خونریزی کم پریودی

خونریزی کم پریودی ، آیا نگران کننده است؟

دانستن این موضوع که چقدر خونریزی طی هر چرخه قاعدگی طبیعی است به شما کمک می‌کند تا بفهمید آیا خونریزی کم پریودی دارید یا خیر. قاعدگی زمانی رخ می‌دهد که پوشش رحمی ریزش کرده و سلول‌های مرده همراه با خون آلوده از طریق مهبل دفع می‌شود. دوره قاعدگی بین 21 تا 35 روز است و میزان خونریزی به طول این دوره بستگی دارد. طول مدت خونریزی نیز بین 2 تا 7 روز است که به مرور زمان و به دلایل گوناگون ممکن است هم مدت دوره و هم طول مدت خونریزی تغییر کند. در دوران بارداری نیز قاعدگی به طور کامل قطع می‌شود.

برخی خانم‌‌ها‌‌ نگرانند چون گمان می‌کنند خونریزی بسیار کمی دارند. در صورتی که علایم زیر را دارید نگرانی شما در رابطه با خونریزی کم پریودی بجاست:

 • دوره خونریزی کمتر از 2 روز است
 • یک یا چند دوره پشت سر هم پریود نمی شوید
 • دوره‌هایتان بین 21-35 روز نیست

زمانی که چرخه قاعدگی بدون دلیل متوقف یا خونریزی خیلی کم می‌شود بهتر است حتما با متخصص در رابطه با آن صحبت کنید.

دلایل خونریزی کم پریودی

در اینجا برخی دلایل که می‌تواند در کاهش خونریزی دخیل باشند را بیان می‌کنیم:

 

اپلیکیشن مینت

 • سن

در نوجوانی ممکن است خونریزی کم و رقیق باشد. از سوی دیگر در دوره قبل از یائسگی نیز به تدریج خونریزی‌‌ها‌‌ سبک می‌شوند. دلیل این موضوع به هم خوردن تعادل هورمونی در بدن است.

 • وزن و رژیم غذایی

وزن و میزان چربی بدن می‌تواند بر میزان خونریزی اثر بگذارد. در صورتی که دچار کم وزنی یا پر وزنی باشید چرخه قاعدگی نامنظم و میزان خونریزی متغیر می‌شود زیرا هورمون‌ها به درستی کار نمی‌کنند.

 • بارداری

بارداری، یکی از دلایل خونریزی کم پریودی

بارداری، یکی از دلایل خونریزی کم پریودی

برخی زنان حتی در دوران بارداری نیز پریود می‌شوند. دلیل لکه بینی و خونریزی اندک، لانه گزینی رویان در دیواره رحم است. این نوع خونریزی 2 روز یا کمتر ادامه دارد.

 • شیردهی

در دوران شیردهی چرخه قاعدگی به طور کامل برنمی‌گردد. فراموش نکنید برنگشتن دوره‌‌های قاعدگی به معنی عدم تخمک گذاری نیست. دو هفته پس از زایمان تخمک گذاری آغاز می‌شود و در صورتی که مقاربت جنسی محافظت نشده داشته باشید احتمال بارداری وجود دارد.

 • روش‌های پیشگیری از بارداری

برخی روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی می‌تواند سبب کاهش میزان خون قاعدگی شود. این روش‌ها شامل مصرف قرص، پچ، حلقه واژینال و تزریقات هورمونی است. زمانی که تخمکی در بدن آزاد نشود رحم دیواره پوششی نمی‌سازد و در نتیجه میزان خونریزی کم می‌شود.

با شروع یا قطع دارو‌های پیشگیری از بارداری نیز ممکن است برای مدتی دچار اختلالات و بی نظمی در قاعدگی شوید.

 • فشار‌های عصبی

در صورتی که استرس داشته باشید، تنظیم ترشح هورمون‌های بدن به هم می‌ریزد و این موضوع می‌تواند سبب کاهش یا افزایش میزان خونریزی شود. بعد از اتمام دوره استرس زا معمولا دوره‌‌های قاعدگی منظم شده و میزان خونریزی طبیعی خواهد شد.

 • ورزش شدید

در زنان ورزشکار حرفه‌ای‌‌ به دلیل استرس بالا، کم وزنی بدن و انرژی بالایی که مصرف می‌شود، دوره‌‌ها‌‌ مختل شده یا خونریزی کاهش می‌یابد.

 • اختلالات تغذیه‌ای

پرخوری عصبی یکی از دلایل خونریزی کم پریودی

پرخوری عصبی یکی از دلایل خونریزی کم پریودی

آنروکسی و بولیمی می‌تواند زمینه ساز بی‌نظمی‌‌های پریودی شود. این اختلالات وزن بدن را پایین می‌آورند و سبب بروز اختلالات هورمونی در بدن می‌شوند.

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک

این بیماری با ایجاد تغییرات هورمونی در بدن می‌تواند زمینه ساز اختلالات قاعدگی، چاقی، آکنه، رشد مو‌های صورت و حتی ناباروری شود. سندروم تخمدان پلی کیستیک را می‌توان به واسطه سونوگرافی تشخیص داد. تنها راه درمان آن کاهش وزن و استفاده از قرص‌‌های جلوگیری از بارداری‌‌ است. برخی پزشکان متفورمین هم تجویز می‌کنند که معمولا برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده می‌شود. این دارو با کاهش سطح انسولین خون به بهبود تخمک گذاری و تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کند.

 • شرایط جدی پزشکی

گاه نامنظمی در دوره‌‌های قاعدگی می‌تواند نشانه بیماری‌های جدی باشد. سندروم تخمدان پلی کیستیک، مشکلات مربوط به ارگان‌های تولید مثلی و تغییرات هورمونی زمینه ساز این اختلالات است. بنابراین با مشاهده هر نوع بی نظمی در چرخه قاعدگی بهتر است با متخصص مشورت کنید.

عوامل خطر

در هر سنی بروز بی نظمی یا خونریزی کم پریودی می‌تواند علتی داشته باشد. زنانی که برای 3 ماه یا بیشتر دچار قطع یا کاهش شدید خونریزی می‌شوند ممکن است مبتلا به آمنوره باشند. در این شرایط باید حتما با متخصص مشورت کرد. احساس درد در طول دوره، خونریزی بین دوره‌ای و داشتن دوره‌‌های نامنظم از دیگر مسایلی است که با مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان خونریزی کم پریودی

بعد از مراجعه، متخصص احتمالا آزمایش یا سونوگرافی تجویز می‌کند. گاه با تغییر شیوه زندگی و مصرف دارو یا قرص‌‌های جلوگیری از بارداری می‌توان اختلال قاعدگی را درمان کرد اما اگر کاهش خونریزی یا قطع دوره‌‌های قاعدگی علامت بیماری جدی‌تری باشند نیاز به مداخلات دیگری پیش می‌آید.

نگاه اجمالی

دوره‌‌های دو تا سه روزه قاعدگی طبیعی است. اگر دچار قطع دوره قاعدگی یا لکه بینی شدید، ابتدا تست بارداری بدهید و در صورت منفی بودن جواب آزمایش برای بررسی علل احتمالی با متخصص مشورت کنید.

[تعداد: 1    میانگین: 1/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close