google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

ریزش مو بعد از زایمان

راهکارهای مفید برای مقابله با ریزش مو بعد از زایمان

رشد سریع و پر پشت شدن موها جزو آن دسته از علائم بارداری است که بسیاری از زنان از داشتنش بسیار خوشحال هستند. پس تا زمانی که می­توانید از ظاهر زیبای خود لذت ببرید چرا که در ماه­های پس از زایمان ممکن است دچار ریزش مو شوید. در ادامه، بیشتر به شرایط ریزش مو پعد از زایمان و چگونگی کنار آمدن با آنها پرداخته ­ایم.

نگران نباشید! ریزش مو بعد از زایمان امری طبیعی است.

این وضعیت می­تواند کمی دلهره ­آور باشد. ممکن است هنگام انجام مراقبت­های معمول و رسیدگی به موهایتان ناگهان متوجه تعداد زیادی موی ریخته شده روی برس خود شوید!

نترسید – ریزش مو بعد از زایمان امری طبیعیست.

در این مقاله اطلاعات بیشتری درمورد علل ریزش مو بعد از زایمان ، مدت زمان این ریزش و برخی راهکارها برای درمان آن در ادامه ارائه شده اند.

 

 

چه چیزی سبب ریزش مو بعد از زایمان می­شود؟

چرخه رشد تمامی موهای بدن، دو الی هفت سال طول می­کشد. مرحله رشد یک رشته مو، آناژن نام دارد و میزان بلندی مو را تعیین می­کند. پس از گذشت یک مدت، غده مو، وارد مرحله تغییر (کاتاژن) می­شود و پس از آن مرحله استراحت (تلوژن) آغاز می­شود. سپس ریزش مو (اکسوژن) اتفاق می­افتد و سپس مجدداً این پروسه از اول آغاز می­شود.­

تغییر میزان هورمون­ ها پیش از بارداری، در طول آن و پس از زایمان می­تواند روی رشد مو تأثیر بگذارد. به هم خوردن تعادل هورمونی پس از زایمان کاملاً طبیعی است و یکی از علائم نوسان هورمونی، ریزش مو بعد از زایمان است.

عبارت پزشکی مورد استفاده برای ریزش مو، تلوژن افلوویم است. این وضعیت که معمولاً ریزش موی بعد از زایمان نامیده می­ شود، بسیار رایج است و در ماه­های نخست پس از زایمان، در 50 – 40 درصد زنان رخ می ­دهد.

ریزش مو بعد از زایمان به دلیل تغییرات ناگهانی در هورمون­ها و به ویژه تغییر میزان استروژن و پروژسترون رخ می­ دهد.

هورمون­ها چگونه رشد موها را تحت تأثیر قرار می­دهند؟

در زنان باردار، زنانی که به تازگی زایمان کرده ­اند و در زنان یائسه، استروژن هورمون اصلی است که روی رشد مو تأثیر می­گذارد.

در دوران بارداری، میزان استروژن تولید شده در بدن افزایش می ­یابد که سبب ورود تعداد بیشتری از غدد مو به مرحله رشد و سپس مرحله استراحت می­شود. در این دوره، ممکن است موهایتان پر پشت ­تر و قوی تر شوند. هم­چنین ممکن است در دوران بارداری شاهد رشد سریعتر موها نسبت به قبل باشید.

پس از تولد نوزاد میزان استروژن کاهش می­ یابد (به همان میزان پیش از بارداری می­رسد) و غدد مو را تحریک می­کند که وارد مرحله استراحت شده و در نتیجه موهای کمتری رشد می­کنند. پس از گذشت حدوداً 100 روز از ورود به دوره استراحت، ریزش مو آغاز می­شود.

علاوه بر تغییر میزان استروژن و پروژسترون در دوران پس از زایمان، استرس و مواد غذایی روی میزان هورمون­ها نیز تأثیر می­گذارند و می­توانند رشد مو را تحت تأثیر قرار دهند.

تیروئیدیتیس که در نتیجه التهاب غده تیروئید رخ می­دهد، سبب به هم خوردن تعادل هورمون­های تیروئید می­شود که این هورمون­ها نیز رشد مو را تحت تأثیر قرار می­دهند.

ریزش مو پس از زایمان از چه زمانی آغاز می­شود؟

زمان شروع ریزش مو بعد از زایمان

زمان شروع ریزش مو بعد از زایمان

ریزش مو ممکن است دو الی چهار ماه پس از زایمان در خانم­ها رخ دهد. میزان ریزش مو در هر فرد متفاوت است و همواره به کیفیت یا کمیت مو در دوران بارداری مربوط نیست. با این حال، اگر موها بلندتر باشند یا میزان رشد موها در دوران بارداری بسیار بیشتر شده باشد، ممکن است ریزش مویتان شدیدتر باشد.

ریزش مو پس از زایمان چه قدر طول می­کشد؟

اکنون که از زمان و علت ریزش مو پس از زایمان مطلع شده­ اید، ممکن است از خود بپرسید که ریزش مو بعد از زایمان چه زمانی متوقف می­شود؟

لازم است بدانید که ریزش مو بعد از زایمان کاملاً موقتی است. در بسیاری از زنان 4 ماه ریزش مو بسیار رایج است و یا ممکن است چندماه بیشتر طول بکشد. معمولاً 6 ماه پس از زایمان، الگوهای طبیعی رشد مو از سر گرفته می­شوند، اما ممکن است در برخی افراد این ریزش تا یک سال پس از زایمان طول بکشد.

اگر احساس می­کنید ریزش مویتان پس از زایمان شدید است یا نشانه­ های آن بیش از یک سال باقی مانده ­اند، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

چگونه از ریزش مو پس از زایمان جلوگیری کنیم؟

اگر سوال “چگونه باروری را افزایش دهیم” یکی از رایج­ترین سوالات درمورد باروری است، پس “چگونه از ریزش مو بعد از زایمان پیشگیری کنیم” نیز یکی از رایج­ترین سپئوالات زنان در ماه­های اولیه پس از زایمان است. خوشبختانه برخی از پاسخ­ها مشابه هستند!

با سالم نگه داشتن بدن و سبک زندگی در هفته ­ها و ماه­های پس از زایمان می­توانید از ریزش مو پس از زایمان پیشگیری کنید:

  • حتماً برنامه ورزشی منظم و آرام رو به متوسط را در برنامه خود داشته باشید
  • رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید تا از بدن در مقابل تغییرات پیش رویش محافظت کرده و به روند بهبودی پس از زایمان کمک کنید.
  • در صورت تجویز پزشک از ویتامین­ ها و مواد معدنی کمکی پس از زایمان استفاده کنید

چگونه می­توان ریزش مو بعد از زایمان را متوقف کرد؟

راهکارهای توقف ریزش مو بعد از زایمان

راهکارهای توقف ریزش مو بعد از زایمان

از آنجایی که این مشکل، واکنشی طبیعی در برابر تغییر هورمون­هاست، نمی­توانید آن را فوراً متوقف کنید. با این حال، را­­هکارهایی وجود دارند که برای به حداقل رساندن تأثیر ریزش مو پس از زایمان و کمک به رشد موهای سالم می­توانید آن­ها را انجام دهید.

راهکارهای مفید برای مقابله با ریزش مو بعد از زایمان:

  1. داشتن رژیم غذایی سالم

همه ما می­دانیم که داشتن رژیم غذایی سالم، عامل مهمی در سلامت و تندرستی است. به ویژه در زنانی که به تازگی زایمان کرده ­اند، رژیم غذایی سالم می­تواند به بهبودی کلی و پیشگیری از بیشتر شدن ریزش مو پس از زایمان کمک کند.

از وجود تعادل لازم میان ویتامین­ها و مواد مغذی موجود در سبزیجات، غلات و میوه­ های تازه در برنامه غذایی خود اطمینان یابید. برای حفظ مایعات بدن، روزانه مقدار زیادی آب بنوشید.

  1. از داروهای تقویتی استفاده کنید

اگر نگران ریزش مو پس از زایمان هستید، درمورد مصرف ویتامین یا داروهای تقویتی برای توقف ریزش مو و بهبود رشد موها، با پزشک خود مشورت کنید.

در این باره موارد زیر توصیه می­شوند:

  • ویتامین ب کمپلکس و/یا بیوتین (B7)
  • آهن
  • ویتامین C
  • ویتامین E
  • زینک (روی)

اگرچه ممکن است این مواد در برنامه بهبودی پس از زایمانتان مفید باشند؛ اما پیش از مصرف هرگونه داروی تقویتی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *