آیا آسم در بارداری خطرناک است؟

آسم یکی از شایع‌ترین شرایط پزشکی در دوران بارداری است که می‌تواند بسیار جدی باشد. آسم سبب تورم و تنگ شدن مجاری تنفسی و تولید مخاط اضافه می‌شود که هر دو تنفس را مشکل کرده و زمینه ساز علایمی نظیر خس خس، سرفه و تنگی نفس ‌است. تقریباً 30 درصد از زنان مبتلا به آسم ادعا می‌کنند که با بارداری وضعیت بیماری‌شان بدتر می‌شود. شدت آسم در خانم‌ها متفاوت است: می‌تواند بسیار خفیف و بی‌اهمیت، یا مسئله‌ای مهم و جدی باشد که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کرده و حتی تهدید کننده زندگی باشد. در عین حال که درمانی برای آسم وجود ندارد، عوامل خاصی می‌تواند آن را تشدید کند که از آن جمله می‌توان به بارداری اشاره کرد. آسم در بارداری، نه تنها بر سلامتی مادر باردار بلکه بر جنین نیز تأثیر منفی می‌گذارد، به همین دلیل کنترل این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

علائم و نشانه‌های آسم 

علائم و نشانه‌های آسم در افراد مختلف، متفاوت است. شایع‌ترین علامت آن خس خس سینه یا نوعی صدای سوت زدن در حین تنفس است. از دیگر علایم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خشکی یا درد قفسه سینه
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • اختلالات خواب به دلیل سرفه یا مشکل در تنفس

گاهی اوقات علائم آسم یا حمله آسمی به دلیل مواجهه با آلرژن‌ها (گرده، گرد و غبار، موی حیوانات خانگی)، ورزش، بیماری  گوارشی، تهوع بارداری و رفلاکس معده یا تغییرات آب و هوایی بروز می‌کند.

آسم توسط متخصص آلرژی و با مشاهده سوابق پزشکی و انجام برخی از تست‌های عملکردی ریه تشخیص داده می‌شود.

 

اپلیکیشن مینت

آسم در حاملگی

طبق گزارشات بنیاد آسم و آلرژی دنیا، یک سوم زنان باردار در دوران بارداری شاهد وخیم‌تر شدن علائم آسم و یک سوم شاهد کاهش علایم بیماری هستند. مابقی هیچ تغییری در روند علائم آسم در دروران حاملگی حس نمی‌کنند.

دلایل این تغییرات مشخص نیست اما سه ماه پس از زایمان هرگونه تغییر در علائم آسم در دوران حاملگی به وضعیت خود، قبل از این دوره برمی‌گردد.

بارداری به طور معمول با تنگی نفس همراه است، اما برای فردی که به آسم در دوران حاملگی مبتلا است، این تنگی شدیدتر می‌شود.

درمان آسم در دوران حاملگی

درمان آسم در دوران حاملگی

درمان آسم در دوران حاملگی

اگر مبتلا به آسم در دوران بارداری هستید متخصص زنان و زایمان را از بیماری‌تان آگاه کنید و زیر نظر متخصص آسم و آلرژی باشید.
در دوران بارداری ریه‌ها باید مرتبا کنترل شوند تا در صورت لزوم در درمان آسم تغییراتی داده شود.

برای پیشگیری از بروز حملات در طول بارداری از آلرژن‌ها و محرک‌هایی که سبب وخامت اوضاع می‌شوند دوری کنید. تا جای ممکن از افراد بیمار بویژه بیماران تنفسی فاصله بگیرید و خود را در معرض دود سیگار قرار ندهید. سعی کنید مرتباً ورزش کنید.

هدف اصلی از درمان آسم در دوران حاملگی حصول اطمینان از کنترل آسم و در صورت نیاز معالجه مادر است. استفاده از برخی داروهای ضد آسم در دوران بارداری مجاز است. آسم کنترل نشده برای مادر و نوزاد خطرناک‌تر از مصرف دارو و عوارض مربوط به آن است. از جمله داروهایی که برای درمان آسم در بارداری تجویز می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برونکودیلاتورهای استنشاقی(مصرف کوتاه مدت)
 • داروهای ضد لکوترین مانند قرص سینگولر (مونت لوکاست)
 • و برخی از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی

پزشک با توجه به شرایط پزشکی، تاریخچه و شدت علائم بیمار تشخیص می‌دهد که کدام دارو برای خانم باردار مناسب است.

عوارض ناشی از حملات آسم در حاملگی

اگر آسم در حاملگی کنترل نشود بر سلامت مادر و جنین تأثیر منفی گذاشته و می‌تواند سبب کاهش میزان اکسیژن خون شود. این موضوع سبب کاهش اکسیژن در خون جنین و بروز اختلالاتی در رشد یا تنفسش خواهد شد. از عوارض ناشی از آسم کنترل نشده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پره اکلامپسی
 • تولد پیش از موعد
 • رشد کند جنین داخل رحمی
 • کم وزنی هنگام تولد نوزاد

در حالی که اکثر زنان مبتلا به آسم در طول زایمان هیچ علائمی ندارند، در 10 درصد زنان شاهد بروز علائم آسم هستیم. برای کنترل آسم کافی است داروهای معمول خود را مصرف کنید و در مورد علائم بیماری به پزشک یا ماما بگویید تا بتوانند بر آنها نظارت داشته و به شما کمک کنند.

آسم در دوران حاملگی نباید بر زندگی و سلامتی مادر باردار تأثیر منفی بگذارد. اگر خانمی مبتلا به آسم است و قصد بارداری دارد باید ابتدا با پزشک متخصص زنان و متخصص آلرژی مشورت کند و در مورد اینکه بارداری چگونه می‌تواند علائم آسم را تحت تأثیر قرار دهد، صحبتی داشته باشد.

خانم های مبتلا به آسم قبل از بارداری باید قدم‌هایی را برای کنترل آسم خود بردارند و در طول بارداری، زیر نظر پزشک باشند تا وی علائم را رصد کند و این اطمینان حاصل شود که آسم در طول بارداری به خوبی کنترل شده است.

 

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close