تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی

افسردگی تاثیر قابل توجهی بر روابط جنسی دارد و می‌تواند بر توانایی فرد در احساس امنیت عاطفی در زندگی با همسرش اختلال ایجاد کرده و در نتیجه تمایل و لذت جنسی را پایین آورد. برخی از شایع‌ترین مشکلاتی که تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی به وجود می‌آورد، به شرح زیر است:

مشکلات بوجود آمده در نتیجه تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی

  • عدم لذت

فرد مبتلا به افسردگی از هیچ چیز از جمله رابطه جنسی لذت نمی‌برد.

  •  افزایش حساسیت عاطفی

در هر رابطه‌ای ممکن است مشکلاتی پیش آید. این موضوع در تمامی روابط وجود دارد و طبیعی است اما افراد افسرده ممکن است این موضوعات موقت را به دلیل عدم کفایات خود اشتباه تفسیر کنند و در نتیجه از ادامه رابطه جنسی خودداری کنند.

  • پایین آمدن انرژی

خستگی یکی از علایم افسردگی است که بر انرژی جنسی افراد تاثیر منفی می‌گذارد. افسردگی سبب خواب کم یا زیاد می‌شود و استراحت نیز به رفع آن کمک نمی‌کند. این موضوع سبب کاهش میل و عملکرد جنسی می‌شود.

 

اپلیکیشن مینت

  • کاهش عشق و علاقه

کاهش عشق و علاقه در افسردگی

کاهش عشق و علاقه در افسردگی

فرد مبتلا به افسردگی احساس می‌کند شایستگی عشق را ندارد و در یک رابطه و دعوت برای برقراری رابطه جنسی نمی‌تواند شرکت داشته باشد.

اگر مبتلا به افسردگی هستید مراحل زیر می‌تواند در بهبود شرایط کمک کننده باشد:

  • داروهای مصرفی را تغییر دهید

داروهایی که برای درمان افسردگی تجویز می‌شوند متفاوت بوده و برخی به شدت بر رابطه جنسی تاثیر منفی می‌گذارند. این نوع داروها که به نام مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) معروفند در هردو جنس، میل جنسی را کاهش داده و بر ارگاسم زنان و نعوظ در مردان تاثیر گذاشته و مانع از یک رابطه جنسی معمول می‌شوند. اگر گمان می‌کنید داروی مصرفی چنین تاثیری بر زندگی‌تان دارد حتما با روانپزشک مشورت کنید تا داروی دیگری را جایگزین آن کند.

  • روی افسردگی تان کار کنید

با یک روان درمانگر در مورد افسردگی‌تان صحبت کنید و تلاش کنید به کمک روش‌های روانشناختی به تثبیت روحیه خود کمک کنید. اینکار بسیار موثر است و حتی می‌تواند به ترک دارو منجر شود. این نوع درمان‌ها احساسات پیچیده افسردگی را سر و سامان داده و به فرد کمک می‌کنند تا قدم‌های درستی برای کمک به خود بردارد. در این میان همدلی و درک روان درمانگر به راحتی فرد برای ایجاد ثبات خلقی کمک کرده و تجربه یک رابطه پیوسته را در درمان به ارمغان می‌آورد.

  •  همراه با شریک زندگی خود به یک مشاور جنسی مراجعه کنید

مراجعه به مشاور جنسی همراه با همسر ممکن است سوء تفاهم‌های موجود در تمایلات جنسی را کاهش داده و اعتماد به نفس یک شخص را نسبت به تکنیک به کار گرفته شده افزایش دهد. متخصصین رابطه جنسی می‌‌دانند که رابطه جنسی، یک فرایند جسمی است که دلبستگی فرد به همسرش را تقویت می‌‌کند و می‌‌تواند راه‌هایی را برای افزایش صمیمیت جنسی برای برقراری رابطه پیشنهاد دهد. بیشتر اوقات ، متخصصین رابطه جنسی می‌‌توانند به زوجین کمک کنند تا اختلاف میل جنسی بین خود را حل کنند. این موضوع باعث افزایش حس امنیت در مشارکت جنسی می‌‌شود و به مرور افسردگی را درمان می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *