google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

عفونت کلامیدیا در زنان:  راهنمای جامع

عفونتهای مقاربتی بیماری هایی هستند که از طریق تماس جنسی از یک فرد به فرد دیگر منتقل میشود.امروزه، ۲۰ نوع از بیماری های مقاربتی شناخته شده است که کلامیدیا یکی از آنها است.

در این مقاله به بررسی کامل عفونت کلامیدیا در زنان می پردازیم و دلایل و راه های درمانی آن را معرفی می کنیم.

 عفونت کلامیدیا چیست؟

عفونت کلامیدیا شایع ترین بیماری مقاربتی در دنیا است به طوری که پیش‌بینی شده است از هر ۲۰ نفر فعال از نظر فعالیت جنسی یک نفر به این بیماری مبتلا شده است که سن این بیماران نیز از ۱۴ تا ۲۴ سال است.

 

 

دلیل اصلی  کلامیدیا، باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس است که هم مردان و هم زنان را مورد هدف قرار می‌دهد. عفونت کلامیدیا به راحتی منتقل می شود، چرا که معمولاً هیچ نشانه ای ندارد و برای افراد نامشخص می ماند.

اگرچه در مراحل ابتدایی هیچ نشانه‌ای از این بیماری را ندارید اما به این معنی نیست که نباید نگران شوید. اگر این بیماری را به موقع درمان نکنید ممکن است به ناباروری و بارداری پر خطر منجر شود.

 کلامیدیا چقدر شایع است؟

کلامیدیا شایع ترین بیماری مقاربتی در دنیا است.به طوری که در آمریکا یک و نیم میلیون نوع از این عفونت گزارش شده است.

در اروپا نیز کلامیدیا از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است. اما متاسفانه در کشور ما تاکنون آماری در رابطه با مبتلایان به کلامیدیا منتشر نشده است. کلامیدیا یکی از دلایل اصلی ناباروری به خصوص در خانم های جوان است و همه ساله تعداد زیادی از زنان در دنیا با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

بیشتر بخوانید :   ترشحات قهوه ای واژن به چه معناست؟!

عفونت کلامیدیا چه شکلی است؟

شکل عفونت های التهابی لگنی

شکل عفونت های التهابی لگنی

اگر چه شیوع این عفونت کم است، اما برخی از علائم کلامیدیا در زنان عبارت است از:

 • التهاب و خونریزی رحم

این عفونت میتواند باعث التهاب رحم و قرمز شدن نواحی بیرونی آن شود، که این علامت تنها در صورت انجام تست های پزشکی قابل تشخیص است.

 • ترشحات واژن:

یکی از نشانه های این عفونت می تواند تغییر در ترشحات واژن باشد به صورتیکه ترشحات بیشتری را طبق معمول تجربه خواهید کرد و رنگ آن ها ممکن است به زردی و همراه با رگه های خون و حتی همراه با بوی بد باشد.

 • تشخیص تورم هنگام آزمایش های لگنی:

بعضی اوقات هنگام انجام آزمایش های لگنی، پزشک ممکن است حالت سفتی را در  هنگام لمس کردن رحم تشخیص دهد. حتی ممکن است که تورم لوله های فالوپ و تخمدان ها را نیز تشخیص دهد.

  عفونت کلامیدیا با بدنتان چه کار می کند؟

عفونت کلامیدیا با بدن چه می کند؟

عفونت کلامیدیا با بدن چه می کند؟

این عفونت معمولا علائم خاصی ندارد، اما اگر آن را به موقع و در مراحل ابتدایی درمان نکنید ممکن است کاملاً جدی شود.

باکتری این عفونت می‌تواند به لوله های فالوپ و رحم نفوذ کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است باعث بروز  بیماریهای التهابی لگنی (PID) و بروز دردهای شکمی و لگنی شود. حتی اگر این بیماری های التهابی لگنی باعث درد های لگنی و شکمی نشوند، می‌توانند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به سیستم تناسلی بدن وارد کنند.  ‏PID می تواند به ناباروری، دردهای مزمن لگنی و بارداری خارج از رحم منجر شود.

بیشتر بخوانید :   بوی ماهی واژن ؛ 9 دلیل بوی بد واژن و راه های درمان آن

چگونه به کلامیدیا مبتلا می شوید؟

 • رابطه دهانی محافظت نشده و رابطه جنسی بدون کاندوم. لازم نیست که در حین رابطه حتما دخول صورت بگیرد تا این بیماری منتقل شود تنها کافیست ناحیه تناسلی دو فرد با یکدیگر تماس داشته باشند تا این بیماری منتقل شود.
 •  رابطه مقعدی نیز می‌تواند منجر به عفونت کلامیدیا شود.
 • زنان بارداری که به عفونت کلامیدیا مبتلا هستند می توانند هنگام وضع حمل این عفونت را به فرزند خود منتقل کنند. به همین دلیل لازم است که تمامی زنان باردار قبل از وضع حمل حتما این نکته را با پزشک خود بررسی کنند.
 •  عونت کلامیدیا را حتی می‌توانید در چشمان خود نیز تجربه کنید، به این صورت که ممکن است مایع منی و سایر ترشحات به داخل چشمانتان برود.

عفونت کلامیدیا هنگام بوسیدن، بغل کردن، حمام، استفاده از حوله مشترک و استخر منتقل نمی شود.

نشانه های عفونت کلامیدیا در زنان

نشانه های عفونت کلامیدیا در زنان بسیار کم است. به طور متوسط از هر ۱۰ زن مبتلا به عفونت کلامیدیا ۷ نفر از آنها هیچ نشانه‌ای را تجربه نمی کنند. این عفونت می تواند بدون علائم باشد یعنی بسیاری از مردم  نمی دانند که به این عفونت مبتلا هستند.

نشانه های کلامیدیا

نشانه های کلامیدیا

اگر نشانه های آن ظاهر شود، معمولاً یک تا سه هفته پس از ابتلا به این عفونت ظاهر می شود. این نشانه ها معمولا سبک و گذرا هستند و به راحتی می توان آن ها را نادیده گرفت.

برخی از نشانه های این عفونت عبارتند از:

بیشتر بخوانید :   جوش پریودی : غول مرحله آخر!

در برخی از موارد این عفونت می تواند به لوله های فالوپ نیز منتقل شود و بیماریهای التهابی لگنی (PID) را به وجود بیاورد. علائم PID عبارتند از:

 • تب
 •  درد شدید لگنی
 •  حالت تهوع
 • خونریزی غیر طبیعی بین دو پریود

آزمایش کلامیدیا برای زنان

برای تشخیص این عفونت، پزشک می‌تواند آزمایش‌های مختلفی را تجویز کند. معمولا در ابتدای کار پزشک در مورد برخی از علائم از شما سوال می کند و اینکه چرا شما فکر میکنید این عفونت را دارید.هنگامی که پزشک این سوالات را از شما پرسید بسیار مهم است که به این سوالات صادقانه پاسخ دهید.

معمولا پزشک در این مواقع نمونه‌ای از رحم را بر می‌دارد و به آزمایشگاه می فرستد تا آزمایش شود. اگر احتمال وجود این باکتری در گلو یا مقعد نیز وجود داشته باشد نمونه هایی از این قسمت نیز به آزمایشگاه فرستاده می شود. از سایر آزمایش های عفونت کلامیدیا میتوان به تست ادرار برای تشخیص وجود این باکتری نام برد.

اگرچه ممکن است برخی از پزشکان این کار را انجام دهد اما آزمایش کلامیدیا به طور خود به خود هنگام تست پاپ اسمیر انجام می شود.

به همین خاطر بسیار مهم است زنانی که از نظر جنسی فعال هستند و بالای ۲۵ سال، سن دارند؛ از پزشکشان بخواهند که هر سال یک آزمایش کلامیدیا را برای آن‌ها تجویز کند.

اگر فکر می‌کنید که به عفونت کلامیدیا مبتلا هستید، بسیار مهم است که هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

عفونت کلامیدیا در زنان:  راهنمای جامع
5 (100%) 4 vote[s]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *