شناسایی تخمک گذاری با مخاط دهانه رحم

مخاط دهانه رحم توسط غدد ریزی در رحم و در دهانه گردن رحم ترشح می‌شود و تغییرات هورمونی در چرخه قاعدگی بر قوام آن اثرگذار است. وظیفه مخاط دهانه رحم پیشگیری از ورود مواد خارجی به داخل رحم و در عین حال تغذیه و کمک به ورود اسپرم است. به کمک آزمایش و بررسی قوام و غلظت مخاط رحم، می‌توان زمان تخمک گذاری را تشخیص داد. ترشحات واژن زمانی که شبیه به سفیده تخم مرغ خام شود یعنی زمان تخمک گذاری و بهترین فرصت برای بارداری است.

شاید از نظر برخی خانم‌ها لمس و بررسی مخاط رحم کاری بهداشتی نباشد اما به هر حال داشتن اطلاعات کافی از ترشحات بدن لازم است و می‌تواند اطلاعات مناسبی در مورد تخمک گذاری در اختیار خانم‌ها قرار دهد.

ارتباط بین تخمک گذاری و مخاط دهانه رحم

برای تخمین زمان تخمک گذاری می‌توان در کنار اندازه گیری دمای بدن از بررسی مخاط رحم هم استفاده کرد. دمای بدن در زمان تخمک گذاری افزایش‌ می‌‌یابد و دلیل آن افزایش ترشح هورمون پروژسترون است. این هورمون قبل از شروع تخمک گذاری سبب افزایش مخاط دهانه رحم شده و آن را تبدیل به ماده‌ای کش دار و چسبنده می‌کند. این نوع از قوام ترشحات مانع از ورود هر ماده‌ای از جمله اسپرم به داخل رحم می‌شود. با شروع تخمک گذاری قوام مخاط تغییر کرده و اسپرم-دوست می‌شود. مخاط دهانه رحم در طول چرخه قاعدگی در ابتدا خشک یا چسبنده است. بعد همانند لوسیون، کرمی و خامه‌ای می‌شود. در مرحله بعدی مرطوب و آبکی است‌ و بعد به قوام سفیده تخم مرغ می‌رسد. سپس مجدد خشک و چسبنده شده تا دوباره قاعدگی آغاز شود.

نحوه بررسی مخاط دهانه رحم

ابتدا دست‌تان را بشویید و خشک کنید. در موقعیت مناسبی قرار بگیرید و انگشت میانی را داخل‌ واژن کنید. گاهی نیازی به نمونه برداری از داخل‌ واژن نیست اما به هر حال هرچه نمونه نزدیک‌تر به دهانه رحم باشد بهتر است. بعد از بیرون آوردن انگشت با نگاه کردن به مخاط و امتحان کردن غلظت آن بین دو انگشت می‌توانید متوجه این موضوع شوید که در دوره تخمک گذاری قرار دارید یا خیر. اگر مخاط چسبنده بود یعنی تخمک گذاری آغاز نشده است. اگر خامه‌ای بود یعنی در نزدیکی دوره تخمک گذاری هستید اما هنوز تخمک گذاری رخ نداده است. قوام آبکی‌ و کمی کشدار یعنی تخمک گذاری نزدیک است. اگر قصد بارداری دارید این زمان مناسبی برای نزدیکی است. اگر قوام مخاط رحم، مرطوب و چیزی شبیه به سفیده تخم مرغ است یعنی تخمک گذاری آغاز شده است و در بالاترین سطح از باروری قرار دارید.

 

اپلیکیشن مینت

نکاتی در رابطه با بررسی مخاط  رحم

تخمک گذاری و مخاط دهانه رحم

تخمک گذاری و مخاط دهانه رحم

 •  این ترشحات را نباید در طول یا بعد از رابطه جنسی بررسی کرد. یکی دو روز بعد از برقراری جنسی نیز ممکن است ترشحات رحمی را با مایع منی اشتباه بگیرید.
 • بررسی مخاط رحم در زمان تحریک جنسی شما را به اشتباه می‌اندازند.
 •  اگر تمایلی به چک کردن مخاط با دست ندارید می‌توانید قوام آن را روی دستمال کاغذی یا لباس زیر خود هم ببینید.
 •  بهترین زمان برای بررسی مخاط دهانه رحم بعد از مدفوع کردن است.
 • زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک نمی‌توانند از این روش زمان تخمک گذاری خود را تشخیص دهند و باید مراقب سایر علایم تخمک گذاری نظیر دمای پایه بدن‌ و تغییر وضعیت دهانه رحم باشند.
 •  مصرف برخی داروها نظیر آنتی هیستامین‌ها سبب تغییر مخاط رحم و خشکی آن می‌شود. داروی کلومید (کلومیفن) نیز از داشتن مخاطی با کیفیت برای باروری پیشگیری می‌کند.
 •  اگر مخاط دهانه رحم را بررسی کردید و متوجه شدید قوام آن هرگز به قوام دوره تخمک گذاری نمی‌رسد این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید. فقدان مخاط با کیفیت برای باروری‌ می‌تواند نشانه عدم تعادل هورمونی یا اختلالات باروری باشد.
 • برخی خانم‌ها ادعا می‌کنند درست قبل از قاعدگی مخاط رحم‌شان حالتی بارور دارد. این موضوع می‌تواند در عین طبیعی بودن نشانه اولیه بارداری باشد.
 •  هرگز دوش واژینال نگیرید. برخی خانم‌ها گمان می‌کنند این ترشحات غیر بهداشتی است اما واقعیت اینجاست که ترشحات واژن طبیعی و سالم است و می‌تواند توان باروری زنان را افزایش دهد و نباید شسته شوند.

نکات تکمیلی

 • به اندازه کافی آب بنوشید. کم آبی سبب خشکی غشاهای مخاطی بویژه در ناحیه دهانه رحم می‌شود.
 • برخی افراد می‌گویند مکمل ویتامین E می‌تواند سبب بهبود کیفیت مخاط دهانه رحم شود. اگر از رقیق کننده‌های خون مثل آسپرین استفاده می‌کنید ویتامین E نخورید. اسید آمینه ال ارژنین نیز با افزایش جریان‌ خون به افزایش مخاط دهانه رحم کمک می‌کند. آب گریپ فروت و چای سبز هم سبب افزایش کیفیت مخاط دهانه رحم می‌شود اما هیچ مطالعه‌ای تاکنون از نظر علمی این موضوع را به اثبات نرسانده است. در ضمن هیچ دارویی را نمی‌توان همزمان با آب گریپ فروت مصرف کرد.

حرف آخر

پیگیری تغییرات مخاط رحم روشی آسان برای تشخیص زمان تخمک گذاری و بهتر شناختن چرخه باروری است. برای شناخت تغییرات مختلف ترشحات واژن به چند ماه زمان لازم است. اما زمانی که توانستید انواع آن را تشخیص دهید ابزاری قدرتمند برای تشخیص زمان باروری و تخمک گذاری در اختیار خواهید داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close