لکه بینی قبل از پریود ؛ هر آنچیزی که لازم است بدانید

واژه لکه بینی معمولا به شرایطی مربوط می شود که خونریزی های سبکی در خارج از دوران قاعدگی رخ می دهد. در این چند سال یکی از سوالات اصلی بانوان از ما، مخصوصا افرادی که تازه ازدواج کرده اند، علت و راه های درمان آن بوده است. لکه بینی را یک هفته قبل از پریود، پس از رابطه جنسی یا حتی بلافاصله قبل از پریودی می توانید تجربه کنید. اما چگونه می توان لکه بینی قهوه ای قبل از پریود را با خود خونریزی قاعدگی تمایز داد؟ دلایل اصلی آن چیست؟ در این مقاله به تفصیل، پاسخ این سوالات را خواهیم داد.

لکه بینی چیست؟ 

اگر شما نیز همانند سایر بانوان هستید، قاعدتا نمی توانید صبر کنید تا پریودی به طور کامل تمام شود تا بتوانید پدهای بهداشتی را به طور کامل کنار بگذارید و به زندگی عادی خود برگردید. تا حالا این موضوع برایتان پیش آمده است که کاملا پریودیتان به اتمام رسیده است، اما ناگهان لکه های خون را بر روی لباس زیر مورد علاقیتان می بینید؟!

لکه بینی ( خونریزی سبک بین دو پریود) یکی از علائم شایع در خانم ها است و معمولا جای نگرانی ندارد. اما بهتر است دلایل و مواقعی که لازم است نگران شوید را بدانید. بسیاری از موارد بی خطر هستند و نیازی به درمان پزشکی ندارند؛ اما در بعضی از موارد لازم است که به متخصص مراجعه کنید و آن را درمان کنید.

تفاوت لکه بینی و خونریزی قاعدگی

تفاوت لکه بینی و خونریزی قاعدگی

اول یک سوال! لکه های خونی شبیه لکه بینی را در ترشحات خود می بینید و امروز طبق تقویم قرار است پریود شوید. اما چگونه مطمئن شوید که این خونریزی پریودی است یا لکه بینی؟

خونریزی قاعدگی یک فرایند طبیعی است. دیواره رحم ریزش می کند و پریود می شوید. اما تشخیص لکه بینی از خونریزی قاعدگی، قبل از پریود، کار سختی است.

 

اپلیکیشن مینت

رنگ خونریزی قاعدگی طیفی از قرمز تا قهوه ای تیره دارد و ممکن است در انتهای قاعدگی رنگ سیاهی به خود بگیرد. اگر خونریزی سنگین باشد و رنگی قرمز با لکه هایی از نارنجی داشته باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

تعدادی تفاوت بین خونریزی قاعدگی و لکه بینی وجود دارد. لکه بینی خونریزی سبکی است و طولانی مدت نیست. ( 2-1 روز) همچنین نباید همراه با دلدرد های سنگین و لخته های خونی باشد و رنگ آن نیز از قهوه ای روشن تا صورتی است.

علائم لکه بینی ممکن است هر موقعی ظاهر شوند، اما قاعدگی، سیکل خاص خود را دارد. لکه بینی ممکن است در وسط سیکل اتفاق بیفتد و کاملا با تخمک گذاری مرتبط است، اما بعضی مواقع سیگنالی از سایر تغییرات بدنتان است. حتی اگر لکه بینی را پس از قاعدگی نیز داشته باشید، باز هم نرمال است.

آیا لکه بینی من می تواند نشانه ای از بارداری باشد؟

همانطور که در ادامه توضیح می دهیم، لکه بینی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. اگر بخواهیم به صورت تیتر وار به این موارد اشاره کنیم، عبارتند از:

 • خونریزی لانه گزینی (بارداری)
 • استفاده از روش های جلوگیری از بارداری
 • بیماری های مقاربتی
 • فیبروم رحم
 • تنبلی تخمدان
 • دوران پیش از یائسگی
 • تخمک گذاری
 • اندومتریوز
 • مشکلات تیروئیدی
 • استرس شدید

حالا بین این همه دلیل لکه بینی چطور تشخیص دهیم دلیل آن بارداری یا همان خونریزی لانه گزینی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بارداری علائم مختلفی دارد که خونریزی لانه گزینی تنها یکی از علائم آن است و برای تشخیص بارداری باید این علائم را کنار هم بگذارید و عوامل دیگری مانند زمان رابطه در سیکل قاعدگی، تعداد رابطه، نوع رابطه و… در بارداری تاثیر گذار هستند.

به این نکته نیز توجه کنید که صرف داشتن دو سه عدد از این علائم برای تشخیص بارداری کافی نیست و باید همه را در کنار هم بررسی کنید.

پس از اینکه کاربران مینت سوالات زیادی در این باره داشتند؛ تصمیم گرفتیم تا به کمک دکتر فائزه شهبازی بخش تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت را اضافه کنیم تا همه این عوامل در نظر گرفته شوند و بتوانید پاسخ صحیحی را دریافت کنید. در این تست، سوالات زیادی را باید پاسخ دهید تا با توجه به شرایط ویژه خودتان، احتمال بارداری مشخص شود.

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

نمونه ای از پاسخ تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این بخش کافیست از طریق لینک زیر اپلیکیشن مینت را نصب کنید و سپس وارد قسمت دکتر مینت و تست بارداری آنلاین شوید و به سوالات پاسخ دهید تا احتمال بارداریتان را دریاقت کنید. دانلود اپلیکیشن

آیا خونریزی سبک قبل از پریود، نرمال است؟

اگرچه خونریزی سبک بین دو پریود یکی از شایع ترین علائم در بانوان است؛ اما بازهم برای بسیاری از بانوان، نگران کننده است. به خصوص اگر قاعدگی منظمی داشته باشید، ممکن است بسیار برایتان شوکه کننده باشد که قطرات خون را در لباس زیر خود ببینید.

اما قبل از این که نگران شوید، این نکته را بدانید که در بسیاری از موارد این مشکل کاملا طبیعی است و نیازی به پیگیری و درمان نیست.

خونریزی سبک یک هفته قبل از پریود: آیا نگران کننده است؟

فرض کنید تقریبا یک هفته به قاعدگیتان مانده است و متوجه لکه بینی خواهید شد. اولین نکته این است که: نگران نشوید! به احتمال زیاد جای نگرانی وجود ندارد، آرامش خود را حفظ کنید و اجازه دهید زمان بگذرد.

برای شروع بهتر است، علائم مشکل زا لکه بینی را بدانید. اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید باید آن را پیگیری کنید:

اگر هرکدام از علائم بالا را داشتید، هر چه سریعتر باید به پزشک مراجعه کنید و آن ها را پیگیری کنید.

لکه بینی قهوه ای قبل از پریود چه چیزی را نشان می دهد؟

اکنون می دانید که لکه بینی، خونریزی سبک واژن است که بین دو پریود اتفاق می افتد. همینطور می دانید که مشکل برای هر خانمی متفاوت است و حتی برای یک خانم در زمان های مختلف، متفاوت است. رنگ خون تغییرات بسیاری دارد: خون تازه قرمز روشن است، اما خون قدیمی ممکن است قهوه ای یا حتی سیاه باشد. بنابراین بازهم جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

دلایل محتمل لکه بینی قبل از پریود

دلایل

دلایل

این مشکل دلایل مختلفی دارد؛ که در این جا به شایع ترین آن ها اشاره می کنیم:

 

 

روش های هورمونی جلوگیری از بارداری

اگر از روش های هورمونی جلوگیری از بارداری استفاده می کنید (قرص، چسب پوستی، تزریق یا هر روش دیگری) ممکن است مقداری لکه بینی را در سه ماهه اول استفاده از آن ها، تجربه کنید. این مشکل به دلیل تغییر در دیواره رحم است که به وسیله هورمون های موجود در قرص ها به وجود آمده است. روش های جلوگیری مانند کاندوم به لکه بینی مرتبط نیستند.

بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا

امروزه بیماری های مقاربتی در کل دنیا بسیار شایع شده اند و به دلیل اینکه معمولا بدون علائم هستند به راحتی سرایت می کنند. این بیماری ها علاوه بر لکه بینی می توانند موجب ترشحات غیر طبیعی واژن، دلدرد به همراه تب و درد هنگام رابطه جنسی یا دفع ادرار.

اگر هرگونه دلیلی دارید که به بیماری های مقاربتی مبتلا هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و همسرتان را نیز مطلع کنید.

 فیبروم یا پلیپ رحم

تعدادی غده و تومورهای خوش خیمی وجود دارند که معمولا در دیواره و عضلات رحم رشد می کنند. پلیپ ها معمولا به همراه قاعدگی های سنگین، پریود های نامنظم و متغیر در شدت، زمان و مشکل در بارداری هستند. فیبروم ها معمولا همراه درد، یبوست و درد در تکرر ادرار هستند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

تخمدان های بانوان در شرایط خاصی تخمک را در حالت طبیعی رها نمی کنند، چرا که به وسیله کیست احاطه شده اند. سندروم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان باعث افزایش هورمون های مردانه در بدن می شوند و به همین دلیل است که دچار لکه بینی می شوید. این سندروم ممکن است باعث فشار خون یا دیابت نیز بشود.

سرطان های دستگاه تناسلی

این عامل بیشتر شامل سرطان رحم می شود. این سرطان ها معمولا در بانوانی که در دوران یائسگی به سر می برند رخ می دهد، اما در خانم های جوان نیز ممکن است رخ دهد. اگر بیشتر از 40 سال دارید و متوجه لکه بینی بین دو پریود شده اید، بهترین راه این است که به پزشک مراجعه کنید و سریعا دلیل آن را مشخص کنید.

دوران پیش یائسگی

هنگامی که به دوران یائسگی نزدیک می شوید، سطح هورمون های بدن به دلیل ضخیم تر شدن دیواره رحم، تغییر می کند. این مشکل، پیش بینی زمان پریود بعدی را مشکل می کند و ممکن است باعث لکه بینی و سایر علائم بشود.

به یاد داشته باشید که در اکثر موارد لکه بینی مشکل خاصی ندارد و جای هیچ نگرانی وجود ندارد اما در موارد نادری لکه بینی ممکن است در نتیجه مشکلات جدی باشد که حتما باید مورد پیگیری قرار بگیرد.

اگر در مورد موارد بالا نگران هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

لکه بینی در زمان تخمک گذاری

اگر چه این مورد بسیار نادر است، اما برخی از بانوان در زمان تخمک گذاری ممکن است ترشحاتی داشته باشند که با خون همراه است و این شرایط کاملا نرمال است.

تخمک گذاری یکی از دلایل بروز لکه بینی

تخمک گذاری یکی از دلایل بروز لکه بینی

تغییرات هورمونی در این زمان از اصلی ترین دلایل این مشکل هستند. قبل از تخمک گذاری، سطح استروژن کاهش پیدا می کند که می تواند باعث لکه بینی و خونریزی تخمک گذاری شود.

خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور شده در دیواره داخلی رحم، لانه گزینی می کند و یکی از نشانه های اولیه بارداری می تواند باشد. این لکه بینی یا خونریزی سبک همیشه تا چند از قبل از زمانی که انتظار دارید پریود شوید؛ رخ دهد و رنگ آن نیز از صورتی روشن تا قهوه ای تیره است و از خونریزی پریود نیز بسیار سبک تر است.

بارداری

این نوع لکه بینی ، چندان شایع نیست، اما ممکن است بین 15 تا 25 درصد از زنان باردار رخ دهد. در این مورد تا زمانی که شدید نباشد و همراه با دلدرد های شدید نباشد، معمولا جای نگرانی وجود ندارد، اما بهتر است حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک ممکن است سبب لکه بینی بین دو پریود یا خونریزی بعد از رابطه شوند. سایر علائم بیماری های مقاربتی عبارتند از:

 • دفع ادرار دردناک
 • ترشحات سبز، زرد یا سفید همراه با سوزش و خارش
 • درد لگن

بیماری های التهابی لگنی

از علائم رایج بیماری های التهابی لگنی، لکه بینی و خونریزی بین دو پریود می تواند باشد. اگه باکتری های ایجاد کننده این بیماری گسترش پیدا کنند، بیماری ممکن است به رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها نیز سرایت کند. از دیگر علائم بیماری های التهابی لگنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندومتریوز

اندومتریوز هنگامی رخ می دهد که بافت های داخل رحم، به صورت غیر طبیعی در خارج از دیواره رحم رشد می کنند و یکی از علائم رایج آن نیز لکه بینی بین دو پریود است.

از سایر علائم اندومتریوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد لگن و شکم
 • پریود های دردناک
 • پریود های شدید
 • رابطه دردناک
 • ناباروری
 • دفع ادرار دردناک
 • ضعف
 • اسهال، یبوست و نفخ و استفراغ

استرس

استرس نیز سبب ایجاد تغییراتی در بدن می شود و می تواند بر سیکل قاعدگی نیز تاثیر بگذارد. برخی از بانوان در شرایط احساسی و استرسی شدید، ممکن است به لکه بینی مبتلا شوند.

مشکلات تیروئیدی

برخی اوقات عدم فعالیت کافی تیروئید می تواند سبب ایجاد لکه بینی شود. از دیگر علائم کم کاری غده تیروئید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعف
 • افزایش وزن
 • یبوست
 • پوست خشک
 • حساسیت به سرما
 • موی نازک
 • ضعف عضلانی
 • سطوح بالای کلسترول
 • افسردگی
 • ضربان قلب پایین

لکه بینی پس از رابطه جنسی: چه چیزی را نشان می دهد؟

برخی از بانوان حین یا پس از برقراری رابطه جنسی این مشکل را تجربه می کنند.

دلایل خونریزی پس از نزدیکی عبارتند از:

 • اصطکاک و آسیب به مخاط واژن و رحم در هنگام نزدیکی به دلیل خشکی واژن و کمبود روانکاری
 • التهاب واژن و رحم
 • بیماری های مقاربتی
 • اندومتریوز
 • روش های خوراکی جلوگیری از بارداری

معمولا این نوع از ترشحات زیاد تکرار نمی شوند و هشداری برای سلامتیتان نیستند و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

در هر صورت اگر خونریزی پس از رابطه تداوم پیدا کرد و با درد همراه بود، باید به پزشک مراجعه کنید.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

یک نظر

 1. فرناز پاسخ

  با سلام. ممنون میشم در رابطه با لکه بینی در ماه رمضان و اینکه چطور بتونیم این لکه بینی رو عقب بندازیم، که روزمون باطل نشه، صحبت کنید. با تشکر

 2. طاهره پاسخ

  ببخشید من دوروز پیش از عادت ماهانه ام رابطه مراقبت نشده داشتم بعدش ۴عدد قرص اچ دی بصورت اورژانسی مصرف کردم الان لکه بینی داره و بصورت لخته های کوچیک خون هست که فقط موقع ادرار از رحمم خارج میشه ایا مشکلی برام پیش اومده یا عادیه؟؟؟

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   طاهره جان سلام، مصزف اچ دی به عنوان اورژانسی، ۲ عدد قرص سپس ۱۲ ساعت بعد ۲ عدد مجدد، مصرف بشه. که به دریتی مصرف نکردید. خونریزیتون بخاطر مصرف اچ دیه.

 3. طاهره پاسخ

  سلام من هنوزهم حالم همونطوری گاهی لخته های خیلی بیشتر همینطوری میریزه گاهی هم همونطور که قبلا گفتم الان تو چهارومین روزهستم یعنی این روال عادی عادت ماهانمه این ماه و مشکلی وجود نداره؟؟؟خواهشا جوابمو بدید

 4. فائزه غنی زاده پاسخ

  سلام خسته نباشیدببخشیدمن واسه بارداری اقدام کردم ودرزمان پریودیم چندتا لکه قهوه ای رنگ دیدم آیاباردارم اگه نیستم دلیل لکه بینی چیه

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام فائزه جان،
   احتمال بارداری شما به عوامل مختلفی بستگی داره و با توجه به این عوامل میشه مشخص کرد که احتمال بارداری چقدر هست.
   از طریق لینک زیر اپلیکیشن مینت رو نصب کنید، وارد قسمت دکتر مینت سپس تست بارداری آنلاین بشید و به سوالات ما پاسخ بدید تا احتمال بارداری مشخص بشه

   http://cafebazaar.ir/app/?id=com.nikaat.mintapp&ref=share

 5. سارا پاسخ

  سلام، 6 مهر پریود شدم 10 مهر پاک شدم، از پریودیم گذشت تست زدم تا باردارم،، ولی این دوچهار هفته سه چهار روز درمیان لکه بینی خفیف دارم مثلا سه هفته پیش یه لکه خفیف داشتم دیگه لکه ندیدم تا 5 روز بعد دوباره لکه دیدم،، سه روز نداشتم باز دوباره دیشب یک بار اول صبح هم یک بار لکه دیدم،، البته ترشحاتی هم دارم توی این مدت که گاه وقتی همین ترشحات به صورت لکه میبینم آیا برای جنینم خطری دارد آیا جنین سقط میشه یانه؟ تورا خدا جواب سوال من بدید،، قبلا همیشه پریودیم منظم بود. هیچ وقت هم خونریزی مداوم نداشتم 5 روز پریود میشدم تا یه دوروز بعدش لکه بینی بعد پاک میشدم سابقه هیچ نوع بیماری و عفونت رحمی چیزی هم نداشتم

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سارا جان سلام، ابتدا باید از اینکه باردار هستید یا خیر مطمئن بشید. میتونید اپلیکیشن مینت رو نصب کنید، به قسمت دکتر مینت و تست بارداری مراجعه کنید. یا آزامیش بتا بدید. درصورت باردار بودن حتما باید از سلامت جنین مطمئن بشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close