خشکی واژن

خشکی واژن ، دغدغه بزرگ بانوان

خشکی واژن یکی از مشکلات شایع بانوان است؛ هرچند که بیشتر در زنان یائسه مشاهده می شود. در این مقاله در مورد دلایل، علائم و راه های درمان خشکی واژن به تفصیل صحبت می کنیم.

خشکی واژن چیست؟

در مقالات قبلی در رابطه با ترشحات واژن و ترشحات یائسگی به تفصیل صحبت کردیم و به این نکته اشاره کردیم که خشکی واژن یکی از مشکلات رایج در بانوان است؛ اگرچه این مشکل در هر سنی قابل درمان است، اما چالش اصلی با بانوانی است که در دوران نزدیک به یائسگی به سر می برند یا یائسه شده اند.

این مشکل به دلیل کاهش سطح هورمون های استروژن رخ می دهد. خوشبختانه راه های درمانی متعددی برای رفع خشکی واژن وجود دارد.

علائم خشکی واژن

 • خارش، سوزش یا درد نواحی اطراف واژن
 • حساسیت و سوزش هنگام دفع ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد هنگام رابطه جنسی همراه با خونریزی خفیف
 • چربی پایین
 • لاغری دهانه واژن
 • عفونت دائم دستگاه ادراری یا تکرر عفونت ها

دلایل خشکی واژن

دلایل خشکی واژن

دلایل خشکی واژن عبارتند از:

کاهش برانگیختگی جنسی

در برخی از موارد، کاهش خشکی واژن به دلیل عدم برانگیختگی جنسی کافی هنگام رابطه است. بدن بانوان به گونه ای طراحی شده است که زمانیکه از لحاظ جنسی برانگیخته شد، مایعی سر و طبیعی برای افزایش روانکاری واژن ترشح کند. زنانی که به اندازه کافی تحریک نمی شوند یا در دوران گذار یائسگی هستند یا به دوران یائسگی رسیده اند، به دلیل تولید کم هورمون های استروژن (این هورمون باعث روان و مرطوب نگه داشتن واژن می شود) واژنشان خشک شده و باعث خارش واژن می شود.

بیشتر بخوانید :   تکرر ادرار در زنان ؛ 16 دلیل رایج و راه درمان

مصرف دارو

مصرف داروهای مختلف نیز می تواند باعث خشکی شود:

سندروم شوگرن

سندروم شوگرن، نوعی اختلال التهابی وابسته به دستگاه ایمنی است که غدد برون ریز ترشحات بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. سندروم شوگرن همچنین می تواند در روانکاری واژن تاثیر بگذارد و به خشکی واژن منجر شود.

استرس

استرس و مشکلات روحی می تواند به تولید مقدار زیادی از هورمون اپینفرین منجر شود. این هورمون بر عملکرد پاسخ های جنسی بدن تاثیر گذاشته و مانع ترشح مایعات سر در هنگام برانگیختگی جنسی می شود.

دوش گرفتن و سایر تحریک کننده های دیگر

مواد شیمیایی موجود در صابون، شامپو و خوشبو کننده ها موجب بروز اختلالات و آلرژی می شود. همچنین این محرک ها می توانند در لباس های زیر و دستمال توالت نیز یافت شوند. دلیل دیگر خشکی واژن، می تواند دوش گرفتن باشد.

تغییرات هورمونی

کاهش سطح هورمون های استروژن در زمان یائسگی یکی از دلایل اصلی خشکی واژن است. همچنین کاهش سطح استروژن ممکن در خانم هایی که در دوران قبل از یائسگی یا شیردهی هستند، اتفاق افتد.

سایر دلایل

 • درمان های سرطان ( شیمی درمانی یا پرتودرمانی)
 • عقیم سازی ( برداشتن تخمدان ها)
 • قرص های جلوگیری از بارداری

خشکی واژن در یائسگی

این مشکل یکی از علائم یائسگی است. دلیل اصلی آن افت سطح هورمون استروژن است. آتروفی واژن و خشکی واژن می تواند موجب بروز سوزش، درد، خارش، بروز ناراحتی هنگام رابطه و افزایش ریسک عفونت های واژینال شود.

بیشتر بخوانید :   انواع ترشحات واژن ، هرکدام نشانگر چه چیزی هست؟

خشکی واژن یکی از نشانه های اصلی سندروم تناسلی ادراری یائسگی است. در این مشکل، بافت های واژن لاغر شده و بسیار آسیب پذیر می شوند. کاهش سطح هورمون استروژن باعث لاغری پوشش دستگاه ادراری شده که در نهایت موجب تکرر ادرار خواهد شد. همه این نشانه ها جزو سندروم تناسلی ادراری یائسگی هستند. سندروم تناسلی ادراری یائسگی موجب خونریزی پس از رابطه، خارش واژن و سوزش آن می شود. این علائم بر لذت جنسی خانم ها نیز تاثیر منفی می گذارند.

درمان

روش های متعددی برای درمان خشکی واژن وجود دارند، که عبارتند از:

استفاده از روان کننده ها

روان کننده های واژن، درمای برای خشکی آن
روان کننده های واژن، درمای برای خشکی آن

لوبریکانت ها یا همان روان کننده ها، اولین انتخاب برای شروع هستند. روان کننده ها در کاهش درد هنگام رابطه جنسی به وسیله کاهش خشکی واژن موثر هستند. روان کننده های واژن در قالب ژل یا فرم مایع توزیع می شوند و اصطکاکی را که به دلیل خشکی واژن و لاغری بافت های تناسلی به وجود آمده است را کاهش می دهد. روان کننده ها خشکی واژن را بطور موقت بخصوص برای رابطه جنسی کاهش می دهkد. این مواد جذب پوست نمی شوند. روان کننده های واژن در 3 فرم مختلف عرضه می شوند: روان کننده های آبی، روان کننده های سیلیکونی و روان کننده های روغنی ( شامل نفت ژله می شود). بهتر است از روان کننده های روغنی استفاده نکنید، چرا که این مواد موجب پاره شدن کاندوم و دیافراگم می شوند.

مرطوب کننده واژن

استفاده از مرطوب کننده برای درمان خشکی واژن
استفاده از مرطوب کننده برای درمان خشکی

مرطوب کننده واژن، نوعی کرم است که به داخل واژن مالیده می شود تا رطوبت آن را حفظ کند. استفاده هر چند روز یک بار از مرطوب کننده های آبی در حفظ رطوبت واژن، بسیار موثر است. در بین مرطوب کننده ها، مرطوب کننده های آبی بهترین هستند و تاثیرات آن ها نیز از سایر روانکار ها طولانی تر است.

بیشتر بخوانید :   داشتن ترشحات تخم مرغی به چه معناست؟

استروژن واژینال

از مثال های درمان های استروژنی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حلقه های واژینال اتراسیول

یک حلقه انعطاف پذیر استروئیدی است که هسته اصلی آن را مخزن استروئیدی تشکیل می دهد. این حلقه حدودا تا یک سوم طاقه واژن فرو می رود و هورمون های استروژن را مدام به داخل واژن ترشح می کند. این حلقه باید هر 3 ماه یک بار جایگرین شود. این حلقه منبع استروژن را برای مشکلاتی که در دوران پس از یائسگی به وجود می آید را تامین می کند. (مشکلاتی مانند سوزش، دیزپرانیا، خشکی و خارش واژن)

 • کرم های واژینال

این کرم به داخل و اطراف واژن برای درمان خشکی، خارش و سوزش آن، مالیده می شود.

 • قرص واژن

این قرص به وسیله یک اپلیکاتور به داخل واژن فرو می رود. این قرص مشکلات مربوط به یائسگی را همانند خشکی واژن حل می کند و به تامین استروژن داخل واژن کمک می کند.

پیام بگذارید