نوشیدن الکل در بارداری

آیا نوشیدن الکل در بارداری خطرناک است؟

نوشیدن الکل در بارداری خطرناک است و باعث اختلالات طیف الکل در جنین می‌شود. برخی افراد می‌گویند مصرف کمی الکل مشکل ساز نیست اما در این رابطه نیز اطلاعات متناقض و گیج کننده‌ای وجود دارد که سعی می‌کنیم در این مقاله به آنها بپردازیم:

نوشیدن الکل در بارداری : انجمن‌های پزشکی چه نظری دارند؟

برخی مادران در دوران بارداری از مقدار کمی الکل استفاده می‌کنند و چون برای فرزندان‌شان اتفاقی نیافتاده است از این باور عمومی که مصرف کمی الکل مشکل ساز نیست دفاع می‌کنند. حتی برخی پزشکان هم مدافع این نظر هستند اما سازمان‌ها و انجمن‌های برجسته پزشکی نظری متفاوت دارند و می‌گویند نوشیدن هر مقدار الکل در دوران بارداری خطرناک است.

کالج اروپایی زنان و زایمان در بیانیه خود در این رابطه اظهار داشت هیچ دوز مشخص شده‌ای از الکل در دوران بارداری بی خطر قلمداد نمی‌شود و به همین دلیل باید به طور کل از مصرف الکل در دوران بارداری خودداری کنید. این توصیه مطابق با نظر اجماع مراجع برتر پزشکی در سراسر جهان است.

کالــج آمریکایــی متخصصیــن زنــان و مامایــی (ACOG) نیز از این نظر حمایت می کند. به گفته نمایندگان این کالج، نوشیدن هر مقدار نوشابه الکلی در هر مرحله‌ای از بارداری خطرات بالقوه‌ای را برای جنین به همراه خواهد داشت.

 

اپلیکیشن مینت

این دو مرکز برجسته پزشکی معتقدند تأثیر نوشیدن سبک الکل (1-2 واحد الکل در هفته) در دوران بارداری به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته است و در نتیجه امنیت آن ثابت شده نیست. همچنین پیش بینی تأثیر الکل بر روی هر نوع حاملگی دشوار است زیرا هر بدن واکنشی متفاوت به الکل از خود نشان می‌دهد.

چرا حتی دوزهای کم الکل در دوران بارداری می‌تواند مضر باشد؟

در برخی افراد سطح آنزیمی که الکل را تجزیه می‌کند بسیار پایین است. این بدان معنی است که آنها هر میزان الکلی که مصرف ‌کنند مدت طولانی تری نسبت به سایر افراد در بدن‌شان باقی می‌ماند. اگر فردی که میزان آنزیم تجزیه الکل پایینی دارد، در حین بارداری الکل بنوشد، جنینش مستعد آسیب بیشتری خواهد بود. این تنها یک مثال بود. عوامل دیگری مانند مصرف برخی داروها نیز وجود دارد که می‌توانند اثرگذاری الکل بر جنین را افزایش دهند.

بنابراین، توصیه کلی به قطع نوشیدن الکل در دوران بارداری است اما اگر تاکنون الکل می‌نوشیدید و از علائم بارداری خود باخبر نبودید نگران نباشید. به گفته متخصصان اگر شخصی متوجه شود كه باردار است و مشروبات الكلی را قطع كند، خطر کمتری سلامت جنینش را تهدید خواهد کرد.

در صورتی که گمان می‌کنید ترک الکل برایتان مشکلی ایجاد کرده است ، با پزشک خود تماس بگیرید و از آنها کمک و مشاوره بخواهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *