واژینیسموس

واژینیسموس ؛ دلایل و درمان

در برخی زنان عضلات واژن در زمان دخول به طور نا خود آگاه یا مرتباً منقبض می شوند. این وضعیت واژینیسموس نامیده می شود. انقباضات می توانند از دخول جنسی پیشگیری کنند یا آن را بسیار دشوار کند.

واژینیسموس در شرایط زیر محتمل است:

  • با تلاش شریک جنسی برای دخول
  • زمانی که فرد سعی دارد تامپون را داخل واژن قرار دهد
  • زمانی که ناحیه اطراف واژن لمس شود

واژینیسموس تحریک جنسی را مختل نمی کند اما می تواند از دخول پیشگیری کند.

معاینه لگنی آرام معمولاً نشانه ای از انقباضات را نشان نمی دهد. هیچ اختلال فیزیکی به این مشکل مرتبط نیست.

اختلال جنسی ممکن است هم در زنان و هم در مردان رخ دهد و معمولاً قابل درمان است. این مسئله تقصیر شما نیست و نباید از آن خجالت بکشید. با این حال این اختلالات می توانند روابط و کیفیت زندگیتان را مختل کنند.

 

اپلیکیشن مینت

متخصصان دقیقاً نمی دانند چه تعداد از زنان از واژینیسموس رنج می برند اما مشکل رایجی نیست.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس دو نوع است:

واژینیسموس اولیه

زمانی که تاکنون دخول واژینال رخ نداده است.

واژینیسموس ثانویه

هنگامی که دخول واژینال اتفاق بیافتد، اما بنا به عواملی مانند جراحی زنان و زایمان، تروما یا رادیو تراپی دیگر ممکن نباشد. برخی زنان پس از یائسگی واژینیسموس خواهند داشت. هنگامی که میزان استروژن کاهش یابد، کمبود روان کننده واژینال و خاصیت کشسانی آن، دخول را دردناک، پر استرس یا غیر ممکن می کند. این وضعیت در برخی زنان به این مشکل منجر می شود.

تفاوت دیس پارانویا با واژینیسموس

دیس پارانویا عبارت پزشکی است که برای رابطه جنسی دردناک استفاده می شود. این وضعیت معمولاً با واژینیموس اشتباه گرفته می شود اما دیس پارانویا ممکن است به دلیل کیست، بیماری التهاب لگن یا لاغری واژن باشد.

علل واژینیسموس

علت واژینیسموس

علت واژینیسموس

همیشه دلیلی برای واژینیسموس وجود ندارد. این وضعیت معمولاً با سابقه آزار جنسی در گذشته یا تروما، دخول دردناک و عوامل احساسی مرتبط است. در برخی موارد هیچ علت مشخصی وجود ندارد.

برای تشخیص بیماری، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و درمورد سابقه پزشکی و جنسی سئوال می کند. این سوابق سرنخ هایی را برای تشخیص علت انقباضات در اختیارتان قرار می دهند.

علائم

انقباض ناخواسته عضلات واژن نشانه اولیه واژینیسموس است اما شدت بیماری در زنان مختلف، متفاوت است. در تمام موارد، انقباض واژن دخول را دشوار یا غیر ممکن می کند. اگر واژینیسموس دارید، نمی توانید انقباضات عضلات واژن را کنترل کرده یا متوقف کنید.

واژینیسموس می تواند علائم دیگری هم داشته باشد از جمله ترس از دخول واژینال و کاهش میل جنسی. زنانی که واژینیسموس دارند معمولاً در زمان ورود هر چیزی به واژن، احساس سوزش، خارش یا درد خواهند داشت.

اگر این مشکل را دارید، به این معنی نیست که دیگر از رابطه جنسی لذت نخواهید برد. زنانی که این مشکل را دارند باز هم می توانند میل جنسی و ارگاسم داشته باشند. بسیاری از فعالیت های جنسی به جای دخول از طریق رابطه دهانی و ماساژ انجام می شوند.

تشخیص

تشخیص این بیماری معمولاً با توصیف علائم آغاز می شود. پزشک احتمالاً از شما خواهد پرسید چه زمانی متوجه مشکل شدید، چند وقت یک بار رخ می دهد و چه چیزی آن را تحریک می کند؟

معمولاً پزشک درمورد سابقه جنسیتان از شما سئوال خواهد کرد که ممکن است شامل سئوالاتی درمورد تجربه تروما یا آزار جنسی باشد. در حالت کلی تشخیص و درمان به معاینه لگنی نیاز دارد.
طبیعی است زنان درمورد معاینات لگنی نگران باشند. اگر پزشکتان معاینه لگنی تجویز کند، می توانید راه هایی را که به تسهیل معاینه کمک می کنند پیدا کنید. برخی زنان ترجیح می دهند از رکاب استفاده نکنند و حالت های بدنی مختلف را برای معاینه امتحان کنند. ممکن است با استفاده از آینه برای دیدن روند معاینه، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

هنگامی که پزشک به واژینیسموس مشکوک باشد، تا جایی که بتواند معاینه را به آرامی انجام می دهد.

پزشک ممکن است از شما بخواهد او را راهنمایی کنید یا از ابزارهایی برای تسهیل دخول استفاده کنید. می توانید از پزشک بخواهید مراحل معاینه را برایتان توضیح دهد.

در حین معاینه، پزشک به دنبال علائم عفونت یا جراحت خواهد گشت. در واژینیسموس هیچ دلیل فیزیکی برای انقباض واژن وجود ندارد. یعنی اگر واژینیسموس دارید، پزشک ممکن است علت دیگری برای این علائم پیدا نکند.

 

 

راهکارهای درمانی برای واژینیسموس

واژینیسموس یک اختلال قابل درمان است. این درمان معمولاً شامل آموزش، مشاوره و ورزش است.

سکس تراپی و مشاوره

آموزش معمولاً شامل یادگیری آناتومی بدن و فرآیند تحریک جنسی و دخول است. همچنین درمورد عضلات درگیر در واژینیسموس یاد خواهید گرفت. این به شما کمک می کند درک کنید بخش های مختلف بدن چگونه کار می کنند و بدن چگونه به آن ها پاسخ می دهد.

جلسه مشاوره ممکن است با حضور خود فرد یا همراه با شریک جنسی تشکیل شود. کار کردن با مشاوری که در اختلالات جنسی تخصص دارد می تواند مفید باشد. تکنیک های رلکسیشن و هیپنوتیزم نیز می توانند رلکسیشن را بهبود بخشیده و کمک کنند در زمان دخول احساس راحتی داشته باشید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close