تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر و هر آنچیزی که باید در مورد آن بدانید

پاپ اسمیر، تستی است جهت چک کردن اینکه آیا خطر گرفتن سرطان دهانه رحم را دارید؟ آیا مبتلا به سرطان رحم هستید؟ یا خطر سرطان دهانه رحم در شما رو به افزایش است یا خیر؟ در این مقاله به جزئیات تست پاپ اسمیر اشاره می کنیم و همچنین راهکار های لازم جهت چگونگی آماده شدن برای این تست را ارائه می دهیم.

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان رحم انجام می شود. شرایطی که سلول های اپیتلیال داخلی دچار بدخیمی می شوند و سلول های غیر طبیعی بر روی دهانه رحمی رشد می کنند. این تست به خصوص در شناسایی سلول های گردنه رحمی که به دلیل سرطان تغییر کرده اند و سلول های غیرطبیعی شناخته شده به اسم سلول های پیش سرطانی بسیار مفید است.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز می تواند در سلول های دهانه رحمی تغییراتی را ایجاد کند و بعد ها به سرطان رحم منجر شود. بنابراین، این تست یک روش پیشگیری برای شناسایی علائم اولیه ی سرطان دهانه رحم است.

حین انجام پاپ اسمیر چه اتفاقی می افتد؟

حین انجام این تست، پزشک از سلول های دهانه رحم، نمونه برداری می کند. برای انجام این کار میبایست لباس هایتان را دربیاورید و لباس مخصوص (گان) بپوشید و روی صندلی های مخصوصی تکیه داده، پاها را بالا و در حالت استراحت قرار بدهید.

 

اپلیکیشن مینت

ممکن است با انجام تست کمی احساس ناراحتی داشته باشید اما معمولاً هیچ دردی ندارد. این تست فقط چند ثانیه طول می­کشد و معمولاً در مطب پزشک انجام می­شود.

نحوه انجام پاپ اسمیر

نحوه انجام پاپ اسمیر

این پوزیشن، شرایط را برای دسترسی راحت پزشک به واژن، مهیا میسازد. سپس پزشک وسیله ای به نام اسپکولوم را وارد واژن کرده و واژن را باز نگه میدارد تا به دهانه ی رحم که در انتهای کانال واژن قرار گرفته است، دسترسی کامل داشته باشد. پزشک با استفاده از یک برس نرم یا سواب، لایه ای از سلول های سطحی و داخلی دهانه رحم را برمیدارد و پس از آن، سلول ها را به ظرف دیگری که حاوی مایع است منتقل می کند تا سلول ها خشک نشوند.

اگر بخاطر انجام اولین تست پاپ اسمیر، مضطرب هستید، میتواتید از پزشک خود بخواهید که قبل از اینکه در هر مرحله کاری انجام دهد، در رابطه با آن با شما صحبت کند.

حین انجام آزمایش چه حسی خواهید داشت؟

انجام این تست چندان طول نمیکشد اما ممکن است مقداری ناراحت کننده باشد؛ مخصوصا اگر بار اولتان باشد که تست پاپ اسمیر را انجام میدهید.

اگر بار اولتان است که می خواهید تست پاپ اسمیر انجام دهید، روی تخت دراز میکشید، پاهایتان در حالت استراحت قرار می گیرد. وقتی پزشک اسپکولوم را وارد واژنتان می کند مقداری احساس خنکی و سردی می کنید زیرا این تجهیزات اکثرا فلزی هستند.

اگر هنوز باکره هستید، نمی توانید این تست را انجام دهید چون با ورود اسپکولوم بکارت آسیب می بیند و با درد و احتمالا خونریزی همراه خواهد بود. اگر حین ورود اسپکولوم درد داشتید، میتوانید از پزشک خود بخواهید که معاینه را متوقف کند و از اسپکولوم کوچکتر استفاده کند که راحت تر باشید.

وقتی پزشک نمونه برداری از رحم را آغاز می کند ممکن است احساس ناراحتی کنید. وقتی نمونه برداری به پایان برسد، احتمالا تا چندین ساعت پس از آن احساس درد و ناراحتی را داشته باشید. در بعضی موارد، ممکن است مقداری ترشحات یا خونریزی واژینال به دنبال انجام این تست ایجاد شود. هرچند که در طول روز مقدارش کاهش میابد اما اگر هم چنان ادامه دار بود، سریعا مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.

پاپ اسمیر چه موقع باید انجام شود؟

اینکه این تست چه موقع انجام شود برای اکثر بانوان جای سوال است. پزشک ها پیشهاد می کنند که بانوان از سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی میبایست تست پاپ اسمیر را انجام دهند. سن شروع انجام تست پاپ اسمیر می تواند قبل از ۲۱ سالگی نیز باشد. اگر رابطه ی جنسی دارید، میبایست متناسب با سنتان برای تست پاپ اسمیر اقدام کنید.

برای زنان ۳۰ تا ۶۵ سال، پزشکان انجام تست HPV و پاپ اسمیر را هر ۵ سال یکبار توصیه می کنند. اگر تا قبل از ۶۵ سالگی ازدواج نکردید، آزمایش پاپ اسمیر را حتما انجام دهید.

در صورت وجود عوامل خطر آفرین زیر، پزشکتان ممکن است صرف نظر از سن، برایتان تست پاپ اسمیر تجویز کند:

 • اگر به ایدز مبتلا هستید
 • اگر مادرتان در زمان بارداری در معرض دی اتیل استیل بسترول قرار داشته است
 • اگر پیشتر سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیرغیرطبیعی و سلول­های پیش سرطانی در شما تشخیص داده شده است
 • اگر سیستم ایمنی شما به دلیل شیمی درمانی، استفاده مکرر از کورتیکو استروئید یا پیوند عضو ضعیف شده است
 • اگر سیگار می­ کشید

هر آنچه که قبل از انجام تست پاپ اسمیر باید رعایت کنید:

ملاحظات انجام پاپ اسمیر

ملاحظات انجام پاپ اسمیر

اگر قصد انجام این تست را دارید، میبایست چندین مورد را در نظر بگیرید.

 • اگر برای بار اول است که می خواهید آزمایش پاپ اسمیر بدهید، ممکن است برایتان نگران کننده باشد که انجام یک عمل جراحی به چه شکل خواهد بود. اول از همه باید قبل از انجام تست و بعد از آن، آرامش خود را حفظ کنید. وقتی در حالت آرامش هستید، عضلات واژن نیز در حالت ریلکس قرار می گیرند و باعث می شود پزشک راحت تر و سریعتر از سلول های رحم نمونه برداری کند.
 • حداقل دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر، از داشتن رابطه ی جنسی داخل واژنی خودداری کنید.
 • همچنین ژل ها، کرم های داخل واژن و داروهای واژینال را استفاده نکنید، مگر اینکه به تجویز پزشک باشد. چون ممکن است باعث تغییر یا حذف سلول های غیر طبیعی دهانه رحم شود که پزشک قصد گرداوری آن ها را دارد.
 • پزشک معمولا پیشنهاد می کند که در روز مراجعه و انجام تست پاپ اسمیر، در دوران خونریزی پریودی نباشید. اگرچه در شرایط پریودی نیز می توان تست پاپ اسمیر را انجام داد. اما به احتمال زیاد پاسخ تست تحت تاثیر خونریزی قرار میگیرد. از آنجا که باید حین انجام تست پاپ اسمیر، لباس به تن نداشته باشید پس در شرایط پریودی و داشتن خونریزی، راحت نیستید.

پاپ اسمیر در زمان قاعدگی

تا اینجا توضیح دادیم که تست پاپ اسمیر معمولاً در یک جلسه معاینه عادی در مطب پزشک زنان و زایمان انجام میشود. پزشکان معمولاً توصیه میکنند زنان 21 الی 65 ساله، تست پاپ اسمیر را هر 3 سال یک بار انجام دهند.

آیا در زمان قاعدگی میتوان تست پاپ اسمیر انجام داد؟

این تست معمولاً در مطب پزشک انجام میشود.

زنانی که 30 سال یا بیشتر هستند در صورت انجام تست HPV می توانند با فواصل 5 ساله پاپ اسمیر انجام دهند.

بسیاری از زنان جلسه معاینه خود را از چند ماه پیش تعیین میکنند. در این بین چرخه قاعدگیتان باید کاملاً قابل پیش بینی یا کاملا بی نظم باشد. به همین دلیل ممکن است در جلسه معاینه در دوران قاعدگی خود باشید. بنابراین آیا میتوان در دوران قاعدگی تست پاپ اسمیر انجام داد؟

 

 

در طول معاینه، پزشک یک معاینه لگنی انجام خواهد داد و از سلولهای دهانه رحم نمونه برداری میکند. سپس این نمونه به آزمایشگاه فرستاده میشود. معمولاً این آزمایش هرچند سال یکبار باید انجام شود مگر اینکه نشانه های غیرمعمولی داشته باشید و یا نتیجه آزمایشتان غیرطبیعی باشد. در چنین موردی، پزشکتان برای معاینه بیشتر و تأیید نتایج آزمایش و در صورت لزوم تجویز دارو، جلسات بیشتری برایتان تعیین خواهد کرد.

هنگامی که برای جلسه معاینهای برنامه ریزی میکنید که پاپ اسمیر را هم در بر دارد، بیشتر متخصصان از شما میخواهند این تست را در زمانی غیر از دوره قاعدگی انجام دهید.

تنها در صورتی که ضروری باشد می توان پاپ اسمیر را در دوران قاعدگی نیر انجام داد؛ چرا که ممکن است نتایج درست نباشند.

مواردی دیگری هستند که ممکن است لازم باشد برای تست پاپ اسمیر آنها را انجام دهید (یا از آنها اجتناب کنید). باید از  دو روز پیش از انجام تست از دوش گرفتن، دخول، هرگونه داروی واژینال یا فوم، کرم یا ژل اسپرم کش اجتناب کنید چرا که ممکن است سلولهای غیرعادی را از بین برده یا نامشخص کند.

آیا پزشک در دوره قاعدگی تست را انجام خواهد داد؟ شاید، اما احتمال آن کم است. اگر تاریخ انجام تست با قاعدگیتان همزمان شود، ممکن است به شما گفته شود که باید نوبت خود را تغییر دهید.

آیا انجام تست در زمان قاعدگی نتیجه آن را تغییر خواهد داد؟

انجام تست حین قاعدگی میتواند نتایج آن را تغییر دهد. در دوران قاعدگی PH واژن کمی تغییر خواهد کرد و خون ممکن است روند نمونه برداری از یک سلول تمیز از دهانه رحم را مختل کند. برای شناسایی سلول سرطانی، داشتن یک نمونه خوب از این سلول ضروری است. معمولاً پزشکتان برای پیشگیری از غیرطبیعی شدن نتایج تست و نیاز به تکرار آن، از همزمان شدن این تست با قاعدگی جلوگیری میکند.

تست پاپ اسمیر همراه با قاعدگی خفیف یا لکه بینی

انجام پاپ اسمیر همراه با لکه بینی

انجام پاپ اسمیر همراه با لکه بینی

اگر پریود شده اید، در صورت خفیف بودن آن یا لکه بینی، احتمال انجام تست بیشتر خواهد بود. به نظر میرسد این مقدار کم خون تأثیر کمتری روی نتیجه تست داشته باشد. با این حال، بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر حدود دو هفته پس از آخرین قاعدگی است.

هنگامی که زنان چرخه قاعدگی غیرطبیعی یا لکه بینی داشته باشند، میتواند نشان دهنده مشکلات سلامتی باشد. اگر این تست را در زمان قاعدگی انجام بدهید، نباید نگران درست بودن نتایج آن باشید. بدون توجه به چرخه قاعدگی، برای انجام معاینه با پزشک خود تماس بگیرید. هنگامی که چرخه قاعدگیتان تغییر کرد یا نشانه های عجیبی را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید. پزشکتان میتواند علت تغییرات را شناسایی کرده و دارو تجویز کند و در صورت تشخیص به موقع درمان مؤثری برای آن بیابد.

سلول ­های غیرنرمال در پاپ اسمیر: 5 نوع اصلی آن

نتیجه تست پاپ اسمیر یا طبیعی خواهد بود یا غیرطبیعی. اگر سلول­ها طبیعی باشند، تست شما “منفی” خواهد بود. اگر سلول­ها غیرطبیعی باشند، تست غیرطبیعی بوده و پاپ اسمیر “مثبت” خواهد بود.

پاپ اسمیر غیر نرمال

پاپ اسمیر غیر نرمال

اما تست مثبت یا نتایج غیرطبیعی لزوماً نشان دهنده ابتلا به سرطان رحم نیست. نتیجه مثبت فقط به این معنی است که سلول­های غیرطبیعی وجود دارند و برای تعیین نوع آنها باید آزمایش ­های بیشتری انجام شوند.

 1. سلول­ های غده­ ای غیرطبیعی

سلو ل­های غده ­ای، لایه­ نازکی به وجود می ­آورند که در کانال داخلی دهانه رحم کشیده می­شود. در رحم نیز سلول­ های غده­ای وجود دارند. پاپ اسمیرغیرنرمال نشان دهنده تغییر سلول­های غده ­ای است و این امکان وجود دارد که سلول­ها به سلول­های پیش سرطانی یا سرطانی تبدیل شوند.

 1. سلول­های پوششی غیرطبیعی – همراه با HSIL

یکی دیگر از نتایج تست­ های غیرطبیعی پاپ اسمیر ممکن است نشان دهنده “سلول­های پوششی غیرطبیعی همراه با HSIL” باشد که معمولاً به صورت ASC-H کوتاه می­ شود. این نتایج نشان می ­دهد که تغییرات سلول­ های دهانه رحم می­تواند احتمال وجود ضایعات داخل سلول­ های پوششی با درجه بالا (HSIL) را نشان دهد.

 1. سلول­های پوششی با اهمیت تعیین نشده (ASC-US)

این نتیجه غیر طبیعی نشان می­ دهد که سلول­ های دهانه رحم تغییر کرده ­اند. در بسیاری موارد، این تغییرات نشانه HPV هستند. ASC-US رایج ­ترین نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر است.

 1. SIL

این نتیجه تست غیرطبیعی، نشان دهنده امکان پیش سرطانی بودن سلول­ های دهانه رحم است.

SIL درجه پایین (LSIL/CIN 1)

SIL درجه پایین در پاپ اسمیر نشان دهنده این است که تغییرات سلول­های دهانه رحم خفیف هستند. این بدین معنی است که اگر تغییرات پیش سرطانی وجود داشته باشند، ممکن است چند سال طول بکشد تا به سلول­ های سرطانی تبدیل شوند.

SIL درجه بالا (HSIL/CIN 2-3)

HSIL نشان می ­دهد که تغییرات سلول ­ها به نسبت LSIL بیشتر هستند. نتایج موقعیت غیرطبیعی را نشان می­دهند که احتمال تبدیل سلول­ های پیش سرطانی به سلول­های سرطانی بیشتر است.

 1. سرطان سلول­ های پوششی یا سلول های سرطان غده ای

این پاپ اسمیرغیرطبیعی نشان دهنده این است که سلول ­ها آن­قدراز نظر پاتولوژیست غیرطبیعی هستند که می­توان با اطمینان گفت سرطانی هستند. سرطان سلول­ های پوششی در سلول­ های دیواره حفره دهانه رحم و واژن به وجود می­آیند. سلول­ های سرطان غده در سلول­ های غده ­ای به وجود می­ آید.

علاوه بر HPV چه چیزی سبب پاپ اسمیرغیرطبیعی می­­شود؟

علاوه بر HPV، نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر ممکن است به دلیل بیماری­های دیگر باشد. در برخی موارد التهاب واژن می­تواند منجر به غیرطبیعی شدن نتایج پاپ اسمیر شود. پاپ اسمیر غیرطبیعی ممکن است نشان دهنده تبخال تناسلی یا تریکومونیازیس باشد. برقراری رابطه جنسی در روزهای پیش از انجام تست نیز می­تواند سبب ظهور سلول­های غیرطبیعی شود.

پاپ اسمیر غیرطبیعی: چه باید کرد؟

اگر نتایج پاپ اسمیرغیرطبیعی بودند، ممکن است انجام آزمایش­ های بیشتر ضروری باشد. پزشکتان ممکن است این آزمایش­ها را بسته به نتایج پاپ اسمیر و سنتان، به شما توصیه کند:

تکرار تست پاپ اسمیر یا تست مشترک – پزشکتان ممکن است توصیه کند که تست پاپ اسمیر را تکرار کرده یا تست مشترک انجام دهید. تست مشترک ترکیبی از پاپ اسمیر و تست HPV است.

تست HPV

تست HPV تستی است که روی سلو ل­های دهانه رحمی که در تست پاپ اسمیر اولیه آرمایش شده بودند، انجام می­شود و به عنوان تست بازگشت HPV شناخته می­شود. یک نوع دیگر تست HPV که گونه­ های HPV نوع 18 و نوع 16 را آزمایش می­کند، با نام تعیین نوع HPV شناخته می­شود. این دو نوع HPV عامل اصلی بیشتر موارد سرطان دهانه رحم هستند.

کولپوسکوپی

حین کولپوسکوپی، پزشکتان از یک دستگاه ذره بین مانند برای معاینه دهانه رحم استفاده خواهد کرد. اگر متوجه یک قسمت غیرطبیعی شوند، ممکن است بافت برداری انجام داده و این نمونه را به آزمایشگاه بفرستند.

پس از مشخص شدن نتیجه پاپ اسمیر:

ASC-US:

21 تا 24 سال: تکرار تست پاپ اسمیر طی یک سال

25 تا 29 سال: تست بازگشت HPV

30 سال به بالا، و HPV مثبت: کولپوسکوپی

30 سال به بالا و HPV منفی: تکرار تست مشترک طی سه سال

LSIL:

21 تا 24 سال: تکرار پاپ اسمیر طی یک سال

25 تا 29 سال: کولپوسکوپی

30 سال به بالا و HPV مثبت: کولپوسکوپی

30 سال به بالا و HPV منفی: تکرار پاپ اسمیر طی یک سال

ASC-H:

21 تا 24 سال: کولپوسکوپی

25 تا 29 سال: کولپوسکوپی

30 سال به بالا و HPV مثبت: کولپوسکوپی

30 سال به بالا و HPV منفی: کولپوسکوپی

HSIL:

21 تا 24 سال: کولپوسکوپی

24 تا 29 سال: درمان فوری با بستن زخم یا کولپوسکوپی

30 سال به بالا و HPV مثبت: درمان فوری با بستن زخم یا کولپوسکوپی

30 سال به بالا و HPV منفی: درمان فوری با بستن زخم یا کولپوسکوپی

نحوه پیشگیری از نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر

با اینکه این تست به هیچ آمادگی نیاز ندارد، برخی موارد خاص می­توانند روی نتایج آن تأثیر بگذارند. برای دقیق بودن نتایج پاپ اسمیر از دو الی سه روز پیش از انجام دادن تست، از موارد زیر اجتناب کنید:

 • استفاده از تامپون
 • رابطه جنسی
 • اسپری، پودر یا دیگر خوشبو کننده­ های بهداشتی زنانه
 • کرم ­های واژینال، دارو، دوش واژن، شیاف و کرم ­های اسپرم کش، ژل یا فوم

سعی کنید در زمان قاعدگی، این تست را انجام ندهید.

این فرایند آزمایشی است که در زنان به دنبال نشانه­ های سرطان می­گردد. با این حال تست پاپ اسمیر غیرطبیعی همیشه به معنی سرطان دهانه رحم نیست. دیگر علل پاپ اسمیر غیرطبیعی شامل بیماری، التهاب و HPV می­شوند.

نتایج پاپ اسمیر ممکن است سلول­ های طبیعی یا غیرطبیعی را نشان دهند. سلول ­های غیرطبیعی در این تست ممکن است درجه بالا یا پایین باشند. با توجه به نتایج و سنتان ممکن است به انجام آزمایش­ های بیشتر نیاز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close