فنجان قاعدگی و نحوه استفاده از آن

امروزه خانم­ ها گزینه ­های بسیار بیشتری از تامپون و نواربهداشتی برای کنترل قاعدگیشان دارند. یکی از آنها فنجان سیلیکونی انعطاف­پذیر و قابل شستشویی است که داخل واژن قرار گرفته و به جای جذب خون آن را در خود نگه می­دارد. این فنجان توانایی نگه­داری خون به مدت 10 الی 12 ساعت پس از هر بار تخلیه آن را دارد. پس از هربار تخلیه می­توانید آن را شسته و مجدداً در واژن قرار دهید. فنجان­ قاعدگی طرح­ها و اندازه­های مختلفی دارد، بهتر است برای یافتن اندازه مناسب خود چندین نمونه را امتحان کنید.

چگونه از فنجان قاعدگی استفاده کنیم؟

فنجان قاعدگی یک محصول بهداشتی برای خانم­هاست که داخل واژن قرار گرفته و (بدون جذب کردن) خون قاعدگی را در خود نگه می­دارد.

اگر فنجان را درون خود حس می­کنید یا لکه خون می­بینید، احتمالاً فنجان به درستی جاساز نشده است. همچنین فنجان قاعدگی ممکن است به دلایل زیر نشتی داشته باشد:

 • قرار داشتن دستگاه IUD درون رحم
 • ویژگی­ های آناتومیک ( برگشتگی رحم به عقب، دهانه رحم کوتاه یا زخم شده، شکاف­های پس از زایمان)
 • اندازه نامتناسب فنجان (در هنگام انتخاب سایز فنجان باید سن و تعداد زایمان­ ها را در نظر بگیرید چرا که این عوامل بر قابلیت ارتجاعی واژن تأثیر می­گذارند.)

پیش از جاگذاری فنجان قاعدگی، باید دستان خود را با آب و صابون کاملاً بشویید. از آنجایی که دهانه رحم در دوران قاعدگی تا حدودی باز است احتمال عفونت بسیار بیشتر است. برای خارج کردن فنجان، آن را نکشید بلکه با عضلات کف لگنی خود آن را به سمت بیرون حرکت دهید سپس انتهایش را فشار داده و با انگشت شصت و اشاره خود دو طرفش را گرفته و به آسانی بیرون بیاورید. همچنین باید توجه کنید که سایز مناسب فنجان قاعدگی را برای خود انتخاب کنبد.

 

اپلیکیشن مینت

انواع سایز کاپ قاعدگی

انواع سایز کاپ قاعدگی

فنجان قاعدگی: نحوه شست و شو و نگه­داری

در دوران قاعدگی دهانه رحم تاحدودی باز است که این امر احتمال ایجاد عفونت را بالا می­برد. پیش از جایگذاری یا برداشتن فنجان قاعدگی دستان خود را با آب و صابون بشویید. فنجان قاعدگی را حداقل دو بار در روز یا هر 12 ساعت یکبار تعویض نمایید.

اگر برای شست و شوی آن به آب دسترسی ندارید، محتویاتش را خالی کرده و با استفاده از دستمال مخصوص آن را پاک کنید. مطمئن شوید که برای این کار دستانتان تمیز باشند.

برای جاگذاری فنجان از ژل­های روان کننده استفاده نکنید. آن را با سرکه، روغن، الکل، هیروژن پراکسید، یا نوشابه نشویید چرا که به سیلیکون آسیب می­رسانند و به همین دلیل کاپ را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

پس از پایان قاعدگی، فنجان را طبق روال همیشگی بشویید یا آن را به مدت 5 الی 10 دقیقه بجوشانید و در کیسه ه­ای از جنس کتان نگه­داری کنید.

آیا فنجان قاعدگی برای همه خانم­ها مناسب است؟

با وجود اینکه فنجان­ها از سیلیکون پزشکی بی­خطر تولید شده­اند اما استفاده از فنجان قاعدگی درصورت وجود بیماری­های خاص و استفاده از برخی روش­های پیشگیری از بارداری توصیه نمی­شود.

در شرایط زیر از استفاده فنجان قاعدگی پرهیز کنید:

 • هرگونه بیماری دهانه رحم

  مانند وارونگی رحم، چرا که وجود جسم خارجی و جمع شدن خون قاعدگی در دهانه می­تواند وضعیت بیماری را وخیم­تر کند

 • آندومتریوز

  چرا که خون جمع شده در بدن می­تواند بر پیشرفت بیماری تأثیر بگذارد. اگر می خواهید در رابطه با اندومتریوز بیشتر بدانید، اینجا کلیک کنید.

 • دستگاه IUD

  اگر مرتباً فنجان را داخل قرار داده یا بیرون بکشید این احتمال وجود دارد که دسته ­های دستگاه به آن گیر کرده و جا به جا شود که این امر عملکرد دستگاه را مختل می­کند.

اگر درمورد استفاده از فنجان قاعدگی شک دارید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشکتان می­تواند مناسب­ترین محصول بهداشتی برای دوران قاعدگیتان را به شما پیشنهاد کند. همچنین پزشکتان می­تواند نحوه صحیح جایگذاری فنجان را به شما آموزش دهد بنابراین از مطرح کردن سئوالاتتان بیم نداشته باشید.

سئوالات متداول درمورد فنجان­ قاعدگی

سوالات متداول

سوالات متداول

آیا با استفاده از فنجان قاعدگی احتمال ابتلا به سندورم شوک سمی وجود دارد؟

در واقع بله. احتمال ابتلا به سندروم شوک سمی وجود دارد. درست مانند دیگر محصولات بهداشت قاعدگی، لازم است دستورالعمل­­ های استفاده از فنجان قاعدگی را به درستی اجرا کنید. درمورد فنجان­ها نکته مهم این است که آنها را مرتباً تخلیه کنید. همچنین باید از محصول برند معتبری استفاده کنید که مواد باکیفیت را در ساخت محصول به کار برده باشد.

آیا خانم­های باکره هم می­توانند از این فنجان­ها استفاده کنند؟

این مورد کاملا اختیاری است. در مواردی می توان از فنجان های کوچک تر استفاده کرد، تا به پرده بکارت آسیب وارد نشود. اما اگر با این کار استرس می گیرید و هنوز نیز ازدواج نکرده اید؛ بهتر است از پد بهداشتی استفاده کنید.

آیا در هنگام خواب می­توان از فنجان قاعدگی استفاده کرد؟

بله. بسیاری از فنجان­ ها این ظرفیت را دارند که تا 10 الی 12 ساعت پس از آخرین تخلیه، مواد را داخل خود نگه دارند. اما اگر میزان خونریزی قاعدگیتان بالاست، می­توانید از نواربهداشتی استفاده کنید تا از خونریزی احتمالی هم جلوگیری کنید.

آیا فنجان­های قاعدگی خطرناک هستند؟

هیچ یک از محصولات بهداشت قاعدگی بی­خطر نیستند، اما فنجان قاعدگی بسیار بی­خطر است. اما باید مطمئن شوید که فنجانی را خریداری کنید که با کیفیت باشد که از TPE پزشکی و فاقد BPA ساخته شده باشد.

برای جلوگیری از رشد باکتری، باید مرتباً آن را استریل کنید. برای این کار می­توانید قاپ قاعدگی را در آب بجوشانید.

آیا استفاده از فنجان قاعدگی دردناک است؟

بسیاری از زنان در ابتدای استفاده از فنجان قاعدگی در هنگام جاگذاری آن دچار مشکل خواهند شد. اما هنگامی که فنجان به درستی در جای خود قرار بگیرد به دلیل بافت انعطاف­ پذیرش دیگر مشکلی نخواهید داشت. همچنین باید در نظر داشته باشید که استفاده از فنجان سایز مناسب می­تواند در راحتی بیشتر شما مؤثر باشد.

آیا فنجان­های قاعدگی از تامپون کم خطرتر هستند؟

تامپون یا فنجان؟

تامپون یا فنجان؟

به گفته متخصصان، فنجان­ های قاعدگی از دیگر محصولات بهداشتی قاعدگی کم خطرتر هستند چرا که ریسک ابتلا به سندرم شوک سمی در آنها کمتر است. همچنین برخلاف دیگر محصولات، خطر بروز آلرژی نسبت به فنجان قاعدگی وجود ندارد و از همه مهمتر اینکه نگران لکه زدن یا اتفاقات از این دست نخواهید بود.

چه زمانی فنجان قاعدگی نشتی دارد؟

نشتی فنجان ممکن است به دلیل جاگذاری نادرست آن باشد. اگر خونریزی شدید داشته باشید و فنجان را در زمان مناسب تخلیه نکنید ممکن است فنجان نشتی داشته باشد. حرکت روده ­ها نیز می­تواند سبب جابجایی و نشتی فنجان شود. همچنین در دوران قاعدگی حالت­های دهانه رحم متغیر هستند و می­توانند منجر به نشتی شوند.

عمر مفید فنجان­ قاعدگی چقدر است؟

باید هر 10 سال فنجان خود را تعویض کنید. این بدین معنی است که در مقایسه با تامپون یا نواربهداشتی، فنجان قاعدگی بسیار به صرفه ­تر است و ضرر آن به محیط زیست بسیار کمتر است. در نظر داشته باشید که درصورت وجود هرگونه شکاف یا پارگی در فنجان باید آن را تعویض نمایید. همچنین برای سالم و بدون باکتری نگه داشتن فنجان باید مرتباً آن را استریل کنید.

آیا فنجان قاعدگی بهداشتی است؟

بله اما بستگی دارد که چگونه از فنجان خود استفاده و نگه­داری کنید. باید پیش و پس از جایگذاری آن، دستانتان را بشویید. هنگام استفاده از توالت نیز فنجانتان تمیز خواهد ماند. قرارگیری فنجان ممکن است سبب حادتر شدن بیماری­های عفونی رحم شود؛ بنابراین اگر در حال حاضر از چنین بیماری­هایی رنج می­برید ممکن است فنجان قاعدگی برایتان مناسب نباشد.

آیا فنجان قاعدگی پس از پر شدن، نشتی خواهد داشت؟

بله. اگرچه طراحی این فنجان­ ها به گونه ­ای است که خون را 10 الی 12 ساعت نگه می­دارند، اما درصورت شدید بودن خونریزی ممکن است زودتر پر شوند. از آنجایی که میزان خونریزی قاعدگی خانم­ها متفاوت است، هنگام شروع به استفاده از این وسیله، باید این نکته را در نظر داشته باشید و زمان مناسب برای تخلیه فنجان را یاد بگیرید.

 

 

آیا با وجود فنجان قاعدگی در بدن، می­توان شنا کرد؟

بله. از آنجایی که وسیله بهداشتی کاملاً داخل بدنتان قرار دارد و هیچ دسته­ ای آن را نگه نداشته است نیازی به نگرانی درمورد مسائل بهداشتی در زمان شنا نیست. همچنین زمان بیشتری برای شنا دارید چرا که ظرفیت فنجان قاعدگی بیشتر از تامپون است. با این حال توصیه می­شود که پیش از شنا آن را تخلیه کنید تا ظرفیت آن حداکثر بوده و از پیشامدهای احتمالی جلوگیری کنید.

یک نظر

 1. هدیش مظفری پاسخ

  سلام
  ممنون از مطالب بسیار مفیدتون
  من یک سوال دارم
  شغل همسرم به صورت شیفتی هستش و ١۵ روز در ماه پیش همیم و ١۵ روز دیگه شهر دیگه هستن من دقیقا پریودم تو همون تاریخیه که همسرم میاد خونه و از آنجائیکه میگرن دارم و همچنین نارسایی دریچه ی لانه کبوتری کشاله ی ران دارم نمیتونم با استفاده از قرص های ضد بارداری تاریخ پریودم را جابه جا کنم میشه لطفا راهنماییم کنید که با چه روش دیگه ای میشه تاریخ پریودم را جابه جا کنم. ممنونم

  1. مرضی پاسخ

   سلام من وقتی کاپ رو میذارم توی واژنم باز نمیشه درست هر کاریشم میکنم فایده نداره چه کنم؟ یعنی بزرگه اندازه اش؟

   1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

    سلام عزیزم، بله امکان داره سایزش مناسبتون نباشه. هرچند استفاده از کاپ به مرور براتون راحت میشه تا قلق درستتون بیاد.

   2. مینا رادان پاسخ

    می تونید وقتی در واژن قرار دادید اون رو بچرخونید تا باز بشه ولی اگه این اتفاق نیفتاد باید کاپتون رو عوض کنید

  2. کیمیا پاسخ

   سلام
   حدود یه هفته قبل از پریودت ال دی بخور بعد که قطع کردی حدود ۵روز بعد پریود میشی و اینجوری پریودت دوهفته جابجا میشه

 2. هدی اسلامی پاسخ

  سلام خیلی خوب بود به همه توصیه میکنم از کاپ قاعدگی استفاده کنید تا برای همیشه از نوار بهداشتی بی نیاز بشید و حس راحتی رو در قاعدگی تجربه کنید

 3. سانی پاسخ

  سلام عزیزم من دستگاه iudگذاشتم ومیترسم که در هنگام استفاده در هنگام بیرون کشیدن کاپ نخ دستگاه به کاپ گیر کنه ایا چنین چیزی امکان داره لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، بله باید با احتیاط بیشتری از کاپ استفاده کنید، احتمال جابجایی IUD وجود داره.

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، کاپ قاعدگی دو سایز داره،که کسانی که واژن تنگ تری دارند و زایمان طبیعی نداشتن، میتونن از سایز ۱ استفاده کنن.

 4. فرانه مرادی پاسخ

  سلام خانم دکتر
  وقتتون بخیر
  ببخشید من اندومتریوز دارم
  و یکبار زایمان طبیعی داشتم
  خونریزی هام شدیده
  میتونم از کاپ استفاده کنم ولی بخاطر اندومتریوز، هر 2..3 ساعت تخلیه اش کنم تا خون زیاد جمع نشه
  چون واقعا از پد و پس دادن های متوالی خسته شدم
  ممنون از شما

 5. مینا رادان پاسخ

  من وقتی این وبسایت رو دیدم بعد از اون رفتم کاپ قاعدگی خریدم واقعا عالیه واقعا خانومی که نداشته باشه نصف عمرش به فناست

 6. آوین پاسخ

  سلام من ۱۶ دارم و الان ۴ سال از قاعدگی من می گذره اما هنوز هیچ تاریخ مشخصی براش وجود ندارد. نیاز هست که به دکتر مراجعه کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close