خون سیاه پریودی

بررسی دلایل خون سیاه پریودی ، درمان و تشخیص

برای اکثر بانوان، قاعدگی در سنین 13-12 سالگی آغاز می شود. خون قاعدگی، ترشحاتی از بافت موکوزی دیواره رحمی و خونی است که هر ماه از واژن ریزش می کند. قاعدگی یکی از مهم ترین نشانه های سلامت بانوان است. مشخصه های گوناگون یک پریود شامل رنگ خون قاعدگی، طول دوره قاعدگی و نوع بافت خونریزی است که علائم حیاتی و سلامت فرد را نشان می دهد. ممکن است در زمان قاعدگی رنگ های مختلفی از خون را دیده باشید. که طیفی از قرمز روشن تا نارنجی، قهوه ای تا خون سیاه پریودی دارد. با این حال، خیلی از این رنگ ها نرمال هستند و نشان دهنده سلامت جنسی فرد است. اما بعضی از رنگ ها غیر طبیعی بوده و باید برای رفع مشکل به پزشک مراجعه شود.

چرا رنگ خون قاعدگی تیره و سیاه می شود؟

داشتن خونریزی سیاه و تیره در زمان قاعدگی می تواند غیر منتظره و برای برخی واقعا ترسناک باشد. در بعضی موارد، خون سیاه پریودی می تواند دلایلی داشته باشد.

در این مطلب از دلایل ایجاد خون سیاه پریودی برایتان می گوییم.

رنگ تیره و سیاه خون قاعدگی و ترشحات واژینال می تواند ترسناک باشد، اما همیشه مربوط به دلیل خاصی نیست. خون سیاه قاعدگی، ممکن است برای هر خانمی در سیکل قاعدگی، مخصوصا در روزهای ابتدایی پریود ایجاد شود. خون سیاه پریودی، خونی است که مدت بیشتری در رحم مانده است، در معرض اکسیژن قرار گرفته و در اثر واکنش با آن سیاه شده است. این روال باعث می شود که رنگ خون قاعدگی، تیره تر به نظر برسد. این خون معمولا شبیه به رنگ قهوه است. در بعضی موارد، به خاطر وجود ترشحات سیاه وخون تیره از واژن، می بایست آن را جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد.

 

اپلیکیشن مینت

بررسی دلایل خون سیاه پریودی:

دلایل خون سیاه پریودی

دلایل خون سیاه پریودی

خون تیره قاعدگی فقط در ابتدای پریودی یا در روزهای پایانی سیکل ایجاد شود:

خون قاعدگی معمولا ممکن است در روزهای آغازین و پایانی دوره قاعدگی، سبک باشد. این شرایط به دلیل این است که خون قاعدگی ممکن است برای اینکه از بدن خارج شود، مدتی در رحم مانده باشد و با اکسیژن واکنش داده و رنگ تیره مشکی یا قهوه ای به خود بگیرد.

زمانیکه چیزی در داخل(رحم یا واژن) گیر کرده باشد:

خون سیاه پریودی می تواند نشانگر این باشد که یک جسم خارجی در دخاخل واژن گیر کرده است. این اتفاق زمانی می افتد که به طور اتفاقی تامپون دوم را بدون خارج کردن تامپون اول در واژن گذاشته اید یا اینکه فراموش کرده اید تامپونی را که در روزهای پایانی قاعدگی در واژن گذاشته اید خارج کنید. سایر اجسامی که ممکن است در واژن گیر کنند می توان به اجسامی مثل کاندوم، وسایل جنسی، وسایل جلوگیری از بارداری مثل اسفنج ها، دیافراگم ها، حلقه ها و فنجان قاعدگی اشاره کرد.

در طول مدت این اجسام دیواره واژن را آزار می دهند و باعث ایجاد عفونت می شوند. علاوه بر خون سیاه پریودی، علائم دیگری نیز ممکن است تجربه کنید.

 • ترشحات واژن با بوی ناخوشایند
 • خارش و نارحتی واژن و بافت های اطراف آن
 • قرمزی، التهاب و تورم بافت های اطراف ناحیه تناسلی
 • تب
 • احساس ناراحتی حین دفن ادرار

اگر خون سیاه پریودی یا دیگر علائمی که در قسمت بالا اشاره شد را تجربه کردید و احساس می کنید که ممکن است چیزی در واژنتان گیر کرده باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید. در بعضی از موارد نادر، ممکن است عفونت ایجاد شده، زندگی فرد را تحت خطر قرار دهد و باعث سندروم شوک سمیت شود یعنی عفونت وارد خونتان شود و خونتان عفونی شود.

نگه داشتن خون قاعدگی به دلیل هماتوکولوپوس (بسته و بی سوراخ بودن پرده بکارت)

نگه داشتن قاعدگی در بدن یا ماندن خون قاعدگی وقتی اتفاق می افتد که خون قاعدگی نمی تواند از کانال واژن خارج شود و واژن و رحم را پر می کند. به همین دلیل با گذشت زمان خون مانده، سیاه و تیره می شود. ماندن خون قاعدگی و خارج نشدن آن از واژن و رحم به دلیل بیماری های مادرزادی، جداره واژن یا پرده بکارت یا دلایل بسیار نادر دیگری مثل فقدان رحم ایجاد می شود. در بعضی از بانوان هیچ علائمی ظاهر نمی شود اما در دیگر افراد ممکن است علائم به صورت آشکارا در موضع یا به صورت گردشی نمایان شود.

وقتیکه مسدود بودن واژن بسیار شدید باشد به صورت آشکارا باعث فقدان قاعدگی و آمنوره می شود. دیگر علائم هماتوکولوپوس به صورت درد شکمی در ناحیه زیر شکم، اندومتریوز و چسبندگی است.

آیا سرطان رحمی باعث خون سیاه پریودی می شود؟

سرطان رحم و خون سیاه پریودی

سرطان رحم و خون سیاه پریودی

در بعضی از موارد نادر، خون سیاه قاعدگی یا ترشحات سیاه واژینال، ممکن است نشانگر سرطان دهانه رحمی باشد. هرچند که احتمال دارد سرطان دهانه رحم در بعضی از بانوان هیچگونه علائمی نداشته باشد. خونریزی غیرطبیعی واژینال پس از نزدیکی یا بین پریودها می تواند از علائم رایج سرطان دهانه رحم باشد. در مراحل اولیه سرطان، ترشخات ممکن است روشن یا سفید و با بوی ناخوشایند و آبکی باشند، یا ممکن است شامل ترشحات سیاه یا قهوه ای تیره باشد.

به غیر از خون سیاه قاعدگی، ممکن است علائم دیگری در حین پیشرفت بیماری داشته باشید. مثل

 • ضعف و خستگی
 • قاعدگی های طولانی تر و سنگین تر
 • درد هنگام مقاربت
 • کاهش وزن
 • درد لگن
 • ناراحتی حین دفع ادرار
 • ناراحتی حین دفع مدفوع
 • ورم پاها

نفاس

به خونریزی واژینال 6-4 هفته پس از زایمان می گویند. این خونریزی به صورت خونریزی سنگین و به رنگ قرمز شروع می شود که حاوی لکه های کوچک خون نیز است، اما این خونریزی ممکن است پس از چند روز سبک شود و پس از 5-4 روز، رنگ خون از قرمز به صورتی یا قهوه ای تغییر کند و حتی ممکن است در صورت کاهش شدت خونریزی، رنگ خون تیره تر شده و به سیاه یا قهوه ای تیره تغییر کند و با گذشت زمان قبل از اینکه ترشحات کاملا قطع شود، رنگ آن به زرد یا کرمی تبدیل شود.

اگر پس از زایمان، خونریزیتان به صورت خون قرمز با لخته هایی بزرگ ادامه دار بود و ترشحات واژینال بدبویی چند هفته پس از زایمان داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

سقط

خونریزی سیاه و لکه بینی از واژن ممکن است نشان دهنده یک سقط باشد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که تکامل و رشد رویان در رحم متوقف شده اما به وسیله بدن قابل خارج شدن نباشد. بر اساس تحقیقات در بین تمام بارداری ها، 20-10 درصد بر اثر سقط به پایان می رسند. اکثر سقط ها قبل از هفته 12 بارداری رخ می دهند و ممکن است حین سقط هیچ علائمی مثل خونریزی سنگین یا درد ایجاد نشود و ممکن است که همچنان علائم حاملگی را به همراه داشته باشند. وقتیکه سطح هورمون ها افت کند این علائم همچنان کاهش پیدا می کنند. در بعضی از بانوان، تشخیص سقط جنین فقط توسط سونوگزافی اولتراسوند امکان پذیر استو

خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی

خون قهوه ای تیره یا سیاه، یکی از سریع ترین نشانه های باروری یا حاملگی است. این خونریزی به عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می شود و وقتیکه تخمک بارور شود و در دیواره رحم قرار بگیرد، اتفاق می افتد و 12-6 روز پس از بارور شدن تخمک، خونریزی ایجاد می شود. اگر این خونریزی مدتی در رحم و واژن بماند و سپس تخلیه شود، ممکن است رنگ آن تیره شود. دیگر علائم سریع جهت تشخیص بارداری شامل

 • تکرر ادرار
 • قطع قاعدگی
 • ضعف و خستگی
 • سفت و حساس شدن سینه ها
 • تهوع و استفراغ صبحگاهی

البته همه خانم ها این علائم لانه گزینی را تجربه نمی کنند.

بیماری های منتقل شونده جنسی (STDs)

خون سیاه پریودی می تواند نشانه بیماری های منتقل شونده جنسی مانند کلامیدیا، گنوره آ باشد. علاوه بر خونریزی و ترشحات تیره و خون سیاه قبل از قاعدگی، STDs علائم دیگری دارد. مانند:

 • ترشحات با بوی ناخوشایند
 • سوزش حین تخلیه ادرار
 • درد هنگام نزدیکی
 • خونریزی قبل یا حین نزدیکی
 • احساس فشار و درد در لگن
 • خارش واژن
 • لکه بینی بین پریودها

پزشک می بایست STDs را با آنتی بیوتیک درمان کند. در صورت عدم درمان، این عفونت در اندام های جنسی پخش می شود و باعث عفونت لگنی می شود.

 

 

بیماری های عفونی لگنی

خون سیاه قبل از قاعدگی همچنین می تواند نشانگر بیماری های عفونی لگنی باشد. این بیماری، یک نوع عفونت دستگاه تناسلی است که شامل عفونت های دهانه رحمی و رحم نیز می شود. علاوه بر خون سیاه پریودی، می تواند باعث:

بیماری عفونت لگنی می تواند باعث مشکلاتی نظیر درد حاد در لگن و ناباروری شود.

درمان خون سیاه قاعدگی

همانطور که در بالا قید شد، ممکن است خونریزی سیاه را در آغاز قاعدگیتان داشته باشید که احتیاج به درمان مخصوص دارد. درمانی که انجام می شود به این موضوع بستگی دارد که خون سیاه قاعدگی به چه دلیل بوده است.

 • پزشک ممکن است وسیله یا شیئی را که در واژن گیر کرده، خارج کند، مخصوصا اگر در این شرایط از علائمی مثل تب، درد یا خون سیاه رنج ببرید.
 • پزشک ممکن است که عفونت هایی مثل STDs و عفونت های لگنی را با آنتی بیوتیک درمان کند.
 • مشکل سقط جنین ممکن است، خود به خودی برطرف شود، البته بیمار می بایست درمان پیشنهادی را در حین بهبودی دریافت کند. در بعضی موارد پزشک از روش کورتاژ برای خارج کردن جنین یا بافتی که در رحم است، استفاده می کند.
 • در مواردی که پرده بکارت، منفذی جهت خروج خون قاعدگی ندارد و مسدود است، پزشک با کمک جراحی مشکل را برطرف می کند.
 • پزشک در موارد سرطان دهانه رحمی جهت درمان از روش هایی منند جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی یا ترکیبی از این موارد استفاده می کند.

زمان مناسب مراجعه به پزشک چه موقع است؟

خون سیاه در ابتدا و انتهای قاعدگی طبیعی است و نیازی به نگران شدن ندارد. خونریزی قاعدگی در اکثر خانم ها بین 7-2 روز طول می کشد و سیکل قاعدگی هر 35-21 روز اتفاق می افتد. اگر ترشحات سیاه یا خون تیره را در روزهایی خارج از دوره قاعدگی داشتید، ممکن است غیرطبیعی باشد و در این مورد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر حین حاملگی یا پس از زایمان، ترشحات سیاه داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر که تازه یائسه شده اید و ترشحات واژینال سیاه دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر خون سیاهی که تجربه می کنید، ویژگی های زیر را داشته باشد باید پیگیر باشید:

 • بوی بد و ناخوشایند
 • خارش واژن
 • درد زیرشکمی
[تعداد: 3    میانگین: 1.7/5]

یک نظر

 1. مریم اردوخانی پاسخ

  سلام خسته نباشید،من چند وقته موقع پریودی خون سیاه میاد،البته قرص روکین هم مصرف میکنم،وخونریزی بسیار بسیار کمی دارم،بیشتر نگران سیاه بودن خون هستم،علتش چیه،لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   مریم جان سلام، لخته های خون بعلت کند بودن جریان خون و ماندن خون در محیط رحم و اکسید شدنش باهوا به وجود میاد. اگه این لخته ها بزرگ و بیشتر از ۲.۵ الی ۳ سانتی متر باشند باید برای پیگیری بیشتر به پزشک مراجعه کنین. اما وجود لخته های کوچک البته بیشتر در ابتدا و انتهای سیکل های پریودی کاملن طبیعیه و نیازی به نگرانی نیست.

   1. A kermani پاسخ

    سلام دکتر من روز اول پریودیم خون ریزی بسار کم و سیاه رنگ است ولی نه بوی بدی داره نه خارش دارم ایا طبیعی هستش ؟؟؟؟

    1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

     سلام عزیزم، وجود لکه های قهوه ای و خون سیاه پریودی، در روز های آغازین و پایانی پریودی، کاملا طبیعیه.

 2. Amirreza پاسخ

  سلام من همسرم موقع پریودی خون تیره خارج میشه بعد زیرشکم و کمردرد هم داره و باخارش شدید واژن همراهه لطفا کمک کنید

 3. dorsa پاسخ

  سلام من ۳۶ سالمه یک بار زایمان داشتم خانم دکتر من هر موقع پریود میشم زیر دل درد شدید میگیرم ولی خونریزی کمی دارم این ماه دوبار پریود شدم یکبار اول ماه یکبارم ۱۹ یعنی ۱۲ روز زود شدم وخیلی درد دارم ولی خونریزی خیلی کم و رنگ سیاه میخواستم بدونم علتش چیه پارسال ازمایش هورمون دادم گفتن مشکلی نیست

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   سلام عزیزم، حتما چکاپ کاملتون رو مجدد، تحت نظر پزشک متخصص انجام بدید. نیاز به بررسی دارید.

 4. fahime پاسخ

  سسلام خسته نباشید ببخشید خانم دکتر من دو ماهی هست که پریودیم با تاخیر یک هفتگی و به صورت فقط لکه هست بدون هیچ دردی. میخواستم راهنماییم کنید

  1. دکتر شهبازی نویسنده پاسخ

   فهیمه جان سلام، حتما باید پزشک مراجعه کنید که سطح هورمونی و وضعیت تخمدان و تیروییدتون بررسی بشه، شیوه ی زندگی، استرس، تغییرات آب و هوایی، مصرف بعضی از داروها هم در روند پریودی بسیار تاثیر گذاره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close