قرص اچ دی و نکات ضروری که باید بدانید!

قرص اچ دی یکی از انواع، قرص‌های جلوگیری از بارداری ترکیبی است که به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری استفاده می شود. در این مقاله نحوه کار اچ دی و عوارض آن را مرور‌‌ می‌کنیم.

قرص اچ دی

قرص‌‌ اچ دی مانند سایر قرص های ضد بارداری به طور روزانه باید مصرف شود و حاوی هورمون استروژن و‌‌ پروژسترون است. قرص‌های ترکیبی با قرص‌های پروژسترون خالص ( مینی پیل ) متفاوتند.

نحوه عملکرد قرص اچ دی

استروژن و پروژسترون موجود در قرص اچ دی، مانع از تخمک گذاری‌‌ می‌شوند و در نتیجه زمانی که تخمکی رها نشود بارداری امکان پذیر نیست.

میزان تاثیر گذاری قرص‌ اچ دی چقدر است؟

قرص اچ دی مانند سایر قرص‌های ترکیبی پیشگیری از بارداری، تا 92 درصد‌‌ می‌تواند از بارداری پیشگیری کند. این بدان معنی است که از هر 100 نفر که از این روش استفاده‌‌ می‌کنند سالانه 8 نفر باردار‌‌ می‌شوند. این موضوع معمولا به دلیل خطاهای انسانی رخ‌‌ می‌دهد و اگر در شرایط ایده‌ال و بدون خطای انسانی‌‌ میزان تاثیر گذاری قرص های جلوگیری از بارداری را بررسی کنیم تا 99 درصد‌‌ می‌توانند موثر باشند. شرایط ایده‌ال زمانی رخ‌‌ می‌دهد که خانم به طور مداوم از قرص‌های 21 روزه استفاده‌‌ و پس از اتمام، بسته جدید را بدون وقفه آغاز‌‌ ‌کند. این به معنی پرش از دوره و عدم مصرف قرص‌های غیر هورمونی است. این روش موثرترین روش پیشگیری از بارداری است.

 

اپلیکیشن مینت

چه زمان باید قرص را مصرف کرد؟

ساعت مصرف قرص اچ دی در طول روز فرقی ندارد. کافی است گوشی همراه خود را روی ساعت مشخصی کوک کنید تا زمان آن را به شما یاد آور شود. اگر با مصرف قرص اچ دی دچار حالت تهوع شدید، میتوانید مصرف آن را به ساعات پایانی شب موکول کنید.

فراموشی مصرف قرص اچ دی و راهکار جایگزین

فراموشی مصرف قرص اچ دی

فراموشی مصرف قرص اچ دی

اگر قرصی را فراموش کردید که مصرف کنید، میزان تاثیر گذاری روش جلوگیری از بارداری، افت کرده و در صورت داشتن رابطه محافظت نشده، احتمال بارداری های ناخواسته و شکست روش پیشگیری، وجود دارد. بنابراین اینکه چه زمانی از فراموشی قرص گذشته، بسیار حیاتی بوده و باید به درستی، جا انداختن قرص را جبران کنید.

برای این منظور میتوانید، اپلیکیشن مینت را نصب کنید و به دکتر مینت مراجعه کنید و از قسمت، فراموشی مصرف قرص بهره بگیرید تا باتوجه به نوع قرص مصرفیتان، و اینکه چه زمانی از فراموشی آن میگذرد، بهترین راهکار را به شما ارائه دهد تا شانس شکست روش جلوگیری از بارداری به حداقل برسد و از بارداری ناخواسته جلوگیری شود.دانلود اپلیکیشن

روش های مصرف قرص اچ دی

برای مصرف قرص اچ دی، 3 روش وجود دارد که‌‌ می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید:

 • حفظ چرخه قاعدگی ماهانه

در این روش 21 قرص هورمونی و سپس 7 قرص غیر هورمونی مصرف‌‌ می‌کنید. در این شرایط چرخه قاعدگی برقرار خواهد بود اما خونریزی‌‌ها سبک‌تر است و انقباضات شکمی خفیفی خواهید داشت. در این روش اگر بیش از یک قرص را در هفته فراموش کنید دیگر مصرف قرص از بارداری پیشگیری نخواهد کرد.

 • حفظ چرخه قاعدگی هر چند ماه یکبار

تنها از قرص‌های هورمونی به طور پیوسته استفاده کنید و زمانی که مایلید قاعدگی رخ دهد از قرص‌های غیر هورمونی استفاده کنید.

 • حذف چرخه قاعدگی

قرص‌های هورمونی را به طور مداوم مصرف کنید. یعنی به محض اتمام 21 قرص هورمونی بسته جدید را باز کنید و بدون وقفه مصرف آن را آغاز کنید. به این ترتیب چرخه قاعدگی به طور کل حذف خواهد شد.

در این روش از بارداری پیشگیری‌‌ می‌شود مگر آنکه مصرف 8 قرص را پشت سر هم فراموش کنید.‌‌ می‌توانید تا زمانی که مایلید چرخه قاعدگی رخ ندهد اینکار را تکرار کنید و هر بار خسته شدید 7 قرص غیر هورمونی مصرف کنید تا چرخه از سر گرفته شود. در ابتدای شروع مصرف قرص ممکن است با لکه بینی مواجه شوید اما به مرور این موضوع رفع خواهد شد.

اگر به تازگی مصرف قرص را آغاز کرده‌اید، احساس تهوع، درد پستان یا خونریزی غیر منتظره از واژن طبیعی است. این علایم با گذشت زمان رفع‌‌ می‌شود اما اگر نگران این وضعیت هستید‌‌ می‌توانید با پزشک در مورد تغییر مصرف قرص صحبت کنید. در خانم‌هایی که برای پیشگیری از بارداری قرص مصرف‌‌ می‌کنند خونریزی‌های ماهانه سبک‌تر از حد معمول است اما اگر با وجود مصرف داروهای غیر هورمونی با قطع دوره (آمنوره) مواجه شدید با متخصص مشورت کنید.

چه کسانی‌‌ می‌توانند از قرص‌ اچ دی برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند؟

خانم‌هایی که از نظر جسمی سالمند و سیگار نمی‌کشند‌‌ می‌توانند با خیال راحت از این داروها برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند. اما خانم‌هایی که دچار سکته قلبی یا مغزی شده‌اند یا مبتلا به لخته خون در پاها یا ریه هستند، سابقه لخته خون را در خانواده دارند، بالای 35 سال سن دارند و سیگار‌‌ می‌کشند، اضافه وزن دارند یا مبتلا به‌‌ میگرن هستند، پایشان شکسته و در گچ است یا از صندلی چرخدار استفاده‌‌ می‌کنند نباید از داروهای ترکیبی برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند. همچنین در صورتی که فردی در کنار مصرف قرص ترکیبی جلوگیری از بارداری‌‌ می‌خواهد از دیگر داروهای گیاهی یا شیمیایی هم استفاده کند باید با متخصص در رابطه با آن صحبت کند.

آیا با قطع مصرف قرص‌‌ اچ دی می‌توان باردار شد؟

شانس بارداری پس از قطع مصرف قرص

شانس بارداری پس از قطع مصرف قرص

بله. به محض قطع مصرف قرص امکان بارداری وجود دارد. در ضمن اگر با وجود مصرف قرص باردار شدید‌‌ می‌توانید بارداری خود را حفظ کنید و مطمئن باشید مصرف قرص هیچ خطری برای جنین‌تان نداشته است.

مصرف قرص ترکیبی چه مزایایی دارد؟

این قرص‌‌ها تا 99 درصد از بارداری پیشگیری‌‌ می‌کنند. استفاده از آنها آسان است و تداخلی با رابطه جنسی ندارند. سبب سبک‌تر شدن درد و خونریزی ماهانه‌‌ می‌شوند و به محض قطع مصرف قرص امکان بارداری فراهم‌‌ می‌آید. مصرف قرص‌های ترکیبی تا 50 درصد احتمال ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را کاهش‌‌ می‌دهند و حتی برخی از قرص های جلوگیری از بارداری نسل جدید که محتوی پروژستین های نسل 4 هستند، سبب بهبود آکنه و جوش‌‌ می‌شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده ارتباطی بین مصرف قرص‌های ترکیبی و افزایش وزن، سردرد، حساسیت پستانی، حالت تهوع و تغییر در‌‌ میل جنسی وجود ندارد.

عوارض ناشی از مصرف قرص‌ اچ دی کدام است؟

 • این قرص‌‌ها باید به طور مرتب و مداوم حتی اگر رابطه جنسی ندارید مصرف شوند. در ابتدای امر ممکن است قاعدگی‌‌ها نامنظم باشد اگر مدت زمان خونریزی طولانی شد مصرف قرص را قطع نکرده و با متخصص در رابطه با آن مشورت کنید.
 • در برخی خانم‌‌ها مصرف قرص پیشگیری از بارداری ترکیبی سبب بروز لک صورت‌‌ می‌شود.
 • با مصرف قرص عوارض جانبی جدی معمولا به ندرت رخ‌‌ می‌دهد. در خانم‌هایی که سیگار‌‌ می‌کشند مصرف قرص پیشگیری از بارداری‌‌ می‌تواند سبب سکته مغزی یا قلبی شود. برخی انواع نیز خطر لخته شدن خون در پاها را که آمار آن 2 در 10 هراز نفر در سال است‌‌ می‌توانند تا 6 برابر افزایش دهند.
 • در صورتی که از قرص‌های ترکیبی استفاده‌‌ می‌کنید بهتر است با مشاهده سرفه‌های خونی، تنگی نفس، پا درد و سردرد با متخصص مشورت کنید.
 • در صورتی که قرص مصرف‌‌ می‌کنید در پرواز با هواپیما، رفتن به ارتفاعات، انجام عمل جراحی و عدم تحرک موقتی ممکن است دچار عوارض کوتاه مدت شوید.

آیا مصرف قرص احتمال ابتلا به سرطان را بالا‌‌ می‌برد؟

 • طبق تحقیقات احتمال ابتلا به سرطان پستان وجود دارد اما بسیار اندک است. اگر سابقه خانودگی ابتلا به سرطان پستان را دارید بهتر است از روش پیشگیری دیگری استفاده کنید.
 • اگر برای بیش از 5 سال از قرص جلوگیری ترکیبی استفاده کرده باشید و آلوده به ویروس زگیل هم باشید در مقایسه با سایر خانم‌‌ها بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارید. بهتر است در این شرایط هر 3 سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید.
 • در صورت مصرف قرص، خطر ابتلا به سرطان تخمدان 50٪ کاهش‌‌ می‌یابد. حتی 30 سال پس از قطع مصرف قرص ایمنی در برابر ابتلا به این سرطان وجود خواهد داشت.
 • در رابطه با سرطان آندومتر باید گفت مصرف قرص ترکیبی تا 50 درصد احتمال ابتلا به این سرطان را کاهش‌‌ می‌دهد و این ایمنی تا 15 سال پس از قطع مصرف قرص ادامه خواهد داشت.

آیا مصرف قرص از بیماری‌های عفونی مقاربتی پیشگیری‌‌ می‌کند؟

خیر برای پیشگیری از بیماری‌های جنسی عفونی باید از کاندوم استفاده کنید. اگر گمان‌‌ می‌کنید در معرض ابتلا به این دست بیماری‌ها بوده‌اید نیز بهتر است با متخصص مشورت کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close