روش های جلوگیری از بارداری و میل جنسی

روش های جلوگیری از بارداری و‌‌ میل جنسی

باور عمومی در مورد روش‌های هورمونی جلوگیری از بارداری این است که به‌ دلیل کاهش سطح تستسترون یا القای تصور بارداری سبب کاهش‌‌ میل جنسی‌ می‌شوند. اما این موضوع درست نیست. پاسخ به چرایی این موضوع سخت است. لذت جنسی‌‌، میل جنسی‌ و تحقیق در این رابطه موضوعی پیچیده است که تحت تاثیر روانشناسی، فیزیولوژی، روابط و تعاملات اجتماعی و …دارد و نکته مهم تر اینکه هنوز آناتومی زن و ارگاسم در پزشکی مسایلی ناشناخته و پیچیده‌اند. در این مقاله بیشتر در مورد روش های جلوگیری از بارداری و میل جنسی صحبت خواهیم کرد.

نکته دیگر اینکه گرچه تحقیقات بسیاری در مورد روش‌های جلوگیری از بارداری و‌‌ میل جنسی انجام شده است اما نتایج در هیچکدام یکسان نیست‌. دلیل آن هم این است که وقتی یک روش پیشگیری هورمونی یا یک دستگاه مانند آی یو دی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد، تجارب جنسی شخصی تحت تاثیر این روش ممکن است مشابه یا متفاوت باشد.

از سوی دیگر برخی مسایل نظیر فیزیولوژی زیربنایی این روش‌‌ها‌‌، نوع و سطح هورمون‌های در گردش و حساسیت آن‌‌ها به تغییرات در این سطح، شیوه‌ای که به واسطه آن از بارداری پیشگیری‌ می‌شود (مثلا توقف تخمک گذاری)، انتظارت فرهنگی از رابطه جنسی و لذت جنسی و در نهایت رابطه فرد با همسرش و تصور مثبت یا منفی‌ای که نسبت به روش‌های پیشگیری از بارداری دارند، احساسات دو طرف نسبت به عوارض روش‌های پیشگیری از بارداری یا تاثیر آن در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی می‌توانند در نتایج مطالعات تاثیر گذار باشند.

محققان روند رابطه جنسی را به 4 بخش تقسیم‌ می‌کنند:

  • هوس یا‌‌ میل جنسی که به علاقه فرد به برقراری رابطه اشاره دارد.
  • برانگیختگی که به تغییرات جسمی و عاطفی و مشارکت فرد در برقراری رابطه اشاره دارد.
  • رسیدن به ارگاسم یا لذت جنسی
  • درد جنسی

زمانی که قرار است از یک روش پیشگیری از بارداری استفاده شود‌ ابتدا باید این موضوع را در نظر گرفت که در تجربه خوب جنسی چه مسایلی برای فرد اهمیت دارد. اگر استفاده از نوعی روش جلوگیری سبب کاهش‌‌ میل جنسی اما افزایش احتمال رسیدن به ارگاسم شود، آیا از نظر او خوب است یا بد؟

 

اپلیکیشن مینت

اگر روش پیشگیری سبب لکه بینی و حساسیت بیش از حد سینه‌‌‌ها شود اما 100 درصد از بارداری ناخواسته پیشگیری کند یا مانع از اضافه وزن شود آن را‌ می‌پذیرد یا خیر؟

در اینجا به برخی تحقیقات در رابطه با روش های مختلف جلوگیری از بارداری و تاثیرش بر‌‌ میل جنسی‌ اشاره می‌کنیم:

روش‌های هورمونی ترکیبی و‌‌ میل جنسی

این روش‌‌ها که اصطلاحا به آن CHC‌ می‌گویند شامل مصرف قرص‌‌های هورمونی،‌ حلقه واژینال و پچ هورمونی است.‌ این روش‌‌ها همگی حاوی هورمون استروژن و پروژسترون هستند و با سرکوب تخمک گذاری و ضخیم کردن مخاط دهانه رحم به پیشگیری از بارداری کمک‌ می‌کنند.

  • قرص ضد بارداری

تاثیر قرص های ضد بارداری بر میل جنسی

تاثیر قرص های ضد بارداری بر میل جنسی

مطالعات انجام شده روی تاثیرگذاری قرص‌‌های ترکیبی بر عملکرد جنسی، ضد و نقیض‌‌‌‌های فراوانی را در نتایج نشان‌ می‌دهد. اما اکثر تحقیقات حاکی از تاثیر مثبت قرص‌‌‌ها بر‌‌ میل جنسی‌‌اند.

نتایج مطالعات روش های جلوگیری از بارداری و میل جنسی در سال 2013

در سال 2013‌ نگاهی به مجموعه مطالعات انجام شده از سال 1970 نشان داد مصرف قرص، از هر 10 نفر در 6 نفر تاثیری بر‌‌ میل جنسی نداشته است، در 2 نفر سبب افزایش میل جنسی و در یک نفر سبب کاهش تمایلات جنسی شده است.

به گفته محققان فرمولاسیون‌‌‌‌های مختلف قرص‌‌‌ها و تعداد روزهایی که فرد قرص هورمونی یا دارونما مصرف‌ می‌کند می‌تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد. قرص‌هایی که دوره‌‌‌‌های هورمونی آن‌‌ها بیش از روز‌های بدون هورمون است نیز احتمالاً باعث افزایش عملکرد جنسی‌ می‌‌شوند. از سوی دیگر مقادیر کمتر استروژن‌ می‌تواند بر عملکرد جنسی خانم‌‌‌ها تاثیر منفی بگذارد.

نتایج مطالعه‌ای در سال 2013 نشان داد تمامی افرادی که از قرص‌هایی با کمترین دوز استروژن استفاده‌ می‌کنند(15‌ میکروگرم) دچار کاهش‌‌ میل جنسی‌ می‌شوند‌‌، در حالی که افرادی که از قرص‌هایی با دوز‌های بالاتر استفاده‌ می‌کنند‌‌، عمدتاً هیچ تغییری را در‌‌ میل جنسی گزارش نمی‌کنند. البته در این مطالعه تعداد افرادی که از قرص‌هایی با دوز کم استفاده‌ می‌کردند‌‌، فقط 140 نفر -و به عبارتی اندک بود. بنابراین گفتن اینکه آیا این نتایج برای همه قابل تعمیم است، آسان نیست.

نتایج مطالعات روش های جلوگیری از بارداری و میل جنسی در سال 2016

در مطالعه دیگری در سال 2016 محققان افرادی را که قرص ضد بارداری مصرف‌ می‌کردند با کسانی که اصلا قرص مصرف نمی‌کردند، در 7 زمینه جنسی از جمله‌‌ میل جنسی مقایسه کردند. نتایج منتشره از مطالعه نشان داد مصرف قرص‌ می‌تواند سبب کاهش‌‌ میل جنسی، برانگیختگی و لذت جنسی شود. البته کاهش‌‌ میل جنسی به معنی رابطه کمتر یا بدتر نبوده است و هر دو گروه نمرات مشابه به رابطه جنسی رضایت بخش داده بودند.

برخی از افراد مدعی‌ می‌شوند چون روش‌های CHC باعث پایین آمدن سطح تستسترون در بدن‌ می‌شوند پس‌‌ میل جنسی را کم‌ می‌کنند اما رابطه تستسترون و‌‌ میل جنسی هنوز به درستی کشف نشده است و در ضمن به اثبات رسیده است کسانی که سطح تستسترون خون‌شان به طور غیرطبیعی بالا است مثل مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک، الزاما‌‌ میل جنسی بالاتری ندارند. با این وجود برای کسانی که‌‌ میل جنسی پایینی دارند گاه مکمل تستسترون تجویز‌ می‌شود.

در سال 2016 در یک آزمایش تصادفی سطح تستسترون خون در داوطلبان قبل و بعد از مصرف قرص پیشگیری اندازه گیری شد و نتایج نشان داد مصرف قرص با کاهش سطح تستسترون همراه بوده است اما این افراد گزارشی از کاهش‌‌ میل جنسی ندادند.

حلقه واژینال و پچ

در مورد این روش‌‌ها مطالعات کمتری صورت پذیرفته است‌ با این وجود مطالعه‌ای نشان داده است کسانی که از حلقه واژینال استفاده‌ می‌کنند 3 برابر بیش از دیگر افراد واژنشان نمناک‌ می‌شود و از خشکی واژن به نسبت کسانی که قرص مصرف‌ می‌کنند، کمتر شکایت دارند. در این تحقیق هم کسانی که از قرص استفاده‌ می‌کردند، هم مصرف کنندگان حلقه و پچ، از افزایش‌‌ میل جنسی در مقایسه با کسانی که از روش‌های غیر هورمونی استفاده‌ می‌کردند، گزارش دادند.

در مطالعه تصادفی دیگری نیز افرادی که برای 3 تا 6 ماه از پچ و حلقه استفاده کرده بودند از افزایش‌‌ میل جنسی در این مدت خبر دادند.

جالب است بدانید برخی از انواع CHC ‌‌ها با چرخه طولانی مدت و مداوم مثل قرص‌‌‌‌های هورمونی با چرخه بلند مدت‌ می‌تواند سبب بهبود سردرد قاعدگی و علایم ناشی از سندروم پیش از قاعدگی شده و در کل شرایط و کیفیت زندگی جنسی فرد را بهبود ببخشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close