google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

مقدار خونریزی قاعدگی چقدر باید باشد؟! متخصصین مینت پاسخ می دهند.

مقدار خونریزی قاعدگی چقدر باید باشد؟! متخصصین مینت پاسخ می دهند.
4 (80%) 8 vote[s]

در بحث مقدار خونریزی قاعدگی، با نظراتی متفاوتی مواجه شدیم. بسیاری از کاربران مقدار خونریزی قاعدگی زیادی دارند، در حالیکه این مقدار در بعضی از آن ها در حد چند قطره است و قاعدگی بسیار سبکی دارند.

آیا می دانید مقدار نرمال خونریزی قاعدگی چقدر است؟ و اینکه چطور مقدار خونریزی ماهیانه را می توان اندازه گیری کرد؟

در این مقاله یک قاعدگی نرمال را بررسی می کنیم و اگر علائمی وجود دارد که از آن رنج می برید، راهکارهای درمانی آن را ارائه می دهیم:

 

 

خونریزی نرمال قاعدگی چقدر است؟

قاعدگی در بین خانم ها متفاوت است، در حقیقت یک خانم می تواند قاعدگی های متنوعی را در طول زندگیش تجربه کند. اکثر خانم ها دارای سیکل 28 روزه هستند و دوره قاعدگیشان معمولا بین 7-3 روز طول می کشد. بعضی از خانم ها به صورت طبیعی قاعدگی سنگین تری دارند.

یک قاعدگی کاملا منظم در هیچ خانمی اصلا وجود ندارد.

تنها حجم خونریزی نیست که تعیین کننده نرمال یا غیرنرمال بودن قاعدگی است، بلکه باید تمامی فاکتورهای قاعدگیتان را در نظر بگیرید. به جای اینکه به دنبال این باشید که خونریزی قاعدگیتان نرمال است یا خیر، میبایست تمامی ویژگی های پریود خود را بشناسید. همین شناخت قاعدگی باعث می شود هر نوع اختلالی که در قاعدگیتان پیش بیاید، راحت آن را شناسایی کنید.

سیکل قاعدگی ممکن است چیزی در بازه 35-21 روز باشد و این کاملا طبیعی است، حال اگر تعداد روزهای سیکل قاعدگی، دو روز کم و زیاد شود طبیعی است، اما اگر بیش تر از 3-2 روز کم و زیاد شود باید پیگیری کنید.

مقدار خونریزی قاعدگی چه اندازه باشد تا آن خونریزی زیاد و سنگین تلقی شود؟!

مقدار نرمال خونریزی قاعدگی

مقدار نرمال خونریزی قاعدگی

در شرایط نرمال، خونریزی قاعدگی 3-2 قاشق غذاخوری است که ماهیانه از دست می رود و حجمی برابر 50-30 میلی لیتر دارد. اگر خونریزیتان مقداری سنگین تر یا سبک تر از این مقدار نرمال باشد، باز هم طبیعی است.

خونریزی سنگین پریودی معمولا در روزهای ابتدایی قاعدگی اتفاق می افتد و هرچقدر به روزهای پایینی قاعدگی نزدیک تر شوید، خونریزی سبک تر می شود. داشتن چند لخته خون، در خونریزی قاعدگی نیز نرمال است.

منوراژی وقتی اتفاق می افتد که یک خانم از قاعدگی طولانی و خونریزی قاعدگی سنگین رنج می برد. منوراژِی معمولا به معنی از دست دادن بیش از 5 قاشق غذاخوری یا بیش از 80 میلی لیتر خون در هر دوره قاعدگی است.

بیشتر بخوانید :   سردرد پریودی؛ علائم و درمان

اگر لخته های خونی که در خونریزی قاعدگی وجود دارند، بیشتر از 2.5 سانتی متر قطر داشته باشند، به آن قاعدگی سنگین می گویند. قاعدگی های طولانی مدت نیز می توانند، غیر طبیعی باشند. اگر قاعدگیتان بیشتر از 7 روز طول بکشد، می تواند نشان دهنده منوراژی باشد.
پلی منوراژی به سیکل های قاعدگی گفته می شود که کمتر از 21 روز طول کشیده و باعث تکرر در قاعدگی شود و معمولا به علت ناتوانی تخمدان در آزاد سازی تخمک ایجاد می شود.

هر شرایطی که باعث قاعدگی سنگین و طولانی و تکرر آن شود و باعث از دست دادن حجم خون زیادی شود، کم خونی را در فرد پایه گذاری کرده و در صورت وجود کم خونی، آن را تشدید می کند.

خونریزی شدید قاعدگی دلیل اصلی بیماری آنمی فقر آهن در بانوان است.

چگونه می توانم بفهمم که چه مقدار خون در خونریزی قاعدگی از دست داده ام:

با توجه به مطالبی که در قسمت بالا گفته شد، می دانید که ماهانه حین قاعدگی چه مقدار خون باید از دست بدهید، اما معمولا به چه روشی این مقدار خونریزی قاعدگی را می توانید اندازه گیری کنید؟

واقعا اندازه گیری مقدار خون از دست رفته حین قاعدگی سخت است. خوشبختانه چند راهکار جهت اندازه گیری مقدار خون از دست رفته قاعدگی وجود دارد.

اندازه گیری مقدار خون از دست رفته قاعدگی، به نوع وسیله بهداشتی بستگی دارد که حین قاعدگی استفاده می شود.

 1. اگر از تامپون استفاده کنید:

تامپون ها سایز مشخصی دارند که یک حجم مشخصی از مایع به اندازه 5 میلی لیتر را جذب می کنند. تامپون های با جذب قوی و بسیار بالا، دو برابر این مقدار خون را جذب می کنند. با این حال اصلا پیشنهاد نمی کنیم که در تعویض تامپون ها، تا زمانی که کاملا آغشته و پر از خون جذب شده شوند، تاخیر ایجاد کنید. حتما می بایست تامپون ها را هر 6-4 ساعت تعویض کنید.

برای محاسبه مقدار خون از دست رفته در هر قاعدگی میبایست؛ تعداد تامپون هایی را که استفاده کرده اید، بشمارید و با توجه به اینکه هر تامپون تا چه اندازه ای خون را به خود جذب کرده، متناسب با زمان تعویض آن ها، خون از دست رفته را محاسبه کنید.

 1. پد های بهداشتی

استفاده از پد های بهداشتی

استفاده از پد های بهداشتی

بیشتر مشابه تامپون ها هستند، قدرت جذب پد های بهداشتی با توجه به برند و مدل های مختلف، متفاوت است. با این حال اکثر پد ها با سایز نرمال، همان مقدار مشخص خونی را که تامپون ها نگه می دارند، به خود جذب می کنند. یعنی حدود 5 میلی لیتر و پدهای با قدرت جذب بالاتر، مقدار بیشتری خون، حدود 10 میلی لیتر را به خود جذب می کنند. اگر دچار شک هستید که قدرت جذب محصول مورد استفاده، چه اندازه است، روی بسته بندی آن را مطالعه کنید. ابتدا میبایست تعداد پد های بهداشتی مورد استفاده در خونریزی قاعدگی را بدانید و پس از آن به راحتی می توانید مقدار خون از دست رفته را محاسبه کنید.

 1. اگر از فنجان های قاعدگی استفاده می کنید:

فنجان قاعدگی، آسان ترین روش برای اندازه گیری خونریزی قاعدگی است. بسیاری از فنجان ها دارای علامت و اعدادی جهت اندازه گیری هستند. حتی اگر از فنجان هایی استفاده کردید که علائمی برای اندازه گیری نداشته باشد، قبل از استفاده از فنجان، می توانید حجم آن را اندازه گیری کنید و پس از هر بار استفاده، مقدار خونریزی قاعدگی را حین خالی کردن داشته باشید.

فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی

در طول خونریزی قاعدگی، مدام در حال از دست دادن خون نیستید، لکه مایعات دیگر، مثل موکوز، تقریبا 64 درصد خونریزی قاعدگی را شامل می شود. این بدین معنی است که خون، تنها 36 درصد حجم خونریزی خارج شده از رحم را تشکیل می دهد.

نهایتا برای محاسبه مقدار خون از دست رفته، حین دوره قاعدگی:

 1. میبایست تعداد محصول بهداشتی استفاده شده در طی این مدت( پد یا تامپون) که آغشته به خونریزی قاعدگی هستند را بشمارید.
 2. آن را در 5 میلی لیتر برای محصولات با قدرت جذب معمولی و در 10 میلی لیتر برای محصولات با قدرت جذب بالا، ضرب کنید.
 3. حال این عدد به دست آمده را در 0.36 ضرب کنید، چون تنها 36 درصد خونریزی قاعدگی، از خون تشکیل شده است.
بیشتر بخوانید :   دو پریود در ماه؛ آیا جای نگرانی وجود دارد؟

مثال

برای مثلا اگر 9 عدد پد با قدرت جذب بالا در دوران قاعدگی استفاده شود، این پد ها 90 میلی لیتر خونریزی را به خود جذب کرده اند. 90 را در 0.36 ضرب می کنیم که مقدار خون از دست رفته مشخص شود: 32.4 میلی لیتر خون از دست رفته که در رنج نرمال است.

چه چیزی باعث قاعدگی با خونریزی کم می شود؟

داشتن یک پریود بسیار سبک، می تواند به علت دلایل خاصی باشد:

یک سری از دلایل خونریزی قاعدگی سبک را بررسی می کنیم:

خونریزی سبک قاعدگی

خونریزی سبک قاعدگی

 • یائسگی

تغییرات در مقدار خونریزی قاعدگی یکی از نشانه های اولیه یائسگی است.

 • بارداری

بسیاری از خانم ها بر این باورند که امکان قاعدگی حین بارداری وجود ندارد، اما همیشه این مورد صادق نیست. خونریزی که در زمان بارداری زود هنگام ایجاد می شود، یک پریودی واقعی نیست، بلکه خونریزی است که در همان روزهای قاعدگی، انتظار آن را داشته اید، که این خونریزی به علت لانه گزینی رویان یا بارداری خارج از رحمی و یا نشانه ای از یک سقط تهدید کننده می تواند باشد. اگر حین قاعدگیتان، احساس بیماری می کنید، حتما تست بارداری بدهید.

چه چیزی باعث پریود سنگین و خونریزی شدید قاعدگی می شود؟

خونریزی سنگین قاعدگی، بسیار خطرناک است، چونکه می تواند باعث از دست دادن سلول های خونی و آنمی فقر آهن، در بانوان شود. نزدیک به یک سوم خانم ها در سنی که از نظر جنسی فعال هستند، از آنمی که در نتیجه قاعدگی ایجاد شده است، در بخشی از زندگی خود رنج می برند.

بیشتر بخوانید :   تاخیر در پریودی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

بعضی از دلایل رایج که باعث منوراژی می شوند، شامل:

 • اندومتریوز
 • IUD
 • بیماری ها عفونت لگنی
 • فیبروم های رحمی
 • پلیپ های رحمی
 • آدنومیوزیس
 • مشکلات تیروئیدی
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • مشکلات انعقادی

چه موقع میبایست توسط پزشک ویزیت شوم؟

شما بهترین کسی هستید که بدن خود را به خوبی می شناسید، پس هر موقع تغییرات غیرطبیعی را در سیکل خود مشاهده کردید، به دکتر مراجعه کنید. اگر منوراژی یا خونریزی های شدید را تجربه کرده اید، پزشک تنها کسی است که می تواند به شما کمک کند.

بنابر علائم، پزشک تست های مختلفی را اجرا می کند تا مشکلاتتان را تشخیص دهد. در این میان می توانداز تست های عکس رنگی یا تست خون استفاده کند تا دلیل خونریزی غیرطبیعی را تشخیص دهد. به محض اینکه دلیل آن تشخیص داده شد، درمان های مناسب آن، تجویز می شود.

بسیاری از خونریزی های غیر طبیعی با قرص های هورمونی خوراکی درمان می شوند. اگر از آنمی رنج می برید، پزشکتان باید مکمل های خوراکی را برایتان تجویز کند. باید دقیقا بدانید که پس از خونریزی های شدید چه بخورید تا کمبود خونتان جبران شود. در این میان پروتئین ها، مرکبات و سبزیجات سبز برگ برای تقویت سطوح هموگلوبین بسیار موثر هستند.

راحت ترین راه برای مقابله  با مشکلات قاعدگی، دنبال کردن سیکلتان است. در این صورت اطلاعات بسیار زیادی درباره قاعدگیتان در اختیار پزشکتان قرار می دهید.

یک نظر

 1. Mahsajamali پاسخ

  سلام من سیزده سالمه دوبار پریود شدم با سیکل سی و پنج روزه ولی این بار نوزده روز گذشته و دیروز چند لکه کم رنگ تو لباس زیرم دیدم ولی اهمیت ندادم،ولی امروز یهو خون اندازه پریودیم امد،خیلی ترسیدم باید چیکار کنم علتش چیه؟نکنه پرده ی بکارتم پاره شده؟
  ولی بگم از دو یا سه روز قبلش به یه دلیلی خیلی استرس دارم یه جایی خوندم استرس باعث به هم ریختن قاعدگی میشه،نظر شما چیه ترو خدا جواب بدین من ادم خجالتی هستم رو نمیشه به مامانم،بگم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *