مشکلات مقعد

همه چیز درباره مشکلات مقعد

مقعد قسمتی از دستگاه روده است که از کانال عضلانی لگن و ماهیچه های مقعد عبور می‌کند. در پایان این کانال یک سوراخ وجود دارد که از طریق آن مدفوع از بدن خارج می‌شود. در بزرگسالان، مقعد بین 4 تا 5 سانتی‌متر طول دارد. همچنین نیمه پایینی کانال مقعد دارای اعصاب حساس است. در این ناحیه رگ‌های خونی در زیر جداره کانال وجود دارد و در قسمت میانی آن نیز غدد متعدد بسیار کوچک مقعدی وجود دارند. در این مقاله می‌خواهیم به پنج نوع از مشکلات مقعد که باعث ایجاد درد و سوزش در قسمت مقعد می‌شود اشاره‌ای کنیم:

شقاق مقعدی

شقاق مقعدی که به آن شکاف آنورکتال نیز گفته می‌شود، یکی از مشکلات مقعد است که در حقیقت یک شکاف یا پارگی در جداره ناحیه پایین کانال مقعد است. در اکثر موارد این مشکل هنگامی اتفاق می‌افتد که یک مدفوع بزرگ و سفت از ناحیه مقعد بزرگتر باشد و به این ترتیب بافت این ناحیه را پاره کند. در بعضی موارد هم، شکاف‌های مقعد به دلیل اسهال طولانی مدت، بیماری التهابی روده یا بیماری‌های مقاربتی که در ناحیه مقعد وجود دارد ایجاد می‌شود. شکاف‌های کوتاه مدت مقعد معمولاً سطحی و کم‌عمق بوده، اما شکاف‌های مزمن (طولانی مدت) مقعد ممکن است به طور عمیق‌تر از طریق آنودرم گسترش یافته و ماهیچه‌های زیر سطح را نیز درگیر کند.

آبسه مقعدی

آبسه مقعد یک نوع ورم و درد مقعد ناشی از تجمع چرک در ناحیه نزدیک به مقعد است. به دلایل نامشخص اکثر آبسه‌های مقعدی به سایر مشکلات سلامتی مربوط نمی‌شوند و به خودی خود به وجود می‌آیند. این مشکل از غدد مقعدی کوچک سرچشمه می‌گیرند که با بزرگ شدن آن در یک محل باعث ایجاد تجمع عفونت در زیر پوست می‌شود. بیش از نیمی از آبسه‌های مقعدی در جوانان 20 تا 40 ساله رخ می‌دهد و مردان بیشتر از زنان مبتلا به آن می‌شوند. اکثر آبسه‌های مقعدی در نزدیکی دهانه مقعد ایجاد می‌شوند اما به ندرت نیز ممکن است در نواحی عمیق‌تر یا بالاتر در کانال مقعد، نزدیک به ناحیه پایین روده بزرگ یا اندام‌های لگن رخ ‌دهد.

فیستول مقعدی

فیستول مقعدی با تنگ شدن غیرعادی مسیر عبور کانال مقعد همراه است که در اکثر مواقع به خاطر ورم به جا مانده پس از تخلیه چرک از محل ایجاد می‌شود. این ناحیه از بدن قسمت میانی کانال مقعد را به سطح پوست وصل می‌کند. بعد از اینکه آبسه مقعدی به طور خود به خود یا توسط پزشک تخلیه شد، فیستول مقعدی تقریبا در نیمی از زمان ایجاد خواهد شد. گاهی اوقات باز شدن فیستول در سطح پوست باعث خارج شدن چرک یا مایعات خونین می‌شود. اما در موارد دیگر، باز شدن فیستول به طور موقت با بسته شدن همراه است و باعث می‌شود که آبسه مقعدی قدیمی دوباره با تشکیل کیسه‌های چرک دردناک دوباره عود کند.

اپلیکیشن مینت

بواسیر یا هموروئید

هموروئید معمولاً باعث ایجاد درد نمی‌شود. با این وجود، بعضی اوقات رگ‌های خونی در یک لبه کوچک در دهانه مقعد می‌توانند باعث لخته (ترومبوز) شوند. این مشکل با یک دوره یبوست یا اسهال ایجاد می‌شود. هنگامی که ترومبوز رخ می‌دهد، بواسیر خارجی متورم، سفت و دردناک می‌شود، همچنین ممکن است گاهی اوقات با خونریزی ناشی از هموروئید همراه باشد.

تبخال مقعدی

تبخال مقعدی یکی از بیماری های مقاربتی است که ممکن است در روابط جنسی پر خطر بوجود بیاید. بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی، از کاندوم استفاده کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *