مقدار خونریزی قاعدگی چقدر باید باشد؟! متخصصین مینت پاسخ می دهند.

در بحث مقدار خونریزی قاعدگی، با نظراتی متفاوتی مواجه شدیم. بسیاری از کاربران مقدار خونریزی قاعدگی زیادی دارند، در حالیکه این مقدار در بعضی از آن ها در حد چند قطره است و قاعدگی بسیار سبکی دارند.

آیا می دانید مقدار نرمال خونریزی قاعدگی چقدر است؟ و اینکه چطور مقدار خونریزی ماهیانه را می توان اندازه گیری کرد؟

در این مقاله یک قاعدگی نرمال را بررسی می کنیم و اگر علائمی وجود دارد که از آن رنج می برید، راهکارهای درمانی آن را ارائه می دهیم:

خونریزی نرمال قاعدگی چقدر است؟

قاعدگی در بین خانم ها متفاوت است، در حقیقت یک خانم می تواند قاعدگی های متنوعی را در طول زندگیش تجربه کند. اکثر خانم ها دارای سیکل 28 روزه هستند و دوره قاعدگیشان معمولا بین 7-3 روز طول می کشد. بعضی از خانم ها به صورت طبیعی قاعدگی سنگین تری دارند.

 

یک قاعدگی کاملا منظم در هیچ خانمی اصلا وجود ندارد.

تنها حجم خونریزی نیست که تعیین کننده نرمال یا غیرنرمال بودن قاعدگی است، بلکه باید تمامی فاکتورهای قاعدگیتان را در نظر بگیرید. به جای اینکه به دنبال این باشید که خونریزی قاعدگیتان نرمال است یا خیر، میبایست تمامی ویژگی های پریود خود را بشناسید. همین شناخت قاعدگی باعث می شود هر نوع اختلالی که در قاعدگیتان پیش بیاید، راحت آن را شناسایی کنید.

سیکل قاعدگی ممکن است چیزی در بازه 35-21 روز باشد و این کاملا طبیعی است، حال اگر تعداد روزهای سیکل قاعدگی، دو روز کم و زیاد شود طبیعی است، اما اگر بیش تر از 3-2 روز کم و زیاد شود باید پیگیری کنید.

مقدار خونریزی قاعدگی چه اندازه باشد تا آن خونریزی زیاد و سنگین تلقی شود؟!

مقدار نرمال خونریزی قاعدگی

مقدار نرمال خونریزی قاعدگی

در شرایط نرمال، خونریزی قاعدگی 12-5  قاشق غذاخوری است که ماهیانه از دست می رود و حجمی برابر 50-30 میلی لیتر دارد. اگر خونریزیتان مقداری سنگین تر یا سبک تر از این مقدار نرمال باشد، باز هم طبیعی است.

خونریزی سنگین پریودی معمولا در روزهای ابتدایی قاعدگی اتفاق می افتد و هرچقدر به روزهای پایانی قاعدگی نزدیک تر شوید، خونریزی سبک تر می شود. داشتن چند لخته خون، در خونریزی قاعدگی نیز نرمال است.

منوراژی وقتی اتفاق می افتد که یک خانم از قاعدگی طولانی و خونریزی قاعدگی سنگین رنج می برد. منوراژِی معمولا به معنی از دست دادن بیش از 12 قاشق غذاخوری یا بیش از 80 میلی لیتر خون در هر دوره قاعدگی است.

 

 

اگر لخته های خونی که در خونریزی قاعدگی وجود دارند، بیشتر از 2.5 سانتی متر قطر داشته باشند، به آن قاعدگی سنگین می گویند. قاعدگی های طولانی مدت نیز می توانند، غیر طبیعی باشند. اگر قاعدگیتان بیشتر از 7 روز طول بکشد، می تواند نشان دهنده منوراژی باشد.
پلی منوراژی به سیکل های قاعدگی گفته می شود که کمتر از 21 روز طول کشیده و باعث تکرر در قاعدگی شود و معمولا به علت ناتوانی تخمدان در آزاد سازی تخمک ایجاد می شود.

هر شرایطی که باعث قاعدگی سنگین و طولانی و تکرر آن شود و باعث از دست دادن حجم خون زیادی شود، کم خونی را در فرد پایه گذاری کرده و در صورت وجود کم خونی، آن را تشدید می کند.

خونریزی شدید قاعدگی دلیل اصلی بیماری آنمی فقر آهن در بانوان است.

چگونه می توانم بفهمم که چه مقدار خون در خونریزی قاعدگی از دست داده ام:

با توجه به مطالبی که در قسمت بالا گفته شد، می دانید که ماهانه حین قاعدگی چه مقدار خون باید از دست بدهید، اما معمولا به چه روشی این مقدار خونریزی قاعدگی را می توانید اندازه گیری کنید؟

واقعا اندازه گیری مقدار خون از دست رفته حین قاعدگی سخت است. خوشبختانه چند راهکار جهت اندازه گیری مقدار خون از دست رفته قاعدگی وجود دارد.

اندازه گیری مقدار خون از دست رفته قاعدگی، به نوع وسیله بهداشتی بستگی دارد که حین قاعدگی استفاده می شود.

 1. اگر از تامپون استفاده کنید:

تامپون ها سایز مشخصی دارند که یک حجم مشخصی از مایع به اندازه 5 میلی لیتر را جذب می کنند. تامپون های با جذب قوی و بسیار بالا، دو برابر این مقدار خون را جذب می کنند. با این حال اصلا پیشنهاد نمی کنیم که در تعویض تامپون ها، تا زمانی که کاملا آغشته و پر از خون جذب شده شوند، تاخیر ایجاد کنید. حتما می بایست تامپون ها را هر 6-4 ساعت تعویض کنید.

برای محاسبه مقدار خون از دست رفته در هر قاعدگی میبایست؛ تعداد تامپون هایی را که استفاده کرده اید، بشمارید و با توجه به اینکه هر تامپون تا چه اندازه ای خون را به خود جذب کرده، متناسب با زمان تعویض آن ها، خون از دست رفته را محاسبه کنید.

 1. پد های بهداشتی

استفاده از پد های بهداشتی

استفاده از پد های بهداشتی

بیشتر مشابه تامپون ها هستند، قدرت جذب پد های بهداشتی با توجه به برند و مدل های مختلف، متفاوت است. با این حال اکثر پد ها با سایز نرمال، همان مقدار مشخص خونی را که تامپون ها نگه می دارند، به خود جذب می کنند. یعنی حدود 5 میلی لیتر و پدهای با قدرت جذب بالاتر، مقدار بیشتری خون، حدود 10 میلی لیتر را به خود جذب می کنند. اگر دچار شک هستید که قدرت جذب محصول مورد استفاده، چه اندازه است، روی بسته بندی آن را مطالعه کنید. ابتدا میبایست تعداد پد های بهداشتی مورد استفاده در خونریزی قاعدگی را بدانید و پس از آن به راحتی می توانید مقدار خون از دست رفته را محاسبه کنید.

 1. اگر از فنجان های قاعدگی استفاده می کنید:

فنجان قاعدگی، آسان ترین روش برای اندازه گیری خونریزی قاعدگی است. بسیاری از فنجان ها دارای علامت و اعدادی جهت اندازه گیری هستند. حتی اگر از فنجان هایی استفاده کردید که علائمی برای اندازه گیری نداشته باشد، قبل از استفاده از فنجان، می توانید حجم آن را اندازه گیری کنید و پس از هر بار استفاده، مقدار خونریزی قاعدگی را حین خالی کردن داشته باشید.

فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی

در طول خونریزی قاعدگی، مدام در حال از دست دادن خون نیستید، لکه مایعات دیگر، مثل موکوز، تقریبا 64 درصد خونریزی قاعدگی را شامل می شود. این بدین معنی است که خون، تنها 36 درصد حجم خونریزی خارج شده از رحم را تشکیل می دهد.

نهایتا برای محاسبه مقدار خون از دست رفته، حین دوره قاعدگی:

 1. میبایست تعداد محصول بهداشتی استفاده شده در طی این مدت( پد یا تامپون) که آغشته به خونریزی قاعدگی هستند را بشمارید.
 2. آن را در 5 میلی لیتر برای محصولات با قدرت جذب معمولی و در 10 میلی لیتر برای محصولات با قدرت جذب بالا، ضرب کنید.
 3. حال این عدد به دست آمده را در 0.36 ضرب کنید، چون تنها 36 درصد خونریزی قاعدگی، از خون تشکیل شده است.

مثال

برای مثلا اگر 9 عدد پد با قدرت جذب بالا در دوران قاعدگی استفاده شود، این پد ها 90 میلی لیتر خونریزی را به خود جذب کرده اند. 90 را در 0.36 ضرب می کنیم که مقدار خون از دست رفته مشخص شود: 32.4 میلی لیتر خون از دست رفته که در رنج نرمال است.

چه چیزی باعث قاعدگی با خونریزی کم می شود؟

داشتن یک پریود بسیار سبک، می تواند به علت دلایل خاصی باشد:

یک سری از دلایل خونریزی قاعدگی سبک را بررسی می کنیم:

خونریزی سبک قاعدگی

خونریزی سبک قاعدگی

 • یائسگی

تغییرات در مقدار خونریزی قاعدگی یکی از نشانه های اولیه یائسگی است.

 • بارداری

بسیاری از خانم ها بر این باورند که امکان قاعدگی حین بارداری وجود ندارد، اما همیشه این مورد صادق نیست. خونریزی که در زمان بارداری زود هنگام ایجاد می شود، یک پریودی واقعی نیست، بلکه خونریزی است که در همان روزهای قاعدگی، انتظار آن را داشته اید، که این خونریزی به علت لانه گزینی رویان یا بارداری خارج از رحمی و یا نشانه ای از یک سقط تهدید کننده می تواند باشد. اگر حین قاعدگیتان، احساس بیماری می کنید، حتما تست بارداری بدهید.

چه چیزی باعث پریود سنگین و خونریزی شدید قاعدگی می شود؟

خونریزی سنگین قاعدگی، بسیار خطرناک است، چونکه می تواند باعث از دست دادن سلول های خونی و آنمی فقر آهن، در بانوان شود. نزدیک به یک سوم خانم ها در سنی که از نظر جنسی فعال هستند، از آنمی که در نتیجه قاعدگی ایجاد شده است، در بخشی از زندگی خود رنج می برند.

بعضی از دلایل رایج که باعث منوراژی می شوند، شامل:

 • اندومتریوز
 • IUD
 • بیماری ها عفونت لگنی
 • فیبروم های رحمی
 • پلیپ های رحمی
 • آدنومیوزیس
 • مشکلات تیروئیدی
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • مشکلات انعقادی

چه موقع میبایست توسط پزشک ویزیت شوم؟

شما بهترین کسی هستید که بدن خود را به خوبی می شناسید، پس هر موقع تغییرات غیرطبیعی را در سیکل خود مشاهده کردید، به دکتر مراجعه کنید. اگر منوراژی یا خونریزی های شدید را تجربه کرده اید، پزشک تنها کسی است که می تواند به شما کمک کند.

بنابر علائم، پزشک تست های مختلفی را اجرا می کند تا مشکلاتتان را تشخیص دهد. در این میان می توانداز تست های عکس رنگی یا تست خون استفاده کند تا دلیل خونریزی غیرطبیعی را تشخیص دهد. به محض اینکه دلیل آن تشخیص داده شد، درمان های مناسب آن، تجویز می شود.

بسیاری از خونریزی های غیر طبیعی با قرص های هورمونی خوراکی درمان می شوند. اگر از آنمی رنج می برید، پزشکتان باید مکمل های خوراکی را برایتان تجویز کند. باید دقیقا بدانید که پس از خونریزی های شدید چه بخورید تا کمبود خونتان جبران شود. در این میان پروتئین ها، مرکبات و سبزیجات سبز برگ برای تقویت سطوح هموگلوبین بسیار موثر هستند.

راحت ترین راه برای مقابله  با مشکلات قاعدگی، دنبال کردن سیکلتان است. در این صورت اطلاعات بسیار زیادی درباره قاعدگیتان در اختیار پزشکتان قرار می دهید.

یک نظر

 1. Mahsajamali پاسخ

  سلام من سیزده سالمه دوبار پریود شدم با سیکل سی و پنج روزه ولی این بار نوزده روز گذشته و دیروز چند لکه کم رنگ تو لباس زیرم دیدم ولی اهمیت ندادم،ولی امروز یهو خون اندازه پریودیم امد،خیلی ترسیدم باید چیکار کنم علتش چیه؟نکنه پرده ی بکارتم پاره شده؟
  ولی بگم از دو یا سه روز قبلش به یه دلیلی خیلی استرس دارم یه جایی خوندم استرس باعث به هم ریختن قاعدگی میشه،نظر شما چیه ترو خدا جواب بدین من ادم خجالتی هستم رو نمیشه به مامانم،بگم.

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مهسا جون سلام، همونطور که خودت اشاره کردی استرس یکی از مهمترین دلایل بهم ریختن تاریخ قاعدگی هستش. سعی کن آروم باشی، کاملا طبیعیه. هیچ ربطی به پرده بکارت نداره . اگر در سیکل های بعدیت بازهم دچار بی نظمی شدی، حتما به پزشک مراجعه کن.

 2. Yalda.marbouti پاسخ

  سلام من سیزده سالمه و فقط سه روزه که پریود شدم اما خیلی زیاده اصلا نمیتونم با یه نوار بهداشتی کنترلش کنم نمیدونم باید چیکار کنم

 3. goli پاسخ

  سلام من 17سالمه 4سالی میشه که پریود میشم و همیشه هم خونریزی خیلی شدید داشتم طوری که با یه نوار بهداشتی نمیشد کنترلش کرد اما این 2ماه است که فقط لکه هایی خیلی خیلی کم دیده میشه علتش چیه؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   گلی جان سلام، اینکه حجم خونریزی شما تغییر کرده، دلایل مختلفی مثل، استرس، تغییر موقعیت مکانی و آب و هوا،تخمدان پلی کیستیک، مشکلات تیروئید و هورمونال و … داره که باید برای فهمیدن علت به پزشک مراجعه کنید و درمان لازم رو شروع کنید.

 4. .سلماز پاسخ

  سلام من ماه پیش ب علت مسافرت از قرص استفاده کردم تا پریود نشم ولی بعد از قطع کردن قرص ها پریود شدم اما مقدار و مدتش خیلی کم و کوتاه بود این ماه ب فاصله بیست و نه روز پریود شدم اما مقدارش باز هم کم بود منظورم از مقدار کم یعنی مثل ماه های گذشته نبود لطفا من رو راهنمایی کنید خیلی نگرانم ک نکنه نزدیک ب یایسگی نباشم ۳۸ ساله هستم

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلماز جان سلام. مصرف قرص های حاوی هورمون روی میزان و رنگ خونریزی تاثیر میذارن. جای نگرانی نیست و این مسئله ربطی به یائسگی زودرس نداره.

 5. اعظم نصیری پاسخ

  سلام من دختری ۱۲ ساله دارم ..اولین پریود ایشون ۹۸/۴/۳۱ رخ داد و خیلی هم شدید بود…سیکل بعدی با همون شدت و در تاریخ ۹۸/۶/۲۰ شروع شد…آیا این نا منظمی و شدت خونریزی طبیعیه و به مرور رفع میشه یا باید به پزشک مراجعه کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   اعظم جان سلام. ثابت و طبیعی شدن حجم خونریزی و طول دوره های قاعدگی در دختر خانم هایی که اولین پریود رو تجربه میکنن، زمان بره و ممکنه یکی ، دو سال طول بکشه. نگران نباشین.https://www.mintapp.ir/اولین-پریود/ مطالعه این مطلب سایتمون براتون مفیده.

 6. سارا پاسخ

  با سلام و احترام
  من ۴۲ ساله هستم …مدت چند ماه است که پریودهای من تغییر کرده..سه روز اول خونریزی دارم ولی بعد تا یک هفته فقط لکه بینی قهوه ای رنگ دارم…البته سابقا اینجور نبودم و بعد یک هفته کاملا پاک میشدم… آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارم ..در ضمن سیکلها هم تقریبا مرتب و هر ۲۸ روز است… تقریبا یکسال قبل هم پاپ اسمیر دادم که سالم بود..لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سارا جان سلام، حتما به پزشک مراجعه کنین، لکه بینی های بین دو پریود، دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. که در سن بالای 40 سال بیشتر مشکوک به اندومتریوز، نازک شدن اندومتر، وجود فیبروم های رحمی یا عدم تعادل هورمونی ، استرس هستش و ممکنه دلایل دیگه ای داشته باشه.

 7. سارا پاسخ

  سلام وقتتون به خیر…من ۴۲ ساله هستم..چند ماهیه پریودم تغییر کرده به این شکل که طول دوره خونریزی سه روز شده و بعدش به مدت یک هفته لکه بینی قهوه ای رنگ دارم..از نظر شروع سیکل هم مرتبم .. سال قبل تست پاپ اسمیر دادم که سالم بود …آیا مشکل خاصی وجود داره و نیاز هست به پزشک مراجعه کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 8. شادی صدیق پاسخ

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر من ماه قبل تو پریود تاخیر داشتم حدود ۱۹ روز و بعد ۲۱ روز پریود شدم و بعد ۱۰ روز دوباره پریود شدم و اولش لکه بینی بود الان خونریزی زیاد شده و لخته های بزرگ دفع میشه نمیدونم مشکلم چیه لطفا کمکم کنید

 9. مائده پاسخ

  سلام قاعدگی من هشت روزه است و خون ریزی شدیدی دارم واین من اذیت مکنه چون تند تند باید پدمو عوض کنم اونقدر شدیده که مجبور می شم سه تا سه تا یا چهار تا چهار تا پد بذارم چیکار کنم که خون ریزیم کم بشه خیلی عصبیم می کنهه

 10. Baran پاسخ

  با سلام من دختری ۱۴ ساله هستم که حدود ۱ سال و نیمه که پریود میشم. و از همون موقع که پریود میشدم یک ماه ۴ روزه بود پریودم ماه بعدش ۷ روزه و تا الان هم در همین رواله اما به تاخیر افتادگی خیلی کمی دارم که در حد ۲-۳ روزه. آیا مشکلی دارم تروخدا جوابمو بدین.از ۹۷/۲/۱ پریود شدم

 11. مهسا پاسخ

  سلام بعد از اینکه دوره تموم شده باشه و کامل خوب شد.۲ یا ۳ روز بعد ممکن هست که خون قاعدگی داخل واژن مونده باشه؟

   1. مهسا پاسخ

    بعد ۳ روز که خوب شدم رابطه جنسی داشتم و حین رابطه خونریزی اتفاق افتاد.ممکنه که همون خون قاعدگی باشه؟ یا اینکه پرده بکارت اسیب دیده؟

 12. مریم دل بخش پاسخ

  سلام مریم هستم مجرد متولد 70هستم از روز اول و تا سه روز پریود م زیاد هستش به هیچ عنوان نمیدونم از جا م بلند بشم و حتی راه بر م نمیدونم چه کار باید بکنم

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام مریم جان، برای کاهش حجم خونریزیتون میتونید داروی ترانگزامیک اسید رو ۸ ساعت و مفنامیک اسید رو هر ۸ ساعت یک عد مصرف کنید. داروی ریپاون هم برای کاهش حجم خونریزی مفیده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *