انواع فرم بدن

معرفی کامل انواع فرم بدن و ویژگی‌های آن

اندام‌های افراد مختلف، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. یکی از این نوع دسته بندی‌ها دسته‌بندی اندام براساس اشکال هندسی است. در این نمونه از دسته بندی فرم بدن ، بدن افراد به اشکالی از قبیل مستطیل، مثلث، لوزی و بیضی تقسیم می‌شود و یا به دلیل تشابهاتی به گلابی شکل، سیبی شکل و ساعت شنی، دسته بندی می‌گردد.

نحوه شکل گیری اندام و قرار گرفتن در هر یک از این دسته بندی‌ها تابع عواملی از قبیل قد، ژنتیک، نقش هورمون‌ها در بدن و.. است. این عوامل سبب می‌شوند که اندام فرد، دارای شکلی خاص باشد و در این دسته بندی در یک فرم و یا در دو فرم، قرار بگیرد. بعضی از اندام‌ها نیز در این دسته بندی در میان دو دسته فرم، واقع می‌شوند.

به طور کلی قد، عامل موثر در نحوه شکل گیری فرم بدن است و کوتاهی و بلندی آن، اندام را دچار تغییر می‌کند. توجه به عامل ژنتیک نیز در نحوه فرم بدن موثر است. اندام بعضی از افراد به طور ژنتیکی و بنابر ویژگی‌های ذاتی، در بعضی از نواحی دارای حجم بیشتر و یا کمتر است. از طرفی هورمون‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها نیز در ذخیره سازی چربی‌ها در بدن و شکل گیری نوع خاصی از فرم بدن، تاثیر گذار است.

در ادامه به بررسی انواع فرم بدن و ویژگی‌های هر یک می‌پردازیم.

اپلیکیشن مینت

مستطیل شکل

فرم مستطیلی به اندامی گفته می‌شود که شکل کلی اندام به صورت یک مستطیل به نظر می‌رسد. فرد دارای اندام مستطیل شکل، اندازه دور کمر با اندازه بالاتنه و پایین تنه فرد، تقریبا به طور یکسان است و بین این نقاط بدن، تفاوت چندانی در اندازه به چشم نمی‌آید.

این فرم، در اندام‌هایی دیده می‌شود که عرض شانه ها با عرض باسن، یکسان است و یا سایز کمر در این افراد، اختلاف بسیار کمی با عرض شانه ها و باسن دارد. بیشتر ورزشکاران، بدنی با فرم مستطیل شکل دارند و با انجام تمرینات، سعی دارند این فرم از اندام را حفظ کنند.

فرم بدن به صورت گلابی شکل

فرم بدنی گلابی شکل، به اندام افرادی گفته می‌شود که عرض شانه‌هایشان و کمر این افراد و یا به طور کلی بالاتنه شان، نسبت به پایین تنه، باریک‌تر و لاغرتر به نظر می‌رسد. یکی از مشکلاتی که برای افرادی که دارای اندامی به شکل گلابی هستند ایجاد می‌شود گودی کمر است.

ساعت شنی

بعضی از افراد، دارای اندامی هستند که اصطلاحا به این شکل، ساعت شنی گفته می‌شود. این افراد دارای عرض شانه و باسن تقریبا یکسانی هستند اما کمرشان نسبت به بالاتنه و پایین تنه، باریک‌تر و لاغرتر به نظر می‌رسد.

فرم بدن به صورت مثلثی شکل

اندام بعضی از افراد به گونه‌ای است که می‌توان آن را شبیه یک مثلث فرض کرد. فرم بدنی مثلثی شکل به دو صورت، وجود دارد. به اندامی گفته می‌شود که عرض بالاتنه از پایین تنه، باریک‌تر باشد و یا عرض پایین تنه نسبت به بالاتنه عرض کم‌تری داشته باشد. یعنی عرض شانه‌ها و قفسه سینه از عرض باسن کوچک‌تر باشد و یا بالعکس. بنابراین می‌تواند مثلثی و یا به عبارتی مثلث معکوس باشد.

مثلثی شکل و معکوس

در فرم بدنی افرادی که اندامشان به شکل مثلث معکوس است همان‌طور که گفته شد بالاتنه افراد، نسبت به سایر اندام‌های آنان، درش‌ تر و عریض‌تر است و عرض شانه‌های این افراد از عرض کمر و یا باسنشان بیشتر است. به این شکل از بدن، فرم توت فرنگی نیز می‌گویند.

 بیضی شکل

فرم بدنی بیضی شکل

فرم بدنی بیضی شکل

افرادی که فرم بدنشان به صورت بیضی شکل است دارای قفسه سینه پهن هستند که نسبت به شانه و باسنشان بسیار فراخ‌تر به نظر می‌رسد. به طور کلی اندام این افراد به شکلی است که مرکز بدنشان نسبت به سایر نواحی بدن، عریض‌تر است.

لوزی شکل

به این شکل اصطلاحا الماسی شکل نیز گفته می‌شود. افرادی که دارای بدنی با فرم لوزی و یا الماسی هستند شکل کلی بدنشان به صورت یک لوزی دیده می‌شود. این افراد پایین تنه وسیع‌تری نسبت به بالاتنه‌شان دارند. در بسیاری از مواقع نیز این افراد دارای ران‌هایی هستند که نسبت به بازوهایشان، بسیار پر حجم‌تر به نظر می‌رسد.

فرم بدن به صورت سیبی شکل

فرم سیبی، در افرادی به وجود می‌آید که در یک یا تمامی اندام‌های خود دچار نوعی چاقی و یا افزایش وزن هستند. در این افراد معمولا چربی‌های زیادی در بخشی از بدنشان جمع شده است که معمولا این اضافه چربی در ناحیه شکم و پهلوی این افراد به صورت برجسته، دیده می‌شود و چاقی شکم به چشم می آید. همین عامل موجب می‌شود که این افراد به مرور دارای اندامی به شکل سیب شوند که در این فرم از بدن، قسمت میانی بدن، به پهن‌ترین شکل ممکن دیده می‌شود. به طور کلی اندام این افراد به گونه‌ای است که بالاتنه و پایین تنه و اندازه کمرشان در یک سطح و اندازه واقع شده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *