جوش پریودی

جوش پریودی : غول مرحله آخر!

جوش پریودی : دلایل، انواع و درمان جوش قبل از قاعدگی

بین تورم و نفخ، بدخلقی و دردهای شکم و کمر، احتمالا بروز یک جوش قرمز بزرگ در صورتتان آخرین چیزی است که می خواهید در دوران قبل از قاعدگی اتفاق بیفتد. اما متاسفانه جوش پریودی ، یکی از شایع ترین عوارض دوران قبل از قاعدگی است. بروز جوش قاعدگی، هر ماه قبل از اینکه پریود شوید، بسیار شایع است. بنابر تحقیقات، 60% از بانوان قبل از قاعدگیشان جوش می زنند. این آکنه ها، تقریبا 10 روز قبل از اینکه پریود شوید، شروع می شوند و هنگامیکه خونریزی آغاز می شود، برطرف می شوند.

دلایل جوش قبل از پریودی

متوسط طول سیکل هر زن، تقریبا 28 روز است و هورمون های بدن در طول سیکل، مرتبا تغییر می کنند. در طول نیمه اول سیکل قاعدگی، سطح هورمون استروژن بالا می رود، درحالیکه در نیمه دوم سیکل، سطح هورمون پروژسترون بالا می رود. اما هنگامیکه قاعدگیتان نزدیک می شود، سطح هر دو هورمون کاهش پیدا می کند. درحالیکه سطح هورمون تستسترون که هورمونی مردانه است و مقدار کمی از آن توسط زنان نیز ساخته می شود، ثابت می ماند. پس در نزدیکی هر قاعدگی سطح هورمون تستسترون، به طور نسبی از هورمون های زنانه بیشتر است. (پروژسترون و استروژن)

به دلیل این تغییرات هورمونی، بسیاری از تغییرات بر روی پوستتان اتفاق می افتد. افزایش هورمون پروژسترون در میانه سیکل قاعدگی، باعث تحریک غده سبومی خواهد شد. سبوم یک ماده چرب و ضخیم است که به صورت طبیعی پوستتان را چرب می کند. افزایش سطح پروژسترون همچنین باعث تورم پوست و فشرده شدن حفره های آن خواهد شد. به همین دلیل سبوم در زیر سطح پوست ساخته می شود.

علاوه بر این، افزایش سطوح تستسترون قبل و هنگام قاعدگی، ممکن است باعث تحریک ترشح بیشتر سبوم شود. تاثیرات افزایش سبوم ممکن است در زنان، متغیر باشد. برای برخی از زنان، ممکن است تاثیرات مثبتی داشته باشد و پوستشان را درخشان کند، درحالیکه برای بقیه ممکن است به دلیل پر شدن حفره های پوستی به وسیله سبوم، جوش های قبل از پریودی به وجود آید.

 

اپلیکیشن مینت

افزایش سبوم یا چربی پوستی، یک محیط عالی را برای پرورش باکتری های مسبب جوش پریودی فراهم می کند. سیستم ایمنی بدنتان به این باکتری ها واکنش نشان می دهد و باعث التهاب و به وجود آمدن جوش بر روی پوستتان می شود.

علل جوش قبل از پریود

علل جوش قبل از پریود

علائم جوش های قاعدگی

جوش پریودی که بر روی پوستتان شکل می گیرد شامل کومدون های سرسفید و سرسیاه است.

جوش های سرسیاه، به صورت جوش هایی سرباز بر روی سطح پوست ظاهر می شوند. رنگ تیره آن ها به خاطر واکنش آن ها با اکسیژن و رنگ دانه موجود در آن هاست. جوش های سرسفید، بسته هستند که زیر لایه سطحی پوست، قرار می گیرند.

جدا از جوش های سرسیاه و سرسفید، سایر علائم جوش قاعدگی عبارتند از:

 • پاپول ها

جوش های کوچک یا مقداری بزرگتر هستند که به رنگ قرمز یا به رنگ پوست هستند. این جوش ها از التهاب و عفونت فولیکول های مو به وجود می آیند.

 • پوسچول ها

جوش هایی عفونی سفید و زرد رنگی هستند.

 • نودول ها و سیس ها

جوش های خیلی بزرگ عفونی هستند که اغلب بسیار دردناک هستند و ضایعات دردناک آکنه ای را به وجود می آورند.

سوالات متداول جوش پریودی

در این قسمت سعی می کنیم به تعدادی از سوال های متداول مخاطبان مینت اشاره کنیم:

آیا جوش پریودی، نوعی جوش هورمونی است؟

بله، جوش پریودی نوعی جوش هورمونی است که به دلیل تغییرات سطوح هورمونی در طول سیکل قاعدگی به وجود می آید.

چگونه از جوش پریودی پیشگیری کنم؟

با استفاده از روش های زیر می توانید از جوش های قاعدگی پیشگیری کنید:

 • قرص های ضد بارداری

مصرف قرص های ضد بارداری برای جلوگیری از جوش قبل از پریود

مصرف قرص های ضد بارداری برای جلوگیری از جوش قبل از پریود

اگر طبق تجربه های قبلیتان فکر می کنید صورتتان نزدیک قاعدگی بهم میریزد، مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است به کمکتان بیاید. هرچیزی که سطح هورمون پروژسترون را فزایش دهد، ممکن است تاثیرات تستسترون را کاهش دهد. قرص های ضد بارداری باعث افزایش پروتئینی به نام SHBG در خونتان می شود. این پروتئین مانند اسفنج عمل می کند و تستسترون های آزاد را در جریان خون غوطه ور می کند و باعث می شود که مقدار تستسرون کمتری برای جوش زدن داشته باشید!

قرص های ضد بارداری همچنین باعث کاهش تولید چربی شوند. در این روش باید به اندازه کافی صبور باشید. در برخی از بانوان، ممکن تا 3، 4 ماه پس از مصرف این قرص ها، جوش های پریودی در واکنش به این تغییرات هورمون ها افزایش پیدا کنند. اما پس ازینکه بدن به این قرص ها عادت کرد، این جوش ها کم می شوند.

 • اسپیرونولاکتون

اگر با مصرف قرص های ضد بارداری نتیجه ای نگرفتید، پزشکتان ممکن است داروی اسپیرونولاکتون را برای کاهش سطح هورمون تستسترون، به داروهای شما اضافه کند. این دارو با مکانیسم کاهش چربی پوست که مرتبط با تستسترون است، عمل می کند.

از عوارض این دارو بی نظمی قاعدگی، سفتی سینه ها، ضعف و سستی و سردرد است. این دارو ممکن است برای تمامی خانم ها مناسب نباشد و میبایست فواید و ضررهای آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

 • کاهش وزن

هر آنچه که SHBG را کاهش دهد، میتواند باعث افزایش جوش ها شود. چاقی یکی از عوامل مهم در کاهش SHBG است و تستسترون را افزایش می دهد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم و یک وزن مناسب، به کنترل جوش های قاعدگی کمک می کند.

 

 

 • رعایت بهداشت پوست به بهترین صورت

نکات جلوگیری از جوش پریود

نکات جلوگیری از جوش پریود

هر باکتری اضافی که بر روی پوست صورتتان بنشیند، پوست را مستعد جوش پریودی می کند. تا جایی که می توانید پوستتان را تمیز نگه دارید که از جوش های پریودی جلوگیری کنید. دست های کثیفتان را هیچ موقع به صورتت نمالید، چرا که حاوی باکتری هستند،ب ه عنوان مثال وسایلی مانند تلفن همراه حاوی میلیون ها باکتری آلوده است، که در صورت لمس آن و سپس تماس با پوست، احتمال ایجاد آکنه را چندین برابر میکند. یا مثال دیگر، وسایل باشگاه بسیار آلوده هستند، حتی المکان یک حوله ی شخصی داشته باشید و در حین تمرین از آن برای جلوگیری از قرار گرفتن باکتری ها بر روی پوست استفاده کنید.

در موارد جوش پریودی شدید، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید که با تجویز داروهای تخصصی، علائم جوش های پریودیتان را کاهش دهد.

 • ایزوترتینوئین (رواکوتان)

اگر با سایر درمان ها برای کنترل جوش های قاعدگی، جواب نگرفته اید، میبایست از داروی ایزوترتینوئین با تجویز پزشک استفاده کنید. این دارو مشتقی از ویتامین آ است. این دارو با یک سری عوارض مانند ایجاد نقص جنین در خانم های باردار و مشکلات ژنتیکی، افزایش احتمال خودکشی، افزایش آنزیم های کبدی و کاهش آب بدن، قرمزی و خشکی پوست و پوسته پوسته شدن لب ها همراه است. بنابراین قبل از استفاده، فواید و عوارض آن را با پزشک خود درمیان بگذارید.

 • آنتی بیوتیک

اگر از جوش های قاعدگی ملتهب و کومدون های چرکی رنج میبرید، پزشک، آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین یا داکسی سایکلین و در موارد حاد تر جهت افزایش تاثیر آنتی بیوتیک ها و درمان های انجام شده، داروی ریفامپین را به ترکیب دارو ها اضافه می کند.

نهایتا پزشکتان از روش هایی مانند تزریق کورتون ها، لابه برداری شیمیایی و لیزر تراپی و جراحی جوش ها، برای از بین بردن جوش های قاعدگی استفاده می کند.

با استفاده از مراحل کلی زیر نیز می توانید تا حدودی از جوش های قاعدگی پیشگیری کنید:

 • صورت خود را دو بار در روز با پاک کننده هایی که چربی ندارند، بشویید.
 • از کرم های ضد جوش برای کاهش چربی اضافی پوست استفاده کنید.
 • از مواد آرایشی که چربی و روغن دارند، بپرهیزید.
 • آرایشتان را قبل از اینکه بخوابید، پاک کنید.
 • پس از ورزش، دوش بگیرید.
 • از پوشیدن لباس های چسبان، بپرهیزید.
 • کم تر استرس داشته باشید.
 • از رژیم غذایی که کمترین مقدار چربی و قند را دارد، استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close