درد نوک سینه ها

10 علت درد نوک سینه ها و راه های درمان آن

دلایل بسیاری برای درد نوک سینه ها وجود دارد و بهترین راه درمان آن به علت درد نوک سینه ها بستگی دارد. در این مقاله دکتر فائزه شهبازی از علل درد نوک سینه ها و درمان آن صحبت می کند.

دوران پیش از قاعدگی و روز اول پریود

با نزدیک شدن به روزهای قاعدگی ممکن است یک سری از علائم پیش  از قاعدگی را تجربه کنید که اکثر این علائم برای خانم ها آزار دهنده بوده و به عنوان یک نشانه برای پریود بعدیشان عمل می کند. که یکی از این علائم درد نوک سینه هاست که اکثرا همراه با درد خود سینه نیز است. یکی سری راهکار خانگی برای تسکین درد نوک سینه وجود دارد که به کمک آن می توانید مقداری از سوزش و درد نوک سینه را تسکین دهید. ( به عنوان مثال ماساژ دورانی سینه، زیر دوش آب گرم)

در کنار راهکار خانگی، درمان دارویی نیز برای تسکین درد نوک سینه وجود دارد که اگر راهکارهای خانگی موثر واقع نشد، می توان از درمان های دارویی نیز کمک گرفت.

با توجه اینکه بسیاری از کاربران مینت با این راهکار های خانگی و همچنین راهکارهای دارویی و شیوه و شرایط مصرف آن ها آشنا نبودند، تصمیم گرفتیم بخشی را با عنوان راهکارهای تسکین علائم قاعدگی به اپلیکیشن مینت اضافه کنیم تا بتوانید با توجه با علائمی که دارید راهکار خانگی یا دارویی مورد نظر را دریافت کنید و با نحوه استفاده و شرایط مصرف آن ها نیز به طور کامل و دقیق آشنا شوید.

 

اپلیکیشن مینت

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

قسمت راهکارهای تسکین علائم قاعدگی اپلیکیشن مینت

برای دسترسی به این قسمت، اپلیکیشن مینت را از طریق لینک زیر دانلود کنید و به بخش دکتر مینت و سپس قسمت راهکارهای درمان علائم پیش از قاعدگی مراجعه کنید. دانلود اپلیکیشن

شیردهی

شیردهی یک از دلایل شایع درد نوک سینه ها است. به خصوص اگر در روزهای ابتدایی شیردهی، شما و فرزندتان با اتصال لب ها به نوک سینه هایتان مشکل داشته باشید که این امر باعث سایش نوک سینه ها و حساسیت پوستی آن ها می شود. به همین خاطر آمادگی این را داشته باشید تا در روزهای ابتدایی شیردهی مقداری درد را تحمل کنید!

برای کاهش این درد، سعی کنید تا لب های نوزاد را به نوک سینه هایتان به درستی چفت کنید و هنگامیکه شیردهی به پایان رسید از انگشتانتان برای رها کردن نوک سینه ها توسط نوزاد استفاده کنید. همچنین هنگامیکه شیردهی به طور کامل به پایان رسید، مطمئن شوید که شیری در سینه هایتان باقی نمانده است. رها کردن سینه ها به حال خودشان به این معنیست که آن ها را در حالت سنگین و ناراحتی رها کرده اید.

بارداری

همراه با تغییرات بسیار زیادی که در زمان بارداری برای بدنتان به وجود می آید، حساس شدن نوک سینه ها یکی از معروف ترین علائم بارداری است. این حساسیت به دلیل تغییرات هورمونی و کشش پوست سینه ها در هنگام بارداری به وجود می آید. استفاده از کره کاکائو، روغن نارگیل یا هر ماده مرطوب کننده ای می تواند کمکتان کند.

چگونه بفهمم که باردار هستم؟

درست است که حساس شدن نوک سینه ها یکی از علائم اساسی بارداری است، اما صرفا داشتن آن به معنی باردار بودن شما نیست. بارداری علائم کوچک و بزرگ بسیاری دارد که باید همه این علائم را کنار هم بسنجید و همچنین سایر شرایط مانند تعداد رابطه ای که داشته اید یا اینکه چه زمانی در سیکل قاعدگیتان رابطه داشته اید و چندین عامل دیگر را بررسی کنید تا در رابطه با بارداریتان به قطعیت برسید.

به دلیل اینکه روزانه تعداد زیادی از کاربران مینت، سوال هایی در این رابطه از ما می پرسند؛ تصمیم گرفتیم که قسمت تست بارداری آنلاین اپلیکیشن مینت را راه اندازی کنیم. در این تست، تمامی عوامل و علائم بالا لحاظ شده است و با پاسخ دادن به سوالات آن می توانید احتمال بارداری خود را مشخص کنید.

قسمت تست بارداری اپلیکیشن مینت

قسمت تست بارداری اپلیکیشن مینت

برای مراجعه به این قسمت از اپلیکیشن مینت، کافیست آن را از طریق لینک زیر دانلود کنید، سپس به بخش دکتر مینت بروید و قسمت تست بارداری آنلاین را انتخاب کنید و به سوالات آن پاسخ دهید تا احتمال بارداریتان را دریافت کنید. دانلود اپلیکیشن

تغییرات هورمونی

زنی که سینه درد دارد

زنی که سینه درد دارد

فعالیت های هورمونی در طول عمرتان می تواند باعث تغییر بافت سینه ها و نوک آن ها شود. این نکته بدین معنیست که گزارش درد، ناراحتی یا خارش هنگام قاعدگی، بارداری، یائسگی و سایر شرایط زندگیتان بسیار طبعی است. نوع درمان این مشکلات کاملا به شرایطی که در آن قرار دارید و باعث تغییرات هورمونیتان شده است، بستگی دارد.

آلرژی یا درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک یکی از سوزش های پوستی شایع است که همراه سایر شرایط آلرژی زا مانند آسم و تب یونجه رخ می دهد. این آلرژی بر بسیاری از نقاط بدن تاثیر می گذارد و باعث قرمز شدن، خشکی و خارش پوست می شود. این آلرژی معمولا با مرطوب کننده ها و امولوسیون ها برطرف می شود، اما پزشکتان ممکن است برای کاهش خارش و نارحتی پوست، کرم های استروئیدی را برایتان تجویز کند.

تماس غیر معمول هنگام رابطه جنسی

اگر فکر می کنید سینه هایتان در هنگام رابطه اذیت می شوند و ممکن است آسیب ببینند، حتما آن را با شریک زندگیتان در میان بگذارید. سعی کنید شرایطی آرام و به دور از تنش ایجاد کنید و این نکته را به او گوشزد کنید.

سرطان و غدد بدخیم بافت سینه

اگر از نوک سینه هایتان ترشحات زرد یا خونی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید، چراکه شرایط مشکوک به سرطان است و ممکن است به جراحی یا رادیوگرافی نیاز داشته باشید.

تماس و اصطکاک

هر نوع پارچه ای که با نوک سینه ها در تماس باشد، ممکن است باعث سوزش شود، مخصوصا اگر به آن چسبیده باشد. حواستان به لباس های ورزشی نیز باشد. این نوع لباس ها معمولا چسبان هستند و گرمای عرقی که در هنگام فعالیت به وجود می آید ممکن است باعث سوزش شود.

عفونت

تعدادی از عفونت ها ممکن است باعث ناراحتی و درد سینه و نوک سینه ها شوند. گوش به زنگ باشید تا هر زمانیکه هرکدام از علائم زیر را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

عفونت قارچی:

قارچ ها در محیط های گرم و مرطوب و همچنین در شیر به سرعت رشد می کنند. این قارچ ها ممکن است در داخل دهان فرزندتان هنگام شیردهی فعال شوند و شرایط مناسبی را برای عفونت به وجود بیاورند. (ممکن است نقاط سفید رنگی را در لثه های نوزاد بیابید.) داروهای بدون نسخه ای برای درمان این نوع عفونت وجود دارند، اما برخی از آن ها برای سینه ها مناسب نیستند. بنابراین حتما قبل از درمان، با پزشک خود مشورت کنید.

مستیت:

مستیت عفونتی است که باعث التهاب سینه ها می شود. علاوه بر سایر دلایل ، این عفونت ممکن است به دلیل انسداد مجاری غدد ترشح شیر در بلند مدت به وجود بیاید. برای درمان این عفونت می توانید از مرطوب کننده، گرما و ماساژ سینه ها کمک کنید. اگر در این شرایط تب و لرز داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 

اگزما اطراف نوک سینه ها

اگزما اطراف نوک سینه ها

اگزما اطراف نوک سینه ها

اگر مستعد هرکدام از این شرایط پوستی باشید، احتمالا علائم آن را روی نوک سینه ها یا ناحیه مسطح اطراف آن خواهید دید. اگر سوزش آن کم باشد، می توانید از درمانی ساده مانند مرطوب کننده های با کیفیت استفاده کنید. دنبال داروهایی باشید که حاوی سرامید هستند. این مواد مومی شکل به درمان این سوزش ها بسیار کمک می کنند.

اگر مرطوب کننده ها موثر واقع نشدند می توانید از پماد های حاوی کورتیکواستروئید مانند هیدروکورتیزون، فلوئوسینولون، تریامسینولون، بتامتازون، کولوبتازول و مومتازون در کوتاه مدت استفاده کنید.

چگونه درد نوک سینه ها را کاهش دهیم؟

نوع درمان درد نوک سینه ها، کاملا به دلایل به وجود آورنده آن ها وابسته است. هرکدام از شرایط بالا را که ذکر کردیم در نظر بگیرید و متناسب با آن درمان مناسب را به کار بگیرید. علاوه بر این به شرایط محیطی خود نیز توجه کنید.

هوای سرد یا خشک، برای پوستتان از جمله پوست سینه و نوک سینه هایتان بسیار مضر است. اگر نوک سینه هایتان پوست پوست شده اند، حتما سعی کنید آن ها را مرطوب نگه دارید.

زمان دوش گرفتنتان را به کمتر از 10 دقیقه کاهش دهید و از دوش آب داغ بپرهیزید. هنگامیکه آب در دسترس ندارید سعی کنید با حوله خیس، پوست خود را مرطوب نگه دارید.

 

اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. fatemeh پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  سینه چپم مدتیه که درد میکنه مخصوصا زمانی که بهش فشار میاد درد هم از بغلاشه و به خود نوک سینه نیس
  ممکنه بخاطر نزدیکی پریودی باشه؟! یا دلیل دیگه داره؟
  ممنونم

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   فاطمه جان سلام، اگر درد سینه در روز های قبل از قاعدگی آغاز بشه و پس از چندین روز تموم بشه ، طبیعیه! اما اگر درد سینه در زمان های مختلف سیکل باشه، حتما نیازمند معاینه ی پزشک و پیگیری هستش.

 2. پری درویش پاسخ

  سلام من دختر هستم و نوک سینم بیشتر مواقع صاف هست و بعضی مواقع بیرون میاد مشکلی هست؟؟ و اینکه کنارش دونه های ریز زده

   1. . پاسخ

    سلام ببخشید من دوماه هس پریود نشدم و ی بار تست استفاده کردم منفی بود و نوک سینه هام درد میکنه و هیچ علایمی برای بار داری ندارم بنظر شما من حامله ام

 3. هستی طاهری پاسخ

  سلام من نوک سینه ی راستم به سمت بیرون کشیده شده و قسمت داخلی ورم و درد به همراه کمی خارش داره
  مشگل چی میتونه باشه؟؟؟؟؟
  بعد من قرص مارولین استفا ده میکنم چند سال است و دوران قاعدگیم به موقع است اما الان ده روز زود تر برام اتفاق افتاد

  1. s پاسخ

   سلام. من ۱۶ سالمه. یکی دوسالی هست که نوک سینه هام ترک های خیلی عمیق خوردن. جوری ک بعضی قسمت هاش کنده شدن. الانم تکه هاش بازه و کمی سوزش هم دارم. نوک سینه م خیلی ام خشکه. خیلی نگرانم. به نظرتون چه مشکلی میتونه. لطفا اگه کسی میدونه بگه. ممنون

  2. فاطمه رعنائی پاسخ

   سلام خسته نباشید من ۲۳ سالمه و پریودم نامنظمه سه سال بود ماهی دوبار پریود میشدم یسال مرتب شد باز الان بی نظمی داره قرص گل مغربی و ال دی هم استفاده کردم الانم دو روزه سر سینم درد میکنه چیکا باید بکنم

 4. vania پاسخ

  سلام، من از دیروز تاحالا نوک و هاله سینم درد میکنه، اصلا دستم بهش میخوره درد میگیره، متورم هم شده،نزدیکی قاعدگیم هست ولی خب تو این سه چهار سال درد سینه قبلش نداشتم
  ۱۵ سالمه

 5. رويا پاسخ

  سلام خانم دكتر
  من دو روزه پايين سينه هام با لمس درد خفيفى مى گيرن، قبلا هم شده بود چند روز مونده به پريود اين طورى بشن الان هم فكر مى كنم كم تر از يك هفته مونده باشه به پريود چون يكم نامنظمه(معمولا بين ٢٦ تا ٣٣ روز متغيره) توى دو هفته گذشته دو بار رابطه بدون دخول و محافظت شده(كاندم) داشتم ممكنه اين درد خفيف از علائم باردارى باشه؟ ميترسم حواسمون نبوده باشه و اتفاق افتاده باشه گرچه هيچ علائم ديگه اى ندارم

 6. هلیا پاسخ

  سلام خسته نباشین
  یه سوال دارم خدمتتون خانمی هستم متاهل ۴۰ساله چند روزه سینه چپم سوزش داره البته مداوم نیست در طول روز بعدش درد کتف همزمان با سوزش نوک سینه همراهه ممنون میشم راهنمایی بفرمایین خیلی نگرانم کرده این موضوع ☹☹
  با سپاس فراوان از لطفتون

  1. شادی نصیری پاسخ

   با سلام ۲۶ سالمه اسفند ۹۷ سقط داشتم و از اردیبهشت اقدام کردم برای بارداری ولی موفق نشدم ۴ ماه کلومیید و لترزول خوردم که بی فایده بود ۲فروردین پریود شدم ک همیشه تا دو روز لکه بینی داشتم بعد خون شدید میشد ولی این ماه دو روز پریود شدم ک برام غیر عادی بود و الان نوک سینم درد میکنه حساس شده ب دکترم دسترسی ندارم علتش چی میتونه باشه

 7. Shna پاسخ

  سلام .من یه مدتیه نوک سینه هام خیلی حساس شده و درد میکنه خیلیم خارش داره ولی هاله نوک سینه م خشکه ‌.تیروئید کم کار دارم بنظرتون طبیعیه ؟؟راهکارش چیه خیلی نگرانم کرده به دکترمم گفتم گفت ربطی به تیروییدت نداره

 8. Reyhaneh پاسخ

  سلام من به تازگی وقتی به نوک سینه م دست میزنم دردمیگیره حتی اگه فشار بدم
  میخواستم ببینم براچی اینجور شده؟
  ۱۷سالمه ازدواج کردم

 9. محسن پاسخ

  با عرض و خسته نباشیدسلام پوست زیر نوک پستان سمت راست پسرم سفت شده دلیلش چی میتونه باشه در ضمن ۱۱سال داره

 10. ندا پاسخ

  سلام خسته نباشید راستش الان یهویی نوک سینه هام حس کردم درد دارن من فیبروم هم دارم ودکترها گفتن چیزی نیس 32 سالمه وخواستم بدونم خطرناکه؟من هرسال سونو میدم ولی امسال ندادم فردا میرم سونوگرافی ولی الان خیلی نگرانم ترسیدم

 11. پری زارع پاسخ

  سلام خسته نباشین
  من ۲۷ام پری شدم در حد لکه بعد چند روز خون ریزی شد تا ۴ ام
  بعد قط شدن پریودی نوک سینه هام درد گرفته
  وقتی فشارش میدم اب میاد از سرش
  نمیدونم از چیه
  ممکنه از بارداری باشه؟
  ترشح از پایین هم ندارم
  ادرارم پر رنگ نیست
  فقط سینه درد دارم
  مشکل از چی میتونه باشه؟

 12. فاطمه پاسخ

  سلام
  خانم دکتر عزیز شوهرم وقتی سینه هام و میخوره انگار که پوستش نازک شده و زود درد میگیره چیکار کنم که این مشکل پیش نیاد
  ممنون

 13. سهیلا پاسخ

  سلام وقتی همسرم به نوک سینه هام دست میزنه یا باهاشون بازی میکنه خیلی اذیت میشم حس میکنم اون نا حیه بی حس شده و دلم میخاد بفشارمش
  علتش چیه ؟؟

 14. رادین پاسخ

  باسلام ودرد مادرم ۴۸سالشه ۲ساله که پریودخیلی نامنظی داره سوندداده گفتن یه کیست خیلی ریزداری که نیازی به درمان نیست چندروزپیش به مدت ۱۰ روزمیگفت توادرارم خون میبینم اکثروقتاکه پریودمیشه اینجوری میشه سنگ کلیه م داره الان دوروزه میگه نوک سینه م خیلی میسوزه میتونه ازچی باشه ممنونم

 15. تمنا پاسخ

  سلام من ی مدت پیش زمان سیکل آزادی تخمکام رابطه بدون دخول داشتم بانامزدم قرص ضدبارداری اورڗانسی هم مصرف کردم حالا احساس دردتونوک سینم دارم بنظرتون من باردارم؟

 16. فاطمه پاسخ

  سلام خسته نباشید من ۳۸ سال دارم و متاهل چند روزی هست که نوک و قسمت های انتهایی دو طرف هر دو سینه ام خیلی درد می کنه و حتی خواب رو هم برام مشکل کرده . تو این شرایط که دکتر هم نمیشه رفت بگین باید چیکار کنم

 17. Asma tlb پاسخ

  سلام دو روزه نوک یکی از سینه هام سوزش بدی داره …نمیدونم باید چکار کنم.نه باردارم نه پریودم عقب افتاده و نه اگزامای پوستی دارم…..دلیلش چی میتونه باشه؟

 18. سارا پاسخ

  سلام خسته نباشید من الان 14سالمه ،دو روز هست نوک سینه سمت راستم کمی درد می کند،اما دردش در تمام روز نیست شاید 1تا2دقیقه درد کند ،علتش چیه ؟ تو رو خدا بهم بگین ممنون میشم

 19. مریم پاسخ

  سلام من بچه 8ماهه دارم شیر میدم دو روزه قسمت هاله قهوه ای سینم قرمز شده اصلا درد و علائمی نداره دلیلش چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close