google-site-verification=2ljcTGl3W9DLC-5dwvlfO3nKgV3qcboUHEe6wqCibB0

پریود نامنظم و بارداری

چگونه با وجود پریود نامنظم سریعا باردار شویم؟ دکتر فائزه شهبازی پاسخ می دهد

داشتن پریود نامنظم کاملا بدیهی است، در حقیقت 25-14 درصد از خانم ها، سیکل های قاعدگی نامظمی را در زمان هایی که قدرت باروری داشته اند، تجربه کرده اند و دلایل مختلفی برای پریود نامنظم وجود دارد. مثل:

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • مشکلات تیروئیدی
 • نارسایی تخمدان ها
 • هایپر پرولاکتمی
 • فیبروم های رحمی
 • پلیپ های رحمی
 • اندومتریوز
 • مشکلات انعقادی

اما داشتن پریود نامنظم به این معنی نیست که بطور طبیعی قادر به بارداری نخواهید بود. با خواندن این مقاله یاد می گیرید که آیا یارداری با پریود نامنظم امکان دارد؟ و در صورت امکان راه حل آن چیست؟

بهترین راه ها جهت بارداری به این بستگی دارد که علت پریود نامنظم چه چیزی باشد.

 

 

پریود منظم و پریود نامنظم به چه معناست؟

یک سیکل منظم پریود در بهترین حالت ممکن 28 روز طول می کشد که از روز اول خونریزی تا روز اول قاعدگی بعدی، حساب می شود. با این حال ممکن است، سیکل های قاعدگی از 35-21 روز طول بکشند و همچنان منظم در نظر گرفته شوند. زمانی سیکل قاعدگیتان نامنظم در نظر گرفته می شود، که کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز طول بکشد.

همچنین زمانی نامنظم در نظر گرفته می شود که از یک ماه تا ماه دیگر بسیار متنوع باشد، به این معنی که سیکل قبلی 22 روز طول بکشد و سیکل بعدی 34 روز باشد، که در این صورت هر چند که تعداد روز ها در بازه نرمال (21 – 35 ) است ولی به علت تنوع از یک ماه تا ماه های دیگر، پریود نامظم شمرده می شود. سیکل پریودی در طی چندین ماه می تواند دقیقا یک عدد نباشد و مقداری جزئی در حد چند روز تغییر کند و همچنان پریود منظم در نظر گرفته شود.

علائم تخمک گذاری در پریود نامنظم

علائم تخمک گذاری

علائم تخمک گذاری

شناخت علائمی که نشان دهنده این باشد که بدن به زودی تخمک گذاری می کند، بهترین راه جهت حساب کردن سیکل است. آنالیز سیکل پریودی و شناسایی روزهایی که قدرت باروری افزایش پیدا می کند، بهترین راه برای پاسخ به سوال بارداری با پریود نامنظم است.

بعضی از علائم تخمک گذاری در پریود نامنظم عبارتند از:

 • تغییر در دمای پایه بدن(BBT):

دمای پایه بدن در طول سیکل قاعدگی تغییر می کند. این دما در زمان تخمک گذاری به بالاترین مقدار خود می رسد و سریعا به اندازه نیم درجه افزایش می یابد. اندازه گیری دمای پایه بدن، موقع صبحگاه، اولین راه جهت کمک به پیدا کردن بازه زمانی باروری است.

 • تغییر در مخاط دهانه رحمی:

پس از اینکه خونریزی قاعدگی تمام شود، مقدار ترشحات بسیار ناچیز است، اما پس از چند روز بسیار زیاد می شود و به رنگ سفید تغییر می کند. وقتیکه تخمک گذاری اتفاق بیفتد، این ترشحات شبیه به سفیده تخم مرغ خام می شوند که شفاف، کشسان و غلیظ هستند.

 • درد های شکمی:

بعضی از خانم ها حین تخمک گذاری دردی ملایم و به حالت تیر کشیدن زیر شکمشان حس می کنند که به عنوان درد ملایم شناخته می شود.

 • تغییر در دهانه رحم:

تغییر در سطح هورمون ها باعث می شود که تخمک گذاری را ایجاد کند و رحم نرم تر شود و مقداری به سمت بالا آید و اندکی دهانه رحمی باز شود، که به اسپرم ها اجازه ورود به داخل را می دهد، تا لقاح صورت گیرد.

دنبال کردن این علائم باعث می شود به راحتی بتوانید زمان تخمک گذاری را حساب کنید و به بازه تخمک گذاری خود، دستیابی پیدا کنید، که این راه در جهت بارداری سریع نقش بسیار مهمی دارد.

چه دلایلی باعث می شود که با وجود پریود نامنظم، بارداری به سختی انجام شود؟

شرایط مختلف زیادی وجود دارد که سیکل های نامنظم قاعدگی را باعث می شوند.

اگر سیکل قاعدگی به دلیل استرس یا بارداری نامنظم شود، طبیعی است. اما اگر سیکل های قاعدگی، برای طولانی مدت نامنظم شوند، میبایست به پزشک مراجعه کنید که به دلایل پریود نامنظم پی ببرد و مشکلات به وجود آماده را درمان کند.

تنظیم پریودهای نامنظم زمانی بیشتر اهمیت دارد که قصد بارداری با پریود نامنظم دارید.

خانم هایی که پریودی نامنظم دارند، سالیانه 11 – 13 درصد شانس بارداری دارند، با این حال خانم ها با داشتن پریود نامنظم، فرصت و شانس بارداری کمی دارند.

شرایطی که باعث پریود نامنظم می شوند، شامل:

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS):

علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک

علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک

یک سندروم شایع در بین خانم های جوان است، که 10 درصد از خانم هایی که در سن باروری و دارای مشکلات غدد ترشحی داخلی هستند را درگیر می کند. سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث می شود، کیست های ریزه ریزه در تخمدان ها ظاهر شود. این کیست ها با عملکرد طبیعی تخمدان ها مداخله کرده و باعث پریود نامنظم و مشکلات ناباروری طولانی مدت می شود. پزشک می تواند داروهای ضدبارداری خوراکی را تجویز کند تا با وجود پریودهای نامنظم، بارداری سریعا و به طور طبیعی اتفاق بیفتد.

 • هایپر یا هایپوتیروئیدی (پرکاری یا کمکاری غده تیروئید)

غده تیروئید با عملکردش تمامی فرایند ها را درون بدن کنترل می کند. پرکاری و یا کم کاری غده تیروئیدی باعث ناباروری، تغییرات وزنی، افسردگی، پرخاشگری و بسیاری از علائم دیگر می شود. به محض اینکه درمان را دریافت کنید و عملکرد غده تیروئید نرمال شود، شانس بارداری به مراتب بالا می رود.

 • هایپرپرولاکتمیا:

پرولاکتین هورمونی است که باعث ترشح شیر از سینه ها می شود، این هورمون با مداخله در هیپوتالاموس، هیپوفیز و رشته تخمدان ها، باعث ناباروری و مانع از تخمک گذاری می شود. به همین دلیل است که خانم های شیرده، شانس کمتری برای بارداری دارند. در بعضی موارد هورمون پرولاکتین افزایش یافته و خانم هایی که از هایپرپرولاکتمیا رنج می برند و پریودی نامنظمی دارند، شانس کمتری جهت بارداری طبیعی و سریع دارند. این وضعیت، علائم دیگری را نیز باعث می شود مثل: خشکی واژن، سفتی و حساس شدن سینه ها و ترشحات شیر از نوک پستان ها

 • مشکلات وزنی:

وزن سالم یکی از فاکتور های مهم برای بارداری سریع است. داشتن اضافه وزن یا کمبود وزن هر دو می تواند باعث پریود نامنظم، نوسان سطح هورمونی و مشکلات تخمک گذاری شود. داشتن وزن سالم در خانم هایی که به صورت طبیعی باردار نمی شوند و شکست می خورند، اولین چیزی است که پزشکان توصیه می کنند داشته باشند.

چگونه با وجود پریود نامنظم سریعا باردار شویم؟

بارداری با وجود پریود نامنظم

بارداری با وجود پریود نامنظم

اگر پریودهایتان نامنظم است، میبایست به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص و درمان لازم را به کار گیرد. خوشبختانه یک سری راهکار ها وجود دارد که می توانید آن ها را به کار گیرید، تا با وجود پریود نامنظم بتوانید باردار شوید. هرچند که این راهکارها نمی توانند جایگزین درمان های پزشکی شوند، اما می توانند در افزایش شانس بارداری کمک کننده باشند.

 • تخمک گذاریتان را دنبال کنید:

از یک تقویم قاعدگی استفاده کنید، که بازه زمانی تخمک گذاری را برایتان مشخص کند. اپلیکیشن مینت می تواند طول دوره پریودی را بر اساس اطلاعاتی که شما در اختیارش قرار می دهید، حساب کند و همچنین می توانید علائمتان در این اپلیکیشن داشته باشید. همچنین می توانید از دمای پایه بدنتان و ترشحات واژینال برای پیش بینی زمان دقیق تخمک گذاری کمک بگیرید با از کیت تشخیص زمان تخمک گذاری استفاده کنید.

 • رابطه جنسی بیشتری داشته باشید:

داشتن رابطه جنسی بیشتر، یکی از بهترین روش هیی است که باعث بارداری طبیعی با وجود پریود نامنظم می شود. به یاد داشته باشید که اسپرم بیش از 5روز در بدن می تواند زنده بماند، این بدان معنی است که، هرچند سیکل قاعدگیتان بی نظم باشد، شانس بارداری با افزایش تعداد رابطه(یک بار در طی دو روز)  در طول یک ماه افزایش می یابد. اگر اغلب رابطه جنسی داشته باشید، به صورت اتفاقی ممکن است، در بازه تخمک گذاری قرار بگیرد.

 • عادت های بدتان را ترک کنید:

سالم بودن یکی از بهترین راه هایی است که می توان با وجود پریود نامنظم، به طور طبیعی باردار شد. بسته به دلیل پریود نامنظم تغییرات شیوه زندگی ممکن است بررای حل مشکلات کافی باشد یا نباشد. با این حال، حتی اگر نیاز بود، درمان های پزشکی را انجام دهید. با ترک عادت های بد زیر شانس خود را برای بارداری افزایش دهید:

سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، مصرف بیش از حد کافئین، نداشتن خواب کامل، بی تحرک بودن، رژیم غذایی و ورزش سخت

 • وزن ایده آل داشته باشید:

تاثیر وزن ایده آل در بارداری

تاثیر وزن ایده آل در بارداری

اگر اضافه وزن یا کمبود وزن دارید، رسیدن به یک وزن ایده آل می تواند در رفع مشکلات بارداری، کمک کننده باشد. اضافه وزن یا کمبود وزن هردو، می تواند باعث نوسان سطح هورمونی شود که تخمک گذاری را بهم میریزد و پریودهای نامنظم را باعث می شود و از اینکه به صورت طبیعی باردار شوید جلوگیری می کند، علاوه بر این، ورزش مناسب و مداوم می تواند در مشکلات باروری کمک کننده باشد.

اگر تصمیم گرفته اید که باردار شوید، با رسیدن به یک وزن ایده آل، این نوسانات را تنظیم کنید. به یاد داشته باشید در بعضی موارد، مشکلات وزنی، به وسیله نوسانات هورمونی ایجاد می شوند و هیچ دلیل دیگری ندارند. اگر مدت هاست که برای رسیدن به یک وزن ایده آل تلاش می کنید، اما به آن دست نیافته اید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا شرایط هورمونیتان را بسنجد.

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید:

تحقیقات نشان داده است که خوردن غذاهای سالم بهترین راه جهت بارداری سریع و طبیعی با وجود پریود نامنظم است. اگرچه یک رژیم مخصوص برای باردار شدن وجود ندارد که آن را دنبال کنید و شانس بارداری را افزایش دهید، اما یک سری مواد غذایی برای افزایش شانس برداری وجود دارد:

 • ماهی با جیوه کم
 • برگ های سبز
 • میوه ها
 • تخم مرغ
 • گردو و مغزها
 • ماست، پروتئین های حیوانی
 • چربی های سالم
 • کربوهیدرات های پیچیده
تاثیر رژیم غذایی مناسب در بارداری

تاثیر رژیم غذایی مناسب در بارداری

این خوراکی ها را در طولانی مدت در رژیم غذاییتان بگنجانید و روزانه مقدار زیادی آب بنوشید، کما اینکه به بارداری طبیعتان کمک کرده باشید. همچنین یک سری مواد غذایی وجود دارد که اگر قصد بارداری دارید، نباید از آن ها استفاده کنید:

 • سرخ کردنی ها
 • خوراکی هایی که مقدار شکر زیادی دارند
 • نوشیدنی های گازدار و آبمیوه های صنعتی
 • نان سفید
 • حبوبات
 • سبزیجات حاوی نشاسته
 • چربی ها و روغن های ترانس
 • ماهی با مقدار جیوه بالا
 • کربوهیدرات ساده
 • استرس را از خود دور کنید:

استرس می تواند تاثیرات منفی زیادی را بر سیکل قاعدگی و قدرت باروری داشته باشد. یاد بگیرید که چگونه کاهش استرس، شانس باروری با وجود پریود نامنظم را افزایش می دهد. استرس مداوم و نگرانی می تواند تخمک گذاری را به تاخیر بیندازد.

تحقیقات نشان داده است که بانوانی که سطح زیادی استرس در زندگیشان دارند، بیشتر از قاعدگی های نامنظم و آمنوره(یعنی پریود نشدن به مدت 6 ماه) رنج می برند. بنابراین تا می توانید نگرانی و استرس هایتان را بر طرف کنید.

یک سری از راهکارها و تکنیک ها را برای مدیریت استرس به کار بگیرید تا شانس بارداری طبیعی را باوجود پریود نامنظم افزایش دهید.

 • با پزشکتان مشورت کنید:

مشورت با پزشک

مشورت با پزشک

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، تغییرات در روش زندگی می تواند شانس بارداری را افزایش دهد اما نمی تواند جایگزین درمان های پزشکی شود. اگر دائما دچار بی نظمی قاعدگی هستید، می بایست به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم را جهت برظرف کردن مشکلات به کار گیرد. پزشک معمولا از یک سری معاینات فیزیکی، اولتراسوند و تست های آزمایشگاهی برای اندازه گیری سطوح هورمونی استفاده می کند. این روش ها اطلاعات ضروری که جهت تشخیص به آن ها احتیاج دارند را در اختیارشان قرار می دهد.

همچنین پزشک سوالاتی راجع به قاعدگیتان و علائمی که در سیکل های فاقد تخمک گذاری تجربه کردید، مطرح می کند. وقتیکه پزشک بیماری را تشخیص داد، درمان منتخب خود را برایتان توضیح می دهد.

درمان های خانگی جهت تنظیم پریود نامنظم:

هیچگاه نباید سعی کنید که مشکلتان را خودتان تشخیص دهید یا هر نوع نوسان هورمونی را سر خود درمان کنید.

انتخاب یک شیوه سالم برای زندگی کردن، بهترین انتخاب برای تنظیم کردن نوسانات هورمونی در بدن است. اگر مدام دچار بی نظمی قاعدگی هستید، سعی کنید ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و استرس هایتان را با تکنیک هایی مثل یوگا و ترک عادت های ناسالم قبلی مدیریت کنید.

این تغییرات می تواند جهت تنظیم سیکل قاعدگی، کمک کننده باشد. با این حال میبایست همیشه علائم قاعدگیتان را به پزشک خود اطلاع دهید.

رسیدن به یک سیکل قاعدگی منظم به این معنی است که می توانید سریعا و به طور طبیعی باردار شوید.

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: دلایل پریود نامنظم، دکتر فائزه شهبازی پاسخ می‌دهد - یک پزشک

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *