رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای و هر آنچیزی که لازم است بدانید

رژیم‌‌‌‌ مدیترانه ای بر رژیم سنتی مردمان ساکن مدیترانه و بویژه یونانی‌‌ها استوار است. در این رژیم تاکید اصلی بر مصرف سبزیجات،‌‌‌‌‌‌‌‌ میوه‌‌ها و غلات، دانه‌‌‌‌‌‌‌های روغنی، ماهی و بویژه روغن زیتون است. به گفته متخصصان پیروی از این رژیم احتمال بروز بیماری‌‌‌‌های قلبی، سرطان، دیابت و دیگر امراض را کاهش‌‌‌‌ می‌دهد.

در این رژیم هیچ محدودیتی اعمال نشده است و فرد‌‌‌‌ می‌تواند طیف وسیعی از مواد غذایی را مصرف کند. طبق گزارشات جهانی این رژیم در حال حاضر بهترین نوع رژیم لاغری است.

پیشینه رژیم مدیترانه ای

این نوع سبک غذایی از هزاران سال پیش در کشور‌‌‌‌های کنار دریای مدیترانه باب بوده است.

برای نخستین بار در دهه 70‌‌‌‌ میلادی دانشمندی به نام آکل کی که به خاطر تحقیقاتش در 7 کشور دنیا معروف بود در مورد این رژیم صحبت کرد. وی در تحقیقاتش نشان داده بود ارتباط مستقیمی بین چربی لبنیات و ابتلا به بیماری‌‌‌‌های قلبی عروقی وجود دارد.

 

اپلیکیشن مینت

نکته جالب اینجا بود که بر اساس بررسی‌‌ها کشور‌‌‌‌های اطراف دریای مدیترانه و مخصوصا یونانی‌‌ها کمترین‌‌‌‌ میزان ابتلا به ناراحتی‌‌‌‌‌‌‌های قلبی عروقی را داشتند و دلیل آن سبک غذایی بود که رعایت‌‌‌‌ می‌کردند. در آن سال معرفی این سبک غذایی مخصوصا در آمریکا طرفدار پیدا نکرد. در سال 1993 انجمنی مردم نهاد به نام اولدویز که هدفش ارتقای سلامت عامه مردم به واسطه اصلاح سبک غذایی بود به کمک محققان دانشگاه هاروارد و سازمان جهانی بهداشت هرم غذایی رژیم مدیترانه ای را تهیه کرد.

 نحوه عملکرد رژیم مدیترانه ای

در رژیم‌‌‌‌ مدیترانه ای تاکید اصلی بر مصرف‌ میوه‌‌‌‌ و سبزیجات، غلات، روغن زیتون و ماهی است. این ترکیب ویتامین، مواد معدنی، فیبر، چربی‌‌‌‌‌‌‌های سالم و در عین حال مواد شیمیایی گیاهی ضروری را به بدن‌‌‌‌ می‌رساند. لبنیات هم در این رژیم وجود دارد اما جایگاه آن کم رنگ است‌‌‌‌ و تنها شامل ماست و پنیر‌‌‌‌ بجای شیر‌‌‌‌ می‌شود. مصرف گوشت قرمز بسیار محدود شده است و در رژیم شکر افزودنی و تنقلات شیرین وجود ندارد. آب زیادی هم باید همراه با مواد غذایی در طول روز مصرف شود.

نحوه عملکرد

نحوه عملکرد

موافقان و مخالفان

از آنجا که روی این رژیم تحقیقات گسترده‌ای انجام شده است تاثیرات آن بر سلامت کاملا مشخص است.

بررسی‌‌ها نشان داده این الگوی مصرف مواد غذایی از بروز بیماری‌‌‌‌های قلبی‌‌‌‌ و برخی انواع سرطان و دیابت پیشگیری کرده‌‌‌‌ و حتی این رژیم روی سلامت روان هم تاثیر گذار است. متاسفانه هزینه این رژیم به دلیل داشتن روغن زیتون و ماهی کمی برای اقشار متوسط اجتماع بالاست.

باور‌‌‌‌های درست و غلط در مورد رژیم مدیترانه‌ای

  • باور اشتباه: مصرف گوشت قرمز در رژیم ممنوع است.

میزان مصرف گوشت قرمز در این رژیم محدود شده است اما ممنوع نیست. فرد‌‌‌‌ می‌تواند در طول هفته از گوشت مرغ یا محصولات لبنی از جمله ماست و پنیر استفاده کند. مصرف گوشت قرمز اما تنها در مراسم خاص توصیه شده است.

  • باور اشتباه: از هر نوع روغنی‌‌‌‌ می‌توان در رژیم‌‌‌‌ مدیترانه‌ای استفاده کرد.

ترکیب اصلی در رژیم‌‌‌‌ مدیترانه‌ای روغن زیتون است که نباید با هیچ روغن دیگری جایگزین شود مگر در موراد پخت و پز خاص. بررسی‌‌ها نشان داده مصرف روغن زیتون‌‌‌‌ باعث‌‌‌‌ می‌شود‌‌‌‌ میزان آنتی اکسیدان‌ها در ترکیبات غذایی بالاتر رفته و خواص ضد سرطانی افزایش یابد.

  • باور اشتباه: کافی است از این رژیم تبعیت کنید تا سالم بمانید.

زندگی‌‌‌‌ مدیترانه‌ای نوعی سبک زندگی است که رژیم‌‌‌‌ مدیترانه ای بخشی از آن است و دو جزئ مهم دیگر دارد: تبادلات اجتماعی و ورزش

  • باور اشتباه:‌‌‌‌ میزان چربی مصرفی در رژیم‌‌‌‌ مدیترانه ای بالاست

نوع چربی مصرفی در رژیم‌‌‌‌ مدیترانه ای از نوع روغن خوب است که مصرف آنها‌‌‌‌ می‌تواند به دلیل آنتی اکسیدان‌هایی که دارد برای سلامت مفید باشد.

مقایسه رژیم‌‌‌‌ مدیترانه‌ای با سایر رژیم‌ها:

  • رژیم منعطف

این رژیم نیمه گیاهی بسیار شبیه به رژیم‌‌‌‌ مدیترانه‌ای است و گرچه تحقیقات کافی روی آن انجام نشده است اما به نظر‌‌‌‌ می‌رسد تاثیرات مثبت فراوانی روی سلامت داشته باشد.

  • رژیم دش

رژیم دش به منظور کاهش فشار خون طراحی شد. هر دوی این رژیم‌‌ها باعث کاهش بیماری‌‌‌‌های قلبی عروقی‌‌‌‌ می‌شود. اما تبعیت از رژیم دش کمی سخت تر از رژیم‌‌‌‌ مدیترانه‌ای است.

  • رژیم کتو

در رژیم‌‌‌‌ کتوژنیک میزان چربی مصرفی بالاست و‌‌‌‌ میزان محدودیت‌‌‌‌‌‌‌های بیشتری در مقایسه با رژیم‌‌‌‌ مدیترانه‌ای دارد. این رژیم گرچه برای مبتلایان به صرع مناسب بوده است اما تاثیرات مثبت دیگری بر سلامت ندارد.

در رژیم‌‌‌‌ مدیترانه‌ای همانند بسیاری از رژیم‌‌‌‌‌‌‌های اصولی مصرف هر 5 گروه مواد غذایی توصیه شده است.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *