ترشحات سفید واژن

ترشحات سفید واژن : هر آنچه که لازم است بدانید

ترشحات واژن در ویژگی هایی مانند بو، مقدار، رنگ و علائم باهم متفاوت هستند. هر کدام ازین ترشحات معانی و کاربردهای خاص خود را دارند.

ترشحات واژن می توانند کاملا طبیعی باشند و یا اینکه نشانه ای از بیماری یا عفونتی خاص باشند.

ترشحات سفید واژن از ترشحات شایع هستند و اکثر بانوان در طول زندگیشان حداقل چند بار آن را تجربه می کنند. این نوع از ترشح ممکن است دلایل مختلفی از نرمال تا بیماری داشته باشند.

ترشحات سفید واژن ، قبل از قاعدگی

ترشحات سفید واژن، قبل از قاعدگی کاملا طبیعی هستند و تا زمانیکه بدون بو و خارش باشند، جزو طبیعی از سیکل قاعدگی هستند.

 

اپلیکیشن مینت

قبل از همه چیز این نکته را لازم است که بدانید که بدن به وسیله ترشحات واژن، خود را پاک و تمیز می کند. حتی اگر این ترشحات نیز چندان خوشایند نباشند، باز به دلیل محافظت از شما است. غدد داخلی رحم، در طول سیکل، مایعاتی را تولید می کنند. مقدار این مایعات که از غدد شما آزاد می شوند، در غلیظ یا آبکی بودن ترشحات تاثیر می گذارند و این نکته کاملا به زمانی که در سیکل قاعدگیتان قرار دارید، بستگی دارد.

قبل از شروع قاعدگی، اکثر ترشحات، بیشتر چسبناک هستند. به دلیل اینکه بر خلاف ترشحات کشداری که در طی تخمک گذاری از واژن ترشح می شود، بدن در تلاش برای جلوگیری از نفوذ اسپرم به داخل دهانه رحم است. درصورتیکه تخمک بارور نشده باشد، خروج ترشحات کرمی چسبنده، نشانه حفظ اسپرم است.

ترشحات سفید قبل از قاعدگی، پر از سلول های مرده، سلول های خونی سفید و باکتری هستند. ترشحات این مایعات، به تمیز نگه داشتن واژن از میکروارگانسیم ها و مواد ناخواسته کمک می کند.

به همین دلیل بسیاری از بانوان چند روز پیش از قاعدگیشان ترشحات سفید رنگ بسیاری را تجربه می کنند. پس از اتمام پریود، مقدار ترشحات کرمی صورتی را خواهید داشت. این اتفاق به دلیل ترکیب ترشحات سفید رنگ با خون است.

ترشحات سفید هنگام تخمک گذاری

ترشحات سفید هنگام تخمک گذاری

ترشحات سفید پس از تخمک گذاری

هنگامیکه در حال تخمک گذاری هستید، داشتن ترشحات شفاف، کش دار و به حالت سفیده تخم مرغ، کاملا طبیعی است. این ترشحات به جریان یافتن اسپرم ها به سمت تخمک در لوله های فالوپ، کمک می کنند.

اما تخمک تنها تا 24 ساعت در دسترس است و هنگامیکه تخمک گذاری به پایان رسید، می توانید انتظار داشته باشید که نوع ترشحات دوباره تغییر کنند. به این دوران، فاز لوتئال می گویند. در این زمان، ترشحات چسبناک تر و نفوذ ناپذیر تر می شوند.

ترشحات سفید واژن هنگام رابطه جنسی

دلایل مختلفی وجود دارند که موجب ترشح مایعات واژن پس از رابطه جنسی می شوند. برخی از این دلایل عبارتند از:

  • روانکاری واژن جهت دخول راحت تر
  • انزال زنان
  • انزال مردان، اگر از کاندوم استفاده نشود.
  • ترشحات سفید رنگ نرمال
  • روان کننده ها

برخی از خانم ها، ترشحات صورتی را نیز پس از رابطه، تجربه می کنند. در برخی از موارد به دلیل دخول سنگین است، که موجب خون ریزی خفیف گردنه رحم می شود. این اتفاق ممکن است قبل، بعد یا هنگام رابطه رخ دهد.

خانم های یائسه نیز ممکن پس از رابطه جنسی، ترشحات کرمی صورتی رنگ را تجربه کنند. هنگام یائسگی، تغییرات هورمونی ممکن است خشکی واژن را به همراه بیاورد. این شرایط باعث می شود تا بانوان یائسه بیشتر مستعد خونریزی واژینال پس از رابطه شوند، چرا که بافت ها بیشتر مستعد آسیب دیدن هستند.

ترشحات سفید واژن هنگام بارداری

ترشحات سفید هنگام بارداری

ترشحات سفید هنگام بارداری

بیشتر بانوان هنگام بارداری افزایش ترشحات واژن را تجربه می کنند. این افزایش مادامیکه تغییری در بو ترشحات به وجود نیاید یا همراه با خارش نباشند، نگران کننده نیست و کاملا نرمال و طبیعی است.

این ترشحات سفید رنگ، به نام لوکره شناخته می شوند. افزایش هورمون ها در اوایل بارداری باعث افزایش مایعات و ترشحات بدن می شود. بدن شما این کار را برای مراقبت از رحم در مقابل باکتری هایی که ممکن است به رشد بچه آسیب برسانند، انجام می دهد.

به خاطر داشته باشید که اگر باردار هستید و هر زمان که احساس کردید ترشحات واژنتان بوی ناخوشایندی دارند و یا همراه با خارش هستند، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. عفونت واژینال در هنگام بارداری ممکن است مشکلات پیچیده ای مانند زایمان زودرس و عفونت های نوزاد را به وجود بیاورد.

ترشحات سفید همراه با بو، آیا جای نگرانی وجود دارد؟

در شرایط نرمال، ترشحات ضخیم سفید نباید بوی خاصی داشته باشند. اگر متوجه شدید که ترشحات واژنتان بو دارند، ممکن نوعی عفونت واژینال داشته باشید.

واژن باکتریایی، شرایطی است که ممکن است موجب ترشحات واژن شود. در حقیقت، ترشحاتی که توسط واژنی باکتریایی تولید می شوند، معمولا سفید نیستند، بلکه زرد یا خاکستری هستند. این ترشحات معمولا بوی ماهی می دهند که پس از رابطه جنسی، شدید تر نیز می شوند.

عفونت های قارچی نیز بسیار شایع هستند. معمولا از هر 4 زن، 3 زن در طول عمرش به این عفونت مبتلا خواهد شد. عفونت قارچی توسط قارچی به نام کاندیدا ایجاد می شود، که قسمت نرمالی از سطح واژن است. کاندیدا هنگامیکه بیش از حد رشد کند موجب بروز علائم ناخوشایندی می شود.

 

 

هنگامیکه قرص جلوگیری از بارداری و آنتی بیوتیک مصرف می کنید و یا دیابت دارید، این عفونت محتمل تر به نظر می رسد. عفونت های قارچی، ترشحات سفیدی تولید می کنند که توده ای هستند و معمولا به عنوان پنیری شکل، شناخته می شوند. علائم عفونت های قارچی می تواند شامل نکات زیر باشد:

  • سوزش یا خارش واژن
  • تورم و قرمزسی نواحی اطراف واژن
  • دفع ادرار دردناک
  • رابطه جنسی دردناک

ترشح ضخیمی که همراه عفونت قارچی می آید، معمولا بدون بو است.

[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open

 

اپلیکیشن مینت

 

Close