google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

جلوگیری از بارداری بعد از زایمان: 11 انتخابی که پیش رو دارید

تنظیم خانواده پس از زایمان ضروری است چرا که به پیشگیری از بارداری ­های نزدیک به هم کمک می­کند و می­توانید پیش از اینکه مجدداً باردار شوید، زمان کافی برای بهبودی داشته باشید. در ادامه 11 روش جلوگیری از بارداری بعد از زایمان ذکر شده ­است.

از چه زمانی باید از روش ­های جلوگیری از بارداری بعد از زایمان استفاده کنیم؟

پزشک مشاورتان شما را درمورد زمان آغاز استفاده از روش ­های جلوگیری از باردرای بعد از زایمان راهنمایی خواهد کرد. اما هرچه زودتر استفاده از آنها را آغاز کنید، بهتر است. چرا که ممکن است به زودی پس از زایمان متوجه شوید که مجدداً باردار هستید؛ هرچند که شیردهی داشته باشید یا عادت­ ماهیانه تان شروع نشده باشد.

اگر در دوران شیردهی هستید، ممکن است عادت ماهیانه ­تان 5 یا 6 هفته پس از زایمان آغاز شود. معمولاً در نتیجه تأثیرات پرولاکتین، در دوران شیردهی عادت ماهیانه دیرتر اتفاق می ­افتد. اما هنگامی که به تدریج کودک خود را از شیر بگیرید، عادت ماهیانه ­تان برمی­گردد. اگرچه زنانی هستند که عادت ماهیانه­ شان بسیار دیرتر باز می­گردد.

 

 

تخمک­ گذاری 14 روز پیش از آغاز عادت ماهیانه اتفاق می­افتد، بنابراین احتمال باردار شدن در این دوره بسیار بالاست.

بسیاری از روش­ های پیشگیری از بارداری را می­توان درست پس از زایمان استفاده کرد. نباید برای مصرف آنها تا زمان شروع عادت ماهیانه صبر کنید چرا که احتمال باردار شدنتان پیش از شروع آن بسیار بالاست.

از چه روش­ هاییمی­توان برای جلوگیری از بارداری بعد از زایمان استفاده کرد؟

درمورد جلوگیری از بارداری پس از زایمان، گزینه­ های زیادی پیش رو دارید و ممکن است پس از زایمان آنها را انتخاب کنید. بسیاری از زنان از هفته ششم پس از زایمان شروع به استفاده از آنها خواهند کرد. اما بانوان زیادی در جلسات معاینه پس از زایمان شرکت نمی­کنند و در نتیجه روش جلوگیری از بارداری بعد از زایمان را به درستی انتخاب نمی کنند.

اگر از روشی نادرست برای جلوگیری از باردرای بعد از زایمان استفاده کنید، ممکن است بلافاصله پس از زایمان باردار شوید. به همین دلیل لازم است در جلسات معاینه پس از زایمان شرکت کنید. پزشکتان می­تواند درمورد انتخاب روش پیشیگیری مناسب، شما را راهنمایی کند.

چندین روش برای جلوگیری از بارداری بعد از زایمان وجود دارند. این روش ­ها متفاوت اما همگی مؤثر هستند. در ادامه به بحث درمورد 11 نوع روش پیشگیری از بارداری می­پردازیم.

کاندوم و جلوگیری از بارداری بعد از زایمان

کاندوم

کاندوم

اگر آمادگی استفاده از انواع دیگر روش­ های ضدبارداری را ندارید، می­توانید از کاندوم استفاده کنید. می­توانید به سلیقه خودتان از کاندوم ­های زنانه یا مردانه استفاده کنید.

کاندوم­ ها در شیردهی مشکلی ایجاد نمی­کنند و در صورت استفاده صحیح، از فرد در مقابل بارداری­ های ناخواسته و بیماری­های مقاربتی محافظت می­کنند.

قرص ضدبارداری

قرص­ ضد بارداری را می­توان از روز 21 پس از زایمان مصرف کرد. اگرچه این قرص، حاوی پروژسترون است، برای جذب استروژن می­توانید از چسب ­های ضدبارداری یا حلقه واژینال استفاده کنید. اما باید بدانید که استفاده از روش­های مختلف پیشگیری از بارداری که استروژن آزاد می­کنند، به زنان شیرده توصیه نمی­شود.

بنابراین قرص ضدبارداری مناسب دوران شیردهی که مینی پیل نامیده می شوند، بهترین روش برای مادران شیرده است. به علاوه اگر نمی­توانید استروژن مصرف کنید، این روش یکی از روش­ های تجویزی پزشک برایتان خواهد بود.

ایمپلنت ضدبارداری

عموماً، در صورت شیردهی، ایمپلنت در هفته ششم پس از زایمان کاشته می­ شود.

اگر شیردهی نمی­کنید، ایمپلنت در هفته سوم پس از زایمان کاشته می ­شود. با این حال توصیه می­ شود پیش از ترک بیمارستان نسبت به کاشت آن اقدام کنید چرا که ممکن است در معاینات پس از زایمان خود مشکل داشته باشید.

ایمپلنت پروژسترون آزاد می­کند و به همین دلیل روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی است. ایمپلنت یک روش طولانی مدت پیشگیری از بارداری است و به مدت 4 – 3 سال از بارداری پیشگیری می­کند.

آمپول­ های ضدبارداری

اگر شیردهی می­ کنید، ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند در هفته ششم پس از زایمان، از آمپول ضدبارداری استفاده کنید.

اگر شیردهی نمی­ کنید، می­توانید هر زمان که خواستید آن را تزریق کنید. اما می­توانید به انتخاب خودتان درست پس از زایمان نیز این کار را انجام دهید. در صورت استفاده از آمپول ­های ضدبارداری، نیازی نیست درمورد وضعیت شیردهی خود نگران شوید چرا که تنها پروژسترون آزاد می­ کند که برای شیردهی خطری ایجاد نمی­ کند.

معروف­ترین آمپول ضدبارداری دپو پرورا است، که با نام مدروکسی پروژسترون استات شناخته می شود. و اثر آن تا 13 هفته باقی خواهد ماند.

اما باید به یاد داشته باشید که پس از قطع مصرف این آمپول­ ها، حدود یک سال زمان لازم است تا باروری به حالت عادی خود برگردد.

چسب­ های ضدبارداری

در صورت عدم شیردهی، چسب ضدبارداری را در هر زمان پس از زایمان می­توان استفاده کرد. هنگامی که آن را روی پوست قرار دادید، دوز پایینی از استروژن و پروژسترون را به صورت مداوم آزاد می­کند که این دو هورمون در پیشگیری از بارداری مؤثر هستند.

استفاده از این چسب بسیار راحت است. هر هفته یک بار باید آن را تعویض کنید و در هفته چهارم به بدن استراحت دهید.

حلقه واژینال

حلقه واژینال تخمک­ گذاری را متوقف کرده و موکوس دهانه رحم را ضخیم ­تر می­ کند، بنابراین پیشگیری از بارداری ناخواسته را آسان­تر می­کند. برخلاف قرص ضدبارداری دوران شیردهی، حلقه واژینال حاوی استروژن است و 99.7% مؤثر است.

دیافراگم و کلاهک

برای پیشگیری از بارداری ناخواسته پس از زایمان می­توانید از دیافراگم یا کلاهک رحمی استفاده کنید. اگر از دیافراگم استفاده کنید، باید برای جاگذاری آن از پزشکتان کمک بگیرید چرا که ممکن است سایز کلاهک موردنیازتان نسبت به همیشه متفاوت باشد.

هم­چنین برای استفاده از آن باید تا هفته ششم پس از زایمان صبر کنید. استفاده از این روش­ ها به تنهایی نمی­تواند محافظت خوبی در برابر باردار شدن باشد. استفاده از آنها به همراه اسپرم کش بهترین گزینه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *