9 روش طبیعی برای درمان سلولیت

امروزه بسیاری از خانم‌ها درگیر سلولیت هستند و از آنجایی که تعداد مقالات موجود در وب‌سایت‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی در مورد درمان سلولیت روز به روز در حال افزایش است، به نظر‌‌‌‌ می‌‌رسد این مسئله هنوز حل نشده باقی مانده است. دلیل بروز سلولیت عدم تعادل و بروز مشکلاتی بین بافت همبند و بافت چربی است اما نظریه‌های مختلفی در این رابطه وجود دارد. عدم تعادل هورمونی، نوع رژیم غذایی، سبک زندگی و ژنتیک در این‌‌‌‌ میان دخیل است ولی هیچیک به تنهایی مسبب این موضوع نیستند. تا مدت‌ها به نظر‌‌‌‌ می‌‌رسید سلولیت و چاقی به هم مربوطند اما مشخص شده نه تنها زنان چاق بلکه زنان لاغر هم دچار سلولیت‌‌‌‌ می‌‌شوند و تنها مردان از آن در امانند.

 چگونه از شر سلولیت خلاص شویم؟

در اینجا به برخی درمان‌های تایید شده در رفع سلولیت از منابع معتبر اشاره‌‌‌‌ می‌‌کنیم که همگی به متعادل شدن بافت همبند و چربی در بدن کمک‌‌ می‌‌‌کنند و سبب رفع دلایل احتمالی بروز سلولیت‌‌‌‌ می‌شوند. تمامی راه‌حل‌‌های توصیه شده منافع دیگری هم دارند که باعث می‌شود ارزش یک بار امتحان را داشته باشند.

 • برس کشیدن با شانه خشک

اینکار از نظر علمی اثبات شده است و فواید دیگری از جمله باز شدن منافذ پوستی، افزایش جریان خون در ناحیه و انتقال حس خوب به فرد را به دنبال دارد. برای انجام اینکار باید شانه مخصوصی را خشک و روزی حداقل یک یا دوبار روی پوست بکشید. نکته مهم در رابطه با نحوه انجام کار این است که برس را باید به سمت قلب بکشید و حرکت آن نیز در یک جهت و طولانی باشد. از انجام حرکات رفت و برگشتی یا دایره‌ای باید خود داری کنید.‌‌‌‌

می‌توانید اینکار را از پاها آغاز کنید. از پایین به سمت بالا برس بکشید. بعد همین کار را برای دست‌ها تکرار کنید و از بازوها به سمت قفسه سینه ادامه دهید. روی ناحیه شکم، حرکت برس باید خلاف جهت عقربه‌‌های ساعت باشد. در نهایت توجه داشته باشید که برس را باید با کمی فشار روی پوست بکشید اما این فشار نباید سبب قرمزی و تحریک شدید پوستی شود.

 

اپلیکیشن مینت

برسی که برای این منظور تهیه‌‌‌‌ می‌کنید باید طبیعی بوده و از الیاف مصنوعی نباشد. انواع گیاهی بسیار مناسب است. موهای برس نه خیلی سفت و نه خیلی نرم باشد و انواعی که دسته قابل اتصال دارند مناسب‌ترند.

برس کشیدن پوست نه تنها سبب از بین رفتن پوست سفت ناحیه زانو و آرنج و مچ پا‌‌‌‌ می‌شود بلکه با تحریک و افزایش جریان خون سبب تجدید سلولی و قوام پوست در سایر نقاط بدن خواهد شد. برس خشک کشیدن روی پوست به سیستم لنفاوی نیز در دفع سموم کمک‌‌‌‌ می‌کند و سبب براقی و صافی پوست خواهد شد. اگر اهل دوش گرفتن روزانه هستید حتما برسی را درحمام بگذارید تا هر روز قبل از دوش گرفتن یک بار با آن بدن را ماساژ دهید.

 • مصرف ژلاتین

ژلاتین از اسیدهای آمینه گلایسین و پرولین تشکیل شده است. این مواد در استخوان‌ها، بافت‌‌های فیبری و احشای حیوانات یافت‌‌‌‌ می‌‌شوند و به دلیل نوع منابع آن اکثر افراد آن را مصرف نمی‌کنند. اسیدهای آمینه نه تنها برای رشد مناسب پوست، مو و ناخن بلکه برای عملکرد بهینه سیستم ایمنی و تنظیم وزن لازمند!

طبق منابع علمی، مصرف ژلاتین فواید بسیاری برای سلامتی دارد که از آن جمله‌‌‌‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به رشد و سلامت پوست، مو و ناخن
 • تقویت مفاصل
 •  افزایش قوام و سفتی پوست
 •  بهبود دهنده هضم غذا( ژلاتین به طور طبیعی به آب متصل‌‌‌‌ می‌ شود و در حرکت راحت‌تر غذا در دستگاه گوارش کمک کننده است)
 • رفع سلولیت( جالب است بدانید ملکول کلاژن بزرگ است و جذب پوستی ندارد پس کرم‌‌های حاوی کلاژن بی‌تاثیرند. بهترین کار این است که از روغن نارگیل برای پوست‌تان استفاده کنید و برای رفع سلولیت کلاژن خوراکی بخورید)
 • منبع عالی پروتئین: اسیدهای آمینه خاص ژلاتین به ساخت عضلات نیز کمک می‌کند.

محققان‌‌‌‌ می‌گویند عدم مصرف ژلاتین به حد کافی در رژیم غذایی می‌تواند سبب کمبود مواد لازم برای ساخت بافت همبند در بدن شده و در نتیجه احتمال بروز سلولیت را افزایش دهد.

 • ماساژ‌‌‌‌ میوفشیال

طبق تئوری‌های علمی، سلولیت در نیام شکل‌‌‌‌ می‌گیرد. نیام لایه‌ای از بافت همبند زیر پوست است و حاوی سلول‌های چربی است. نیام زیرپوستی فیبری است و به دنبال آسیب دیدگی و بی‌تحرکی یا ورزش نامناسب یا جراحت و بروز اسکار فرمی ضربدری یا مواج به پوست‌‌‌‌ می‌دهد. در این شرایط نه تنها نیام، سطحی ضخیم و موج دار و غیر قابل انعطاف‌‌‌‌ می‌شود بلکه به ساختارهای زیرین هم آسیب‌‌‌‌ می‌زند.

نوعی ماساژ که به‌‌‌‌ میوفاشیال معروف است می‌تواند سبب صاف شدن بافت همبند شده و رفع برخی مشکلات عضلانی و مفصلی مربوط به عدم تعادل در نیام شود. در صورتی که امکان ماساژ گرفتن را ندارید غلتک‌‌های مخصوص ماساژ یا ماساژورهای دستی در بازار موجود است که‌‌‌‌ می‌توانید از آن برای ماساژ عمقی بافت‌ها استفاده کنید.

 • اسکراب قهوه

اسکراب قهوه از راهکار های خانگی درمان سلولیت

اسکراب قهوه از راهکار های خانگی درمان سلولیت

ماساژ و لایه‌برداری با اسکراب قهوه سبب تحریک جریان خون و لنف شده و کافئین موجود در قهوه نیز خاصیت قوام پوستی دارد. برای تهیه اسکراب قهوه به یک چهارم فنجان قهوه، 3 حبه قند یا شکر قهوه‌ای و 2 قاشق چای‌خوری روغن نارگیل ذوب شده نیاز دارید.

همه این موارد را با هم مخلوط کنید تا ترکیبی خمیری به دست آید. بعد آن را با کمی فشار روی پوست ماساژ دهید و بشویید. هفته‌ای دو تا سه مرتبه اینکار را تکرار کنید تا بعد از 2 هفته نتایج را ببینید.

 • استفاده از کتل بل یا دمبل روسی

کتل بل یا دمبل روسی وزنه‌ای گوی مانند است که در قسمت بالای آن دستگیره‌ای بزرگ وجود دارد و برای از بین بردن سلولیت‌ها مخصوصا در ناحیه باسن، ران و شکم بسیار مناسب است. این وسیله با افزایش جریان خون به رفع سلولیت کمک کرده و مناسب برای سوزاندن چربی و ساخت عضله است.

 • مصرف امگا 3

مصرف چربی‌‌های نامناسب تعادل بین اسیدهای چرب مورد نیاز بدن را به هم ریخته و سبب از بین رفتن حالت صاف پوست‌‌‌‌ می‌شود. طبق برخی تحقیقات انجام شده، مصرف اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین‌‌های محلول در چربی‌‌‌‌ می‌تواند به مرور زمان به رفع سلولیت کمک کند. امگا 3 و ویتامین‌‌های محلول در چربی برای دیگر کارکردهای بدن نیز الزامی‌اند پس ارزش امتحان کردن را دارند.‌‌‌‌ می‌توانید برای سلامت پوست از کپسول روزانه روغن ماهی استفاده کنید.

 • حمام سم زدا

طبق برخی نظریه‌ها تجمع سموم در زیر پوست و در بافت چربی سبب بروز سلولیت‌‌‌‌ می‌شود. خوابیدن در وان با آب سم زدا‌‌‌‌ می‌تواند تا حدی به دفع سموم از بدن کمک کند و در کل سبب آرامش شود.

 • عدم مصرف مواد آرایشی

همانطور که گفتیم حمام‌‌های سم زدا سبب رفع سلولیت‌‌‌‌ می‌شوند اما مراقب باشید که پس از حمام از مرطوب کننده‌های شیمیایی روی لایه‌‌های پوستی استفاده نکنید. کرم‌‌های مرطوب کننده و محصولات آرایشی خود حاوی ترکیبات شیمیایی مضر برای پوستند. سعی کنید تا جای ممکن از مرطوب کننده‌‌های طبیعی مثل روغن نارگیل روی پوست‌تان استفاده کنید.

 • اصلاح تعادل هورمونی

طبق بسیاری از نظریه‌‌های علمی هورمون‌ها نقش اصلی را در بروز سلولیت بازی میکنند و به همین دلیل است که مردان دچار سلولیت نمی‌شوند. متخصصان معتقدند تعادل هورمونی سبب رفع سلولیت‌‌‌‌ می‌شود. برای این منظور باید زیر نظر متخصص غدد باشید.

 

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close