فاز لوتئال

فاز لوتئال و هر آنچیزی که باید در مورد آن بدانید

به بخشی از چرخه قاعدگی بعد از تخمک گذاری و قبل از اولین روز چرخه بعدی فاز لوتئال گفته می‌شود. این مرحله بین 10 تا 14 روز طول می‌کشد. در خانم‌های مبتلا به ناباروری، این فاز کوتاه است. سقط جنین یا سقط مکرر جنین بیش از دو بار نیز سبب کوتاه شدن فاز لوتئال می‌شود.

به مشکلات فاز لوتئال اصطلاحا نقص فاز لوتئال می‌گویند. ارتباط بین طول این مرحله و باروری نامشخص است. در این رابطه اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهیم:

در فاز لوتئال چه اتفاقی می‌افتد؟

چرخه قاعدگی به دو بخش تقسیم می‌شود: مرحله فولیکولار و فاز لوتئال.

مرحله فولیکولار مرحله مربوط به تخمک گذاری است. هورمون‌ها سبب ایجاد تغییر در فولیکول تخمدان می‌شود تا در نهایت تخمک بالغ آزاد شود. فولیکول‌ها کیسه‌های کوچکی هستند که در آن تخمک در تخمدان‌ها رشد می‌کند.

 

اپلیکیشن مینت

مرحله لوتئال مربوط به آماده سازی آندومتر و بدن برای بارداری است. بدن انسان بسیار مثبت اندیش است و گمان می‌کند تخمک آزاد شده در تمام موارد بارور شده است. بعد از تخمک گذاری فولیکولی که تخمک را آزاد کرده است تبدیل به جسم لوتئوم می‌شود که استروژن و پروژسترون ترشح می‌کند. گرچه استروژن هورمون با اهمیتی است اما پروژسترون اصلی‌ترین و مهم‌ترین هورمون در این مرحله است.‌ پروژسترون در این مرحله نقش‌های مهمی بازی می‌کند که شامل موارد زیر است:

  • سرکوب هورمون‌های GnRH ، FSH و LH

(هورمون‌هایی که تخمدان‌ها را تحریک می‌‌کنند و باعث تخمک گذاری می‌‌شوند). در صورتی که پروژسترون این هورمونها را سرکوب نکند، بعد از بارداری، تخمک گذاری مجدد آغاز شده و احتمال بارداری مجدد وجود دارد.

  • آماده سازی آندومتر

پروژسترون باعث ایجاد نوعی آستر رحمی می‌شود که به آندومتریوم معروف است. این آستر پروتئین ویژه‌ای ترشح می‌کند که تغذیه کننده رویان است.

  • جلوگیری از قاعدگی

پروژسترون از ریزش آندومتر پیشگیری می‌کند. در غیر این صورت پس از بارداری این ریزش سبب سقط جنین می‌شود.

پروژسترون همچنین سبب افزایش دمای پایه بدن می‌شود. دمای بدن بعد از تخمک گذاری بالا رفته و در بارداری و در فاز لوتئال بالا می‌ماند. اگر باردار نشوید دقیقا قبل از آغاز قاعدگی بعدی درجه حرارت بدن افت می‌کند. افت سطح‌ پروژسترون سبب کاهش دمای بدن و شروع قاعدگی می‌شود.

پروژسترون همچنین مسئول ظهور علایم فاز لوتئال است که برخی خانم‌ها آن را با علایم زودهنگام بارداری اشتباه می‌گیرند.

فاز لوتئال چقدر طول می‌کشد؟

مراحل قاعدگی

مراحل قاعدگی

به طور متوسط طول مدت این دوره بین 12 تا 14 روز است. اما می‌تواند به اندازه 8 روز کوتاه شده یا تا 16 روز به درازا بکشد. طول مدت این مرحله هر چه باشد در تمام چرخه‌ها به همان میزان خواهد ماند. برای مثال اگر فاز لوتئال در خانمی 12 روز باشد همیشه این فاز در بین 11 تا 13 روز طول خواهد کشید. اگر فاز لوتئال بیش از 13 روز طول بکشد، از علایم ابتدایی بارداری و فاز لوتئال کمتر از 8 یا 10 روز نشانه مشکل بالقوه باروری است.

معمولا خانم‌هایی که دچار سقط جنین یا سقط مکرر می‌شوند فاز لوتئال کوتاه‌تری دارند اما این موضوع همیشگی نیست و ممکن است خانمی با قدرت باروری خوب هم فاز لوتئال کوتاهی داشته باشد. به کمک جدول ارزشیابی دمای بدن می‌توان فهمید که طول مدت این مرحله چقدر است. اگر این جدول را تهیه کردید و متوجه کوتاهی این مرحله شدید، نگران نباشید مگر آنکه کوتاهی این مرحله با دیگر علایم ناباروری همراه شود. به عبارت دیگر اگر بعد از یک سال یا 6 ماه نزدیکی در صورتی که بیش از 35سال سن دارید نتوانستید باردار شوید حتما با متخصص مشورت کنید.

نقص فاز لوتئال چیست؟

این مشکل یکی از دلایل نظری ناباروری و سقط جنین است و به معنی سطح پایین‌ پروژسترون در مرحله لوتئال است. البته طبق بیانیه انجمن پزشکی باروری در آمریکا این مشکل یک دلیل مستقل ناباروری محسوب نمی‌شود. این اختلاف نظر به دلیل مشکلات تشخیصی( هیچ روشی برای تایید نقص فاز لوتئال وجود ندارد)، نتایج نامشخص( کوتاه بودن مرحله لوتئال یا پایین بودن سطح‌ پروژسترون همیشه به معنی ناباروری یا سقط مکرر جنین نیست) و نتایج درمانی نامشخص( هیچ تحقیقی نشان نداده درمان‌های پیشنهادی برای رفع فاز لوتئال می‌تواند از ناباروری یا سقط پیشگیری کند) است.

از جمله علایمی که با این مشکل همراه است می‌توان به لکه بینی بین تخمک گذاری و بین دو دوره، سقط جنین زود هنگام، تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری و چرخه‌های کوتاه قاعدگی اشاره کرد.

از جمله علل احتمالی نقص فاز لوتئال هم می‌توان به عدم تعادل در هورمون‌های تیروئیدی، ورزش بیش از حد، اختلالات تغذیه‌ای و بی اشتهایی، بالا بودن سن( بیش از 35 سال)، چاقی، سندروم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوز، هیپرپرو لاکتینمی و درمان IVF  و استفاده از آگونیست‌های GNRH اشاره کرد.

روش‌های تشخیص نقص فاز لوتئال

همانطور که پیش از این اشاره شد، هیچ روش تشخیصی برای شناسایی این مشکل وجود ندارد. هر روشی با مشکلاتی همراه بوده است. در اینجا به برخی از این روش‌ها اشاره می‌کنیم:

  • جدول ارزیابی دمای بدن

به کمک جدول ارزیابی دمای بدن می‌توان طول مدت این مرحله از قاعدگی را تشخیص داد اما روز دقیق تخمک گذاری در این روش قابل تشخیص نیست. به عبارتی ممکن است فاز لوتئال کوتاه‌تر یا بلندتر از مدت مشخص شده در نمودار باشد.

  • آزمایش سطح پروژسترون

سطح‌ پروژسترون 6 تا 8 روز بعد از تخمک گذاری آزمایش می‌شود. با این حال مشخص نیست چه سطحی از هورمون‌ پروژسترون طبیعی است. مشکل دیگر زمان بندی است. در حالی که سطح هورمون‌ پروژسترون یک هفته بعد از تخمک گذاری به اوج خود می‌رسد دانستن اینکه در چه روزی تخمک گذاری رخ داده ساده نیست. در نتیجه زمان دقیق آزمایش را هم نمی‌توان تشخیص داد.

  • بیوپسی آندومتر

بیوپسی آندومتر به معنی بررسی بافت آندومتر در مرحله لوتئال و ارزیابی این موضوع است که آیا سلول‌ها از نظر ظاهری بسته به اینکه خانم در چه مرحله‌ای از دوره قاعدگی است، در مرحله صحیح رشد هستند یا خیر.

 

 

بیوپسی آندومتر پیش از این به عنوان روشی استاندارد برای تشخیص این مشکل در نظر گرفته شده بود. با این حال، نتایج ناسازگار برخی مطالعات نشان داد نقص فاز لوتئال نمی‌تواند دلیل بر ناباروری باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close