زمان اقدام به بارداری

زمان اقدام به بارداری : برای باردار شدن چه زمانی باید رابطه داشته باشیم؟

اگر دوست دارید هرچه سریعتر باردار شوید، ممکن است بخواهید بدانید چه زمانی برای داشتن رابطه جنسی بهتر است، چه قدر رابطه جنسی داشته باشید و اینکه آیا عوامل خاصی وجود دارند که احتمال باردار شدن را کاهش و یا افزایش دهند؟ در این مقاله به تفصیل در رابطه با زمان اقدام به بارداری صحبت می کنیم.

باید بدانید که در هر زمان از چرخه قاعدگی احتمال باردار شدنتان وجود دارد؛ حتی اگر پریود باشید.

باردار شدن (یا لقاح) هنگامی رخ می­دهد که اسپرم مرد، تخمک زن را بارور می­کند. اگرچه در برخی زنان این اتفاق سریع رخ می­دهد، ممکن است برای برخی از آنها کمی بیشتر طول بکشد.

باید گفت که از هر صد زوجی که قصد باردار شدن دارند، 80 الی 90 درصد آنها طی یکسال باردار خواهند شد. از سوی دیگر برای مابقی آنها بیشتر طول خواهد کشید و حتی ممکن است برای باردار شدن به کمک نیاز داشته باشند.

 

اپلیکیشن مینت

بهترین سن برای اقدام به بارداری

زنان در دهه بیست سالگی بیشترین میزان باروری را دارند. به یاد داشته باشید این زمانی است که زنان بالاترین میزان تخمک­ های سالم و با کیفیت را دارند.

باروری در حدود 32 سالگی کم کم کاهش می­یابد و سرعت این کاهش پس از 35 سالگی بیشتر می­شود. زنان با حدوداً یک میلیون تخمک متولد می­شوند. با گذشت زمان تعداد این تخمک­ها به تدریج کم می­شود. با توجه به تخمین های داده شده، در سن 37 سالگی تنها حدود 25000 تخمک خواهید داشت. شانس باردار شدن شما پس از سه ماه تلاش برای بارداری حدود 12 درصد خواهد بود. همچنین به یاد داشته باشد که خطر اختلالات ژنتیکی و سقط جنین پس از 35 سالگی افزایش می­یابد.

در 40 سالگی توانایی طبیعی برای باردار شدن به سرعت کاهش می­یابد. با اینکه بیشتر زنانی که در دهه چهل سالگی خود هستند بارداری سالمی دارند اما در این زمان خطرات بارداری به شدت افزایش می­یابند. برخی از آنها عبارتند از:

  • زایمان زودرس
  • زایمان سزارین
  • نوزاد کم وزن
  • زایمان جنین مرده
  • معلولیت مادرزاد

در چه روزهایی از چرخه قاعدگی می­توان باردار شد؟

روزهای اقدام به بارداری

روزهای اقدام به بارداری

تنها 6 روز در چرخه قاعدگی وجود دارند که می­توانید باردار شوید – 5 روز پیش از تخمک گذاری به همراه روز بعد از تخمک گذاری. علت آن این است که اسپرم می­تواند تا 5 روز در بدن زنده بماند در حالی که تخمک تنها 12 تا 24 ساعت زنده است.

با توجه به این نکته، کلید شناسایی بهترین زمان برای اقدام به بارداری ، دانستن زمان تخمک گذاری است. تعیین زمان دقیق تخمک گذاری ممکن است دشوار باشد چرا که هر بار در یک زمان مشخص در چرخه رخ نمی­دهد.

تخمک گذاری زمانی است که یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می­شود. سپس این تخمک به لوله­ های فالوپ رفته و در آن بارور می­شود. اگر اسپرم از قبل در لوله فالوپ شما باشد، احتمال رسیدن آن به تخمک و تشکیل جنین بیشتر است. در اصل بارداری تنها زمانی ممکن است که شما از 5 روز پیش از تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید.

با این حال بیشترین میزان باروریتان در سه روز منتهی به روز تخمک گذاری خواهند بود. داشتن رابطه جنسی در این زمان معمولاً بیشترین شانس بارداری را به همراه دارد.

چگونه می­توان روزهای تخمک گذاری را برای اقدام به بارداری شناسایی کرد؟

افزایش دما

پس از تخمک گذاری، دمای اصلی بدن 0.4 تا 1 درجه سانتی گراد افزایش خواهد داشت. با اینکه معمولاً این افزایش دما قابل توجه نیست، می­توانید آن را با یک دماسنج دقیق بررسی کنید.

افزایش LH

با نزدیک شدن به تخمک گذاری، بدن مقدار بیشتری استروژن تولید می­کند. این میزان بالای استروژن سبب افزایش میزان هورمون دیگری به نام هورمون LH می­شود. افزایش LH منجر به آزاد شدن تخمک­های بالغ از تخمدان می­شود – این فرآیند تخمک گذاری نام دارد. از آنجایی که تخمک گذاری معمولاً حدود 24 تا 48 ساعت پس از افزایش LH رخ می­دهد، معمولاً افزایش آن نشانه بسیار خوبی برای شناسایی روز تخمک گذاری است.

تغییر بزاق دهان

پژوهش ها نشان داده اند که بزاق زنان دهان بسته به میزان استروژن موجود در بدن کاملاً تغییر خواهد کرد. در طول چرخه ماهانه، چند روز پیش از تخمک گذاری استروژن بسیار زیادی در بدن خود خواهید داشت و چند روز پیش از شروع قاعدگی نیز کمی میزان آن افزایش خواهد یافت.

چگونه در قاعدگی نامنظم زمان تخمک گذاری را شناسایی کنیم؟

استفاده از تعدادی ابزارها می­تواند به شما در شناسایی زمان تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم کمک کند. اولاً ممکن است متوجه چندین نشانه شوید که الگوی خاصی را نشان می­دهند. دوماً در صورت داشتن هرگونه مشکل ناباروری، اطلاعات ردیابی تخمک گذاری خود را با متخصص در میان بگذارید.

ترشحات دهانه رحم

باید بدانید که ترشحات واژن شما در زمان تحمک گذاری تغییر می­کند. ترشحات دهانه رحم در نخستین روزهای اول چرخه قاعدگی خشک خواهد بود. سپس افزایش می­یابد. با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری، ترشحات دهانه رحمتان بیشتر، شفاف، لیز و کشسانی خواهد شد. بسیاری از زنان غلظت آن را با سفیده تخم مرغ مقایسه می­کنند.

در طول روز بهترین زمان برای داشتن رابطه جنسی و اقدام به بارداری چه موقع است؟

دانشمندان بهترین زمان برای داشتن رابطه جنسی در طول روز و اقدام به بارداری را مشخص کرده اند. طبق پژوهش های جدید، رابطه جنسی پیش از 7:30 دقیقه صبح در ماه­ های فروردین، اردیبهشت و خرداد بهترین نتایج را خواهد داشت.

به گفته پژوهشگران سوییسی اسپرم ها ساعت 24 ساعته خود را دارند و بنابراین در صبح زود احتمال رسیدن آنها به تخمک بسیار بیشتر است. همچنین به گفته آنها در سه ماهه بهار اسپرم سالم­ترین اندازه و شکل خود را دارد. باید گفت که سلامت اسپرم می­تواند روی باروری تأثیر داشته باشد – بهترین شکل اسپرم برای حرکت کردن و رسیدن به تخمک و بارور کردن آن، به صورت سر بیضی شکل و دنباله بلند است.

پس از اقدام به بارداری چه قدر طول می­کشد تا بارداری رخ دهد؟

اتقاقات پس از اقدام به بارداری

اتقاقات پس از اقدام به بارداری

بارداری در همان روز که رابطه جنسی داشته اید رخ نمی­دهد – ملاقات اسپرم و تخمک و ایجاد یک تخم بارور شده تا 6 روز پس از رابطه جنسی ممکن است رخ بدهد. سپس برای اینکه تخمک بارور شده خودش را کاملا ًبه دیواره رحم بچسباند، 6 الی 11 روز زمان موردنیاز است.

 

 

به یاد داشته باشید بارداری حین کاشت تخمک و زمانی رخ می­دهد که تمامی هورمون­های موردنیاز که به بارداری کمک می­کنند، در مقیاس بسیار آزاد شده ­اند.

بهترین راه برای اطمینان یافتن از بارداری انجام تست بارداری است. می­توانید به راحتی تست­های بارداری خانگی را از داروخانه ­ها تهیه کنید و یا برای انجام آزمایش بارداری به یکی از مراکز بهداشت بروید.

آیا می­توان در روزهای غیر تخمک گذاری باردار شد؟

طبق یکی از پژوهش های انجام شده حتی در 6 الی 7 روز پیش از تخمک گذاری نیز احتمال باردار شدن وجود دارد. اگرچه این احتمال بسیار ضعیف است (کمتر از یک درصد)، باید آن را در نظر داشته باشید. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد ممکن است دوره باروریتان به 10 روز در ماه نیز برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close