نحوه انتخاب پرایمر و رفع مشکلات پوستی

در داشتن آرایشی زیبا و بادوام قدم اول اهمیت بالایی دارد. استفاده از پرایمر مناسب، پایه آرایش است و در زیبا به نظر رسیدن پوست و دوام آرایش بر روی آن تاثیر شگرفتی دارد. تعداد تولید کنندگان پرایمر فراوانند و انواع و اقسام برندها در بازار موجود است. نحوه انتخاب پرایمر به نوع پوستتان و محیطی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. در اینجا به برخی نکات مهم در رابطه با نحوه انتخاب پرایمر آرایشی اشاره می‌کنیم:

نحوه انتخاب پرایمر آرایشی بر حسب نوع پوست

پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید پرایمر آرایشی حاوی مرطوب کننده استفاده کنید. و اگر بعد از حمام کردن و استفاده از لوسیون احساس خارش و کشیدگی پوست دارید یعنی پوست‌تان خشک است. برای درمان از پرایمرهای مرطوب استفاده کنید. در این شرایط با یک تیر دو نشان می‌زنید. هم پایه آرایش‌تان را انجام داده‌اید و هم مرطوب کننده استفاده کرده‌اید. در انتخاب این نوع پرایمر به دنبال کلماتی نظیر مرطوب کننده و آبرسان روی برچسب محصول باشید.

پوست چرب

اگر پوست چرب و براقی دارید به دنبال پرایمرهای بدون روغن یا مات باشید. پوست شما به چربی اضافی نیاز دارد و این نوع پرایمرها با جذب چربی اضافه از روی پوست به صاف و یکدست به نظر رسیدن آرایش کمک می‌کنند.

پوست حساس

اگر پوست حساسی دارید به دنبال پرایمری باشید که روی برچسبش کمترین ترکیبات به چشم می‌خورد. انواع بدون چربی، بدون پارابن و … مناسبند.

 

اپلیکیشن مینت

پرایمر مناسب افراد مسن

اگر سن و سالی از شما گذشته از پرایمرهای تغذیه کننده پوست و حاوی آنتی اکسیدان‌ها استفاده کنید. پرایمرهای مرطوب کننده نیز برای این نوع پوست‌ها مناسبند و می‌توانند رطوبت پوست را افزایش دهند.

نحوه انتخاب پرایمر آرایشی بر اساس نیازها و مشکلات پوستی

نحوه انتخاب پرایمر

نحوه انتخاب پرایمر

یک دست کردن رنگ پوست

اگر مشکلاتی از نظر رنگ پوست دارید از پرایمرهای اصلاح رنگ استفاده کنید. برخی از پرایمرها بی رنگ هستند که می‌توانند پایه مناسبی برای آرایش باشند. اما برخی دیگر برای اصلاح مشکلات رنگی پوست مناسبند. اگر مبتلا به قرمزی پوست هستید از پرایمرهای آرایشی سبز استفاده کنید. اگر پوست رو به زرد دارید می‌توانید از پرایمرها بنفش کمک بگیرید تا رنگ پوست‌تان را اصلاح کنید. پرایمرهای صورتی روی هر پوستی سبب افزایش نشاط و زیبایی و شادابی پوست می‌شوند. اگر روی پوست‌تان رگ‌های آبی رنگ نمایان است از پرایمر زرد برای پوشاندن پوست استفاده کنید.

در نهایت پرایمر هلویی مناسب پوشاندن لک‌های پوستی و حلقه‌های تیره زیر چشم است.

کنترل آکنه

اگر پوست مبتلا به آکنه دارید استفاده از محصول اشتباه می‌تواندآکنه را تشدید کند به همین علت انتخاب محصول مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. پرایمرهای حاوی سالیسیلیک اسید بهترین محصول برای این نوع پوست‌ها هستند زیرا بجای پوشاندن آکنه به بهبود آن کمک می‌کنند. از پرایمرهای حاوی روغن خودداری کنید زیرا سبب تحریک بیشتر پوست می‌شود. پرایمری انتخاب کنید که روی برچسب آن قید شده باشد ” غیر کومودوژنیک“. پرایمرهای حاوی ویتامین E و A نیز به مرطوب کردن پوست‌های آکنه دار کمک می‌کند و مناسبند.

بستن منافذ پوست

اگر دچار منافذ باز پوستی و خطوط ریز هستید از پرایمرهای کوچک کننده منافذ استفاده کنید که با همین برچسب در بازار موجودند. برخی از این نوع پرایمرها به تنهایی و برخی دیگر همراه با کرم پودر باید مصرف شوند پس قبل از استفاده دستورالعمل آن را مطالعه کنید. برخی از انواع پرایمر به نظر خوب می‌رسند اما بعد از آنکه از کرم پودر استفاده کردید متوجه خواهید شد که کرم پودر روی پوست ماسیده شده و خطوط ریز خود را نشان می‌دهند. پرایمری خوب است که با گذشت زمان مانع از نمایان شدن خطوط و چین و چروک پوستی شود.

نحوه انتخاب پرایمرهای بر اساس شرایط محیطی

  •  اگر فرد فعالی هستید پرایمر ضد آب استفاده کنید

اگر تمام طول روز روی یک صندلی می‌نشینید و در اتاق کارتان یا در دانشگاه مشغولید، پرایمر معمولی استفاده کنید اما اگر قرار است به پارتی بروید و برقصید یا فعالیت شدید دارید که منجر به تعریق می‌شود بهتر است از پرایمرهای مقاوم در برابر تعریق استفاده کنید تا آرایش‌تان در این شرایط ثابت بماند و تغییر نکند.

  • برای تثبیت سایه چشم از پرایمر تثبیت خط چشم استفاده کنید.

اگر آرایش معمولی دارید استفاده از پرایمر آرایشی نرمال کافی است اما اگر تمام طول روز سایه چشم دودی دارید بهتر است از پرایمرها تثبیت آرایش و مخصوصا تثبیت آرایش چشم استفاده کنید. این محصولات از ریزش سایه جلوگیری کرده و برای مدت طولانی‌تری به ماندگاری آرایش چشم کمک می‌کنند.

  •  در تابستان از پرایمر حاوی ضد آفتاب استفاده کنید.

اگر می‌خواهید آرایش زیبایی داشته باشید باید از پوست‌تان در برابر آفتاب محافظت کنید. پرایمر حاوی ضد آفتاب بهترین نوع پرایمر و مناسب فصل تابستان است. هرچه spf پرایمر بالاتر باشد برای پوست شما بهتر است. در روزهایی که آفتاب شدید است یا در ساحل دریا، بجای پرایمر از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *