ایدز

هر آنچه که لازم است در مورد ایدز بدانید

HIV نام ویروسی است که سبب بروز عفونت HIV می‌‌شود و نوع پیشرفته آن به ایدز معروف است.

  • ویروس HIV از طریق خون، پیشاب، مایع منی، مایعات رکتوم، ترشحات واژن، و شیر مادر منتقل می‌شود. اصلی ترین شیوه شیوع این بیماری رابطه جنسی واژینال یا مقعدی یا استفاده از سرنگ آلوده برای مصرف مواد مخدر است.
  • استفاده از داروهای ضد ویروس یا ART از شیوه‌های درمانی ایدز است و افراد تحت درمان، روزانه باید گروهی از داروهای ضد ویروسی که اصطلاحا به آن رژیم HIV گفته می‌شود را مصرف کنند.
  • داروهای ضد ویروسی درمان کننده ایدز نیست اما می‌تواند به افزایش طول عمر بیمار کمک کرده و احتمال انتقال ویروس را به سایر افراد کاهش دهد.

HIV / AIDS چیست؟

HIV ویروس نقص ایمنی انسان است و باعث عفونت HIV‌‌ می‌شود.

ایدز به سندرم نقص ایمنی اکتسابی نیز معروف است و پیشرفته‌ترین مرحله عفونت HIV محسوب می‌شود.

ویروس HIV سلول‌های CD4 سیستم ایمنی بدن را از بین‌‌ می‌برد. از بین رفتن سلول‌های CD4 توان بدن در مقابله با عفونت‌‌ها و سرطان‌های خاص را کاهش می‌دهد. بدون درمان‌‌، HIV به تدریج سیستم ایمنی بدن را از بین می‌برد و بدن به سمت ایدز پیش خواهد رفت.

 

اپلیکیشن مینت

ایدز چطور منتقل می‌شود؟

شیوع ویروس HIV از شخصی به شخص دیگر و از طریق مایعات خاص بدن از جمله خون، مایع منی، پیشاب، مایعات واژن، مایعات رکتال و شیر مادر منتقل می‌شود.

انتقال HIV فقط از طریق تماس با مایعات بدن آلوده به HIV ممکن است. داشتن رابطه جنسی مقعدی یا واژینال با شخصی که HIV دارد بدون استفاده از کاندوم یا مصرف دارو برای پیشگیری یا درمان HIVیا استفاده از سرنگ آلوده فرد معتاد مبتلا به HIV می‌تواند سبب انتقال بیماری شود.

شیوع HIV از زن مبتلا به HIV در دوران بارداری‌‌، زایمان یا شیردهی از مادر به جنین و نوزاد هم ممکن است.

دست دادن یا در آغوش گرفتن شخصی که مبتلا به HIV است سبب انتقال این بیماری نمی‌شود. تماس با اشیایی مانند ظروف‌‌، صندلی توالت یا وسایل چرمی استفاده شده توسط شخص مبتلا به ایدز نیز سبب انتقال ویروس نمی‌شود. این بیماری از طریق هوا یا در آب یا توسط پشه‌‌ها‌‌، کنه‌‌ها یا سایر حشرات خون خوار هم پخش نمی‌شود.

چگونه‌‌ می‌توان احتمال ابتلا به HIV را کاهش داد؟

ویروس HIV

ویروس HIV

برای کاهش احتمال ابتلا به HIV  در رابطه جنسی پرخطر از کاندوم استفاده کنید و هرگز تجهیزات دارویی تزریقی را به اشتراک نگذارید.

اگر همسر یا نزدیکان شما به ایدز مبتلا هستند برای پیشگیری از ابتلا با پزشک در مورد پیشگیری از تماس قبل از مواجهه (PrEP) صحبت کنید.

PrEP یک گزینه پیشگیری از HIV برای افرادی است که HIV ندارند اما در معرض احتمال ابتلا به ویروس HIV هستند. در این روش پیشگیری، فرد باید روزانه داروهایی را مصرف کند.

به زنان مبتلا به HIV نیز در دوران بارداری و در طول زایمان و پس از آن داروهایی داده می‌شود تا خطر انتقال HIV از مادر به نوزاد کاهش یابد. علاوه بر این‌‌، به دلیل انتقال HIV از شیر مادر‌‌، زنان مبتلا به HIV نباید نوزادان خود را شیر دهند.

چطور می‌توان HIV را درمان کرد؟

درمان ضد ویروسی(ART) به معنی استفاده از داروهای اچ آی وی برای درمان عفونت ایدز است. افراد مبتلا هر روز ترکیبی از داروهای ضد ویروسی که به اصطلاح به آن رژیم درمانیHIV می‌گویند مصرف‌‌ می‌کنند.

ART برای همه مبتلایان به HIV توصیه‌‌ می‌شود. این رژیم از تکثیر ویروسHIV جلوگیری کرده و باعث کاهش میزان ویروس HIV در بدن‌‌ می‌شود. میزان کمتر ویروس در بدن از سیستم ایمنی بدن محافظت کرده و از ابتلا به ایدز پیشگیری‌‌ می‌کند. رژیم ART نمی‌تواند HIV را درمان کند، اما داروهای HIV به افراد مبتلا به این عفونت کمک‌‌ می‌کنند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند.

رژیم ART خطر انتقال HIV را نیز کاهش‌‌ می‌دهد. هدف اصلی ART کاهش بار ویروسی در بدن یک فرد آلوده است. افراد مبتلا به HIV که بار ویروسی قابل ردیابی ندارند‌‌، به هیچ وجه خطر انتقال ویروس HIV به شریک HIV منفی را از طریق رابطه جنسی را نخواهد داشت.

علائم HIV / AIDS چیست؟

طی 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به عفونت HIV‌‌، برخی از افراد علائم آنفولانزا مانند تب‌‌، لرز یا بثورات پوستی از خود نشان می‌دهند. علائم ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه یابد. در این مرحله از عفونت HIV‌‌، ویروس به سرعت تکثیر‌‌ می‌شود.

پس از مرحله اولیه عفونت‌‌، ویروس HIV همچنان به تکثیر ادامه می‌دهد اما‌‌ میزان آن در سطح بسیار پایینی قرار دارد. علائم شدیدتر عفونت HIV‌‌، مانند علائم عفونت‌های فرصت طلب‌‌، برای سال‌های متمادی ظاهر نخواهد شد. (عفونت‌های فرصت طلب عفونت‌‌ها و سرطان‌های مرتبط با عفونتی هستند که اغلب در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بروز می‌کند.)

بدون درمان، عفونت HIV  طی 10 سال گاهی هم زودتر به ایدز مبدل خواهد شد که پیشرفته ترین سطح عفونت HIV است.

انتقال ویروس HIV در هر مرحله از عفونت HIV ممکن استT حتی اگر فرد مبتلا به HIV هیچ علائمی از HIV نداشته باشد.

ایدز چگونه تشخیص داده‌‌ می‌شود؟

تشخیص ایدز

تشخیص ایدز

تب، ضعف و کاهش وزن می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به HIV در فرد مبتلا به ایدز باشد. با این حال‌‌، برای تشخیص بیماری ایدز به معیارهای زیر توجه می‌شود:

 

 

-کاهش در تعداد CD4

آزمایش شمارش CD4 برای فرد بیمار تجویز می‌شود و در آن تعداد سلول‌های CD4 را در یک نمونه خون اندازه گیری‌‌ می‌کنند. در صورتی که تعداد CD4 کمتر از 200 سلول در میلی متر مکعب باشد احتمال ابتلا به ایدز وجود دارد.

آزمایش تشخیص عفونت‌های فرصت طلب

اگرچه تشخیص ایدز نشانگر آسیب شدید سیستم ایمنی بدن است‌‌، اما داروهای HIV هنوز هم‌‌ می‌توانند به افراد در این مرحله از عفونت HIV کمک کنند.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *