداری مولار از جمله موارد زیر را نیز تشخیص دهد:

شرایطی که باعث فشار خون بالا و دفع پروتئین از ادرار بعد از 20 هفته بارداری‌‌‌‌ می‌‌شود.

علل بارداری مولار

علل بارداری مولار 

علل بارداری مولار

بارداری مولار به دنبال بارور شدن تخمک غیر طبیعی ایجاد‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.‌‌ سلول‌‌‌های ‌انسانی به طور معمول حاوی 23 جفت کروموزوم هستند‌‌.‌‌ یکی از کروموزوم‌ها در هر جفت از پدر و دیگری از طرف مادر‌‌‌‌ می‌‌آید‌‌.

در یک بارداری کامل مولی‌، تخمک توسط یک یا دو اسپرم بارور‌‌‌‌ می‌‌شود و تمام مواد ژنتیکی از طرف پدر است‌‌.‌‌ در این شرایط‌، کروموزوم‌های موجود در تخمک مادر از بین‌‌‌‌ می‌‌روند یا غیرفعال‌‌‌‌ می‌‌شوند و کروموزوم‌‌‌های ‌پدر جای آن را می‌گیرد. در یک حاملگی مولی جزئی یا ناقص، کروموزوم‌های مادر باقی‌‌‌‌ می‌‌مانند اما پدر دو مجموعه کروموزوم را ارائه‌‌‌‌ می‌‌دهد‌‌.‌‌ در نتیجه‌، جنین به جای 46 کروموزوم 69 کروموزوم دارد‌‌.‌‌ این بیشتر در مواردی اتفاق‌‌‌‌ می‌‌افتد که دو اسپرم تخمک را بارور‌‌‌‌ می‌‌کند و در نتیجه نسخه دیگری از مواد ژنتیکی پدر حاصل‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.

خطرات بارداری مولار

تقریباً از هر 1000 بارداری 1 مورد تشخیص حاملگی مولار‌‌ می‌گیرد‌‌.‌‌ عوامل مختلفی در بروز بارداری مولار دخیلند که از آن جمله‌‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن مادر

احتمال بروز بارداری مولار در خانم‌های بالای 35 سال یا جوانتر از 20 سال بیشتر است‌‌.

 • سابقه بارداری مولار

داشتن سابقه یک بارداری مولار، احتمال ابتلا به آن را بیشتر‌‌ می‌کند‌‌.‌‌ از هر 100 زنی که یک بار بارداری مولار را تجربه کرده‌‌‌‌اند ‌این موضوع در یک نفر تکرار‌‌ می‌شود‌‌.

عوارض حاملگی مولار

پس از به اتمام رسیدن بارداری مولار‌، ممکن است بافت مولی در بدن مادر باقی بماند و به رشد خود ادامه دهد‌‌.‌‌ به این موضوع نئوپلازی تروفوبلاستیک پایدار حاملگی (GTN) گفته‌‌‌‌ می‌‌شود که تقریباً در 15 تا 20 درصد از حاملگی‌‌‌های مولار ‌کامل و تا 5 درصد از حاملگی‌‌‌های مولار ‌جزئی دیده‌‌ می‌شود‌‌.

یکی از علائم GTN مداوم‌، سطح بالای گنادوتروپین کوریونی انسانی پس از برداشتن حاملگی مولار است‌‌.‌‌ در برخی موارد‌، یک مول هیداتی فرم تهاجمی در اعماق لایه‌‌ میانی دیواره رحم نفوذ‌‌‌‌ می‌‌کند و باعث خونریزی واژینال‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.

GTN مداوم، اغلب به کمک شیمی درمانی با موفقیت درمان‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.‌‌ یکی دیگر از گزینه‌‌‌های ‌درمانی برداشتن رحم (هیسترکتومی) است‌‌.

به ندرت، نوع سرطانی GTN به نام کوریوکارسینوما در اندام‌‌‌های ‌دیگر گسترش‌‌ می‌یابد‌‌.‌‌ کوریوکارسینوما معمولاً با موفقیت با داروهای متعدد سرطان درمان‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.‌‌ احتمال بروز این عارضه در حاملگی مولی کامل در مقایسه با حاملگی مولی جزئی بیشتر است‌‌.

روش های پیشگیری از بارداری مولار

اگر سابقه حاملگی مولار دارید قبل از بارداری مجدد، با پزشک در این رابطه صحبت کنید‌‌.‌‌ احتمالا پزشک از شما‌‌ می‌خواهد قبل از تلاش برای باردار شدن مجدد، شش ماه تا یک سال پس از پایان دادن به بارداری مولار منتظر بمانید‌‌.‌‌ خطر بروز حاملگی مولار پائین است‌، اما احتمال آن در خانم‌‌هایی که یک بار سابقه آن را داشته‌‌‌‌اند ‌وجود دارد‌‌. ‌‌

در بارداری بعدی‌، پزشک از مادر باردار‌‌ می‌خواهد سونوگرافی‌‌‌های ‌اولیه انجام دهد تا وضعیت او و پیشرفت طبیعی بارداری زیر نظر گرفته شود‌‌.‌‌ همچنین ممکن است آزمایشات ژنتیکی برای تشخیص بارداری مولار تجویز شود‌‌.

روش های تشخیص بارداری مولار

اگر پزشک به حاملگی مولار مشکوک باشد‌، سونوگرافی در کنار آزمایش خون برای اندازه گیری سطح گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) – تجویز می‌شود.‌‌ در ماه‌‌‌های ‌اولیه بارداری لوله‌‌‌های ‌رحمی و فالوپ به واژن نزدیک تر از سطح شکم هستند و سونوگرافی ترانس واژینال مناسب است‌‌.

به کمک سونوگرافی در هشت یا نه هفته نخست بارداری‌‌ می‌توان به کمک علایم زیر بارداری مولار کامل را تشخیص داد:

 

 

 • عدم تشخیص جنین یا رویان
 • عدم وجود مایع آمنیوتیک
 • رحم مملو از جفت ضخیم پر از کیست
 • کیست‌‌‌های ‌تخمدان

حاملگی مولی جزئی نیز با علایم زیر تشخیص داده‌‌ می‌شود:

 • رشد محدود جنین
 • کم بودن‌‌ میزان مایع آمنیوتیک
 • جفت ضخیم کیستیک

بعد از تشخیص حاملگی مولار سایر مشکلات پزشکی وابسته به آن از جمله پره اکلامپسی، پرکاری تیروئید و کم خونی نیز مورد بررسی قرار‌‌ می‌گیرد‌‌.

 

درمان بارداری مولار

حاملگی مولار نمی‌تواند به عنوان یک بارداری سالم و طبیعی ادامه یابد‌‌.‌‌ برای جلوگیری از بروز عوارض مربوط به آن، بافت غیر طبیعی جفت باید برداشته شود‌‌.‌‌ درمان‌ها معمولاً شامل یک یا چند مرحله زیر است:

 • اتساع و کورتاژ

برای درمان حاملگی مولار‌، پزشک به کمک کورتاژ‌‌ بافت مولی را از رحم خارج‌‌‌‌ می‌‌کند‌‌. کورتاژ به صورت سرپایی در بیمارستان انجام‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌. طی انجام کورتاژ، خانم بی حسی موضعی یا عمومی دریافت‌‌ می‌کند‌‌.‌‌ بعد از باز کردن دهانه رحم، بافت غیر طبیعی با دستگاه خلاء خارج‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.

 • هیسترکتومی

اگر خطر ابتلا به نئوپلازی تروفوبلاستیک پایدار حاملگی (GTN) وجود داشته باشد و خانم تمایلی برای بارداری بعدی نداشته باشد‌، پزشک‌‌ می‌تواند رحم را به طور کامل خارج کند‌‌.

 • اندازه گیری مرتب سطح گنادوتروپین کوریونی انسانی

پزشک سطح هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی‌‌ را بعد از برداشتن بافت مولی اندازه گیری‌‌ می‌کند و تا زمانی که‌‌ میزان آن به حالت عادی برگردد این آزمایش مرتبا تکرار‌‌‌‌ می‌‌شود‌‌.‌‌ اگر همچنان سطح‌‌ این هورمون در خون بالا باشد، انجام درمان‌‌‌های ‌بیشتری توصیه‌‌ می‌شود‌‌.

پس از اتمام درمان بارداری مولار، پزشک ممکن است به مدت شش ماه تا یک سال سطح گنادوتروپین کوریونی انسانی را همچنان در بیمار تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود که هیچ بافت مولی در رحم باقی نمانده است‌‌.

حمایت و پشتیبانی

از دست دادن حاملگی ویران کننده است‌‌. در مورد احساسات خود صحبت کنید و به خودتان اجازه دهید تا آنها را کاملاً تجربه کنید‌‌.‌‌ برای پشتیبانی به شریک زندگی‌، خانواده و دوستان خود متوسل شوید‌‌.‌‌ اگر در کنترل احساسات خود مشکلی دارید‌، با پزشک یا روانشناس خود مشورت کنید‌‌.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *