علائم بارداری پوچ

علائم بارداری پوچ چیست و چگونه باید تشخیص داد؟

بارداری پوچ اتفاقی است که بعدها عامل سقط جنین‌های مکرر می‌شود. علائم بارداری پوچ مانند علائم بارداری طبیعی هستند و تنها چند تفاوت بین آنها وجود دارد که به کمک آنها می‌شود بارداری پوچ را از طبیعی تشخیص داد.

در ادامه این نوشتار به معرفی و بررسی این علایم می‌پردازیم. ولی باید توجه داشته باشید تشخیص قطعی تنها به وسیله پزشک و سونوگرافی اتفاق خواهد افتاد. بنابراین اگر هر یک از علایم ذکر شده را طی بارداری خود تجربه کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

بارداری پوچ چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

پس از ملاقات اسپرم و تخمک، تخمک بارور شده و شروع به رشد سلولی می‌کند. ۲ سلول، ۴ سلول، ۸ سلول و به همین ترتیب ادامه می‌یابد. تا حدود ۱۰ روز پس از این اتفاق، مجموعه‌ای از این سلول‌ها که در حال رشد هستند، جنین را تشکیل می‌دهند و در رحم لانه می‌گزینند.

سپس جهت ادامه یافتن رشد جنین، جفت ایجاد می‌شود و سطح هورمون بالا می‌رود. جنین همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد به حدی که در هفته ششم بارداری می‌شود یک نمونه چند میلی متری از او را در سونوگرافی تشخیص داد.

اپلیکیشن مینت

گاهی بنا به دلایلی، جنین پس از قرارگیری در ساک حاملگی و درون رحم، دیگر رشد نمی‌کند. به این ترتیب پزشک حدود ۸ هفته پس از تخمک‌گذاری با مشاهده ساک حاملگی خالی که نشان از عدم رشد جنین دارد، تشخیص حاملگی پوچ می‌دهد.

علت این امر چیست؟

طبق تحقیقات مشخص شده عامل اصلی بروز بارداری پوچ، کروموزوم‌های غیرطبیعی هستند. هر سلول انسان ۴۶ کروموزم دارد ولی در این حاملگی‌ها مشخص شد جنین رشد نیافته تعداد بیشتری کروموزم داشته. این یعنی قدرت تبدیل شدن به جنین و پیمودن مراحل رشد طبیعی را نداشته است. البته برخی عواملی مانند جهش ژنتیکی را نیز مقصر حاملگی پوچ می‌دانند.

علائم بارداری پوچ چه چیزهایی هستند؟

علایم این مورد نیز همانطور که گفتیم به حاملگی طبیعی شباهت دارند. پس از اینکه توده سلول‌های رو به پیشرفت به دیواره رحم می‌چسبند، تست بارداری مثبت خواهد شد و پریود نیز قطع می‌شود. در ادامه با سایر علائم بارداری پوچ بیشتر آشنا می‌شویم:

 • خونریزی غیرطبیعی: وجود کمی خونریزی در ابتدای بارداری طبیعی است ولی خونریزی شدید و زیاد ممکن است دلالت بر بارداری پوچ داشته باشد. خونریزی غیرطبیعی از نظر رنگی نیز ممکن است خطرناک باشد. خونریزی قهوه‌ای تیره تا قرمز روشن ممکن است بر اثر بارداری پوچ به وجود بیاید.
 • حالات حاملگی: از دیگر علائم حاملگی پوچ، حالاتی است که زنان حامله تجربه می‌کنند. یعنی بیماری صبحگاهی. حالت تهوع و استفراغ ولی از نوع شدید و غیرطبیعی. همچنین سینه‌های دردناک و تحریک پذیر و نفخ نیز که از علایم بارداری هستند ممکن است در حاملگی پوچ نیز بروز کنند.
 • ترشحات غیرطبیعی: یکی دیگر از علایمی که می‌تواند نشانگر بارداری پوچ باشد، دفع کیست‌هایی شبیه به حبه انگور است.
 • گرفتگی عضلات: از دیگر علایمی که ممکن است طی بارداری پوچ متوجه آن شوید، گرفتگی عضلات است.
 • درد: ممکن است درد کمر و پایین شکم نیز نشانه‌ای از بروز حاملگی پوچ باشند.

به هر روی جهت تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید، او طبق سایر علایم نسبت به شما تصمیم گرفته و به اطلاعتان می‌رساند که دچار بارداری پوچ هستید یا نه. او طبق مواردی خاص، این مشکل را تشخصی می‌دهد:

 • فشار خون بالا: افزایش فشار خون طی بارداری پوچ وجود دارد و می‌تواند نشانه‌ای بر این مورد باشد.
 • کم خونی.
 • پرکاری تیروئید.
 • کیست تخمدان.
 • مسمومیت حاملگی: مسمومیت بارداری که به افزایش فشار خون و دفع پروتئین از ادرار پس از هفته بیستم منجر می‌شود نیز از علایم این سخت است.
 • رشد سریع رحم: در بارداری پوچ اندازه رحم نسبت به بارداری طبیعی بیشتر است. پزشک با معاینه شما متوجه می‌شود که اندازه رحم، بزرگ‌تر از حدی است که در آن دوره باید باشد و ممکن است بارداری، پوچ باشد.

علائم بارداری پوچ چندان ادامه نمی‌یابند و توده سلولی ناقص خود به خود سقط خواهد شد. جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکل بعدی باید تمام این توده از رحم خارج شود.

این روند ممکن است دو هفته طول بکشد و در غیر این‌صورت باید با پزشک مشورت کنید و شاید نیاز به انجام عمل داشته باشید.

بارداری پوچ، علت و علائم:

علائم بارداری پوچ همانند بارداری طبیعی هستند چون توده سلولی درون رحم قرار می‌گیرد. از این روی ممکن است بیماری صبحگاهی، تهوع و استفراغ و سینه‌های دردناک که معمولاً برای حاملگی طبیعی هستند در نوع پوچ نیز بروز کنند.

در هفته‌های اول، ممکن است جواب تست بارداری مثبت باشد که پس از مشاهده علائم بارداری پوچ و مراجعه به دکتر مشخص می‌شود که مشکل چیست. در هر صورت تشخیص قطعی بر دوش پزشک است. پس از تشخیص نیز باید منتظر ماند تا توده به طور طبیعی سقط شود و در غیر این صورت باید با پزشک مشورت کرد.

 

اشتراک‌گذاری
تیم محتوای دکتر فائزه شهبازی

دکتر داروساز و فعال در حوزه سلامت بانوان. چند سالی هست که از دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی فارغ التحصیل شدم و از همان روزهای نخست به فکر ایجاد تحولی بزرگ در زندگی بانوان ایرانی و جامعه سلامت آنلاین بودم. مینت ساخته شده تا بانوان ایرانی در سلامتی کامل به سر ببرند و از زندگی خود بیشتر لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *