قطع پریودی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

قطع پریودی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری روشی برای کنترل جمعیت فرزندان است. از آنجایی که قرص‌‌ها حاوی هورمون‌هایی هستند که می‌توانند روی چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد، با مصرف آنها برخی خانم‌‌ها شاهد کاهش میزان خونریزی و حتی قطع پریودی هستند. متوقف شدن غیر طبیعی دوره‌های ماهانه اصطلاحا آمنوره نامیده می‌شود. در این مقاله به طور کامل در رابطه با دلایل قطع پریودی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری صحبت می کنیم.

قطع پریودی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری دلایل دیگری نیز دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

استرس

استرس بیش از حد می‌تواند روح و جسم انسان را تحت تاثیر قرار داده و عملکرد هیپوتالاموس را مختل کند. هیپوتالاموس وظیفه تنظیمات هورمونی را بر عهده دارد و طبیعی است که اگر بتوانید استرس خود را کنترل کنید با عملکرد صحیح این غده، هورمونهای بدن نیز تنظیم شده و قاعدگی مرتب می‌شود. در مقاله های دیگر سایت، در رابطه با تاثیر استرس بر قاعدگی، نفصل صحبت کرده ایم.

تغییر در رژیم غذایی

تغییر در عادات غذایی و کاهش وزن می‌تواند سبب اختلال در چرخه قاعدگی شود. در صورتی که فردی 10 درصد از وزنش را از دست بدهد، چرخه تخمک گذاری و قاعدگی متوقف می‌شود. زنان مبتلا به اختلالات غذایی نظیر بی‌اشتهایی و بولیمی هم در معرض این مشکلات قرار دارند.

 

اپلیکیشن مینت

ورزش

انجام ورزش شدید می‌تواند سبب ایجاد اختلالات هورمونی شده و چرخه قاعدگی را متوقف کند. ورزش در حد اعتدال مشکلی ایجاد نمی‌کند و برای حفظ تناسب اندام و سلامت بدن لازم است. اما ورزشکاران حرفه‌ای که ساعات متمادی در روز با شدت بالا فعالیت بدنی دارند، معمولا دچار اختلالات چرخه قاعدگی و قطع خونریزی می‌شوند.

استفاده مداوم از روش‌های پیشگیری از بارداری

مصرف مداوم قرص‌های ضد بارداری می‌تواند سبب توقف چرخه قاعدگی شود. در صورتی که از قرص استفاده می‌کنید حتما هر 3 ماه یکبار برای یک هفته از قرص‌های غیر فعال کمک بگیرید. در خانم‌هایی که از تزریق‌های هورمونی برای پیشگیری استفاده می‌کنند نیز قطع دوره‌‌ها طبیعی است.

توقف چرخه قاعدگی به معنی بارداری است؟

با مصرف مرتب قرص‌های پیشگیری به ندرت ممکن است باردار شوید اما اگر از نظر جنسی فعال هستید، بهتر است با متخصص زنان مشورت کنید. در صورتی که در مصرف قرص سهل انگار هستید و ممکن است دوزی را فراموش کرده باشید بهتر است حتما تست بارداری بدهید. در صورتی که جواب بارداری مثبت بود فورا مصرف قرص را قطع کرده، اسید فولیک و ویتامین‌های پریناتال مصرف و به متخصص زنان مراجعه کنید.

از علایم اولیه بارداری می‌توان به قطع چرخه قاعدگی، حالت تهوع، حساسیت پستان‌ها، خستگی، کمردرد و تکرر ادرار اشاره کرد. در صورتی که قرص مصرف کنید چرخه قاعدگی هر 28 روز یکبار باید اتفاق بیافتد و تاخیر در آن به معنی اختلالات هورمونی و گاه حاملگی است. در صورتی که چند قرص را نخورده باشید و بین مصرف قرص‌‌ها فاصله افتاده باشد، احتمال بارداری بالاست. این موضوع در مورد تزریقات هورمونی هم صدق می‌کند.

قرص‌های جلوگیری از بارداری چطور مانع از بارداری می‌شوند؟

قرص‌های جلوگیری از بارداری چطور مانع از بارداری می‌شوند؟

قرص‌های جلوگیری از بارداری چطور مانع از بارداری می‌شوند؟

دو نوع قرص جلوگیری از بارداری وجود دارد. نوع اول ترکیبی از هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون است و نوع دوم یا مینی پیل‌‌ها تنها حاوی پروژسترون هستند. از قرص‌های جلوگیری از بارداری برای درمان دیگر مشکلات زنانه از جمله اختلالات قاعدگی، خونریزی‌های شدید و رفع آکنه هم می‌توان استفاده کرد.

قرص‌های پیشگیری از بارداری به چند روش از حاملگی جلوگیری می‌کنند:

ایجاد اختلال در روند تخمک گذاری

مصرف قرص سبب ضخیم شدن مخاط رحم شده به شکلی که اسپرم به راحتی نمی‌تواند به تخمک برسد. در عین حال سبب نازک شدن پوشش رحم می‌شود تا از لانه گزینی تخمک بارور شده پیشگیری کند. قرص‌های بارداری در بسته بندی‌های 28 عددی عرضه می‌شوند. 3 هفته نخست قرص‌‌ها حاوی هورمون هستند و باقی دارونمایند.

با مصرف قرص در هر روز سطح هورمون‌های بدن حفظ شده و با مصرف مداوم، تاثیرگذاری آن بر پیشگیری از بارداری افزایش می‌یابد. در صورتی که خانمی بدون فراموشی قرص مصرف کند تا 99 درصد از بارداری‌اش پیشگیری می‌شود. فراموش نکنید ابتلا به اسهال یا استفراغ یا مصرف برخی داروها به طور همزمان می‌تواند اثر بخشی داروهای پیشگیری از بارداری را کم کند. با فراموش کردن یک قرص نیز احتمال بروز لک بینی و کاهش تاثیر روش جلوگیری وجود دارد.

چطور می‌توان از قطع پریودی با مصرف قرص های جلوگیری از بارداری جلوگیری کرد؟

در صورتی که با مصرف قرص بدون فراموش کردن هیچ دوزی، پریودی قطع شود احتمال بارداری پایین است اما باز هم بهتر است تست بارداری بدهید. اگر باردار نبودید، استرستان را مدیریت کنید. از تکنیک یوگا و تمرین تنفس و پیاده روی و حتی کتاب خواندن یا نوشتن و نقاشی کمک بگیرید تا آرامش به شما بازگردد.

رژیم سالم غذایی داشته باشید و وزن‌تان را در حد طبیعی حفظ کنید. اگر دچار اختلالات تغذیه‌ای هستید حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید و در عین حال در حد متوسط ورزش کنید. در این شرایط چرخه قاعدگی مرتب خواهد شد. در غیر این صورت با پزشک خود مشورت کنید تا نوع داروی مصرفی‌تان را تغییر دهد و به خاطر داشته باشید گرچه قرص‌‌ها از بارداری پیشگیری می‌کنند اما در برابر بیماریهای عفونی جنسی ایمنی نمی‌آورند و بهتر است همزمان با آن از کاندوم هم استفاده کنید.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close