نحوه استفاده از قرص ال دی

نحوه مصرف قرص ال دی و عوارض آن : دکتر فائزه شهبازی

قرص ال دی نوعی از قرص های ضد بارداری است که دوز کمتری از هورمون را نسبت به قرص های قدیمی تر دارد. در این مقاله در رابطه با نحوه مصرف قرص ال دی ، عوارض مصرف آن، اینکه چه کسانی نباید مصرف کنند و راهکار های جبرانی فراموشی مصرف قرص ال دی به طور کامل صحبت می کنیم.

چه زمانی باید قرص ال دی مصرف شود؟

قرص ال دی معمولا به دو صورت زیر مصرف می شود:

  • استفاده به عنوان روشی اورژانسی
  • استفاده به عنوان یک نوع قرص ضد بارداری میان مدت

استفاده به عنوان یک روش اورژانسی

توجه کنید که در استفاده به عنوان روش اورژانسی، این کار را حداکثر باید 3 الی 4 بار در سال انجام دهید و استفاده مداوم از روش اورژانسی، اصلا پیشنهاد نمی شود.

یک مثال واقعی!

ساحل، 31 ساله، 3 ساله که ازدواج کرده

سلام خانم دکتر، خسته نباشید. من هر دفعه که رابطه دارم پس از رابطه بلافاصله قرص ال دی مصرف میکنم تا دیگه باردار نشم، ولی پریود هام حسابی نامنظم شده. به نظر شما مشکلی داره؟!

در کمال ناباوری باید بگوییم که این سوال بسیار رایجی است که هر روز کاربران مینت از ما می پرسند! باید بگوییم که این کار بسیار اشتباه است و تنها به بدنتان آسیب می زنید. بارها گفته ایم که روش اورژانسی همانطور که از نامش مشخص است، تنها برای مواقع ضرورری مانند پارگی کاندوم یا عدم استفاده صحیح از سایر روش های جلوگیری کاربرد دارد و اگر آن را به صورت یک روش دائمی استفاده کنید عوارض زیادی را دربرخواهد داشت و تعادل هورمونی بدنتان بهم خواهد خورد.

 

اپلیکیشن مینت

نکته دیگری که باید یاداور شویم این است که چنانچه از روش اورژانسی هم استفاده می کنید؛ باید آن را به درستی مصرف کنید و چنانچه روش مصرف قرص ال دی را به درستی انجام ندهید، تاثیر پذیری این روش کاهش پیدا کرده و ممکن است احتمال بارداری وجود داشته باشد!

سهیلا 26 ساله، 1 ساله که ازدواج کرده

سلام خانم دکتر. من هفته گذشته رابطه محافظت نشده داشتم و بعد از رابطه 4 تا قرص ال دی خورم و الان هم که مشکوک هستم باردار بشم باز هم 4 تا قرص دیگه خوردم. به نظرتون احتما بارداری هست؟!!!!!

واقعا این نحوه مصرف از کجا آمده؟؟!!! این سوال و شبیه آن نیز زیاد تکرار می شود.

در نهایت آنقدر این سوالات تکرار شد که تصمیم گرفتیم در اپلیکیشن مینت، قسمت نحوه استفاده از قرص های اورژانسی را اضافه کنیم. در این قسمت باید به چند سوال پاسخ دهید تا با توجه به شرایطی که دارید، نحوه استفاده صحیح را دریافت کنید. توجه کنید که نحوه مصرف چنانچه 24 ساعت از رابطه محافظت نشده گذشته باشد با شرایطی که 48 ساعت از رابطه گذشته باشد، متفاوت است و پاسخ نحوه مصرف برای هر شخصی متفاوت است.

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

قسمتی از سوالات بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی اپلیکیشن مینت

برای دانلود اپلیکیشن مینت، آن را از طریق لینک زیر دانلود کنید و سپس به قسمت دکتر مینت و پس از آن به بخش نحوه استفاده از قرص های اورژانسی مراجعه کنید و به سوالات آن پاسخ دهید. دانلود اپلیکیشن

استفاده به عنوان یک نوع قرص ضد بارداری میان مدت

مصرف این قرص ها باید در 5 روز اول قاعدگی ( روز اول تا روز پنجم) آغاز شود. بهتر است که برای اطمینان بیشتر، مصرف آن ها از روز اول خونریزی شروع شود. مصرف قرص در ساعات مشخصی از شبانه روز تا پایان بسته 21 عددی ادامه خواهد یافت و سپس مصرف بسته بعدی آغاز شود. بدین صورت که مصرف قرص زرد رنگ تا 21 روز ادامه می یابد. آغاز مصرف بسته بعدی، پس از یک فاصله هفت روزه است.

همچنین مادران شیرده سه هفته پس از زایمان، می توانند مصرف قرص را شروع کنند.

مصرف قرص را در 5 روز اول بعد از سقط می توان شروع کرد.

عوارض شایع مصرف قرص ال دی

از عوارض شایع مصرف قرص ال دی ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تا چه سنی می توان از قرص ال دی استفاده کرد؟

چنانچه مشکل خاصی نداشته باشید، تا اوایل یائسگی می توان از این قرص استفاده کرد اما معمولا اکثر بانوان از عوارض افزایش وزن آن گلایه دارند و باعث می شود که زود تر از یائسگی مصرف قرص را متوقف کنند و به سراغ روش جلوگیری از بارداری دیگری بروند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close